دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص گوارش و كبد و آندوسكوپی
کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر آزاده آقازاده
دکتر آزاده آقازاده
ماموگرافی، سونوگرافی دیجیتال
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
images.jpg536
بهتر است قبل از آزمایش قند خون و چربی این توصیه ها را در نظربگیرید.

دکتر فرهاد رجب پور صنعتی، مدیر آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی دیابت با اشاره به اینکه افراد دیابتی با توجه به ماهیت بیماری خود باید دائما قند خون خود را کنترل کنند، اضافه می کند: روش های مختلفی برای کنترل قند خون در افراد دیابتی وجود دارد مانند اندازه گیری قند خون ناشتا (FBS)، قند 2 ساعت پس از غذا (2hpp) و هموگلوبین ای وان سی (Hba1C) هرچند برای ارزیابی کنترل درازمدت قند خون اندازه گیری هموگلوبین گلیکوزیله یا همان (Hba1C) روش استاندارد است.

تغییرات هموگلوبین گلیکوزیله چگونگی کنترل قند خون را طی 2 تا 3 ماه گذشته نشان م یدهد.

وی ادامه می دهد: اندازه گیری هموگلوبین ای وان سی در آغاز درمان، ممکن است در تعدیل درمان کننده باشد. باید به این نکته توجه داشت که سطح قند خون در ماه قبل تا حدود 50 درصد در مقدار (Hba1C) تاثیرگذار است. وجود بیماری هایی مانند تالاسمی، آنمی سیکل سل، کم خونی، افزایش پلاکت خون، انتقال خون و افزایش اوره خون )اورمی( می تواند در نتایج اندازه گیری (Hba1C) تداخل ایجاد کنند.
دکتر رجب پور با اشاره به اینکه درصورت کنترل قند خون، (Hba1C) باید دو بار در سال اندازه گرفته شود، می افزاید: ولی اگر قند خون به اندازه کافی کنترل نشده باشد یا روش درمان تغییر کرده باشد این آزمایش باید هر 3 ماه یکبار انجام شود.
وی تاکید می کند: هموگلوبین A1C باید در همه مبتلایان به دیابت در طول بررسی اولیه، سپس مراقبت های بعدی آن ها مورد سنجش قرار گیرد. اندازه گیری قند خون توسط خود بیمار و اندازه گیری هموگلوبین A1C در مراقبت از بیماران، مکمل یکدیگر هستند. هموگلوبین A1C باید حداقل سالیانه دو مرتبه مورد سنجش قرار گیرد.
افراد معمولا یک یا چندبار در زندگی به دلایل مختلف مجبور به دادن آزمایش خون شده اند ودر برخی موارد پزشک یا مسئول آزمایشگاه به آن ها هشدار داده است که گرفتن نمونه خونی منوط به ناشتابودن است. ممکن است سوالاتی درباره ساعت های ناشتابودن به ذهن شما رسیده باشد که به آن پاسخ می دهیم و درباره یکی از آزمایش های شایع سخن خواهیم گفت.
ناشتا بودن یعنی چه؟
منظور از ناشتا بودن این است که هر غذایی که معمولا در شب قبل مصرف می کرده اید، بخورید و پس از آن از خوردن هر گونه ماده غذایی پرهیز کنید. خوردن آب در شب قبل از آزمایش به مقدار رفع تشنگی مانعی ندارد، اما به هنگام صبح از خوردن و آشامیدن کاملا خودداری کنید. در طول مدتی که باید ناشتا باشید نباید دخانیات مصرف کنی د. برای آزمایش هایی مانند آهن خون یا خون مخفی در مدفوع، باید سه روز قبل، ازمصرف هر گونه داروهای آهن دار و همچنین گوشت قرمز، جگر و… پرهیز کرده باشید.
چه آزمایشهایی ناشتابودن لازم دارند؟
زمان لازم برای آزمایش چربی های خون 14 ساعت، برای قند خون ناشتا 21ساعت و برای آزمایش هایی مانند اوره، آنزیم های کبدی، آهن سرم، هورمو نها نیز توصیه شده همان 21ساعت رعایت شود. برخی هورمون ها با نظر پزشک باید در سر ساعت مشخصی انجام شود مانند کورتیزول که ساعت 8صبح یا 4 یا 5 بعدازظهر نمونه گیری انجام می شود یا پرولاکتین که بسته به نظر پزشک در ساع تها و فواصل زمانی خاصی نمونه گیری می شود زیرا مقادیر برخی هورمون ها درطول روز متفاوت است و به اصطلاح سیکل سیرکادین دار د. اندازه گیری برخی هورمو نها در روزهای مشخصی از ماه بسته به دوره قاعدگی بانوان با نظر پزشک نمونه گیری می شود مانند هورمون های جنسی که مقادیر آن ها در طول روزهای ماه متفاوت است. اندازه گیری برخی عناصر خونی در طول حالات مختلف فیزیولوژیکی مختلف مانند حاملگی متفاوت است. بنابراین بهتر است آزمایشگاه را از وضعیت خود آگاه کرد.
اندازه گیری قندخون در دو نوبت
برای اندازه گیری قند خون ناشتا، باید 8ساعت از خوردن هر گونه مواد غذایی غیر از آب خودداری شود. تست قند خون ناشتا برای جلوگیری در تشخیص غلط، باید در دو نوبت اندازه گیری شود.
قند خون طبیعی چقدر است؟
قند خون بین 70 – 99 میلی گرم در دسی لیتر طبیعی است .قند خون بین 100 – 125 مرحله پیش دیابت
است .قند خون ناشتای بین 110 – 126 اختلال گلوکز ناشتا مطرح است.اگر قند خون ناشتا دو یا چند بار بالاتر از 26 1میلی گرم در دسی لیتر باشد، تشخیص دیابت مطرح است.
بیماری شایعی که نیاز به کنترل مداوم قندخون دارد
دیابت یک اختلال در سوخت و ساز )متابولیسم ( بدن است که در آن یا انسولین به میزان کافی در بدن وجود ندارد یا انسولین موجود نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون افزایش می یابد. انسولین هورمونی است که توسط سلول های «بتا » واقع در پانکراس ترشح می شود و وظیفه اصلی آن کاهش قند خون است. پانکراس نیز یکی از غدد دستگاه گوارش است که در پشت معده قرار دارد. افزایش قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، کلیه ها، چشم و سلسله اعصاب م یشود. تمامی افراد بیش از ۴۰ سال در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند و باید هر ۳سال یک بار تحت آزمایش قند خون قرار بگیرند. افراد دچار اضافه وزنی که حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشند نیز در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند و انجام آزمایشات مکرر قند خون در آ ن ها باید در سنین زیر ۰ ۴سال یا با فواصل کوتاه تر )هر ۲- ۱ سال(انجام شود.
5 1000
ارسال شده در 19 شهریور 1394 توسط با موضوع پزشکی

پیشنهاد سردبیر

 • همه چیز درباره هیپوتالاموس
 • بعد از طلاق این توصیه ها را جدی بگیرید
 • با این رفتارها همسرتان را عصبی خواهید کرد!
 • با امواج صوتی میگرن و فشار خون بالا را درمان کنید
 • با روزه داری آرامش را تجربه کنید
 • قاچاق ویتامین c و سکوت وزارت بهداشت!
 • آیا میتوان با طب سوزنی کولیک نوزادان را درمان کرد؟
 • مدیریت رفتار کودکانی که دچار اختلال سلوک هستند
 • محبوبترین ها

 • درونی کردن توجه به محیط زیست در کودک خود
 • مقایسه افسردگی و بیماری قلبی
 • روش های خوشحال کردن همسر
 • بررسی وسواس فكری- عملی و راه های درمان آن
 • با این ویژگی های رفتاری شما یک مدیر هستید !
 • برای رفع اختلافات مختلف با همسر
 • نشانه های اختلالات روحی در افراد بیکار
 • اختلاف سنی در ازدواج
 • رپورتاژ

 • فیزیوتراپی- راه حلی برای بهبود حرکت
 • کرم های موثر و طبیعی شرکت ایده آرای پیشگام
 • خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دکتر نوروزعلی
 • بهترین کلینیک تخصصی کاشت مو کدام است ؟
 • هدفم از کاهش وزن، رسیدن به یک عدد نبود!
 • ارکید
  دندانپزشکی دکترسلام
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x