مشاوره زیبایی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ

مشکلات و هیجان های شدید مشکلات طلاق مدیریت هیجانات منفی فروکش کردن خشم و عصبانیت پذیرش طلاق ایجاد عذاب وجدان احساس گناه و پشیمانی احساس شکست احساس خشم

اگر تصمیم خود را برای طلاق گرفته اید ،بهتر است از الان شروع کنید و سعی کنید آمادگی روحی و روانی لازم را برا یمواجه با آن داشته باشید ا پس از جدایی دچار مشکل نشوید شما باید به یک سری توانایی ها برای مشکلات پس از طلاق کسب کنید.

بسیاری از افراد در دوران طلاق آنچنان درگیر مشکلات و هیجان های شدید می شوند که کمتر می توانند شرایط خودشان را به صورت منطقی بررسی کنند اما این دوران هم مانند هر دوره جدیدی از زندگی نیاز به آمادگی و ایجاد پیش زمینه هایی دارد که با ایجاد آنها در خود، می توانید راحت تر و با هزینه های کمتر از این مرحله پر استرس زندگی عبور کنید.

یادتان باشد هر قدر از زندگی مشترک خسته شده باشید، باز هم بعد از طلاق یک زندگی آرام، بی دغدغه و بی دردسر انتظارتان را نمی کشد. ممکن است مشکلاتی که با همسرتان داشتید تمام شود اما مشکلات دیگری پیش روی تان قرار می گیرد که اگر برای مقابله با آنها آماده نباشید، دچار آسیب های جدی می شوید. در ادامه به راه هایی برای غلبه بر مشکلات طلاق می پردازیم.

1- کنار آمدن با احساس شکست

درخواست یا پذیرش طلاق غالبا به معنی اعتراف به این موضوع است که من در انتخابم اشتباه کرده ام و قادر به ادامه زندگی با کسی که انتخاب کرده ام، نیستم.

پذیرش این حقیقت و اعلام آن به دیگران ممکن است در شما احساس شکست، ناکامی و ناکارآمدی ایجاد کند. ممکن است شروع کنید به بد و بیراه گفتن به عقلتان، قلبتان یا هر کسی که واسطه این ازدواج بوده است.

این احساسات تا اندازه ای طبیعی است اما باید مراقب باشید که به صورت بیمارگونه گریبان روح و روان تان را نگیرد و شما را به ورطه افسردگی سوق ندهد.

در این مواقع می توانید به مثال هایی از زندگی که توانسته اید انتخاب های درستی داشته باشید و تصمیمات منطقی بگیرید فکر کنید.

به این موضوع فکر کنید که شما هم به حکم انسان بودن تان اطلاعات ناقصی برای تصمیم گیری داشتید و نمی توانستید رفتارهای طرف مقابل تان را پیش بینی کنید و در آن زمان با توجه به اطلاعات ناقص تان تصمیم گیری کرده بودید.

سعی کنید به آنچه از این تجربه تلخ آموخته اید فکر کنید و امیدوار باشید که با کسب این تجربه در آینده تصمیم های منطقی تر خواهید گرفت.

2– مدیریت هیجانات منفی نسبت به اطرافیان

شاید غالب ترین هیجانی که در این دوران تجربه می کنید، خشم باشد. خشم نسبت به همسر، کسی که شما را با هم آشنا کرده بود، خانواده همسر یا فردی که به نظر شما باعث و بانی این طلاق و جدایی است یا حتی خانواده خودتان که برای این وصلت به شما اصرار کرده بودند.

بعد از این احساس خشم ممکن است تمایل به تلافی و انتقام در وجودتان بیداد کند. ممکن است بخواهید هر طور شده حساب این افراد را کف دست شان بگذارید، غافل از اینکه هر قدر این خشم و تمایل به انتقام در وجودتان مشتعل تر شود، تمرکز شما برای حل منطقی مشکلات تان کمتر می شود.

در این شرایط شما ممکن است برای آسیب زدن به آنها مجبور شوید به خود، فرزند و دیگر عزیزان تان هم آسیب بزنید. در این میان کودکان شما آسیب پذیرترین افرادی هستند که غالبا برای گروکشی و انتقام گرفتن از آنها استفاده می شود.

همین کارها ممکن است بعد از گذشت زمان و فروکش کردن خشم و عصبانیت، باعث ایجاد عذاب وجدان، احساس گناه و پشیمانی بیشتر شما شود. بنابراین بهتر است با مدیریت این خشم از راه هایی مانند دریافت کمک های تخصصی، پناه بردن به امور معنوی، درد دل با دوستان و انجام تمرین های آرام سازی اجازه ندهید که مشکلات تان چند برابر شده و عنان کار از دست تان خارج شود.

3- مواجهه با نگرانی نسبت به آینده

اگر نسبت به آینده خود نگران هستید، کاملا حق دارید. به هر حال شما ممکن است ناگهان خود را در این دنیا تنها بیابید و از این که آیا می توانید این تنهایی و مشکلات متعاقب آن را تحمل کنید، مطمئن نباشید.

برای کاهش این نگرانی ها می توانید دوباره سود و زیان این تصمیم خود را بررسی کنید. با خودتان حساب کنید که در ازای از دست دادن روال معمولی که داشتید چه چیزهایی به دست می آورید. فکر کردن به کارهای مثبتی که می توانید برای زندگی تان انجام دهید می تواند شما را کمی آرام تر کند.

4– مشکلات مالی

این موضوع ممکن است بیشتر گریبانگیر زنان شود. اگر جزو آن دسته از زنانی هستید که از استقلال مالی برخوردار نیستند، ممکن است بعد از طلاق با مشکلات جدی مالی روبرو شوید. بنابراین یکی از حوزه های مهمی که باید از قبل برای آن آماده شوید، کسب استقلال مالی است.

قبل از طلاق در مورد منبع مالی خود فکر کنید و در مورد پیدا کردن این منبع مالی برنامه ریزی کنید. تلاش کنید که حرفه ای یاد بگیرید یا دوره های آموزشی خاصی ببینید که بتوانید روی کار کردن در آن حرفه حساب کنید.

5– بازسازی روابط اجتماعی

ما در یک جامعه جمع گرا زندگی می کنیم که خیلی از تصمیم های فردی روی روابط اجتماعی اثر می گذارد. به این معنی که ممکن است بعد از طلاق، نحوه رفتار اطرافیان با شما تغییر کند. ممکن است افراد برای حفظ زندگی زناشویی خود از شما به عنوان یک مرد یا زنی که از همسرش جدا شده کناره گیری کنند.

ممکن است دوستانتان ارتباط شان را با شما محدود کنند یا این که همکاران تان در محیط کار مزاحمت هایی برای تان ایجاد کنند. تمام این تغییرات در نگرش افراد به شما در جامعه ما طبیعی بوده و باید مراقب باشید که چنین دیدگاه ها و رفتارهایی شما را به انزوا نکشاند.

این شما هستید که باید تلاش کنید تا با رفتار معقول و منطقی به اطرافیان فرصت دهید تا شرایط جدید شما را بپذیرند. ضمنا می توانید روابط جدیدی ایجاد کرده و با قرار دادن خود در موقعیت جدید اجتماعی فرصت پیدا کردن دوست و آشناهای تازه را برای خودتان فراهم کنید.

در گروه های کوهنوردی یا طبیعت گردی عضو شوید. در جلسات فرهنگی شرکت کنید یا با عضویت در یک باشگاه ورزشی با افراد جدید آشنا شوید. به هر حال به یاد داشته باشید که عصبانی شدن از بی انصافی اطرافیان کمکی به حال شما نمی کند.

6- حفظ امید

بدانید که امید به ساختن یک زندگی بهتر و با اشتباهات کمتر بر اساس تجاربی که به دست آورده اید، می تواند به شما در پیمودن این مسیر دشوار کمک کند. به قول نیچه آنچه شما را نکشد، قوی ترتان می کند.

*کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

ماهنامه سپیده دانایی – طاهره مهدوی*:

5 1000
ارسال شده در 1 آبان 1394 توسط با موضوع روانشناسی
سیب سرخ

پیشنهاد سردبیر

 • برای از بین بردن آلرژی فصلی ابن‌سینا چه نسخه ای تجویز کرده است؟
 • پژوهشگران ايراني موفق به توليد صنعتي «متادون» شدند
 • هشدار پزشکان درباره عوارض مصرف نوعی داروی دیابت
 • ورم پا در دوران بارداری
 • با خرمالو موهایتان دیرتر سفید می شوند
 • معجزه الهی این زن را بینا کرد
 • شناسایی بیشتر لوپوس
 • با بیماری سردرد بستنی آشنایی دارید؟
 • محبوبترین ها

 • با ورزش های قدرتی سالم بمانید!
 • راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری هپاتیت B
 • شایع ترین مریضی های بچه دبستانی ها
 • عفونت کلیه چه نشانه هایی دارد؟
 • در فصول سرد سال بدن خود را از ابتلا به آنفولانزا بیمه کنید
 • سرفه کردن و برونشیت
 • سرطان پستان و این موارد مهم
 • آیا با ورزش کردن میتوان احتمال عود سرطان پستان را کاهش داد؟
 • رپورتاژ

 • کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی رویال
 • متد جدید ترمیم مو فقط در یک جلسه
 • رژیم‌درمانی، پوست و لیزر تخصصی کلینیک سیب سبز
 • بهترین کلینیک تخصصی کاشت مو کدام است ؟
 • محصولات دارویی و گیاهی
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x