مشاوره زیبایی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
48638678
با ماشینی شدن زندگی های روزمره و افزایش علاقه خانم ها به کار در بیرون از منزل شاهد تنهایی بیشتر اطفال در منزل هستیم کودکانی که تک والد هستند یا تک سرپرست هستند نیز مانند این اطفال احساس تنهایی زیادی می کنند

 یکی از بد‌ترین موقعیت‌ها برای کودکان زمانی پیش می‌آید که والدین آن‌ها از هم جدا می‌شوند. بد‌تر از آن زمانی است که یکی از والدین تمایلی به دیدن آن‌ها ندارد یا به هر صورت وضعیت به سمتی می‌رود که امکان دیدار با آن والد وجود ندارد.
این شرایط هر چند برای کودکان بسیار دشوار است، قطعا برای والدی که کودک نزد او زندگی می‌کند نیز دشوار است و مشکلات بی‌شماری را می‌تواند ایجاد کند. صرف بزرگ کردن و تربیت یک کودک بدون کمک همسر طاقت فرساست اما چیزی که کار را سخت‌تر می‌کند اخباری است که این گروه از والدین از گوشه و کنار می‌شنوند.
مشکل کاهش حضور والدین در خانه و در میان فرزندان موضوع جدیدی نیست. این مسئله به عقیده کار‌شناسان زمینه ساز مشکلات فردی و اجتماعی بسیاری برای فرزندان و به نوعی تغییردهنده سبک زندگی به شکلی نامطلوب است، و به نظر می‌رسد که در میان والدین در حال حاضر سهم پدران در ایجاد این خلاء بیشتر از مادران است.
حال یک سوال افکار ما را به خود مشغول کرده و آن این است که در جامعه ایران یا اینکه سنتی بوده و قاعده در آن نیست چرا خانواده‌های تک والدی در حال زیاد شدن است.؟
اوروکی روان‌شناس خانواده ‌با اشاره به تک والدی بودن خانوارهای غربی اظهار داشت: خانواده‌های تک والدی از سال ۱۹۶۰ به بعد در جوامع غربی گسترش پیدا کرد و فرزندان این خانواده‌ها مجبور بودند با یکی از والدین خود که اغلب مادران بودند بقیه عمر خود را زندگی کنند که این امر سبب بروز آسیب‌های فراوانی در خانواده و حتی اجتماع می‌شود.
آمار تک والدی سیر صعودی گرفته است!
در دی ماه سال گذشته، عادل آذر، رییس مرکز آمار ایران، اعلام کرد در سرشماری سال ۹۰، ۲۱ میلیون و ۱۱۰ هزار و ۴۸۱ خانوار شناسایی شد که ۸۸ درصد سرپرست‌های آن‌ها مرد و ۱۲ درصد آن‌ها زن هستند.
آذر گفت: این در حالی است که در سرشماری‌های ابتدایی تعداد زنان سرپرست خانوار 6.5 درصد بود اما در سال ۹۰ با رشد دو برابری مواجه شدیم و این رقم به ۱۲ درصد رسید. بر این اساس پیش بینی می‌شود تا سه سال آینده آمار زنان سرپرست خانوار به ۱۵ درصد برسد.» به نظر می‌رسد تعداد خانواده‌های تک والد با والد مرد، بسیار کمتر از تعداد این نوع خانواده‌ها با والد زن باشد.
با جای خالی پدر یا مادر چه کنیم؟
اینکه نبود یکی از والدین می‌تواند عوارض جبران ناپذیری بر فرایند رشد کودک باقی بگذارد. در نتیجه تعداد قابل توجهی از این والدها تنها به دنبال این هستند که علاوه بر وظایف خودشان، وظایف والد غایب را نیز انجام دهند تا فرزند آن‌ها آسیب کمتری ببیند اما آیا واقعا یکی از والدین می‌تواند علاوه بر وظایفی که بر عهده خودش است وظایف والد غایب را نیز بر عهده بگیرد؟
کودکان زیر بار حرف مادران نمی‌روند
وی ابراز داشت: در خانوارهای تک سرپرستی فرزندان به دلیل بازدیدن محیط خانه شروع به مخالفت‌هایی کرده و از دستورات سرباز می‌زند به طوری که در بعضی از مواقع به خاطر ضعیف بودن سرپرست، به جای اطاعت از فرامین مادر، حرف‌ دوست‌های مدرسه‌ای و محله زندگی‌اش را بیشتر گوش می‌دهد.
اوروکی ادامه داد: در خانوارهای تک سرپرستی اگر فرزند دختر باشد مشکل بیش از قبل می‌شود، که علت این امر، ‌انزوا طلبی و ایجاد اختلال با جنس مخالف است.
وی اضافه کرد: کودکانی که پدر آن‌ها خانواده را ترک کرده و یا برای کسب و کار به شهر دیگری انتقال یافته، دچار افسردگی، زودرنجی، ضعیف شدن روحیات و همچنین پرخاشگری شده و با این عصبانیت سبب درگیری لفظی با مادر خانواده نیز در بعضی از مواقع خواهد شد.
هر کس را بهر کاری آفریده‌اند
هنگامی که خانواده‌ای سرپرست خود را از دست می‌دهد مادر خانه علاوه بر مادری حکم سرپرست خانواده را بر عهده می‌گیرد که بر عکس جامعه که مبتنی بر نظام مرد سالاری است و فرزندان از نظر عاطفی و روحی دچار آسیب شده و دیگر به خانه به عنوان یک مکان امن و پناهگاه مطمئن نگاه نمی‌کنند.
حجت‌الاسلام حسینی کار‌شناس خانواده با اشاره به تک والدی خانواده‌ها و اثرات آن گفت: خانوارهای تک سرپرستی از نظر اقتصادی پیامدهای نامطلوبی بر کودکان می‌گذارد به طوری که فشار اقتصادی بر معاش فرزندان اثر منفی دارد و از منظر اسلام کار مادران تربیت فرزند است و تامین معاش بر عهده مرد خانواده بوده که این جابجایی اثرات ناخوشایندی می‌گذارد.
در آن هنگام که چرخ زندگی می‌ایستد
وی بیان کرد: در خانواده‌هایی که مادر مسئول تامین معاش زندگی است به دلیل نداشتن وضعیت مناسب مالی، زندگی از حالت نرمال و استاندارد خارج و دنیا برای مادر و کودکان سخت می‌شود.
حسینی با بیان اینکه زن سرپرست خانوار اثرات زیانبار تربیتی بر خانواده جاری می‌سازد، افزود: هنگامی که سرپرست خانواده زن و شاغل است، معمولا در انتخاب میان کیفیت تربیت کودکان دچار نقص‌هایی می‌شود که این امر در صورت شاغل بودن مادر خانه، متاسفانه بیشتر نمود پیدا کرده زیرا اکثر وقت خود را صرف کارش کرده و هنگامی که به خانه می‌آید دیگر توان و وقت مفید برای تربیت درست و رسیدگی به تکالیف کودکش ندارد.
ناممکن حتی با کمک دیگران
اما جدای از وظایف پدران و مادران، صرف حضور والدین در خانه کارکردهایی دارد که اغلب اوقات والدین متوجه نیستند اما این کارکرد‌ها در تربیت کودکان نقشی اساسی و مهم دارد و این بخش در زمان غیبت یکی از والدین می‌تواند آسیب‌های جدی ببیند. نکته مهم در این بین آن است که جبران کامل این کمبود در خانواده‌های تک والد بسیار دشوار و در بعضی مواقع غیرممکن است. بنابراین لازم است پدر و مادران فقط با آن‌ها آشنا شوند.
تا کی هم پدر باشم هم مادر؟
وی ابراز داشت: مادران مجرد بدون حمایت بستگان خود توان انجام خیلی از کارهای خانه را نداشته و برای ایجاد تعادل بین نظام معیشتی و تربیتی تحت فشارهای مختلف قرار گرفته واین سبب سرخوردگی فرزند می‌شود.
این کار‌شناس ادامه داد: هنگامی که پدر خانواده نیست، کودکانی که در این محیط بزرگ می‌شوند از هوش پایینی برخوردار بوده و بر تکلم و نوع بیان کودکان به ویژه دختران تاثیر منفی می‌گذارد و این کودکان دچار ناهنجاری‌های اجتماعی، احساسی شده و افسردگی در این دسته از کودکان دختر بیشتر رواج دارد.
وی در پایان گفت: خانواده‌های سنتی ساختار تربیتی مناسب تری را برای پرورش فرزندان و استحکام جامعه فراهم و موجبات رشد فکری و آزاد اندیشی فرزندان را در جامعه فراهم می‌کنند.
گفتنی است، ‌در دنیای امروز که متاسفانه سرپرست شدن زنان در جامعه در اثر طلاق زیاد گشته است این مسئله بیشترین آسیب‌های روحی و روانی و همچنین ناهنجاری‌های اجتماعی را به فرزند وارد می‌کند و والدین باید بدانند کودکان خانه‌های تک والدی از هوش و استعداد‌های پایین‌تری برخوردار هستند.
باشگاه خبرنگاران جوان
5 1000
ارسال شده در 22 دی 1394 توسط با موضوع روانشناسی
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد سردبیر

 • رفع کجی زانو با این روش ها
 • پیشگیری از چاقی شکمی با سرپا ماندن
 • کمری باریک را به خود هدیه دهید
 • درمان خانگی انواع عفونت های باکتریایی و ویروسی
 • در استفاده از مداد ابرو این ۵ اشتباه را مرتکب نشوید
 • اچ آی وی و کوتاه شدن عمر مبتلایان
 • به نامه انجمن داروسازان ایران،تأمین اجتماعی جواب داد
 • دل درد عصبی را درمان کنید
 • محبوبترین ها

 • چگونه متوجه گرمازدگی شویم؟
 • مراقب حریم خصوصی کودک خود باشید/ بدن کودک
 • تقویت سیستم ایمنی بدن با برخی محصولات خوراکی
 • موتور قلب مصنوعی بسیار کوچک ساخته شد
 • اهمیت آزمایش کلسیم
 • چطوری یک ژل قادر است سبب اتصال محکم تر ایمپلنت های ارتوپدی و دندانی به استخوان شود
 • اگر شکمتان بر آمده است براحتی آن را در منزل درمان کنید
 • تغییرات جسد پس از مرگ
 • رپورتاژ

 • شامپوهای ضد ریزش و رویش مجدد مو حاوی کافئین
 • دکتر دندانپزشک امینی عضو انجمن ایمپلنتولوژی آمریکا
 • دکتر بابایی متخصص پوست مو و زيبايی
 • بیماریهای نشیمنگاه و راههای درمان
 • لاپاروسکوپی
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x