مشاوره زیبایی
دکتر ادیب
دکتر محمود ادیب
جراح دندانپزشک ایمپلنتولوژیست
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی

6b870382672d4fa4940274e6f457d4d3

علت ایست ناگهانی قلبی برخی افراد چیست آن ها چرا دچار این عارضه می شوند و با چه روش هایی می توان مانع بروز مشکلات قلبی شد

اخیرا با فواصل زمانی کمی از هم، خبر مرگ های ناگهانی جوانان ورزشکار را شنیده ایم. البته این نوع مرگ نه فقط مخصوص ورزشکاران است بلکه تعداد خیلی بیشتر از این نوع مرگ ها در طی روز برای افراد جوان غیر ورزشکار و نا آشنا برای عموم هم اتفاق می افتد.
به راستی علت این نوع مرگ های ناگهانی چیست؟

دکتر قاسم قارون، عضو انستیتو تشخیص و درمان درد در فرایبورگ آلمان دلیل این نوع مرگ ها را شوک آنافیلا کسی می داند. روش های درمان این شوک وسیع و فوری در زیر توضیح داده میشود اما قبل از آن باید به دنبال پاسخ به سوالهایی باشیم.
الف) چرا تعداد این موارد زیاد شده است؟
ب) چرا اکثراً صحبت از مرگ ناگهانی در سنین پایین و متوسط است؟
ج) چرا داستان در همه کم و بیش یکی است؟ به زبان ساده اطرافیان می گویند چیزیش نبود. اصلا دکتر نرفته نبود، دارو درمان نداشت.
در نشانه های قبل از فوت اغلب مشابه هم شنیده می شود .اکثرا به این صورت که یکدفعه گفت حالم بده، سرم گیج می ره، نفسم درنمیاد، دارم خفه می شوم. اگر بیمار در منزل فوت نکرد و به مراکز درمانی رسید اقدامات لازم انجام می گیرد ولی باز هم شنیده می شود که مجددا فشارش افتاد، پزشکان هم نفهمیدند. چیزی هم پیدا نکردند. چرا؟
ه ـ تشخیص (البته نه تشخیص اصلی) هم اکثراً بعد از مرگ در همه مشابه است؛ ایست قلبی.
با توجه به نکات فوق چند پدیده قابل ذکر است:
اول: ازدیاد و تکرار بیماری های حساسیتی در سنین پایین مانند بیماری آسم و کولیت نویرودرمیت (Neurodermitis)، چیزی که 40-30سال پیش در بچه ها خیلی کم مشاهده می شد که خود دلیل تشدید سریع اشباع ظرفیت دفاعی بدن در اثر آلودگی های زیست محیطی و تغذیه صنعتی است.
دوم: گزارش های بین المللی درباره ازدیاد مرگ های مشکوک در سال های اخیر در اثر شوک آنافیلا کسی. پس می توان نتیجه گیری کرد که عوامل و آمار باید با هم مرتبط باشند.
اصولا اگر به هر دلیل فقط 4دقیقه اکسیژن به مغز نرسد مرگ انسان حتمی است، که ممکن است:
1. پمپ اکسیژن رسان از کارافتاده باشد؛ یعنی ایست قلبی.
2. مواد اکسیژن رسان قابلیت حمل اکسیژن را یا در اثر حجم کم (در اثر خونریزی شدید) یا به دلیل نداشتن مواد ناقل اکسیژن ( دراثرکم خونی) از دست داده باشند.
3. فاکتور1 و 2 طبیعی است ولی حالت سومی هم وجود دارد و آن این است که برگشت خون به قلب در اثر اتساع بیش از حد عروق محیطی چنان کم شده باشد که پمپ یعنی قلب درعمل خالی بزند. حالتی که در شوک و سقوط شدید فشارخون به هر دلیل مانند مارگزیدگی یا مسمومیت بوجود می آید.

مرگهای ناگهانی اخیربدون سابقه و آثار بیماری، در عکس العمل های حساسیتی و آلرژی به دلیل شوک آنافیلاکسی ناشی از عدم تحمل غذایی یا حساسیت دارویی یا در اثرمصرف مواد افیونی است بوجود می آیند. با توجه به توضیحات فوق باید علت مرگ های ناگهانی افراد نسبتا جوان درایران هم مشابه موارد گزارش شده خارج از کشور، یک نوع شوک وسیع از نوعی حساسیتی دارویی یا غذایی باشد.
روش های پیشگیری از مرگ های ناگهانی
الف- در موارد مشابه و مشکوک می توان به کمک پزشک، به درمان شوک یعنی استفاده از سرم وریدی و داروهای ضد حساسیتی اقدام کرد.
ب اگر دسترسی فوری به پزشک نبود، باید حداقل با بالا گذاشتن پا ها در حالت درازکش به برگشت بهتر خون به قلب کمک کرده و از تغذیه اضافی موقتا خودداری کنید.
اما مهم ترین درمان این نوع شوک ها، پیشگیری است و مفید ترین و بهترین توصیه، آگاهی از مشکلات حساسیتی است زیرا تنها با رعایت عوامل تحریکی می توان از خیلی از دردسر های پزشکی و درمانی در امان بود. حساسیت، آلرژی یا عدم تحمل غذایی (Food Intolerance) ، یک علم جدید و بحث مفصلی است که قبل از هر علم پزشکی قرن ها به طور تجربی به آن اشاره شده است. بقراط۲۴۰۰ سال پیش به اثر تحریکی پنیر روی بیماران میگرنی اشاره کرده که بعد ها بوعلی سینا و رازی هم به این مسئله توجه داشته و در درمان از پرهیز و تغذیه کمک می گرفتند. نه تنها تجربه های سنتی در ملت ها و در تمدن قدیم بلکه تحقیقات جدید به این نتیجه رسیده که با تغییر محتوا و نوع تغذیه، بشر به دست خودش باعث گرفتاری سلامتی شده و بی اطلاع، بهای سنگینی در این راه پرداخت می کند؛ چرا که شرایط زیست محیطی و تغذیه ای با داده های اولیه تکاملی بشر هماهنگی ندارد.
تحقیقات نشان می دهد که ۷۰درصد هزینه های درمانی قابل اجتناب است اگر انسان به نیازهای اولیه هزاران سال پیش خود توجه کند. این تحقیقات همچنین می گوید عدم تحرک و تغذیه صنعتی بزرگ ترین دشمن انسان امروزی است و اگر برای تهیه غذا چون گذشته چند کیلومتری راه می رفت، غذای ساده و خام داشت و آن را سخت می جوید خیلی سالم تر بود.
متأسفانه مردم به کمک کمپانی های موا د غذایی نه تنها اطلاع و علاقه ای به تغذیه ساده او لیه ندارند بلکه به تجربیات و گفته های سنتی و مذهبی اجداد خویش هم توجه نمی کنند. نمونه آن پیشرفت بیماری ها در پیروان ادیان مختلف است که دیگر چندان پایبند به تغذیه سنتی نیستند.
یـکی از دلایل بـیــمـاری ها عدم همخوانی و عدم تجانس تغذیه امروزه با سیستم ژنتیک یعنی ساختار اولیه بدن است که نسل ها با آن سازگاری داشته که این مسئله اکنون از بین رفته است. ۵۰سال پیش کالباس و سوسیس در بین خانواده های ایرانی به خصوص در شهرستان ها ناپاک و ممنوع بود. آنچه امروزه از تغییر عقیده و شدت مصرف مشاهده می کنیم نیاز به توضیح ندارد.
از دلایل اصلی مرگ های ناگهانی بطور خلاصه میتوان به فست فوت ها و سایر اغذیه های صنعتی ، آلودگی هوا و عدم تحرک کافی اشاره کرد. با توجه به توضیحات داده شده در این مقاله و عمل کردن به توصیه های ذکر شده می توانیم از بسیاری اتفاقات تأثر برانگیز در اطراف خود پیشگیری کنیم.

5 1000
ارسال شده در 31 فروردین 1395 توسط با موضوع قلب و عروق
کدکم چیست؟

بهترین روش برای ایمپلنت, ارتودنسی و زیبایی دندان استفاده از دستگاه فوق پیشرفته کدکم است.

اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x