Bodybuilding-sleep-and-rest

بسیار معلوم و مشخص است که زمانیکه شب راحت سر بر بالش گذاشته و میخوابیم در طی روز حال خوبی خواهیم داشت .  در محیط کار سرحال و بانشاط خواهیم بود و فکر و ذهنمان هم بهتر کار میکند و میتوانیم تصمیم درستی بگیریم ولی بسیاری از افراد دچار بیخوابی هستند و نمیتوانند خوب بخوابند اگرشما هم همین مشکل را داریم با ما همراه شوید

 

 

فاکتورها و علتهای بسیار زیادی برای بی خواب شدن و خوب نخوابین وجود دارد مثل استرس و نگرانی ناشی از کار، نگرانی های مالی ، مشکلات خانوادگی . اما اصلا” اهمیت ندارد که مشکل خواب شما از چه چیزی ناشی می شود زیرا به هرحال ما به شما پیشنهاد می کنیم که موادر زیر را رعایت کنید تا خواب شبانه بهتری داشته باشید.

هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید. این برنامه منظم برای خواب باید در روزهای تعطیل نیز رعایت شود.

بطور پیوسته وبدون وقفه بخوابید و از خوابهای منقطع بپر هیزید. خوابهای تکه تکه و منقطع باعث می شود که در طول روز خواب آلوده باشید ، در یادگیری ، حافظه و خلاقیت و بهره وری شما اختلال ایجاد شود . در واقع ۶ ساعت خواب پیوسته بهتر و مفیدتر از ۸ ساعت خواب تکه تکه است.

اگر مجبور شید بی خوابی بکشید به محض اینکه توانستید خواب از دست رفته خود را جبران کنید.بجای اینکه با خواب بیشتر در هنگام صبح کم خوابیتان را جبران کنید ب زودتر به رختخواب رفتن در هنگام شب کسری خوابتان را جبران کنید.اگر دیرتر بخوابید و دیرتر بیدار شوید در شب بعد هم سخت تر بخواب می روید.شما می توانید کسری خوابتان را با چرت زدن هم جبران کنید اما دقت کنید چرت زدنهای شما زیاد طولانی نباشد و در ساعات پایانی روز چرت نزنید زیرا اینکار باعث می شود چرخه و برنامه خواب شما بهم بریزد . سعی نکنید با خوابیدن در روزهای تعطیل کسری خواب کل هفته را جبران کنید اینکار درست مثل این است که شما برای کاهش وزن فقط در روزهای تعطیل رژیم بگیرید.

بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر ، از خوردن کافئین خودداری کنید. کافئین تا ۶ ساعت نیمه زنده است و این به معنای آن است که تا شش ساعت بعد از خوردن کافئین اثر آن در بدن شما باقی می ماند. این مایع می تواند باعث یک چرخه باطل و نادرست در برنامه خواب شما شود ، اگر شب بدی را پشت سر گذاشته باشید و خوب نخوابیده باشید ، چاره ندارید جز اینکه با نوشیدن کنوشیدنیهای کافئین دار بیشتر در طول روز سر حال تر باشیم و مصرف کردن مقدار زیادی کافئین در طول روز باعث می شود که هنگامیکه شب فرا می رسد و شما به رختخواب می روید ، ضربان قلبتان بالا برود و نتوانید بخوابید در نتیجه دوباره در روز بعد خسته و خواب آود هستید و مجبورید مقدار زیادی کافئین مصرف کنید و این چرخه نادرست همینطور تکرار می شود.

بین ساعت ۵ تا ۷ شب ورزش کنید. سه ساعت قبل از خواب از انجام تمرینات ورزشی شدید و سخت بپرهیزید. ورزش کردن دمای بدن را تا ۵ الی ۶ ساعت بالا می برد . برای اینکه انسان احساس کسالت و خواب آلودگی کند باید دمای بدنش کاهش یابد.

اتاق خوابتان را خنک نگه دارید. بهترین دما برای خوابیدن ، ۶۵ درجه فارنهایت است. اتاق خوابی که خیی گرم باشد ممکن است باعث کابوسهای شبانه شود. البته اگر اتاق خواب شما بیش از حد سرد باشد نیز باعث می شود بدن شما نتواند کاملا” راحت باشد زیرا بدن تلاش می کند دمای خود را حفظ کند و به مین دلیل عضلات منقبض می شود.

نورها را کم کنید. نور درخشان و شدید باعث می شود شما از خواب بیدار شوید. بنابراین قبل از خواب چراغها را خاموش کنید و از نگاه کردن به نور شدید بپرهیزید . در طول شب هم مطمئن باشید که همه چراغها خاموش است.

کتابهای جال و سرگرم کننده(کتابهایی که به کار شما هیچ ارتباطی ندارد ) بخوانید.اگر هر شب حئود ۳۰ دقیق مطالعه کنید ، مدت زمان لازم برای بخواب رفتن شما تقریبا” نصف می شود.

حریم خصوصی خود را حفظ کنید. اجازه ندهید فرزندان و یا حیوانات خانگی تمام شب در رختخواب شما باشند.