مشاوره زیبایی
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
takroj.ir_
به تازگی گرایش مردم به جراحی های مختلف زیادی در زمینه انواع روش های زیباسازی پوست و مو پیدا کرده اند در این مطلب به جراحی زیبایی به نام چال گونه اشاره می کنیم

گذشته از اقدامات تعجب آور و عجیب برای زیبایی صورت و بدن همچون کاشت سبیل و گونه، جراحی‌های مخصوص سلفی گرفتن, بوتاکس, جراحی پلاستیک, پروتز,ساکشن, عمل‌های بینی و عمل بلند شدن قد, اخیرا عمل جراحی «چال گونه» مد شده است.
گاهی میل به زیبایی در افراد آن‌ها را مجبور می‌کند دست به کارهایی عجیب و غریب بزنند و اخیرا کاشت چال گونه روی بورس آمده است که در ابتدا کمی دور از ذهن و نامتعارف بود.  با وجود اینکه اغلب هزینه‌های عمل‌های زیبایی به خصوص کاشت چال گونه گزاف و بی مورد است اما افراد بی پول جوامع نیز پا به پای افراد پولدار برای زیبایی خود مبلغ‌های چشمگیری را خرج می‌کنند.
چال گونه چیست؟
شاید شما نیز توجه کرده باشید برخی افراد هنگام لبخند زدن یا خندیدن، حفره‌ای کوچک و زیبا روی گونه‌هایشان بوجود می‌آید. بسیاری افراد بر این باورند که این حفره کوچک بر زیبایی می‌افزاید به همین دلیل بعضی‌ها برای داشتن چال گونه تن به عمل‌های جراحی و زیبایی متعدد می‌دهند.
چال طبیعی و مادرزادی صورت به این علت بوجود می‌آید که هنگام لبخند و خنده، پوست و ماهیچه‌های گونه جمع شده و به داخل صورت کشیده می‌شود و همین موضوع حفره‌هایی کوچک را کنار لب‌ها متمایل به گونه‌ها ایجاد می‌کند.
در برخی نقاط جهان به کاشت چال گونه، «طرح لبخند» یا «گودی لبخند» نیز گفته می‌شود زیرا هنگام لبخند یا خنده این حفره‌های کوچک بروز می‌کنند. بسیاری افراد این چاله را به طور طبیعی، مادرزادی و ژنتیکی دارند و حتی از آن نیز ناراضی هستند اما برخی دیگر برای داشتن این حفره‌های کوچک میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند و این موضوع کاملا سلیقه‌ای است.
بسیاری از هنرپیشه‌ها و ستارگان هالیوودی نیز چال گونه دارند و در بیشتر موارد مصنوعی است؛ افراد بسیاری در سراسر دنیا به پیروی از ستاره مورد علاقه خود نیز به این عمل جراحی تن می‌دهند.

عمل جراحی کاشت چال گونه چگونه انجام می‌شود؟
معمولا این عمل جراحی زیبایی از داخل انجام می‌شود و بافت‌های چربی آن قسمتی که افراد می‌خواهند گود شود، از داخل دهان بریده می‌شود یا تنها به کمک بخیه‌هایی ریز جمع می‌شود اما این عمل بسیار ظریف است و  اگر دقیق انجام نشود ممکن است چاله‌ای عمیق و طویل در صورت فرد ایجاد شود که زیبایی او را کاهش دهد یا هیچ تفاوتی با قبل رخ ندهد و عمل بی فایده باشد.
علاوه بر این، با انجام عمل جراحی بینی یا ساکشن چربی‌های صورت واقع در نواحی گونه نیز ممکن است گونه‌ها برجسته‌تر شوند و دو حفره کوچک زیر آن‌ها پدید آید. از طرف دیگر، پروتز گونه نیز ممکن است چال گونه را بوجود بیاورد اما چند مدت یکبار نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.
افراد با مشورت با پزشکان جراحی زیبایی می‌توانند با توجه به آناتومی صورت و درخواست خود یکی از این راه‌ها را انتخاب کنند. این عمل جراحی نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی قابل انجام است که عملی سرپایی محسوب می‌شود. گفته می‌شود که بیشتر جراحی کاشت چال گونه بر روی زنان انجام شده و گاهی نیاز به بیهوشی عمومی دارد.
اگر بخیه‌هایی که از داخل دهان برای بوجود آمدن چال گونه می‌زنند با یکدیگر به خوبی پیوند بخورد، این حفره‌ها تا مدت بسیار طولانی بر صورت افراد می ماند اما در غیر این صورت افراد تنها چندین ماه یا چند سال می‌توانند از آن لذت ببرند. اگر از طریق ساکشن یا پروتز گونه، این چاله‌ها بوجود آید، هر چند وقت یکبار نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.
آیا کاشت چال گونه پشتوانه علمی پزشکی دارد؟
جالب این است که در بسیاری موارد چال گونه بر اثر نوعی نقص در عضلات و ماهیچه‌های صورت بوجود می‌آید به همین دلیل است که گاهی یک طرف صورت چال دارد و طرف دیگر ندارد. شاید خنده‌دار باشد که برخی افراد مبلغ گزافی را صرف بوجود آمدن نقصی در صورت به منظور افزایش زیبایی خود می‌کنند و جالب‌تر اینکه برخی از پزشکان با انجام این کار موافقت می‌کنند.
در علم پزشکی بسیاری از پزشکان و محققان اتفاق نظر دارند که عمل جراحی چال گونه غیر علمی است و در هیچ کدام از مباحث علمی جراحی پلاستیک به آن پرداخته نشده است. به بیان دیگر، این میل به زیبایی طلبی بشر امروزی است که هر روز راه جدیدی را برای زیباتر جلوه دادن خود امتحان می‌کند.

بیشتر متخصصان حرفه‌ای جراحی پزشکی بر این باورند که عمل جراحی پلاستیک تنها باید صرف رفع نقص و مشکلات جدی داخلی و بیرونی شود و انجام چنین عمل‌هایی را بی پایه و اساس می‌دانند و به همین دلیل نه تنها انجام این قبیل عمل‌ها را توصیه نمی‌کنند، بلکه هیچ گاه با انجام آن موافقت نمی‌کنند. از طریف دیگر، برخی جراحان این دسته کارها را حق مسلم بیمار دانسته و انجام می‌دهند. در این بین برخی پزشکان بر این باورند که عمل کاشت چال گونه هیچ تاثیری بر زیبایی فرد ندارد.
اثرهای جانبی عمل کاشت لبخند گونه چیست؟
طی مطالعات و تحقیقاتی در آمریکا بر روی افرادی که تحت عمل جراحی چال گونه قرار گرفته بودند، این نتیجه بدست آمد که بر اثر بوجود آمدن چال گونه غیر طبیعی بر صورت، افراد ممکن است نتوانند مثل قبل بخندند یا صحبت کنند؛ به بیانی، حالت صورت خود را ممکن است از دست دهند. علاوه بر این، بر اثر فشار به برخی قسمت‌های صورت و اطراف لب با خندیدن یا حرف زدن پس از مدتی آن قسمت‌ها چروک می‌شود.
گاهی اوقات طی این عمل جراحی، برخی از عصب‌های گونه و اطراف دهان دچار مشکل می‌شود و آن نقاط دچار بی حسی موضعی می‌شوند. از جمله عوارض این عمل می‌توان به بروز عفونت در دهان، خون‌ ریزی، بی حس شدن قسمتی از صورت، چروک شدن نقاط افراد دهان، ورم و کبودی صورت، آسیب به ماهیچه‌های دهان و نیاز به عمل جراحی ترمیمی اشاره کرد.
آیا مادر می‌تواند برای کودکش چال گونه بکارد؟
متاسفانه باوری اشتباه میان افراد به خصوص قشر تحصیل نکرده باب شده که اگر مدت کوتاهی بعد از تولد نوزاد، مادر به طور منظم و مرتب قسمتی از گونه‌های او را فشار دهد چون استخوان بندی و ماهیچه‌های نوزاد در ماه‌های اول بعد از تولد تازه شکل گرفته و قابل انعطاف است، کودک دارای چال گونه می‌شود.
این باور کاملا غلط است و از نظر پزشکی هیچ پشتوانه‌ای ندارد. بسیاری افراد این چاله را به طور طبیعی، مادرزادی و ژنتیکی دارند و در غیر این صورت می‌توانند به عمل‌های جراحی یا اقدامات زیبایی همچون پروتز و ساکشن متوسل شوند.

متاسفانه یا خوشبختانه روز به روز بر تعداد طرفداران و متقاضیان این عمل سرپایی افزوده می‌شود و هزینه انجام آن حدود 2 میلیون تومان یا کمی بیشتر است و در دسته عمل‌های جراحی نسبتا ارزان طبقه‌بندی می‌شود.
منبع: Medical News Today
Daily Mail
Research Gate
5 1000
ارسال شده در 29 اردیبهشت 1395 توسط با موضوع زیبایی, پوست, مو
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x