موضوعات

صاحب خانه شدن با این روش های موثر

894417_823

برای خانه دارشدن از چه روش ها و توصیه هایی لازم است کمک بگیریم و چه روش هایی به ما در تهیه مسکن کمک می کنند برخی از آن ها را در این مطلب در اختیارتان قرار داده ایم

در یک سال گذشته وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و بانک مسکن وقت سر خاراندن نداشته اند. آنها یک هدف مهم برای خود ترسیم کرده بودند که آن هم نجات بازار مسکن از دست رکود بود. برای همین کاری که از دست بانک مسکن و بانک مرکزی بر می آمد، تهیه و جفت و جور کردن انواع و اقسام وام خرید مسکن بوده است. بانک مسکن از قدیم و ندیم وام صندوق پس انداز مسکن جوانان را داشت. برای همین در گام اول، وام صندوق پس انداز مسکن یکم را راه انداخت؛ وامی که مبلغ 80 میلیون تومان برای آن در نظر گرفته شد تا کمک خوبی برای خریداران خانه باشد.

پس از آن، سقف وامی که از طریق خرید اوراق حق تقدم مسکن تهیه می شود را افزایش داد. یک مرتبه وام به 60 میلیون تومان افزایش یافت. قدمی که قطعا رو به جلو بود. این سه مرجع تصمیم گیر، دو اقدام خاص دیگر هم انجام دادند. آنها گفتند برای زوج های جوانی که بعد از سال 85 ازدواج کرده اند امکاناتی فراهم می کنیم تا بتوانند خانه ای بخرند.

برای این کار وام 80 میلیونی را جوری طراحی کردند که هر کدام از زوجین بتوانند یک فقره وام به این مقدار بگیرند اما بتوانند هر دو وام را خرج خرید یک خانه بکنند. آن وام 60 میلیون تومانی هم چنین امکانی برایش فراهم شد. فقط تفاوتش این بود که به جای دو وام 60 میلیونی، یک وام 100 میلیونی به عروس و دامادها می دهند.

تسهیلات 60 میلیون تومانی با خرید اوراق از فرابورس

سقف فردی تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم در تهران به 60 میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، به 50 میلیون تومان و در سایر مناطق شهری به 40 میلیون تومان افزایش یافته است.

شرایط دریافت وام

* سود: نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار در حال حاضر 17.5 درصد است.

* دوره بازپرداخت: حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات فروش اقساطی خرید واحد مسکونی 12 سال است.

* شیوه های قسط بندی: تقسیط تسهیلات به سه روش ساده پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای امکان پذیر است. در روش پلکانی سالانه طول دوره پلکانی 12 ماه  و اقساط ماهیانه هر 12 ماه با ضرایب افزایش پنج درصد محاسبه می شود و در روش پلکانی دوره ای، طول دوره پلکانی 48 ماه و اقساط ماهانه هر 48 ماه با ضریب افزایش 20 درصد محاسبه می شود. مبلغ اقساط تسهیلات 60 میلیون تومانی در تهران ماهیانه حدود یک میلیون تومان و مبلغ اقساط تسهیلات 50 میلیون تومانی در مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت 200 هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود 833 هزار تومان و مبلغ اقساط تسهیلات 40 میلیون تومانی در سایر شهرها ماهیانه حدود 666 هزار و 700 تومان است.

* عمر ساختمان: در صورتی که عمر ساختمان شما کمتر از 20 سال باشد، در هر شهرستانی که باشید، می توانید از سقف وام مصوب استفاده کنید اما اگر از عمر ساختمان بیش از 20 سال و حداکثر 25 سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی گذشته باشد.

* یک آپشن اضافی: گیرندگان وام می توانند یک وام دیگر هم روی آن وام 60 میلیون تومانی دریافت کنند. تسهیلات جعاله از محل اوراق گواهی حق تقدم تا سقف 10 میلیون تومان همزمان با پرداخت تسهیلات خرید قابل پرداخت است. مبلغ قسط تسهیلات جعاله 10 میلیونی از محل اوراق با نرخ سود 17.5 درصد و مدت بازپرداخت پنج ساله ماهیانه حدود 251 هزار تومان است.

* اوراق مجاز برای استفاده از وام: استفاده از سقف های تسهیلاتی مذکور از محل اوراق گواهی حق تقدم صادره در نمادهای تسه 9408 و به بعد (اوراق گواهی حق تقدم صادره آبان 94 و به بعد) امکان پذیر است. پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم صادره در نمادهای تسه 94.7 و به قبل (اوراق گواهی حق تقدم صادره مهر 94 و به قبل) صرفا تا سقف های قبلی تسهیلات (350 میلیون ریال) امکان پذیر است.

* روش خرید اوراق: از آنجایی که اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به ارزش اسمی 500 هزار تومان عرضه می شود ولی جهت دریافت تسهیلات 35 میلیون تومانی صرفا از محل اوراق گواهی حق تقدم باید 70 70 برگ اوراق خریداری شود. برای وام 60 میلیونی، 120 برگه، برای وام 50 میلیونی، 100 برگه و برای وام 40 میلیونی باید 80 برگه حق تقدم خریداری شود. قیمت هر کدام از این برگه ها در روزهای اخیر 86 هزار تومان تا 89 هزار و 900 تومان دست به دست می شود. متقاضیان برای خرید اوراق مورد نیاز می توانند به شعب بانک در سراسر کشور و کارگزاری های فرابورس مراجعه کنند.

تسهیلات 80 میلیونی مسکن خانه اولی ها

سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران 80 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت 60 میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل 40 میلیون تومان تعیین شده است.

شرایط دریافت وام

* حداقل متوسط موجودی: حداقل متوسط موجودی در هر دوره شش ماهه برای کسب سقف های تسهیلاتی 80 میلیون تومان، 60 میلیون تومان و 40 میلیون تومان به ترتیب 13.6 میلیون تومان، 10 میلیون تومان و 6.7 میلیون تومان تعیین می گردد اما در حالت حداکثر ممکن نیز می توان برای وام 80 میلیونی، 40 میلیون تومان، برای وام 60 میلیونی، 30 میلیون تومان و برای وام 40 میلیونی، 20 میلیون تومان سپرده گذاری کرد.

* مدت زمان انتظار: اگر اقدام به باز کردن سپرده با حداقل موجودی کرده باشید، قاعدتا باید برای گرفتن وام سه سال صبر کنید. اما اگر برای گرفتن وام نمی توانید بیش از یک سال صبر کنید. باید نصف مبلغی که می خواهید را سپرده گذاری کنید.

* نرخ سود: نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی اعطایی از محل این حساب معادل نرخ سود تسهیلات با سپرده در زمان اعطای تسهیلات تعیین و با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار در حال حاضر 13 درصد است.

* مدت بازپرداخت: حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم 12 سال، برابر 144 ماه است.

* شیوه قسط بندی: شما می توانید اقساط را هم به صورت ساده و هم به صورت پلکانی پرداخت کنید. اقساط وام در حالت ساده یک میلیون و 99 هزار تومان است.

* شرط سنی: متقاضی چه متاهل باشد و چه مجرد باید 18 سال تمام داشته و داری درآمد مستقل باشد.

* سابقه دریافت وام: متقاضی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه با تغییر واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. حتی نباید از تسهیلات و امکانات دولتی مثل تعاونی های مسکن استفاده کرده باشد. برای این کار استعلام گرفته می شد.

* شرایط ملک مورد نظر: بر اساس آیین نامه بانک مسکن از تاریخ صدور جواز ساخت ملک نباید بیش از 15 سال سپری شده باشد، ضمن اینکه آیین نامه 2800 رعایت شود و بنا دارای استحکام لازم باشد.

وام 100 میلیونی زوجین جوان

وام 60 میلینی را که خاطرتان هست. بر همین اساس بانک مسکن شرایطی را ایجاد کرده که یک زوج می توانند به جای دو وام 60 میلیونی بر روی دو سند رهنی، دو وام 50 میلیونی روی یک سند رهنی دریافت کنند.

شرایط دریافت وام

* شرایط سن و ازدواج: اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به عروس و دامادهایی که تاریخ عقد آنان از اول فروردین 85 و بعد از آن است صرفا در ازدواج اول برقرار است.

* سابقه وام: پرداخت این تسهیلات مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات زوجین طرح سال 92 است.

* مقدار تسهیلات: زوجین جوان ساکن تهران می توانند 100 میلیون تومان یعنی هر یک از زوجین حداکثر 50 میلیون تومان، زوجین جوان ساکن در شهرهای دارای جمعیت بالای 200 هزار نفر می توانند 80 میلیون تومان یعنی هر یک از زوجین حداکثر 40 میلیون تومان و زوج های جوان ساکن در شهرهای دارای جمعیت کمتر از 200 هزار نفر، 60 میلیون تومان یعنی هر یک از زوجین حداکثر 20 میلیون تومان وام آن هم بر روی یک پلاک ثبتی دریافت کنند.

* شرایط دریافت وام: هر آنچه درباره تسهیلات اوراق حق تقدم مسکن گفتیم، در مورد این نرخ وام هم مصداق دارد. یعنی همه زوج های جوان باید دارای آن شرایط باشند.

وام 160 میلیونی زوجین جوان

بانک مسکن همان کاری که با وام 60 میلیونی کرده، با وام80 میلیونی هم انجام داده است. بر همین اساس بانک مسکن شرایطی را ایجاد کرده که یک زوج می توانند دو وام 80 میلیونی بر روی یک سند خانه بگیرند به شرطی که هر کدام شان سپرده لازم را در بانک افتتاح کنند.

شرایط دریافت وام

* مبلغ تسهیلات: زوجین جوان ساکن تهران می توانند 160 میلیون تومان یعنی هر یک از زوجین حداکثر 80 میلیون تومان، زوجین جوان ساکن در شهرهای دارای جمعیت بالای 200 هزار نفر می توانند 120 میلیون تومان یعنی هر یک از زوجین حداکثر 60 میلیون تومان و زوج های جوان ساکن در شهرهای دارای جمعیت کمتر از 200 هزار نفر، 80 میلیون تومان یعنی هر یک از زوجین حداکثر 40 میلیون تومان وام آن هم بر روی یک پلاک ثبتی دریافت کنند.

* شرایط کلی: زوجین باید هر دو واجد شرایط استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم باشند.

* مبلغ سپرده گذاری: هر کدام از زوجین باید به صورت مجزا سپرده گذاری کنند. یعنی هر کدام از آن دو باید در تهران 40 میلیون تومان، در شهرهای دارای جمعیت بالای 200 هزار نفر 20 میلیون تومان و در شهرهای دارای جمعیت کمتر از 200 هزار نفر، 20 میلیون تومان سپرده بگذارند.

* شیوه قسط بندی: تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه با ضریب افزایش سه درصد و پلکانی دوره ای 48 ماهه با ضریب افزایش 30 درصد امکانپذیر است. عروس و داماد باید در روش ساده در کل ماهانه دو میلیون و 199 هزار تومان قسط بدهند که انصافا مبلغ کمی نیست ولی به مرور در طی 12 سال سبک تر می شود. به دو میلیون تومان 12 سال پیش فکر کنید، روان تان آرام می شود.

وام صندوق جوانان

حساب پس انداز مسکن جوانان یک حساب بلند مدت است. یعنی شما باید برای آینده خود برنامه ریزی کنید. این حساب به خاطر مدت طولانی انتظار در صف به درد جوانان می خورد به طوری که از سن کم برای فرد، حساب سپرده ای افتتاح شود.

* شرط سنی: هر شخصی که به سن 18 سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می تواند به نام خود یا کسانی که تحت سرپرستی او باشند حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

* مبلغ تسهیلات: حداکثر تسهیلات اعطایی با توجه به تقسیم بندی جغرافیایی، یعنی شهر تهران، شهرهای دارای جمعیت بیش از 200 هزار نفر و شهرهای دارای جمعیت کمتر از 200 هزار نفر در پایان سال پانزدهم به ترتیب 80، 76 و 74 میلیون تومان است. بر همین اساس اگر بخواهید در پایان سال ششم وام تان را دریافت کنید به ترتیب تقسیم بندی جغرافیایی که گفتیم، 48، 45 و 43 میلیون تومان دریافت می کنید. در پایان سال پنجم هم می توانید تسهیلات مقرر را بگیرید. بر اساس تقسیم بندی جغرافیایی می توانید 45، 44 و 40 میلیون تومان وام دریافت کنید.

* نرخ سود: سود این وام بر اساس سود مصوب بانک مرکزی محاسبه می شود. در حال حاضر سود مصوب بانک مرکزی 20 درصد است بنابراین باید این وام را با سودی بالای 20 درصد تهیه کنید.

* شیوه قسط بندی: این وام را باید در حداکثر 10 سال یعنی 120 ماه تسویه کنید. به این ترتیب برای وام 80 میلیونی باید ماهانه یک میلیون و 546 هزار تومان قسط بدهید. انصافا مبلغ زیادی است.

روزنامه هفت صبح:

همکار دکتر سلام

3 تیر 1395

مطالب مرتبط

 • 6 عادت صبگاهی که زندگی را شیرین میکنند
 • کم آبی بدن این بیماری ها را با خودش می آورد
 • رنگ ادرارتان را نادیده نگیرید
 • توسعه سیستم تبادل اطلاعات سلامت برای پزشک خانواده و نظام ارجاع
 • ویژگی های رفتاری تاثیرگذار بر موفقیت در زندگی
 • بررسی عوامل ایجاد کننده طلاق عاطفی
 • خوشبوکننده های سالم خوراکی
 • بررسی پرسه زنی در دنیای مجازی
 • آموزش روانکاوی با انواع رنگ ها
 • کودکان بیش فعال و انجام تکالیف مدرسه
 • راهکارهایی برای سنجش راستگویی همسر
 • بیماری های عفونی ناشی از ابتلا به کرم قلابدار
 • اصول بهداشتی برای تهیه غذاهای نذری
 • بهبود عملکرد ذهن با روش های ساده
 • تاثیر ورزش بر بلوغ زودتر از موعد
 • پربازدیدترین مطالب

 • رژیم های خودسرانه و غیر استاندارد
 • زیاده روی در مصرف این ویتامین
 • طریقه اندازه گیری درجه حرارت بدن
 • مشکلات متعدد خواب از کجا می آیند؟
 • اختلالات خواب ناشی از سیستم گوارشی
 • توصیه های پزشکی هنگام مواجهه با علائم مسمومیت
 • گاو دو سر
 • پیشگیری از طلاق با این راهها
 • سرمایه گذاری برای شکوفا شدن زندگی
 • فعالیت در تعطیلات آخر هفته
 • مرگ و اطلاعاتی پیرامون آن
 • حفظ و دوام نامزدی بلندمدت
 • از بین بردن گرمی هوا در منزل
 • افراد چپ دست و این موارد جالب
 • روش استاندارد جابجاکردن کوله پشتی
 • داغ ترین مطالب و مقالات

 • والدین در خصوص حرف زدن نوزاد نوپا نگران نباشند
 • بدن خوشبوی نوزاد،چرا؟
 • آیا استفاده از روروک برای نوزادان کار درستی است؟
 • سادگی از یاد رفت و شادی مصنوعی شد!
 • چربی سوزی با کمک آب میوه های طبیعی
 • بررسی پوشک و عوامل تحریک کننده پوست کودک
 • تحرک و فعالیت فیزیکی و هموفیلی
 • معرفی انواع فوق تخصص های پزشکی
 • نکات مهم برای انتخاب پزشک
 • 6 عادت صبگاهی که زندگی را شیرین میکنند
 • به افراد مسن توجه بیشتری کنید
 • پیشگیری از بروز امراض قلبی و عروقی
 • بررسی مشکلات افراد مجرد سالمند
 • بررسی عوامل ایجاد کننده طلاق عاطفی
 • شکل گیری شخصیت کودک با رفتارهای والدین
 • پیشنهاد سردبیر

 • چرا خانمهای ترکیه زیبا هستند
 • آسیب مفاصل و بهبودی سریع
 • در مورد پروتئین وی این سوال و جوابهای متداول را بخوانید
 • تشدید میگرن حاد با آسم
 • قانون آزمون و خطا
 • 16 ماده غذایی سرشار از فیبر برای هضم غذا
 • علت ها و عوامل مختلف ریزش موها
 • عکس های شبیه ساز فشار خون تهاجمی
 • رنگینک و خواص آن
 • تفهیم معنی کار خوب و کار بد برای خردسالان
 • انار را از یاد نبرید!
 • با یک نخ عمر خود را طولانی تر کنید
 • مقابله با انواع سردرد های مزاحم
 • باز شدن رگهای خونی که زیر فشار هستند
 • چطوری از اصل اضافه بار در سیستم تمرینی جهت افزایش حجم بهره مند شویم
 • 
     
  
  x