دکتر محمدرضا کاظمی
دکتر محمدرضا کاظمی
فوق‌تخصص درد
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر افشین قرایی
افشین قرایی
کارشناس شنوایی سنجی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر وحید عارفی
دکتر وحید عارفی
متخصص لمینیت و زیبایی
نیلوفر داوودپور
دکتر نیلوفر داودپور
ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
فوق‌تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

image_13950408520908

 برای بالابردن خلاقیتتان توصیه می کنیم از برخی روش های موثر کمک بگیرید و سعی کنید استعدادها و مهارت های خود را کشف کنید تا موجب پیشرفتتان در زندگی شوند

درحالیکه همه ما با مفهوم خلاقیت آشنا هستیم، تعداد کمی از ما به ارکان روانی و علمی زیربنایی آن توجه می‎کنیم. این یعنی وقتی تحقیقات بسیار قابل توجهی روی چگونگی کارکرد خلاقیت از نقطه نظر علمی صورت گرفته است، همه چیزی که می‎دانیم این است که خلاقیت همچنان محرکی برای ابتکار و نوآوری‎ست و توانایی پیشرفت در جامعه را به انسان می‎دهد.

حقایق و تئوری‎هایی در مورد خلاقیت وجود دارند؛ اما هریک از آن‎ها مستلزم درک چگونگی کارکرد ذهن خلاق است. این اطلاعات برای افرادی که گرایش به خلاقیت دارند، بسیار گران‎بهاست و به آن‎ها این توانایی را می‎دهد که به پتانسیل خود دست یابند و در عرصه منتخب خود خلاق باقی بمانند.

بادرنظر گرفتن این نکته، این ۱۰ محرک پربار برای افراد خلاق را مرور می‎کنیم که نقش بزرگی در پیروزی آنان دارند.

در کار خلاق خود، وقفه‎های منظم ایجاد کنید

افراد خلاق وقتی احساس می‎کنند که تحت فشار کار قرار گرفته‎اند باید کمی از کارشان فاصله بگیرند و یا استراحت‎های منظمی را برنامه‎ریزی کنند که به آن‎ها امکان نگریستن به تلاش‎های‎شان از فاصله دور و از نقطه نظری بی‎طرفانه می‎دهد. با فاصله دادن بین چشم‎انداز اصلی و چشم‎اندازهای جدید می‎توانید باعث ایجاد تفکر مستقل شوید و اصالت کارتان را بالا ببرید. به منظور عملی کردن این موضوع، اطمینان حاصل کنید که با تکمیل‎کردن عناصری خاص، کمی از آن دور می‎شوید و حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت و وقفه‎ای ایجاد می‎کنید. سپس در صورت امکان، با چشم‎اندازی تازه از زاویه‎ای جدید بازگردید.

کار خود را با سرمایه‎گذاری روی ساعت‎های مفید کار زمان‎بندی کنید

چه به عنوان خلاقی مستقل کار کنید یا برای یک آژانس مشغول فعالیت باشید یا پروژه‎ای را برای خودتان آغاز کنید، زمان‎بندی کاری خواهید داشت که روی ساعت‎های خاصی در روز متمرکز است. از آن‎جایی که هر یک از ما در ساعات خاصی از روز کارایی بهتری داریم، شخصی‎کردن و تنظیم این برنامه از اهمیت خاصی برخوردار است. برای کشف مفیدترین ساعات روز خود، پیشرفت خود در یک هفته را در نظر بگیرید و تمامی کارها و تلاش‎های خود را در یک دفتر روزانه یادداشت کنید. سپس باید یک برنامه پیشبرد روزانه یا هفتگی مبتنی بر این اطلاعات ایجاد کنید و مطمئن شوید که در آن ساعات مفید، ساعات کاری خود را بیشتر می‎کنید و وقتی انگیزه کمتری دارید، استراحت می‎کنید و وقفه‎ای به وجود می‎آورید.

از برنامه‎های تلفن همراه برای مدیریت و انتقال خلاقیت خود استفاده کنید

در بازار برنامه‎های موبایل حدود ۱.۵۵ میلیون عنوان تنها در گوگل‌پلی گزارش شده است. بسیاری از آن‎ها روی کارایی تمرکز دارند و تعدادی برنامه هستند که می‎توانند به افراد خلاق کمک کنند تا زمان خود را مدیریت کنند و نتایج خود را ارتقا دهند. یکی از بهترین برنامه‎های کاربردی RescueTime است که به شما امکان پیگیری برنامه‎های روزانه‎تان را می‎دهد و هر زمینه‎ای را که در آن کارایی نداشتید، شناسایی می‎کند..

سبک زندگی فعال داشته باشید تا خلاقیت خود را بالا ببرید

در مطالعه‎ای در سال ۲۰۰۵ برای دانشجویان رودآیلند از تست معروف تورانس برای تفکر خلاق استفاده شد و این نتیجه به دست آمد افرادی که تمرینات ورزشی شدید انجام می‎دهند، تا دو ساعت پس از انجام تمرین، از نظر ذهنی آمادگی بیشتری دارند. بنابراین تنها با ایجاد وقفه‎های منظم در پروژه‎ها برای لذت بردن از ورزش می‎توانید خلاقیت‎تان را افزایش دهید و در طول زمان پربارتر باشید و در عین حال تناسب اندام‎تان را هم حفظ کنید.

چشم‎انداز و همچنین کمی سرگرمی و شوخی را در خود حفظ کنید

خلاقیت به راحتی با تحت فشار قرارگرفتن خاموش می‎شود. در سال ۱۹۸۷تحقیقی روی دانشجویان نویسندگی خلاق دانشگاه برندیس صورت گرفت. نتایج نشان داد که وقتی به آنها گفته شد که برای تلاش‎های‎شان پاداش خواهند گرفت، سطح انگیزه و خلاقیت آنان کاهش یافت. اگر خود را تحت فشار یافتید یا با پاداش‎ها انگیزه‎تان را از دست دادید، زمانی را برای خروج درنظر بگیرید تا دوباره تمرکز خود را به دست آورید و به الهامات اولیه‎تان بازگردید.

مهارت‎های مدیریت استرس را توسعه دهید

ثابت شده که استرس در طولانی‎مدت علایم خلاقیت و توانایی‎تان برای حفظ باروری فکری را از بین می‎برد. با درنظر گرفتن این نکته، اقدام پیشگیرانه و پرورش مهارت مدیریت استرس برای یک فرد خلاق مهم است. پس از همان ابتدا با مراجعین کاری خود صادق باشید و از فشار ناشی از فرجه‎های زمانی غیرواقعی یا معیارهای جدی و محکم زمانی در پروژه پرهیز کنید.

زبانی دیگر یاد بگیرید

شاید عجیب بنظر برسد اما محققان به شواهدی دست یافته‎اند که دوزبانه یا چند زبانه بودن، مهارت‎های خلاقانه و کاربردشان را افزایش می‎دهد. اگرچه این ارتباط بسیار ظریف است؛ ولی افرادی که توانایی صحبت به بیش از یک زبان را دارند از مهارت‎های چندگانه برخوردارند و به ادراک برتر مشهور هستند. این‎ها اجزای بسیار مهم مهار و انتقال موفق خلاقیت هستند و خلاقیت نیز به نوبه خودبزرگ‎ترین چالش کسانی‎ست که دارای ذهنی فعال و پربار هستند. بنابراین اگر در مدیریت خلاقیت و هدایت باروری فکری خود جدی هستید، یادگیری زبان جدید می‎تواند شما را با مهارت کاری پرثمرتر و پردازش همزمان فرایندهای چندین ایده تجهیز کند.

به راحتی تحت تاثیر افکار مرسوم قرار نگیرید

استقلال فکر برای افراد خلاق بسیار مهم است چون به آن‎ها امکان می‎دهد تا برای توسعه کاری اصیل به معنای واقعی، از غریزه و اندیشه مستقل خود پیروی کنند. آن‎ها که در مورد توانایی‎های خود اعتماد به‎نفس ندارند، به‎راحتی تحت تاثیر افرادی باهوش و با اعتماد به‎نفس قرار می‎گیرند و این در شرایطی‎ست که بین هوش و خلاقیت تفاوت وجود دارد.
کلیک کنید و بخوانید: آمد بهار جان‌ها ای شاخ ‌تر برقصا/ یادداشت امیر مهدی سادات اعلایی

گفته می‎شود قشر بیرونی چپ مغز در زمان خلاق‎بودن، فعالیت کندتری را تجربه می‎کند؛ در حالی که هوش در سنتی‎ترین شکل خود باعث ایجاد فرایندهای فکری سریعتری در سمت چپ مغز می‎شود.

خلاقیت باعث تحریک فرایند افکار نو و مستقل می‎شود و این ممکن است با افرادی که هوش بسیار بالا و یادگیری مبتنی بر کتاب دارند، ناسازگاری داشته باشد. هر وقت به چال کشیده می‎شوید تفاوت بین هوش و خلاقیت را در نظر داشته باشید..

موسیقی برای خلاقیت

ارتباط بین خلاقیت و موسیقی به‎خوبی شناخته شده است؛ حتی انیشتین بزرگ هم از موسیقی برای کمک به فرایندهای خلاقانه خود استفاده می‎کرد؛ چون او از معادلات منطقی و ریاضی گریزان بود و از شر آن‎ها به تصاویر، احساسات و ساختارهای موسیقایی پناه می‎برد. با فرض این‎که موسیقی می‎تواند حال شما را بهتر کند و کمک کند تا سطح بالاتری از باروری فکری داشته باشید، بسیار مهم است که لیستی از موسیقی‎های مورد علاقه‎تان تهیه کنید و آن را در روز کاری‎تان بکار ببرید.

در حین خواب،ذهن خود را باز و آسوده کنید

افراد خلاق به احساساتی بودن در مورد کارشان شهرت دارند که این به مرور زمان می‎تواند فرد را تحلیل برد. حتی اگر از کارتان لذت ببرید، این هم گاهی می‎تواند ذهن را انباشته کند و خطر ویرانی درونی و ایجاد استرس مربوط به شرایط را به همراه داشته باشد. برای اجتناب از این امر، باید سعی کنید که قبل از خواب به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت ذهن خود را استراحت دهید. این کار به شما امکان می‎دهد تا ذهن خود را باز کنید و از انبوه کارها به ذهن خود یک استراحت و زنگ تفریح بدهید.

 مجله خلاقیت

 

5 1000
ارسال شده در 9 تیر 1395 توسط با موضوع روانشناسی

پیشنهاد سردبیر

 • تولید داروی جدید درمان اختلالات خواب توسط محققان ایرانی
 • گونه های مختلف مواد مخدر
 • حقایقی در ارتباط با غبغب و درمان با طب سنتی
 • همه چیز درباره واکسیناسیون گربه
 • آشنایی با سرطان روده کوچک
 • خانواده های زوجین مهم‌ترين عوامل اختلاف آنها
 • آسپرين از بروز آسم در بزرگسالي پيشگيري مي كند
 • با خواص مرزه بیشتر آشنا شوید
 • محبوبترین ها

 • دمنوش نعناع فلفلی را در این فصل فراموش نکنید
 • آیا گیاه افدرا علاوه بر لاغری عارضه های جانبی هم دارد؟
 • مهمترین خواص عرق خارشتر برای لاغری
 • مصرف عسل از نظر متخصصین طب سنتی
 • بخور گل ختمی و بابونه برای پاکسازی پوست
 • مبتلایان به آلرژی، چه آنتی هیستامین هایی طبیعی است؟
 • فواید روغن بادام در آرام کردن دردها
 • ترمیم آفتاب سوختگی با آبلیمو
 • رپورتاژ

 • آزمایش ژن‌های مرتبط با چاقی (بروز شده)
 • کلینیک شنوایی افشین قرایی
 • مرجع فروش انواع ویلچر, ویلچر برقی, واکر, عصا
 • کلینیک پیشرفته دندانپزشکی دیبا
 • خدمات دندانپزشکی دکتر فريال حاجی زاده
 • ارکید
  دندانپزشکی دکترسلام
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x