healthy-pregnancy-todays-parent-main

 تا به حال به این فکر کرده اید چرا شکم ما آخرین جای بدنمان است که با ورزش و یا رژیم غذایی کوچک می شود علت این امر چیست با چه روش هایی می توانیم مانع این امر شویم

اینکه وزن از کجا کم می شود می تواند توسط عواملی مانند ژنتیک، سطح هورمونی، سن، استرس و عادات سبک زندگی تعیین شود. اگر می خواهید با استفاده از رژیم غذایی و ورزش وزن کم کنید، باید مطمئن شوید نوع درستی از ورزش را که تاثیر ویژه ای روی شکم و پهلو دارد استفاده کنید.

، داشتن مقدار زیادی چربی در منطقه میانی بدن خطر دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و به طور کلی مرگ را افزایش می دهد. به گفته سازمان بهداشت جهانی نسبت دور کمر به باسن بیش از 0.85 در خانم ها و بیش از 0.90 در آقایان زیاد به حساب می آید و می تواند خطر بعضی از بیماری های مزمن را افزایش دهد.

کاهش اضافه وزن اطراف معده برای بعضی از افراد نسبت به دیگران می تواند چالش برانگیز تر باشد. متاسفانه نمی توان مشخص کرد که وزن دقیقا از چه نقطه ای کم شود. اینکه وزن از کجا کم می شود می تواند توسط عواملی مانند ژنتیک، سطح هورمونی، سن، استرس و عادات سبک زندگی تعیین شود. اگر می خواهید با استفاده از رژیم غذایی و ورزش وزن کم کنید، باید مطمئن شوید نوع درستی از ورزش را که تاثیر ویژه ای روی شکم و پهلو دارد استفاده کنید.

ژنتیک می تواند کار را سخت تر کند

برخی افراد به صورت ژنتیکی متمایل به حمل چربی اطراف شکم خود هستند. برخی دیگر نیز چربی ها را بیشتر اطراف ران و باسن ذخیره می کنند. به طور کلی، مردها چربی اضافه را اطراف معده ذخیره می کنند. خانم ها نیز پس از یائسگی بیشتر چربی ها را در همین منطقه میانی بدن ذخیره می کنند.

اگر خانواده تان با کاهش وزن میان تنه مشکل داشتند، می تواند به این معنا باشد که شما نیز مانند آنها به مشکل خواهید خورد. با این حال این مسئله نباید باعث نا امیدی تان شود چون با تلاش می توان به ژنتیک نیز پیروز شد.

اضافه وزن اطراف معده را نیز می توان آب کرد فقط نیاز به جدیت و زمان دارد. چیزهایی که رویشان کنترل دارید را تغییر دهید، مانند مقدار مصرف غذا و مقدار فعالیتتان هر دو این موارد می توانند روی کاهش وزنتان تاثیر بگذارند.

هورمون و سطح استرس

سطح بالای تستوسترون ذخیره سازی چربی در ناحیه شکم را افزایش می دهد. به طور کلی، استروژن ذخیره سازی چربی در پایین تنه را افزایش می دهد. به همین دلیل است که خانم ها پس از یائسگی محل ذخیره چربی شان تغییر می کند. خانم ها در این مقطع متوجه می شوند نسبت به قبل چربی بیشتری را در ناحیه شکم خود ذخیره می کنند.

نحوه تنظیم عملکرد بدن توسط هورمون پیچیده است. تنها مقداری تغییر در سطح کورتیزول، تیروئید، انسولین یا هورمون های آدرنال می تواند روی سوخت و ساز بدن و نحوه ذخیره چربی تاثیر بگذارد.

شاید فکر کنید در زمینه ورزش و برنامه غذایی همه چیز را به درستی انجام می دهید، اما اگر سطح هورمونی تان از تعادل خارج شده باشد می تواند روی چگونگی و سرعت کاهش وزنتان تاثیر گذار باشد.

تغییر نوع ورزش

قبل از هر چیز، ورزش کردن برای سلامت کل بدن مفید است اما می تواند روی سوزاندن چربی در ناحیه شکم نیز تاثیر بگذارد. بسیاری از تحقیقات تاثیر ورزش روی کاهش اضافه وزن اطراف معده را تایید کرده اند.

ورزش در کنار برنامه غذایی نه تنها باعث می شود کاهش وزنی مناسب داشته باشید بلکه از بافت های عضلانی بدن نیز محافظت می کند.

گاهی حتی با وجود اینکه ورزش دارید و درست هم غذا می خورید هم، کاهش وزن کند و یا به طور کلی متوقف می شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد شاید بهتر است که نوع ورزش خود را تغییر دهید. ورزش هوازی بسیار کالری سوز است و می تواند روی سلامت قلب تاثیر داشته باشد. با این حال اگر فقط ورزش هوازی انجام دهید، مانند پیاده روی و آرام دویدن، شاید بهترین روش را برای هدف قرار دادن چربی های شکمی در پیش نگرفته باشید.

تحقیقات نشان داده وقتی خانم ها سه روز در هفته را ورزش هوازی و سه روز را ورزش قدرتی انجام می دهند مقدار چربی بیشتری در ناحیه شکم آب می کنند. این نتایج در مقایسه با گروهی بود که هر 6 روز را ورزش هوازی انجام می دادند.

این تحقیقات توصیه می کند که اگر تنها ورزش هوازی انجام می دهید، بهتر است مقداری ورزش قدرتی نیز به روتین خود اضافه کنید تا از مزایای آن برای کاهش چربی های شکمی برخوردار شوید.

یکی دیگر از راه های هدف قرار دادن چربی های شکمی این است که شدت ورزش های خود را تغییر دهید. تحقیقات نشان داده ورزش با شدت بالا نسبت به ورزش با شدت پایین تاثیر بیشتری در کاهش چربی های شکمی دارد.

یکی از دلایل اینکه چرا ورزش با شدت بالا تاثیر بیشتری روی کاهش چربی اطراف شکم دارد ترشح هورمون لیپولیتیک است که می تواند سوخت و ساز را بعد از ورزش نیز فعال نگه دارد.

کمبود خواب

یکی دیگر از دلایلی که چربی های شکمتان آب نمی شود به اندازی کافی نخوابیدن است. متاسفانه بیشتر مردم درگیر این مشکل هستند و به اندازه کافی نمی خوابند.

تحقیقات رابطه ای معکوس بین خواب و چاقی پیدا کرده اند، به این معنا که هرچه کمتر بخوابید خطر ابتلا به چاقی تان بالا تر می رود.

مقدار خواب می تواند به شکل ویژه ای روی چربی های اطراف شکمتان تاثیر داشته باشد. در تحقیقی که روی افراد کمتر از 40 سال انجام شد، نشان داد خواب کمتر از 5 ساعت باعث افزایش چربی و ذخیره آن اطراف شکم می شود.

الگو و نیاز هر فرد به خواب با دیگری متفاوت است، اما اگر خودتان حس می کنید که به اندازه کافی نمی خوابید و استرس دارید، مطمئنا در کاهش چربی های شکمی به مشکل بر خواهید خورد.

مقدار زیادی کربوهیدرات های فرآوری شده

حتی اگر ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید و وضعیت هورمونی تان نیز در سطحی سالم قرار داشته باشد، برنامه غذایی تان می تواند روی چربی دور شکمتان تاثیر بگذارد. استفاده از برنامه غذایی سرشار از کربوهیدرات های ساده مانند نان سفید، کوکی ها، شیرینی ها، کراکر ها و نوشیدنی های شیرین می تواند ترشح انسولین را افزایش دهد.

یکی از کارهای انسولین بهبود ذخیره چربی است. با کاهش مقدار قندی که مصرف می کنید، می توانید به خود کمک بزرگی در کاهش چربی های اطراف شکم بکنید.

چکیده

شکم به خاطر عواملی همچون سن، استرس، ژنتیک و سطح هورمون ها شاید آخرین جایی باشد که کوچک می شود. اما این بدان معنا نیست که چون عواملی سد راهتان هستند باید به کل کاهش وزن را فراموش کنید، فقط باید تلاش ودقت خود را افزایش دهید تا راهتان هموار شود.

شروع به ورزش خود گامی بسیار مهم است، اما پس از شروع باید به فکر باشید که نوع و شدت ورزش خود را تغییر دهید و همیشه یک کار را انجام ندهید.

در کنار ورزش باید حواستان به مقدار قندی که می خورید هم باشد، برنامه غذایی سرشار از کربوهیدرات و قند می تواند باعث بالا رفتن شدید قند خون و در نتیجه تولید مقدار زیادی انسولین شود، انسولین ذخیره چربی را در بدن افزایش می دهد.

در آخر مطمئن شوید به اندازه کافی می خوابید، مقدار خوابتان با کاهش وزن و چربی های اطراف شکمتان رابطه مستقیم دارد.

سایت دکتر کرمانی

 

5 1000
ارسال شده در 11 تیر 1395 توسط با موضوع عمومی

پیشنهاد سردبیر

 • نسخه پزشکی برای تغذیه سالمندان
 • ورزشکاران قبل از احساس تشنگی آب بنوشند
 • با نوشیدن چای از استخوان هایتان محافظت کنید
 • بررسی رفتار کودکان در مدرسه
 • محصولات ارگانیک را در سفره غذایی خود جای دهید
 • این 13 دلیل سفر را با استرس و بیماری مواجه میکند
 • اشک چشم از زاویه ای دیگر
 • دسته بندی غذایی برای دهه های مختلف سنی
 • محبوبترین ها

 • خورد و خوراک مادران شیرده
 • کاهش دردهای جسمی با نوشیدن قهوه
 • آیا مطمئن هستید که سبزیجات به بلند شدن قد کمک میکند؟
 • نشانه های مسمومیت غذایی با کنسرو و راه پیشگیری از آن
 • درمان آیورودا: زنجبیل در مقابل زردچوبه
 • کدام مواد خوراکی برای کلیه مفید هستند؟
 • ابتلا به کم خونی با این سبک تغذیه ای
 • آشنایی با خواص فوق العاده قهوه برای موفقیت
 • رپورتاژ

 • لیزرهای نوین راه حلی آسان برای زیبایی لبخند
 • شامپوهای ضد ریزش و رویش مجدد مو حاوی کافئین
 • دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت
 • اکو قلب جنین چیست ؟
 • استحکام وسلامت استخوان فک= نجات دندان های لق
 • الو دکتر

  دندانپزشکی دکترسلام
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما