مشاوره زیبایی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
مواد تشکیل دهنده شیرمادر فواید شیرمادر شیرمادر خواص شیرمادر بیماری روده در نوزدان
مراحل مختلف شیردادن به نوزاد چگونه است چه کارهایی در روزهای اول شیردهی لازم است انجام دهیم گام های موثر در این زمینه چیست آموزش های مختلف شیردهی برای تازه مادران را در ادامه مطلب برایتان آورده ایم با ما همراه باشید تا بتوانید به راحتی به نوزادتان شیردهید

تغذیه نوزاد در ابتدای زندگی فقط با شیر انجام می‌شود، پس یکی از مهم‌ترین کارها این است که بتوانید درست و ایده‌آل به او شیر بدهید. ایده‌آل‌ترین حالت برای شیردادن به نوزاد این است که مادر خود به او شیر دهد. با این حال، برخی مادران ترس‌ها و معضلاتی در این زمینه دارند. این نوع ترس‌ها دلایل زیادی دارد و بسیاری از آنها مانند مشکلات بدنی مادر، عدم قرار گرفتن درست منبع تغذیه در دهان نوزاد و … می‌تواند شیر دادن را به پدیده دردناکی برای مادر تبدیل کند.

شاید همین مشکلات باعث شود که از شیشه برای شیر دادن به نوزاد خود استفاده کنید. اما متخصصان دلایل زیادی برای فواید شیر دادن از سینه به نوزاد مطرح می‌کنند که لازم است در این زمینه جدی‌تر اقدام کنید.  برای تسهیل این روال، به نکات جالبی اشاره می‌کنیم.

گام اول، ارتباط مادر و نوزاد

تا حد امکان سعی کنید زایمان‌تان طبیعی باشد. یعنی طوری برنامه‌ریزی کنید که زایمان‌تان توام با اختلال و ناآرامی نباشد. سر و صدای زیاد، نور شدید، اقدامات پزشکی همه روی نوزاد تاثیر می‌گذارد و این اصلا چیز مطلوبی نیست. عملیات انتقال از رحم به بیرون باید خیلی به ملایمت و نرمی انجام شود. هر عامل مخل و مزاحمی روی نوزاد تاثیر بدی خواهد گذاشت؛ این تاثیر، ارتباط نوزاد با مادر را هم تحت‌تاثیر قرار داده و در‌نهایت در شیردهی مادر اختلال ایجاد می‌کند. اگر از طریق سزارین زایمان انجام دادید، سعی کنید تماس پوستی زیادی با نوزاد‌تان داشته باشید.

گام دوم، نوزاد را با منبع تغذیه آشنا کنید

نوزاد زمانی که داخل رحم است، تمام مواد مغذی مورد نیاز را از طریق جفت دریافت می‌کند. اما زمانی که به دنیا می‌‌آید، شیر مادر تنها منبع غذایی او محسوب می‌شود. به‌خاطر همین، جدا کردن مادر و نوزاد درست بعد از زایمان باعث کم‌آبی بدن نوزاد می‌شود. از طرفی پیوند عاطفی میان آنها را کاهش می‌دهد و نوزاد به سختی قادر است دهان خود را با سینه مادر تنظیم کند که درست بعد از زایمان به حالت عکس‌العمل ازسوی نوزاد انجام می‌شود. زمانی که تامین مواد مغذی لازم از جفت متوقف می‌شود، نوزاد باید خود را به مادر عادت داده و به سمت آن برود و عمل شیر خوردن را تمرین کند. بنابراین همه این کارها صبر و حوصله مادر را می‌طلبد.

گام سوم، از ماما درخواست کنید

به پرستاران و پزشک در بیمارستان بگویید که دوست دارید درست بعد از زایمان، نوزادتان را بغل کنید و با هم تماس پوستی داشته باشید. این مسئله را حتما در برنامه زایمان‌تان به آنها متذکر شوید. تماس پوستی به نوزادتان کمک می‌کند تا احساس امنیت بیشتری داشته باشد و بداند که تحت محافظت است و احساس حمایت برای شیر خوردن از مادر به او منتقل ‌شود.

چطور نوزاد را در آغوش بگیرید!

حتی اگر همه چیز را طبق برنامه انجام داده باشید، اگر نتوانید موقع شیر دادن به نوزاد او را در وضعیت خوبی قرار دهید، باید گفت که با شکست بزرگی روبه‌رو شده‌اید. برای آنکه نوزاد بهتر بتواند دهانش را تنظیم کند، سعی کنید او را درست بگیرید. به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید از سینه چپ‌تان به او شیر بدهید، سر ‌نوزاد باید روی انحنای بازوی چپ‌تان قرار بگیرد و در همان حال با کل دست‌تان پشت او را محکم نگه دارید. برای آنکه این پوشش کامل شود، می‌توانید دست راست‌تان را زیر دست چپ‌تان قرار دهید.

وضعیت خودتان را دست‌کم نگیرید

بعد از زایمان، هر زمان که حال‌تان بهتر شد و توانستید بنشینید، سعی کنید طوری بنشینید که بتوانید به جایی تکیه داده و تقریبا دراز بکشید و نوزادتان را به درستی در دست بگیرید. این وضعیت باعث می‌شود تماس پوستی بیشتری با نوزادتان داشته باشید و راحت‌تر به او شیر دهید.

شیر خوردن از شیشه شیر بهتر است؟ آیا می‌دانستید که شیر دادن به نوزاد با شیشه مضراتی به همراه دارد؟ در اینجا به برخی آنها اشاره می‌کنیم.

شاید نوزادتان بدعادت شود

اگر تصمیم گرفته‌‌اید گاهی با شیشه به نوزاد شیر دهید، بهتر است بدانید که اصلا روش خوبی انتخاب نکرده‌اید. برای مادرانی که تازه نوزادشان به دنیا آمده، شیر دادن عملی خسته‌کننده است و باعث تحلیل انرژی‌شان می‌شود، اما اگر نوزاد به سر شیشه سیلیکونی عادت کند، آن وقت از تغذیه از سینه مادر امتناع خواهد کرد. این باعث می‌شود نوزاد نخواهد شیر مادر را بخورد؛ شیری که سرشار از مواد مغذی و آنزیم‌های لازم برای او و تندرستی اوست.

مراقب باشید چاق نشوید

اگرچه تغذیه مناسب نوزاد و سیر نگه داشتن او حرکتی بسیار عالی است، اما مراقب باشید که زیادتر از حد شیر نخورد. وقتی با شیشه به او شیر می‌دهید، دائما میزان مصرف شیر او را تحت کنترل می‌گیرید و این باعث می‌شود که نوزاد بیشتر از حد نیازش شیر بخورد. در شرایطی که اگر از خودتان به او شیر بدهید، نوزاد با خوشحالی شیر می‌خورد و وقتی سیر شد خودش دست از خوردن خواهد کشید.

اگر دل‌درد سراغش آمد!

متخصصان بر این باورند که بلعیدن هوا هنگام خوردن شیر می‌تواند به شکم‌درد در نوزاد منتهی شو د. زمانی که نوزاد از شیشه شیر می‌خورد، همراه با شیر،‌ هوا را وارد معده خود می‌کند بنابراین دچار شکم‌درد می‌شود. شکم‌درد، به درد شدید شکم گفته می‌شود که به بروز باد و انسداد روده‌ها منتهی می‌شود.

ابتلای عفونت با شیشه ‌شیر

باکتری موجود در هوا می‌تواند از طریق نوک شیشه‌ شیر به داخل آن وارد شود یا اگر برای مدت طولانی در معرض هوای آزاد بماند، می‌تواند در جایی از آن خود را پنهان کند و وارد شیر شود. به خاطر همین تمیز کردن شیشه بعد از استفاده بسیار مهم است. اگر شیشه ‌شیر را به خوبی نشویید یا استریلیزه نکنید، همین شیشه می‌تواند پناهگاه عفونت‌ها شود.

نوزادان هم مسواک می‌زنند؟

از یک پارچه نرم و مرطوب یا خمیردندان کوچک استفاده کرده و سقف دهان، لثه‌ها و دندان‌های شیری‌ نوزاد را تمیز کنید. بعد از ۱۸‌ماهگی او را تشویق کنید تا از یک مسواک کوچک با کمی خمیردندان استفاده کند. ترجیحا حواس‌تان باشد که خمیردندانش فلوراید نداشته باشد.

دارو ممنوع!

نه تنها سلامت کلی نوزاد، بلکه بهداشت دهانی او تا حد زیادی به رژیم غذایی و سبک زندگی شما ارتباط پیدا می‌کند. از این مسئله خاطرجمع شوید که در دوران شیردهی، رژیم غذایی‌تان متعادل بوده و از مصرف سیگار  هم خودداری کنید. ترجیحا در این دوران از آنتی‌بیوتیک، داروهای ضدافسردگی و مسکن‌ها هم استفاده نکنید.

شاید ردیفی دندان‌ها به‌هم بریزد!

مصرف مداوم شیر با شیشه می‌تواند به رشد نامناسب دندان بینجامد که در آینده ممکن است به اقداماتی مانند ارتودنسی یا استفاده از بست‌های دندانی نیاز داشته باشد.

رابطه شیر با عفونت‌های گوش

شیر خوردن با شیشه ‌شیر، احتمال انتقال شیر به مجرای گوش و جمع شدن در آن را افزایش می‌دهد. اگر این مسئله نادیده گرفته شود، می‌تواند به عفونت دردناک گوش در نوزاد بینجامد.

اختلال در رشد عضلات صورت را جدی بگیرید؟

شیر خوردن از پستانک سیلیکونی شیشه شیر درست از زمان نوزادی می‌تواند به رشد نامناسب عضلات صورت نوزاد منتهی شود. در‌واقع خوردن شیر با شیشه باعث کم شدن و اختلال در عضلات صورت نوزاد شده و مانع از کارکرد درست آن می‌شود.

دلایلی که نشان می‌دهد نباید شب به نوزادتان شیر بدهید

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید بسیاری از اقداماتی که برای مراقبت از نوزاد انجام می‌دهید ممکن است تاثیر منفی روی او داشته باشد. اگر نوزادتان نیاز دارد در آرامش شیر بخورد، سعی کنید در شیشه شیر او به جای شیر، آب بریزید و ترجیحا قبل از خواب به او شیر ندهید. اگر دیدید راهی ندارد جز آنکه شیر بخورد، وقتی شیشه‌ شیر را به او دادید آن را شیرین نکنید. بعد از شیر دادن، کاری کنید که آروغ بزند تا شیر در دهانش جمع نشده باشد.

مجله سیب سبز
5 1000
ارسال شده در 17 تیر 1395 توسط با موضوع سلامت کودک
سیب سرخ

پیشنهاد سردبیر

 • برای انجام تمرینات قدرتی این توصیه ها را بدانید
 • افسردگی علت اصلی زیادی سرطان در ایران است
 • علل اصلی اینکه کودکان علاقه ای به خوابیدن ندارند چیست؟
 • مضرات استفاده از لباس تاناکورا
 • مواد غذایی طبیعی برای خواب راحت!
 • مصرف همزمان این مواد غذایی سبب بروز عوارض گوارشی
 • غذاهای مضر در ماه رمضان
 • چگونه بفهمیم یک مرد به ما علاقه دارد؟
 • محبوبترین ها

 • شناخت روحیه هرکس مطابق با انتخاب انگشتر
 • مقابله با سرزنش و تضعیف روحیه
 • ارتباط اندیشه تفکر با سبک زندگی
 • دلایل به وجود آمدن عقده حقارت
 • 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم
 • نحوه مهار هیجانات در علم ر وانشناسی
 • برای یافتن عشق ماندگار روشهای شگفت انگیز را بخوانید
 • شرایط و اخلاقیات یک فرد محبوب
 • رپورتاژ

 • چرا محصولات ارگانیک استفاده کنیم؟
 • جراحی ترمیمی،پلاستیک و زیبایی دکتر شاهین بهجو
 • اسباب‌بازی‌هایی که هوش و خلاقیت کودک ما را افزایش می‌دهند
 • بهترین کلینیک تخصصی کاشت مو کدام است ؟
 • دکتر دندانپزشک امینی عضو انجمن ایمپلنتولوژی آمریکا
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x