مشاوره زیبایی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
دکتر ادیب
دکتر محمود ادیب
جراح دندانپزشک ایمپلنتولوژیست
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان

where_are_the_tall_women_40_by_zaratustraelsabio-d8j4zsf

خوشبختانه بانوان ایرانی در زمره بلندقدترین زنان قرار دارند و از لحاظ قد نسبت به دیگر زنان در کشورهای مختلف کمبودی مشاهده نشده است می خواهیم در این مطلب به علل رایج برای ایجاد کوتاهی قد در میان ایرانیان اشاره کنیم با ما در ادامه مطلب همراه باشید

بلندی قد در ایران آن‌قدر در ارزش‌گذاری‌های اجتماعی به درست یا غلط جزو عوامل تاثیرگذار به‌عنوان یک شاخصه‌ی مثبت شناخته شده‌است که آگهی‌های مربوط به افزایش قد به روش‌های علمی و غیرعلمی رشد قابل توجهی در سال‌های اخیر در رسانه‌های مجاز و غیرمجاز فارسی‌زبان داشته‌اند.

،این مسئله جدا از ایجاد زمینه‌های مناسب برای انواع کلاه‌برداری‌ها حتی گاهی باعث بروز مشکلات روحی در بعضی افراد و گاه پیگیری‌های افراطی از سوی والدین برای افزایش قد کودکان‌شان به‌شکلی وسواس‌گونه شده‌است. برای مثال، بعضی والدین اصرار بر استفاده از هورمون رشد برای کودک خود دارند؛ درحالی‌که این روش نه‌تنها ممکن است مثمرثمر نباشد؛ بلکه می‌تواند مشکلات جدی هم برای کودک ایجاد کند.

در این زمینه دکتر منوچهر جزایری؛ متخصص داخلی و فوق‎تخصص غدد و متابولیسم می‌گوید که برخلاف تصور عموم، علت شایع کوتاهی قد نه کمبود هورمون رشد است و نه احتیاجی به تجویز هورمون رشد دارد. شایع‌ترین علت کوتاهی قد در جوامع عقب‎افتاده و فقیر، سوءتغذیه و در جوامع مرفه، فامیلی یا سرشتی‌ست و ربطی به هورمون رشد ندارد.

به گفته‌ی این متخصص، در بین تمام علل کوتاهی قد، کمبود هورمون رشد درصد ناچیزی حدود یک درصد را به خود اختصاص می‎دهد. چندی پیش معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود: «ایران در ۴٠ سال اخیر، رشد سریعتی در شاخص‌های سلامت داشته است».

وی یکی از شاخص‌های دیگر سلامت که در کشور ایران پیشرفت خوبی داشته‌است را قد افراد بیان کرد و افزود: «براساس مطالعات صورت‌گرفته در میان ۴٠‌میلیون نفر در فاصله‌ی ۴٠ سال، مشخص شد که متوسط افزایش قد ایرانی‌ها بیشتر از تمام کشورهای دنیا بوده و افزایش قد مردان ایرانی نسبت به مردان سایر کشورها بیشتر بوده‌است».

براساس گزارش tall.life شاخص‌هایی که در افزایش قد موثر هستند، عوامل متعددی از نژاد، سطح سلامت جامعه، سبک زندگی افراد، وراثت و حتی موارد اجتماعی و اقتصادی‌ست. در سایت averageheight که به تغییرات قدی در کشورهای مختلف در میان زنان و مردان می‌پردازد، جدول‌های آماری سال ٢٠١۶ ارائه‌ شده‌اند که براساس آنها ایران در رده‌بندی قد زنان با متوسط قامت یک متر و ۵٩ سانتی‌متر در رده‌ی۴١ ایستاده‌است.

این‌ درحالی‌ست که اولین مقام این فهرست مربوط به کشور افغانستان با عدد یک متر و ۶٣ سانتی‌متر است. در واقع فاصله‌ی ما با رتبه‌های اول این فهرست تنها چهار سانتی‌متر است. براساس گزارش منتشره در مرکز علمی و تحقیقاتی LiveScience وقتی خبری منتشر شد که افراد بلندقد در زمینه‌ی اقتصادی موفق‌تر هستند، افراد بسیاری سعی کردند تا به هر شکلی که شده در جهت افزایش قد خود اقدام کنند؛ درحالی‌که کسی به نبود پایه‌های علمی برای این ادعا‌ها توجهی نشان نداد.

باید دانست که اگرچه در میزان قد افراد، ژنتیک نقش مهمی برعهده دارد؛ اما محدودیت‌ها و نقصان‌های تغذیه‌ای در دوران کودکی و همچنین بیماری‌ها می‌توانند این عامل را مخدوش کرده و در عدم شد قد افراد موثرتر از ژن واقع شوند.

به‌عبارتی استانداردسازی سطح زندگی افراد اعم از تغذیه، سلامت، رفاه و سبک زندگی توام با فعالیت‌های بدنی مناسب می‌تواند شاخص‌های قد را تغییر دهد. بلندی قد اگرچه از نظر باور عمومی یک ویژگی مثبت قلمداد می‌شود؛ اما هر بلندی قدی نیز این‌گونه نیست و گاهی می‌تواند اختلالی در سلامت و زندگی فرد ایجاد کند. برای مثال، بلندقدترین زن جهان که نامش در کتاب رکوردهای گینس هم به چاپ رسیده یعنی زنگ جینلیان؛ اهل روستای یوجیانگ در حومه‌ی هونان در چین دو متر و ۴٨ سانتی متر قد داشت و متاسفانه در ١٧سالگی از دنیا رفت.

اگر تبلیغات کاذب اجازه دهند و براساس واقعیت‌ها رفتار کنیم، دانستن اینکه متوسط قد زنان ایرانی در مقام مقایسه با کوشرهایی همچون ایتالیا، کره جنوبی، لوکزامبورگ، لبنان، مکزیک، هلند، نروژ، لهستان، رومانی، روسیه، اسپانی، سوئیس و حتی ایالات متحده‌ آمریکا بیشتر است، شاید جلوی بخشی از اقدام‌های غیراصولی برای رسیدن به استانداردهای ذهنی و نه واقعی در این مورد گرفته شود و سودجویان نتوانند از این راه به فریب‌های سودجویانه دست بزنند.

دکتر جزایری می‌گوید: «قدی که در کشور چین طبیعی تلقی می‎شود، در آمریکا یا اروپا کوتاه تعریف می‎شود. قد، در جوامع مختلف، تعریفی متفاوت دارد. حتی در یک کشور، ممکن است قد طبیعی در ایالات و استان‎های مختلف فرق کند. بنابراین، برای هر جمعیتی و هر منطقه‌ی جغرافیایی باید قد استاندارد همان جمعیت تعیین شود. ژن، فامیل، نژاد، شرایط اقتصادی و اجتماعی و تغذیه نیز در بلندی و کوتاهی قد مؤثرند.بنابراین، عوامل محیطی و درونی (سرشتی) هر دو مؤثرند».

گفته می‌شود که حرکت جوامع در حال حاضر به شکلی‌ست که با شاهد رشد قد در زنان روبه‌رو هستیم؛ اما با در نظر گرفتن شاخص‌های مختلف و به‌روز، متوسط قد استاندارد برای زنان ١۶٠ سانتی‌متر عنوان می‌شود. تحقیقات دانشمندان دانشگاه جان کوملوس در مونیخ نشان می‌دهد که حتی شرایط زیست‌محیطی کشورها هم در نمودار قد مردم نقش دارد و شاید هر کشوری استاندارد قدی خودش را داشته‌باشد؛ اما آنچه به‌عنوان یک شاخص کلی در نظر گرفته‌ می‌شود زیر ١٧٠ سانتی‌متر برای دهه‌ی اخیر است که با این حساب، زنان ایرانی جزو بلندقامت‌ها هستند. بنابراین بحث درمان‌های تکمیلی برای این موضوع می‌تواند مشکل‌ساز هم شود.

دکتر جزایری توضیح می‌دهد: «تمام تبلیغاتی که توسط ماهواره یا جراید کثیرالانتشار داخلی در مورد درمان کوتاهی قد به چشم می‎خورد، غیرعلمی، بی‌اثر، گران، مضر و همراه با عوارض است. این قرص‎ها چیزی نیستند جز ویتامین، کلسیم، منیزیوم و این‌گونه املاح معدنی و ریزمغذی‎ها. این مواد برای رشد طبیعی استخوان در یک فرد سالم هم که قد او طبیعی است، لازمند؛ ولی در درمان کوتاهی قد نقشی ندارند».

روزنامه سایه

5 1000
ارسال شده در 2 مرداد 1395 توسط با موضوع عمومی
کدکم چیست؟

بهترین روش برای ایمپلنت, ارتودنسی و زیبایی دندان استفاده از دستگاه فوق پیشرفته کدکم است.

اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان

پیشنهاد سردبیر

 • آموزش کودک با برخی پکیج ها
 • اهمیت سلامت روح و روان قبل از ازدواج
 • همراهی با اعضای خانواده در مسافرت کاری
 • خطر مرگ جنین های دوقلو بسیار بالاست
 • شامپوهای ضد ریزش و رویش مجدد مو حاوی کافئین
 • عواقب رژیمی که در آن کربوهیدرات حذف می شود
 • آیا هر نوع چاقی شکم خطرناک است؟
 • لکه های درون چشم نشان دهنده چیست؟
 • محبوبترین ها

 • علل اصلی سوزش و قرمزی چشم و روش های درمان آن
 • از کجا بدانیم دچار خشکی چشم شده ایم؟
 • همیشه و در همه فصول این عینک را بزنید
 • دانه های چربی اطراف چشم
 • اندازه گیری فشار داخل چشمی با تونومتری
 • دلایل استفاده نکردن از عینک در بین جوانان
 • برای کاهش خستگی چشم در کار با موبایل لنزهای دیجیتال زایس
 • اولین شبکیه مصنوعی چشم با بافت نرم ابداع شد
 • رپورتاژ

 • كلينيك تخصصى دندانپزشکی سعادت آباد
 • دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دیبا
 • جسم سالم زیباترین دنیایی است که می توان در آن زیست
 • کلینیک فوق تخصصی آندوسکوپی وکولونسکوپی بدون درد
 • لاغری و زیباسازی اندام دکتر شاهین بهجو
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x