دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
 قضاوت و تعریف از دیگران صفت مثبت و منفی صفت خوب و بد خودشناسی حفظ و بهبود رفتار طرف مقابل افکار، رفتار و صفات
برخی صفات در طرفین ممکن است پس از ازدواج تغییر پیدا کند ممکن است برخی صفات و رفتارهای مثبت نیز افزایش پیدا کنند می خواهیم به برخی از واکنش های زوجین در زندگی مشترک پس از ازدواج اشاره کنیم

 این روزها مراجعه دختران، پسران و حتی زنان و مردانی که از روابط دوستانه یا عاطفی خود رضایت ندارند به مشاوران و متخصصان بیشتر شده چرا که معتقدند مخاطبشان بعد از مدتی تغییر رفتار یا عقیده داده است.
این افراد که همواره به دنبال راه چاره برای حفظ و بهبود رفتار طرف مقابل خود هستند هرگز این فکر را به ذهن راه نمی دهند که ممکن است ضعف و مشکل از نگاه و تفکرات خود آنها باشد.
به عقیده متخصصان اکثر افراد بدون اینکه خودشان را بشناسند دیگران را قضاوت و تعریف و گاه مطابق سلیقه‌شان تفسیر می کنند به همین دلیل ناخواسته با مشکلات عدیده ای در ارتباطاتشان مواجه می شوند.
تاحالا به خود و ویژگی های‌تان چقدر فکر کرده‌اید؟ آیا می دانید کدام صفت شما مثبت و کدام منفی است؟ وقتی این سوالات را از هرکوچک و بزرگی بپرسیم بدون شک لیستی از صفاتش را برای شما توضیح می دهد اما واقعا او درست می گوید و صفت خوب و بدش را به درستی شناخته یا اینکه تنها از روی ظاهر، شخصیتش را روایت می کند؟
این همان نکته‌ای است که روانشناسان تاکید دارند و پرداختن به آن را ضروری ترین امر می خوانند.
از زندگی خود چه می خواهید؟
مژگان نیکنام دکترای روانشناسی با بیان اینکه انسان مجموعه‌ای از افکار، رفتار و هیجانات خود است، گفت: مهمترین کار انسان در طول زندگی؛ شناسایی افکار، رفتار و صفات است. متاسفانه 90 درصد افراد خودشان را به خوبی نمی شناسند و به همین دلیل در زندگی با اشتباهات مواجه می شوند.
وی افزود: در مشاوره های پیش از ازدواج دیده می شود که هرگز افراد بر اساس ویژگی های خود معیارهایشان را ارائه نمی کنند و با توجه به عدم شناسایی خود، به طوردقیق نمی دانند که از زندگی چه می خواهند.
این دکترای روانشناسی خودشناسی را مهمترین اصل و لازمه یک انسان سالم و موفق دانست و با توجه به مراجعه کنندگان خود اعلام کرد: عمده افراد صفاتشان را به درستی نمی شناسند و به همین دلیل در ارتباطات دوستانه یا عاشقانه خود با مشکل مواجه می شوند به گونه ای که صفات خود را به دیگری نسبت می دهند یا صفات مخاطب خود را به اشتباه تعبیر می کنند.
بخشنده‌اید یا تایید طلب؟
نیکنام با تاکید بر خودشناسی بعنوان مهمترین اصل روابط و داشتن یک زندگی سالم، بیان کرد: مجموعه صفات مثبت و منفی، فرد را می سازد لذا با شناسایی و برقراری تعادل بین آنها، انسان می تواند ارتباطات کاملا سالم و موفقی را داشته باشد.
این دکترای روانشناسی با ذکر مثالی توضیح داد: برخی افراد خود را بخشنده معرفی می کنند اما با نگاهی دقیق دیده می شود که آنها این کار را برای گرفتن تایید از اطرافیان خود انجام می دهند و درواقع به جای بخشندگی، صفت تایید طلبی دارند.
وی افزود: به همین دلیل صفت مثبت بخشندگی آنها در باطن، یک صفت منفی است و فرد از این موضوع اطلاع ندارد چرا که در مقابل کار خود از دیگران متوقع می شود بنابراین اطلاع افراد از مجموعه صفات می تواند آنها را در راستای تقویت صفات مثبت و مهار صفات منفی کمک کند.
از ویژگی‌های ذاتی تا فوبیایی به اسم ترس
این دکترای روانشناسی همچنین درباره ترس انسان ها عنوان کرد: علاوه بر ویژگی های منفی رفتاری، یکسری اختلالات روانی داریم که باعث می شود افراد از موارد مختلف مثل تاریکی، روبه رو شدن با اشخاصی خاص یا اجتماع ترس داشته باشند که به فوبیا معروف است.
وی ضمن تاکید بر اینکه نواقص در هر دو نوع صفات و اختلال باید برای کسب روابطی مناسب و موفق اصلاح شوند، افرود: درباره ویژگی های رفتاری، فرد تنها باید روی خود کار کند و درمان دیگری ندارد اما فوبیا حتما باید درمان شود.
سنجش با سلیقه دیگران خطاست
نیکنام با اشاره به مدیریت هیجانی، فکری و رفتاری درباره نحوه شخصیت شناسی افراد اعلام کرد: افزایش مطالعه موضوعات مختلف یا مراجعه به مشاوران و متخصصان شخصیت شناس، در باز کردن ذهن افراد بسیار موثر است.
این دکترای روانشناسی استفاده از تستهای منتشر شده در مجلات و فضای مجازی را درست ندانست و اظهار داشت: سنجیدن خود با این تستها هرگز توصیه نمی شود چرا که گاه آنها بصورت سلیقه‌ای طرح و ایجاد شده و اعتبار روایی ندارند.
تست های معتبر را بشناسید
نیکنام گفت: هرچند که تستهای خودسنجی تاحدودی فرد را با ویژگی هایش آشنا می کند اما باید استاندارد (دارای خاصیت روایی و پایایی) و تایید شده باشند تا به یک نتیجه واقعی برسند.
علاوه بر تستهای استاندارد خارجی که در ایران ترجمه شدند، محققان ایرانی هم نوع تایید شده ای از آنها را تهیه کردند که افراد می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره و معتبر، آنها را در اختیار داشته و صفات مثبت و منفی خود را بسنجند.
وی با اشاره به انواع مختلف تستهای مورد تایید بیان کرد: برای سنجش هر صفت معمول و ویژه یا به طور کلی شخصیت شناسی تستی معتبر وجود دارد بعنوان مثال تست 16 عاملی کتل (سنجش 16 صفت فرد) یا تست پنج عاملی شخصیت نئو (neo-ffi) که جوابهای درست از آنها حاصل می شود.
هرچه دیرتر سخت‌تر
نیکنام بیان کرد: برای خودشناسی بهترین سن کودکی و نوجوانی همزمان با شکل گیری هویت است و والدین باید فرزندانشان را از سنین پایین با این موضوع آشنا کنند تا فرد با سبک سنگین کردن ویژگی های خود بتواند درجوانی معیارهایش را به درستی انتخاب کند.
این دکترای روانشناسی تصریح کرد: شناسایی صفات در سنین پایین بهتر است چرا که با بالاتر رفتن سن، صفات مقاوم تر و مهار و تقویتشان سخت‌تر خواهد شد.
بنابراین هرفردی برای داشتن ارتباطات سالم و هوشمندانه باید ابتدا خود را بشناسد و سپس به سنجش صفات و ویژگی های دیگران بپردازد و درنهایت معیارهای مخاطب را با خود تناسب ببندند.
گزارش از محیامعصومی
انتهای پیام/
5 1000
ارسال شده در 16 مرداد 1395 توسط با موضوع روانشناسی
ویزیت یاب

مطالب پیشنهادی

پیشنهاد سردبیر

 • ایجاد تعادل عصبی با عسل
 • برای سلامت لبها
 • تپش قلب به مدت طولانی خارج از بدن
 • موی زائد روی گوش را جدی بگیرید
 • اندازه گیری فشارچشم به روش شیوتز
 • این ورزش ها طول عمر شما را افزایش می دهند
 • ضربه دیدن دندان و آسیب های ناشی از آن
 • كلسيم اضافي باعث توليد سنگ كلسيم در بدن مي شود
 • محبوبترین ها

 • گرایش افراد به مصرف دگزامتازون در این فصل
 • آیا واقعا به مولتی ویتامین نیاز داریم؟
 • هشدار محققان درباره عوارض داروهای ضدصرع
 • دارو های تب یونجه و التهاب دائمی
 • سولفات کندرویتین در چه مواردی استفاده می شود
 • مقابله با سرماخوردگی با مصرف مکمل ها
 • ارتقاء صنعت دارويي نيازمند حمايت بيشتري است
 • ۱۰‬درصداز داروخانه‌ها،فروش ‪ ۵۰‬درصد داروها را برعهده دارند
 • رپورتاژ

 • دکتر حسن عامری جراح زیبایی گوش و بینی
 • رفع افتادگی پلک به روش پلاسماجت دکتر خیرخواه
 • بیماریهای نشیمنگاه و راههای درمان
 • خدمات پیشرفته پوست و مو گروه زیبایی برنا
 • فیزیوتراپی- راه حلی برای بهبود حرکت
 • کلینیک صدف
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x