دکتر افشین قرایی
افشین قرایی
کارشناس شنوایی سنجی
دکتر محمدرضا کاظمی
دکتر محمدرضا کاظمی
فوق‌تخصص درد
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر وحید عارفی
دکتر وحید عارفی
متخصص لمینیت و زیبایی
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
نیلوفر داوودپور
دکتر نیلوفر داودپور
ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی
دکتر نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
فوق‌تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک

مضرات مشروبات الکلی عوارض مشروبات الکلی آسیب های مصرف الکل

مشروبات الکلی جزء آن دسته از حرامات در دین مبین اسلام میباشد. اسلام هیچ چیز را بی دلیل به مردم نمیگوید ولی متأسفانه این انسان در همه حال سرپیچی میکند و دست به خطا میزند. ولی هر خطایی یک تاوانی دارد و شاید آن تاوان به قیمت جان شما تمام شود. مشروبات الکلی یکی از آن دسته نوشیدنی هاییست که اثرات مخرب روی همه ی نقاط بدن دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا زیر و بم مشروبات الکلی را بگوییم.

تنها کبد در خطر نیست!

نتایج تحقیقات گروه دکتر کارتر به‌طور واضح بیان می‌کند که مصرف الکل به هر اندازه‌ای می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان‌های دهان، مری، کبد، حنجره، روده کوچک، روده بزرگ و سرطان سینه را بیشتر کند. نکته جالب این تحقیق آن است که افزایش احتمال این سرطان‌ها تنها برای افراد معتاد به الکل ذکر نشده بلکه مصرف هر اندازه از آن توسط انسان می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را در مصرف‌کننده بیشتر کند. دکتر کارتر در این باره می‌گوید: واقعیت این‌ است که حتی نوشیدن کم این ماده افراد را در خطر ابتلا به سرطان قرار می‌دهد ولی متاسفانه مردم در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی این ارتباط را نادیده می‌گیرند یا دوست دارند نادیده بگیرند. با همه اینها رابطه آماری مشخص و دلایل و شواهد بسیار دقیقی در این باره وجود دارند که حتی اگر نادیده گرفته شوند، کار خودشان را می‌کنند و تنها ارمغان آنها برای بشر سرطان است.

الکل؛ عامل مرگ نیم میلیون نفر در جهان
دکتر کارتر در بخشی از مقاله‌اش که در نشریه علمی-تخصصی اعتیاد منتشر شده، می‌گوید: از سال2012 تا امروز آمار زیادی از درگذشت افراد مبتلا به سرطان به‌دلیل مصرف الکل ثبت شده که بسیار نگران‌کننده است. از سال2012 تا امروز بالغ بر نیم میلیون نفر از مردم به‌دلیل مصرف الکل دچار سرطان شده‌اند و سرطان آنها را از پا انداخته است. براساس گزارشی که به آن استناد شده مصرف الکل موجب از کار افتادن و ایجاد اختلال در عملکرد 7 ارگان درونی بدن می‌شود. خیلی‌ها خرده می‌گیرند که باید مکانیسمی که موجب بروز سرطان در مصرف‌کنندگان الکل می‌شود را شناسایی کرد اما موضوع اصلی این است که برای آنکه الکل را عامل سرطان بدانیم نیازی نیست که مکانیسم خاصی را که موجب ابتلای 7 اندام بدن به سرطان می‌شود، ثابت کنیم. مهم نتیجه‌ای است که به‌دست آمده است و نمی‌توان منکر آن شد.

رابطه الکل  و سرطان کشف شد
مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. این جمله‌ای است که دکتر جنی کارتر، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم‌پزشکی اتاگو در نیوزیلند در مقاله خود   آن را به‌طور رسمی در نشریه علمی-تخصصی اعتیاد منتشر کرده و روی آن تاکید دارد. به اعتقاد او الکل  با آسیب زدن به دی‌ان‌ای سلول‌های بدن موجب سرطانی شدن آنها می‌شود. دکتر کارتر در این باره می‌نویسد: ما تحقیقات و شواهد بسیاری را در این تحقیق به‌دست آوردیم و برای‌مان مشخص است که بین نوشیدن الکل و ابتلا به سرطان رابطه علت و معلولی مستقیمی وجود دارد که غیر‌قابل انکار است.

ترک الکل احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد!
اگر‌چه مصرف الکل تاثیر مخربی بر عملکرد 7 اندام حیاتی بدن مانند دهان، مری، کبد، حنجره، روده کوچک، روده بزرگ و سرطان سینه دارد و می‌تواند عملکرد آنها را مختل و سلول‌های این ناحیه را سرطانی کند. اما ترک مصرف آن نیز می‌تواند به کاهش این احتمال کمک کند، بنابراین افرادی که نوشیدن الکل را ترک کنند شانس دوباره به خود می‌دهند. دکتر کارتر می‌گوید که از نظر خطر سرطان هر مقدار مصرف الکل خطرناک و سرطان‌زاست اما این خطر در افرادی که مصرف الکل را کنار می‌گذارند کاهش پیدا می‌کند و ریسک خطر با ادامه این روند کمتر می‌شود.  به گفته دکتر کارتر از نظر خطر سرطان، هر مقدار مصرف الکل خطرناک است؛ البته این خطر در افرادی که نوشیدن الکل را کنار می‌گذارند، کاهش پیدا می‌کند.

ادعاهای گمراه‌کننده را فراموش کنید

پژوهش‌های وسیع دکتر کارتر و تیم تحقیقاتی‌اش پرده از برخی ادعاهای دروغی درباره مصرف الکل برمی‌‌دارد. دکتر کارتر سرپرست این تیم درباره چگونگی انجام این تحقیق می‌گوید: ما در این تحقیق با مدل‌سازی عوارض و آثار سوء مصرف الکل را مورد بررسی قرار دادیم. ابتدا زنانی که هر روز دو واحد الکل مصرف می‌کردند را بررسی کردیم و دیدیم که آنها در مقایسه با زنانی که الکل نمی‌نوشند 16درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه و مرگ ناشی از آن قرار دارند. این تحقیق ادامه پیدا کرد و بررسی افرادی که در روز 5 واحد الکل مصرف می‌کردند که نشان داد خطر ابتلا به سرطان سینه و مرگ ناشی از آن در این گروه از مصرف‌کنندگان الکل در مقایسه با دیگران 40‌درصد بیشتر است. همین دلایل بود که موجب شد دکتر کارتر در مقاله‌اش درباره برخی فواید فرضی الکل یا شراب که موجب بهبود عملکرد قلب می‌شود، تمرکز کند و آنها را ادعاهایی گمراه‌کننده و بی‌ربط و بدون پایه و اساس بداند.

وزارت بهداشت بریتانیا دست به کار شد

بعد از انجام تحقیقات و انتشار آنها در نشریات تخصصی و علمی وزارت بهداشت بریتانیا به‌تازگی طی بخشنامه‌ای به مردمش اعلام کرد که مصرف و نوشیدن الکل به هر اندازه و مقداری خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می‌دهد. سوزانا براون، مدیر بنیاد جهانی تحقیقات سرطان در انگلیس نیز ضمن تاکید این موضوع می‌گوید: بسیاری از مردم در جهان فکر می‌کنند که الکل فقط ‌سلامت کبد آنها را به خطر می‌اندازد در‌حالی که این تحقیق نشان می‌دهد که سلامت بسیاری از اندام‌های درونی مثل مری، روده‌ها و پستان ارتباط مستقیمی  با مصرف الکل دارد و مصرف الکل می‌تواند آنها را ضعیف و مستعد ابتلا به انواع سرطان کند. وی ادامه  داد: همین نتیجه باید کفایت کند تا مردم هوشیار باشند و برای پیشگیری از ابتلا به سرطان و حفظ سلامت‌ خودشان همراهی‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.

همه عوارض‌ الکل

انتشار نتیجه تحقیقات گروه تحقیقاتی دکتر کارتر در دانشگاه ‌علوم‌پزشکی اتاگو در نیوزیلند بسیاری را به فکر فرو برد و قوانین جدید و هشدار زیادی را برای منع مصرف الکل در کشورهای اروپایی و آمریکایی به‌دنبال داشت. این درحالی است که پیش از این نیز مقالات و داده‌های مختلفی درباره عوارض و آثار سوءمصرف الکل در نشریات معتبر علمی منتشر شده بود که در  کنار افزایش احتمال ابتلا به سرطان می‌تواند محل توجه قرار بگیرد. در این مقالات آثار کوتاه‌مدت و بلندمدتی را برای مصرف الکل ذکر کرده‌اند.

عوارض کوتاه‌مدت

آثار کوتاه‌مدت مصرف الکل عبارتند از: مصرف الکل در کوتاه مدت موجب بروز خشونت با نزدیکان یا بدرفتاری با کودکان می‌شود، احتمال تصادفات رانندگی را بالا می‌برد، خطر سوختگی، غرق شدن یا روابط پرخطر را با خود به‌همراه دارد، موجب فراموشی، اختلالات تنفسی، کما و حتی مرگ می‌شود، بی‌تفاوتی و عدم تعادل، سردرگمی و تولد جنین مرده را به‌دنبال دارد و… مسائلی که هر یک به‌تنهایی می‌تواند مهم‌ترین دلیل برای  پرهیز از مصرف الکل باشد.

عوارض بلند‌مدت

و اما در‌مورد عوارض بلند‌مدت مصرف الکل آمده است: مصرف این ماده مشکلات عصبی، زوال عقل و سکته مغزی را به‌دنبال دارد، برای گروهی از مردم مشکلات قلبی و عروقی به‌همراه دارد و خطر ابتلا به فشار‌خون بالا و فیبریلاسیون دهلیزی را بالا می‌برد. اضطراب، افسردگی و خودکشی‌های ناشی از آن در افرادی که الکل مصرف می‌کنند، بیشتر دیده می‌شود، سوءتغذیه، بیماری ‌کبدی، هپاتیت الکلی و سیروز کبد  و آسیب دائمی به مغز نیز ازجمله عوارضی است که در دراز‌مدت سراغ فرد می‌آید.

5 1000
ارسال شده در 23 مرداد 1395 توسط با موضوع علمی

پیشنهاد سردبیر

 • رشد اخلاقی از دوران خردسالی
 • چند ماده غذایی که خرید آنها به میزان زیاد به صلاح نیست
 • تصاویری جالب از بازیگوشی و شیطنت بچه های فضول
 • دکتر علی اکبر ولایتی: درمان رایگان به کمک تعمیم و اصلاح بیمه
 • مراقب برچسب های مواد غذایی باشید!
 • اختلافات و اتفاقات پس از ازدواج
 • نکات مهمی که باید در رابطه با بازی های کودکانتان بدانید
 • مردی که 5 سال است خواب شبانه ندارد
 • محبوبترین ها

 • آخرین وضعیت تکمیل شبکه بهداشت از زبان وزیر بهداشت
 • ممنوعیت استعمال دخانیات در پارک ها
 • با تغییر سبک زندگی از سرطان پیشگیری کنید
 • گردنتان با گوشی همراه آسیب می بیند
 • همه عوارض جکوزی و سونا رفتن
 • سوخت زیستی خودروهای جدید با استفاده از نیشکر
 • گربه ای که فقط یک پای جلو و یک پای عقب دارد
 • درمان خانگی برای تغییر فرم بینی
 • رپورتاژ

 • آشنایی با جدیدترین رکورددار رژیم دکتر کرمانی
 • ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه
 • ایمپلنت؛ تنها جایگزین دندان از دست رفته
 • ارائه پیشرفته ترین خدمات دندانپزشکی توسط دکتر راه انجام
 • لیزرهای نوین راه حلی آسان برای لبخندی زیبا
 • ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x