رفع بوی عرق بوی عرق برطرف کردن بوی عرق ازبین بردن بوی عرق از بین بردن لکه های عرق
رهایی از بوی بد عرق چگونه امکانپذیر خواهد بود امروزه بوی عرق تاثیرات بدی بر نحوه برخورد دیگران با ما دارد و در میان اطرافیان مو در جمع خبر از نبود نظافت و اهمیت ندادن ما به بهداشت شخصی مان میدهد

بوی بد می‌تواند در فعالیت اجتماعی شما تاثیر گذاشته و خاطره بدی از شما را در ذهن دیگران به‌جای بگذارد.

 

مجله سیب سبز: این حس که بوی بدی از بدن شما متصاعد می‌شود بسیار آزاردهنده است و همه مردم هم از بوی بد فراری هستند. بوی بد می‌تواند در فعالیت اجتماعی شما تاثیر گذاشته و خاطره بدی از شما را در ذهن دیگران به‌جای بگذارد. ترشحات زیر بغل از غددی به‌نام اپویریل متصاعد می‌شود.

این ترشحات به خودی خود بدبو نیستند اما باکتری‌‌ها از مواد درون آنها تغذیه می‌کنند و بوی بدی از زیر بغل شما خارج می‌شود. برای رهایی از بوی بد باید در قدم اول این باکتری‌ها را از بین ببرید. می‌توانید با استفاده از راه‌های متفاوت از شست‌وشو گرفته تا استفاده از محصولات ضدعرق مختلف استفاده کنید. ما سعی کرده‌ایم به شما درباره انواع ضدعرق‌‌ها توضیحاتی بدهیم.

دئودورانت‌ها / به جنگ باکتری‌ها می‌روند

دئودورانت‌ها به جنگ باکتری‌هایی می‌روند که از عرق تغذیه می‌کنند، به این محصولات رایحه‌های گوناگونی افزوده شده است تا به شما احساس تازگی و مطبوعی دهد اما کار اصلی آنها این است که پوست زیر بغل را برای باکتری‌ها نامناسب کنند و باکتری‌هایی که بو را تولید می‌کنند، از بین ببرند.

فقط بو را کنترل می‌کند

این ماده هیچ‌گونه مانعی در تعریق ایجاد نمی‌کند اما در عوض بوی زننده‌ای که در اثر تعریق ایجاد می‌شود را از بین می‌برد.

چطور استفاده کنیم

دئودورانت‌ها برای تمام نقاط بدن قابل استفاده‌اند و فقط مخصوص زیر بغل نیستند. اگرچه دئودورانت‌های مخصوص زیر بغل، پر‌مصرف‌‌ترین انواع آن هستند اما دئودورانت‌ها برای هر نقطه از بدن که بوی نامطبوعی را تولید می‌کنند قابل استفاده هستند.

پودری یا ژله‌ای؟

این ماده به شکل مایع، ژل، پودر، کرم و اسپری موجود است. دئودورانت پودری، بهترین گزینه برای پاهای شماست و نوع کرمی یا اسپری آن برای زیر بغل‌ مناسب‌تر است.

اگر پوست حساس دارید

در دئودورانت‌ها رایحه‌ها و موادی وجود دارد که پوست بعضی افراد را تحریک می‌کند و اگر شما هم جزو چنین افرادی هستید و پوستی بسیار حساس دارید، بهتر است دئودورانتی را بخرید که روی آن واژه «طبیعی» نوشته شده است.


درمان خانگی – از نسخه‌های سنتی کمک بگیرید

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی و با همان مواد درون آشپزخانه نیز به جنگ بوی نامطبوع زیر بغل بروید. در این صورت دیگر نگران مواد افزودنی و مضر موجود در ضدتعریق‌ها و دئودورانت‌ها نخواهید بود.

هم بو را می‌گیرد، هم تعریق را

یکی از راه‌حل‌ها، استفاده از جوش‌شیرین است؛ جوش‌شیرین از قدیم به‌عنوان یک پاک‌کننده و ضدبوی طبیعی به کار می‌رفته ‌است.  این ماده بو‌های مختلف را نیز به‌خود جذب می‌کند، شاید شنیده باشید بعضی برای از بین بردن بوهای نامطبوع یخچال ظرفی سرباز از جوش شیرین را داخل یخچال می‌گذارند. به دلیل همین ویژگی‌های پاک‌کنندگی و بوگیری، شما می‌توانید از این ماده برای از بین بردن بوی زیر بغل استفاده کنید،  این ماده عرق کردن شما را متوقف نمی‌کند اما به دلیل داشتن بعضی از ویژگی‌ها، مانع از این می‌شود که باکتری‌ها بتوانند از عرق شما تغذیه کنند و در نتیجه باکتری‌ها تکثیر نمی‌شوند و عرق شما بو نمی‌گیرد.

افراد مختلف به روش‌های گوناگون از این ماده استفاده می‌کنند، بعضی‌ها جوش‌شیرین را بعد از حمام به زیر بغلشان می‌مالند، بعضی دیگر مقداری جوش‌شیرین را روی پارچه تمیزی گذاشته و سپس پارچه را کمی مرطوب می‌کنند و سپس به زیر بغل خود می‌مالند.

همیشه در دسترس است

چند لیمو ترش را در دست خود کم‌کم فشار دهید تا نرم شوند. سپس از وسط به 2نیم کنید و به زیر بغل‌تان بمالید تا هسته‌های آن خارج شود. سپس حمام کنید.

اگر زیر بغل شما موهای زائد دارد، یک روز قبل از این کار، آنها را از بین ببرید تا اسید لیموها بوی بدن شما را از بین ببرد.

ضدتعریق‌ها / پوست را خشک نگه می‌دارند

ترکیبات آلومینیوم یکی از مواد اصلی موجود در ضدعرق‌هاست، این ترکیبات به‌طور موقت مجراهای عرق را مسدود می‌کند و جریان عرق روی پوست را از بین می‌برند و در نتیجه پوست خشک می‌ماند، بعضی از دانشمندان همین ترکیبات آلومینیوم را سرطان‌زا می‌دانند. البته بسیاری از این ضدعرق‌ها موادی دارند که باکتری‌ها را از بین می‌برند و کمی رایحه مطبوعی نیز دارند اما کارکرد اصلی آنها خشک نگه داشتن زیر بغل است. درست مثل چوب‌پنبه‌ای که سر یک بطری می‌گذارند.

فقط برای زیر بغل استفاده شود

ضد‌تعریق‌ها هم مثل دئودورانت‌ها در شکل‌های مختلفی عرضه می‌شوند: ژل، پودر، کرم و اسپری. اما این ماده برخلاف دئودورانت‌، بیشتر برای زیر بغل استفاده می‌شود و به‌ ندرت در دیگر نقاط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 شب‌ها استفاده کنید

جالب است بدانید بهتر است این محصولات شب‌ها استفاده شوند. ابتدا باید زیر بغل را بشویید، خشک کنید و سپس این محصولات را استفاده کنید. پس از ۲ تا ۳ هفته تعریق کاهش پیدا می‌کند، البته روی دستورالعمل بعضی از ضدعرق‌های خیلی قوی نوشته شده ‌است که باید شب‌ها استفاده شوند چون وقتی فرد خواب است، پوست او خیلی بیشتر پذیرای چنین موادی است و این مواد فرصت پیدا می‌کنند تا  کاملا ذوب شوند و سپس در طول روز اثربخشی خود را نشان دهند.

قبل از استفاده اصلاح ممنوع

پیش از استفاده از این محصولات، مو‌های زائد تراشیده نشوند چون به خاطر جراحت‌های احتمالی مواد شیمیایی می‌توانند وارد بدن شوند و هم ایجاد حساسیت‌های پوستی کنند و هم ممکن است در درازمدت در بدن افزایش پیدا کنند و مشکلات جدی‌تری چون سرطان یا آلزایمر پیش بیاورند.


درمان‌های پزشکی / ممکن است مشکل جدی داشته ‌باشید

وقتی راه‌حل‌های مختلفی را به کار ببرید ولی همچنان نتوانید بوی نامطبوع زیر بغل خود را کنترل کنید،  در این حالت ممکن است شما به لحاظ پزشکی مشکلی داشته ‌باشید. بوی نامطبوع بدن می‌تواند یکی از نشانه‌های بعضی از بیماری‌ها مثل بیماری‌های کبدی یا کلیوی و… باشد بنابراین در این صورت باید حتما به یک پزشک مراجعه کنید. در بعضی از مواقع نیز ممکن است نوعی خاص از مشکلات پوستی باعث به‌وجود آمدن این بوی نامطبوع شود.

در موارد حاد، جراحی هم لازم است

موارد حاد، پزشک یا برای شما ضدعرق‌های خاص تجویز می‌کند یا قرص‌هایی می‌نویسد که میزان تعریق را کم می‌کنند و حتی در بعضی از موارد خیلی حاد احتمال جراحی برای برداشتن غدد عرقی و… را نیز توصیه می‌کند.

 بوتاکس هم موثر است!

جالب است بدانید در بعضی از حالت‌ها تزریق بوتاکس نیز می‌تواند بسیار مفید باشد، سم بوتاکس فعالیت ‌ماهیچه‌ها و غدد را کم می‌کند و در نتیجه بوی نامطبوع عرق کاهش می‌یابد.

گاهی هم آنتی‌بیوتیک مفید است

در بسیاری از موارد نیز پزشک برای کاهش باکتری‌های عامل به‌وجود آورنده بوی بد، آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی تجویز می‌کند. البته راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط‌تان می‌تواند به شما پیشنهاد کند.


 کدام نوع برای چه کسی مناسب است؟

این روزها آنقدر استفاده از دئودورانت‌ها و ضدعرق‌ها زیاد است که شرکت‌های مختلف در انواع حالت‌ها چنین محصولاتی را تولید کرده‌اند اما هر نوع از این محصولات چه ویژگی‌های خاصی دارند؟

دئودورانت‌های صابونی یا ژلی

رایج‌ترین دئودورانت‌ها و محصولات ضدعرق، حالتی صابونی یا چیزی شبیه ژل جامد نرم هستند. این محصولات از ژل‌های نیمه شفافی ساخته شده‌اند که بعد از استفاده هیچ رنگی از خود به جا نمی‌گذارند اما تنها برای استفاده زیر بغل کاربرد دارند و نمی‌توان برای کل بدن از آنها استفاده کرد.

دئودورانت غلتکی

همان‌طور که از نام این مدل برمی‌آید، برای استفاده باید غلتک آن را روی پوست بمالید تا مایع درون آن به روی پوست منتقل شود، این نوع چندان مفید نیست چون خیلی دوام ندارد و همچنین نباید 2‌نفر به‌طور مشترک از آن استفاده کنند.

اسپری

بین دئودورانت‌ها و ضدعرق‌ها از همه راحت‌تر استفاده از اسپری است چون هم می‌توان برای تمام بدن از آن استفاده کرد، هم می‌توان از کسی قرض گرفت یا به کسی قرض داد.

کرمی شکل

این نوع کمتر از همه رایج است و فرد برای استفاده از آن نیاز به یک کاردک دارد تا بتواند به خوبی روی پوست آن را پخش کند؟ البته تولید‌کننده‌های کمی هستند که ضدعرق‌های اینچنینی تولید کرده‌اند.

امتیاز بدین ! 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
Loading...
ارسال شده در 27 مرداد 1395 توسط دکتر سلام با موضوع عمومی

پیشنهاد سردبیر

 • گفتن مسائل خصوصی برای دیگران
 • پیشگیری از تخریب دندان با این ماده مفید
 • خطرات مصرف مواد غذایی شور و نمک دار
 • دستیابی به شادی همیشگی
 • بدن ما به چه میزان ویتامین‌ و مواد معدنی نیاز دارد؟
 • مطالعاتی در زمینه سقط جنین
 • پیشنهاداتی به کم خون ها
 • کالری سوزی در پیاده روی
 • محبوبترین ها

 • ورزش های صبحگاهی برای تقویت عضلات بدن
 • خطرات کاهش سریع وزن
 • رشته شیرجه چه تاریخچه ای دارد؟
 • 6 خطای احمقانه در باشگاه بدنسازی
 • ورزش و مبتلا شدن به ام اس
 • آیا نحوه تنفس برای هر ورزشی فرق میکند؟
 • چرا فعالیت بدنی؟
 • مزیت ورزش برای خانم‌های باردار
 • رپورتاژ

 • لبخندی دلنشین و جذاب
 • درمانی بدون درد در نهایت آرامش با یک دندانپزشک حرفه ای
 • کمک به بهبود هضم و افزایش ایمنی
 • بهترین و کم هزینه ترین گزینه لیپوماتیک
 • اپتی ویژن، درمان نوین خستگی چشم
 • الو دکتر

  تلگرام دکتر سلام
  دکتر هومن عشقی
  محبوبیت داروهای گیاهی در بین بیماران قلبی
  رفع جای نیش حشرات با استفاده از کرم های مختلف
  نخ دندان ارکید

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است