PottasiumArticleMeme

اگر می خواهید از سکته قلبی و مشکلات قلبی در امان بمانید سعی کنید موادغذایی حاوی پتاسیم مصرف کنید و بدنتان را در برابر بیماری های مربوط به کمبود آن در امان نگه دارید موادغذایی حاوی پتاسیم را می شناسید میوه ها و سبزیجات  و حبوبات میزان زیادی پتاسیم در خود جای داده اند نمونه هایی از آن ها را در ادامه مطلب به شما معرفی کرده ایم با ما همراه باشید ئ سعی کنید پتاسیم کافی دریافت کنید.

 

 اگر یک رژیم غذایی به خوبی متعادل شده و سرشار از میوه و سبزیجات را دنبال می کنید، جای نگرانی از این که پتاسیم بیش از اندازه دریافت کنید، وجود ندارد. اما چالش اصلی این است که بیشتر مردم از رژیم غذایی خود به میزان کافی پتاسیم دریافت نمی کنند.

به گزارش عصر ایران، مصرف به اندازه مواد غذایی حاوی پتاسیم در رژیم غذایی برای سلامت قلب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به گفته جان دی، متخصص اختلالات ریتم قلب در موسسه مرکز پزشکی قلب اینترمانتین در موری، یوتا، دریافت پتاسیم کافی برای عملکرد مناسب و درست ضربان قلب ضروری است.

به گزارش “اوری‌دی هلث”، اگر سطوح پتاسیم بیش از اندازه زیاد یا بیش از انداز کم باشد، قلب در معرض افزایش خطر ایست قلبی قرار می گیرد. افزون بر این، مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم به میزان کافی در رژیم غذایی روزانه به کاهش فشار خود نیز کمک می کند.

وجود مواد غذایی سرشار از پتاسیم در رژیم غذایی روزانه برای تنظیم ریتم قلب باثبات نیز اهمیت دارد. یکی از عوامل خطر آفرین ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی – ریتم قلب نامنظم – عدم دریافت به اندازه یا دریافت بیش از اندازه پتاسیم است. بنا بر توصیه وزارت کشاورزی آمریکا، حداقل 4,700 میلی گرم پتاسیم باید در رژیم غذایی روزانه شما وجود داشته باشد. این میزان ممکن است بیش از آن چیزی باشد که روزانه مصرف می کنید زیرا بنا بر نتایج یک بررسی ملی در آمریکا مشخص شده است شهروندان این کشور به طور میانگین 2,640 میلی گرم پتاسیم در رژیم غذایی روزانه خود مصرف می کنند.
مواد غذایی سرشار از پتاسیم

برخی میوه ها، سبزیجات و آجیل از پتاسیم بیشتری نسبت به مواد دیگر برخوردار هستند. انتخاب مواد غذایی سرشار از پتاسیم آسان است زیرا تعداد آنها بسیار زیاد است. در ادامه چند نمونه از آنها را معرفی می کنیم.

سبزیجات

سیب زمینی: یک سیب زمینی متوسط حاوی 926 گرم پتاسیم است.

سیب زمینی شیرین: یک سیب زمینی شیرین متوسط حاوی 540 میلی گرم پتاسیم است.

اسفناج: یک دوم فنجان اسفناج پخته شده حاوی 290 میلی گرم پتاسیم است.

کدو سبز: یک دوم فنجان کدو سبز پخته شده حاوی 280 میلی گرم پتاسیم است.

گوجه فرنگی: یک دوم فنجان گوجه فرنگی تازه حاوی 210 میلی گرم پتاسیم است.

حبوبات و آجیل

سویا: یک دوم فنجان سویای پخته شده حاوی 440 میلی گرم پتاسیم است.

عدس: یک دوم فنجان عدس پخته شده حاوی 370 میلی گرم پتاسیم است.

لوبیا قرمز: یک دوم فنجان لوبیا قرمز پخته شده حاوی 360 میلی گرم پتاسیم است.

نخود خرد شده: یک دوم فنجان نخود پخته شده حاوی 360 میلی گرم پتاسیم است.

بادام: یک سوم فنجان بادام حاوی 310 میلی گرم پتاسیم است.

میوه ها

موز: یک موز متوسط حاوی 420 میلی گرم پتاسیم است.

زردآلو: یک چهارم فنجان زردآلو حاوی 380 میلی گرم پتاسیم است.

پرتقال: یک پرتقال متوسط حاوی 237 میلی گرم پتاسیم است.

طالبی: یک دوم فنجان طالبی حاوی 214 میلی گرم پتاسیم است.

رژیم های غذایی سرشار از پتاسیم

توصیه های رژیم غذایی مناسب به ویژه اگر شامل مواد غذایی سرشار از پتاسیم باشند می توانند به بهبود شرایط سلامت از جمله زیر کنترل درآوردن فشار خون بالا کمک کنند. رویکردهای رژیمی برای توقف فشار خون بالا یا رژیم غذایی DASH به عنوان روشی کارآمد و موثر برای کاهش فشار خون به واسطه انتخاب هوشمندانه مواد غذایی از محبوبیت زیادی در جهان برخوردار شده است.

رژیم غذایی DASH بر خوردن هرچه بیشتر میوه ها و سبزیجات و کاهش مصرف چربی و سدیم متمرکز شده است. این رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی با میزان پتاسیم بالا است. میوه ها و سبزیجات برای افراد مبتلا به بیماری فشار خون مفید هستند. همچنین، این مواد غذایی به کنترل وزن فرد نیز کمک می کنند.

کاهش خطر سکته مغزی در بانوان پس از یائسگی با مصرف پتاسیم

بنابر نتایج مطالعه صورت گرفته توسط انجمن قلب آمریکا، احتمال بروز سکته مغزی در بانوانی که پس از یائسگی به میزان کافی پتاسیم از رژیم غذایی روزانه خود دریافت می کنند، کمتر است. نرخ پایین‌تر سکته مغزی در میان این افراد می تواند ناشی از مزایای سلامت قلب یک رژیم غذایی سرشار از پتاسیم مانند کنترل فشار خون و تثبیت ریتم قلب باشد.

با بررسی رژیم غذایی بیش از 90 هزار زن، پژوهشگران دریافتند آنهایی که بیشترین میزان پتاسیم را از رژیم غذایی خود دریافت می کردند 12 تا 16 درصد احتمال کمتری داشته تا دچار سکته مغزی شوند. بانوان حاضر در این مطالعه بین 50 تا 79 سال سن داشتند. همچنین، بانوانی که بیشترین میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود مصرف می کردند 10 درصد احتمال کمتری داشته که طی دوران 11 ساله انجام این مطالعه فوت کنند. شایان ذکر است، پتاسیم دریافتی آنها از منابع غذایی سرشار از مواد معدنی و نه مکمل ها ناشی می شد.

کنترل فشار خون با مواد غذایی سرشار از پتاسیم

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، ارزیابی های صورت گرفته نشان می دهند تعداد شهروندان آمریکایی مبتلا به فشار خون بالا حدود 75 میلیون نفر است که 32 درصد از کل جمعیت این کشور را شامل شده و این آمار همچنان رو به افزایش است.

فشار خون بالا عامل خطر آفرینی محسوب می شود که می تواند به حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی منجر شود که در حال حاضر از عوامل اصلی مرگ و میر در آمریکا محسوب می شوند. این بیماری همچنین یکی از دلایل فیبریلاسیون دهلیزی نیز است. از این رو، کنترل فشار خون یکی از مهمترین کارهایی است که هر فردی باید برای انجام آن در هر روز تلاش کند.

فشار خون عادی باید زیر 120/80 mmHg باشد. پیش فشار خون بالا به شرایط بین فشار خون عادی تا 139/89 mmHg گفته می شود و فشار خون بالا به بیش از 140/90 mmHg اشاره دارد.

با افزودن مواد غذایی سرشار از پتاسیم مانند سیب زمینی، سویا، موز، و پرتقال در رژیم غذایی خود می توانید به سمت تحقق هدف کنترل فشار خون بالا گام بردارید.

آیا به اندازه کافی مواد غذایی سرشار از پتاسیم مصرف می کنید؟

اگر یک رژیم غذایی به خوبی متعادل شده و سرشار از میوه و سبزیجات را دنبال می کنید، جای نگرانی از این که پتاسیم بیش از اندازه دریافت کنید، وجود ندارد. اما چالش اصلی این است که بیشتر مردم از رژیم غذایی خود به میزان کافی پتاسیم دریافت نمی کنند. اگر ورزش های سنگین و مقاومتی انجام می دهید و یا در روزهای گرم تابستان تمرین می کنید، در حقیقت مقادیر زیادی از پتاسیم بدن خود را به واسطه عرق کردن از دست می دهید. از این رو، شما باید به فکر جبران آن باشید.

در صورتی که مبتلا به نارسایی کلیه نیستید و یا داروهای مشخصی را مصرف نمی کنید، نیازی نیست نسبت به درباره دریافت بیش از اندازه پتاسیم نگران باشید. اگر از رژیم غذایی خود به میزان کافی پتاسیم دریافت کنید، کلیه ها فعالیت قابل توجهی را در زمینه تنظیم سطح پتاسیم بدن انجام می دهند.

خوردن بیش از اندازه مواد غذایی سرشار از پتاسیم تنها برای بیمارانی که مشکلات کلیوی دارند یک نگرانی محسوب می شود و باید با پزشک خود درباره چگونگی ایجاد تعادل در سطوح پتاسیم مشورت کنند.

 

ارسال شده در 7 شهریور 1395 توسط دکتر سلام با موضوع عمومی

پیشنهاد سردبیر

 • خوراکی های قاعده آور را بشناسیم
 • تهدید مشکلات قلبی برای خانم ها
 • بی کفایتی دولت و بیمه ها در حمایت از بیماران روانی
 • شیوع بی رویه سردرد عصبی در کودکان
 • تست اعصاب را برای سلامتیان بسنجید
 • برای صورت آب معدنی مخصوص درست کنید
 • کنترل بارداری با روش هورمونی
 • ارتباط دیابت پدر با وزن کم نوزاد درهنگام تولد
 • تقسیم بندی در کالبد شناسی بدن انسان
 • راه حل هایی برای کم کردن مصرف موادغذایی چرب
 • مدیریت دعوای زناشویی توسط زنان
 • ورزش در زمان بیمار شدن
 • فواید میوه خوردن در نوجوانی
 • همه چیز درباره ی لکنت زبان کودکان
 • مرغ سالم و ویژگی های آن
 • محبوبترین ها

 • ابداع شیوه نوین در اتصال نخ بخیه به استخوان
 • زمانیکه کلیه را از بدن خارج میکنند
 • جادویی ترین چربی سوزها را بشناسیم
 • سردرد تنشی را چطوری با ماساژ درمان کنیم ( آموزش تصویری)
 • تماشای تلویزیون ممکن است باعث چاقی شود
 • از بین بردن علائم پیری با “تزریق خون جوان”
 • اقدامات لازم جهت پیشگیری از عفونت
 • هر آنچه در مورد میگرن باید بدانید
 • چطورمکانیزم ساعت بیولوژیک را بهتر درک کنیم
 • پر اهمیت ترین سوال های زنانه از پزشکان
 • آلفا لیپوئیک اسید و درمان بیماری های حاد
 • برای کاهش فشار خون سیستم محرک عصب واگ
 • متداولترین دلیل زمین خوردن در افراد سالخورده
 • اهمیت زوج درمانی در رفع اختلافات زناشویی
 • چه زمانی مراجعه به جراحان فک و صورت ضروری است؟
 • درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است