عوامل ریزش مو سرم مو ریزش مو خشکی و ضعیف شدن موها استفاده از سرم مو

برای تقویت موها و افزایش کیفیت آن ها و پیشگیری از ریزش مو ها از چه ترفندهایی می توانیم کمک بگیریم راز و رمز موهایی که ریزش ندارند چیست ؟آیا شما هم می خواهید بعد از شانه زدن مویی روی از سرتان کم نشود و برای ریزش موهایتان نگران هستید؟روش های مراقبت از موهایی که در حال ریزش هستند چگونه است؟

معمولاً در طی زمان اولویت‌ها تغییر نمی‌کنند. هر اولویتی هم به اولویت دیگر وابسته است و نوعی واکنش زنجیره‌ای بین آنها وجود دارد. اگر اولویت زیبایی شما موها باشند، قطعاً ریزش آنها اولین کابوس وحشتناک‌تان است.

خیلی‌ها می‌گویند ریزش مو روندی‌ست که قابل پیشگیری نیست و معمولاً افراد با شروع ریزش موها دوره‌ای سخت و استرس‌زا را پشت سر می‌گذارند. البته استرس خود یکی از عوامل ریزش موست! می‌بینید چطور این حلقه‌ها به هم ارتباط پیدا می‌کنند؟ پس بهتر است سررشته‌ی این حلقه‌ها را پیدا کنیم و روش مراقبتی‌مان را از نقطه‌ی شروع پایه‌ریزی کنیم.

خشکی و ضعیف شدن موها یکی از اولین علت‌های کاهش تعداد موهای سر است و سرم مو کمک می‌کند تا لطافت موها حفظ شود. البته این محصول فواید زیادی دارد که بعضی از انواع آن بسیار بهتر و مطمئن‌تر هم عمل می‌کنند. در این راهنما شما را با این محصول زیبایی‌بخش و پدیده‌ی هزاره‌ی جدید برای سلامت موها آشنا می‌کنیم:

سرم مو چیست؟
سرم مو محصولی آرایشی-بهداشتی‌ست که وظیفه‌ی اصلی آن لطافت بخشیدن و نرم کردن فولیکول‌های موهای سر است. اگرچه بیشترین کاربرد آن برای موهای مجعد و فر است؛ اما حتی برای استفاده موهای لخت و نرم طبیعی هم مفید است و آنها را صاف‌تر و لطیف‌تر می‌کند.

سرم مو برای فولیکول‌های خشک و آسیب‌دیده نوعی راه درمانی است. در واقع وقتی فولیکول‌های مو نرم باشند، امکان بهتر آرایش کردن آنها فراهم می‌شود و بهتر می‌توان موها را پیراست. موهای مجعد به سرم مو نیاز دارند تا از کرک و وز شدن در شرایط شرجی و رطوبت هوا ایمن بمانند. پچ

همچنین سرم مو سطح پوششی روی تارهای مو ایجاد می‌کند تا وقتی بر اثر اتو کشیدن یا استفاده از سشوار رطوبت و چربی موها کاهش می‌یابد، آنها همچنان سر حال بمانند و خشک نشوند؛ هرچند بعضی از مردم از سرم مو تنها برای درخشندگی موها استفاده می‌کنند. سرم‌های مو به اشکال اسپری، ژل و مایع موجودند.
روش کار سرم مو چگونه است؟‌
وقتی از سرم مو استفاده می‌کنید، در واقع لایه‌ای ظریف اما محافظ روی تارهای مو ایجاد می‌کنید تا رطوبت از دست رفته آنها بر اثر تابش نور خورشید یا استفاده از وسایل فرم‌دهنده مو را که از ویژگی حرارت دادن سود می‌برند، به آنها بازگردانید. ابداع سرم مو در اصل برای حالت دادن و نرم کردن موهای مجعد و فر بود که به راحتی می‌شکستند. بعد هم از آن برای ترمیم موهای آسیب‌دیده خانم‌ها بر اثر رنگ کردن استفاده شد. سرم مو، تغذیه‌کننده مو هم هست که با رساندن ریزمغذی‌ها به آنها باعث استحکام موها می‌شود و اجازه نمی‌دهد تارهای مو به راحتی بشکنند. همچنین نوعی حالت‌دهنده هم هست که موها را سلامت، لطیف و درخشان نگه می‌دارد.
چگونه از سرم مو استفاده کنیم؟
در مرحله‌ی اول باید موها را شامپو کنید. سپس چند قطره از سرم مو را کف دست بریزید و کمی ‌کف دست‌ها را به هم بمالید. حالا باید این محصول را لابه‌لای موها بمالید تا موها کاملاً به آن آغشته شوند؛ درست مانند وقتی که به موها ژل می‌زنید. البته می‌توانید از انواع اسپری آن استفاده کنید که قطعاً استفاده از آنها راحت‌تر است. نباید مقدار زیادی از آن را به موها زد و در حدی که موها کمی ‌مرطوب شوند کافی است؛ اما اگر موهای مجعد یا فر دارید، به مقدار بیشتری از سرم نیاز خواهید داشت. به همین نسبت افرادی با موهای صاف و لخت به مقدار کمتری از آن نیاز پیدا می‌کنند.

فراموش نکنید که محصول را کاملاً از ابتدا تا انتهای تارهای مو و به عبارتی روی کل موها بمالید؛ اما هرگز آن را روی پوست سر نزنید، به‌خصوص اگر پوست سر شما چرب است. بعد از آغشته کردن موها، دو انتخاب پیش روی شما است: یا اجازه دهید سرم به شکل طبیعی روی موها خشک شود یا می‌توانید از باد گرم سشوار کمک بگیرید.
چطور یک سرم موی مناسب انتخاب کنیم؟
سرم‌های مو حاوی محافظت‌کننده‌ی اشعه UV در ارجحیت هستند؛ زیرا این محصولات از موها در برابر آسیب‌ اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کنند. لازم نیست گمان کنید سرم مو محصول لوکس و گران‌قیمتی است.

این محصولات به‌خصوص انواع طبیعی‌شان قیمت مناسبی دارند؛ اما بهترین راه خرید آنها از داروخانه‌ها، مراکز معتبر عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی و صد البته تولیدکننده‌های واقعی این قبیل محصولات است. سرم مو برای موهای خاصی تولید نمی‌شود و این محصول مناسب حال همه انواع مو است. از آنجا که سرم مو حالت چسبندگی و چرب شدن به موها نمی‌دهد و برعکس ظاهری شاداب و براق به آنها می‌بخشد، استفاده از آن برای هر جنس و سنی مناسب و خوشایند است.
نکته‌های مهم در مورد سرم مو
– در مواد تشکیل‌دهنده‌شان هیچ ماده شیمیایی‌ وجود ندارد پس به موها آسیب نمی‌زنند. چون این محصول کمی ‌چرب است نباید آن را به ریشه موها زد. فقط اندازه‌ی کمتر از یک کف دست برای یک موی بلند کافی است.
– پوششی که روی موهای‌تان ایجاد می‌کند باعث می‌شود آن را در برابر عواملی که باعث آسیب مو می‌شوند مثل آلودگی، نورخورشید و… حفظ کند.
– سرم‌های مو محصولات آرایشی فاقد الکل هستند در نتیجه برای برطرف کردن وز مو بسیار مناسب‌اند.
– نباید سرم‌ها را نزدیک به ریشه موهای‌تان بزنید. درواقع نباید به کف سرتان بخورد، برعکس شامپوها که باید حتی مدتی در حمام روی سر بمانند. اگر سرم‌ها به کف سر بخورند باعث می‌شوند موهای‌تان چسبیده به هم و چرب به نظر برسند.
– باید سرم را روی موهای مرطوب بزنید. برخی می‌گویند می‌توان روی موهای خشک هم از سرم استفاده کرد درحالی‌که این کار غلط است و تاثیر این محصول روی موهای مرطوب بیشتر است؛ خودتان امتحان کنید.
– نباید از سرم‌ها برای موهای نازک استفاده کنید. تار موی برخی افراد نازک و برخی ضخیم‌تر است اما این محصول برای موهایی با تارهای نازک مناسب نیست، چراکه موها را چرب‌تر و نازک‌تر نشان می‌‌دهد.
– باید از سرم‌ها برای درخشندگی و براقی استفاده کنید. به تمام روش‌هایی که باعث می‌شوند به موها آسیب برسد فکر کنید؛ ‌هایلایت، لولایت، صاف کردن و فر کردن. یک سرم خوب حتی این موها را هم براق‌تر و درخشنده‌تر نشان می‌‌دهد. درواقع با سرم اگر موهای‌تان بلوند است، بلوندتر، قرمز است قرمزتر و رنگ کرده است رنگ خودش را بهتر نشان می‌دهد.
– اگر زیاد موهای‌تان را سشوار می‌کنید باید از سرم‌ها استفاده کنید حتی اگر تا به حال با موهای‌تان هیچ کاری نکرده‌اید. باید بدانید گرمایی که این وسایل به موهای‌تان می‌رساند هم بسیار آسیب‌رسان است.

اسرار موهایی که هـرگز نمی‌ریزند!

معمولاً در طی زمان اولویت‌ها تغییر نمی‌کنند. هر اولویتی هم به اولویت دیگر وابسته است و نوعی واکنش زنجیره‌ای بین آنها وجود دارد. اگر اولویت زیبایی شما موها باشند، قطعاً ریزش آنها اولین کابوس وحشتناک‌تان است. خیلی‌ها می‌گویند ریزش مو روندی‌ست که قابل پیشگیری نیست و معمولاً افراد با شروع ریزش موها دوره‌ای سخت و استرس‌زا را پشت سر می‌گذارند.

البته استرس خود یکی از عوامل ریزش موست! می‌بینید چطور این حلقه‌ها به هم ارتباط پیدا می‌کنند؟ پس بهتر است سررشته‌ی این حلقه‌ها را پیدا کنیم و روش مراقبتی‌مان را از نقطه‌ی شروع پایه‌ریزی کنیم. خشکی و ضعیف شدن موها یکی از اولین علت‌های کاهش تعداد موهای سر است و سرم مو کمک می‌کند تا لطافت موها حفظ شود.

روزنامه سایه

ارسال شده در 8 شهریور 1395 توسط دکتر سلام با موضوع زیبایی, پوست, مو

پیشنهاد سردبیر

 • ابتلا به الزایمر با این رفتارها
 • آیا آب هم خطرناک است؟
 • آبمیوه ای برای حفاظت از سیستم تنفسی
 • مسواک زدن در تاریکی چه فوایدی دارد
 • رابطه افسردگی با افرادی که سکته مغزی داشته اند
 • مبارزه با التهاب
 • شانس بارورشدن در تابستان
 • آشنایی با مغز و طرز فکر مردان خیانتکار
 • محبوبترین ها

 • با دلنوازی های زنانه در زندگی موفق شوید
 • از دید تکاملی اضطراب چطور می تواند برای انسان مفید باشد؟
 • کمک روحی اطرافیان به افراد مضطرب
 • اهمیت سلامت روانی کودکان و راه های تامین آن
 • طرز تفکر اشخاص افسرده
 • اهمیت در آغوش گرفتن عزیزان
 • حسادت و همه عواقب مضر آن
 • ارتباط با افراد برای مداوای افسردگی
 • رپورتاژ

 • لیزر درمانی راه حلی بدون تیغ برای دندانپزشکی
 • اپتی ویژن، درمان نوین خستگی چشم
 • همه چیز درباره کم‌خونی
 • ایمپلنت؛ تنها جایگزین دندان از دست رفته
 • لبخندی کودکانه با دندان هایی سالم
 • الو دکتر

  نخ دندان ارکید
  دکتر هومن عشقی
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است