مواد صنعتی و محرک ماریجوانا کوکائین کمپ‌های ترک اعتیاد شیشه

برخی مواد مخدر می توانند برای سلامتی جوانان ما بسیار خطرساز و مشکل آفرین باشند استفاده از مواد صنعتی و محرک آسیب های جبران ناپذیری برای سلامت ما به همراه دارند و ترک کردن و کنارگذاشتن آن ها نیازمند تحمل دردهای شدید خواهد بود کوکائین ,  شیشه و  ماری‌جوانا  امروزه جزو پرطرفدارترین مواد مخدر در دنیا هستند سعی کنید از آسیب های مصرف آن ها به فرزندانتان اطلاع رسانی کنیدتا فریب فروشندگان آن ها را نخورند.

 «مصرف آن اعتیادآور نیست، با آن مشکلات را فراموش می‌کنی؛» این جمله‌ برای برخی می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، برای آنهایی که قدرت اعتماد به نفس پایینی دارند و یا برای فرار از مشکلات دنبال راهکاری می‎گردند اما بدون تفکر و تعقل.

شاید بار اول که مصرف شود همین حس به فرد دست دهد، خبری از مشکلات نباشد و حس خلأ و رهایی او را در برگیرد. اما این اتفاق نه تنها سرابی بیش نیست که گردابی هولناک است برای کشیدن فرد به منجلاب نیستی.

شاید استفاده از مواد مخدر باعث می‌شود ذهن آدمی برای لحظاتی فریب بخورد و انگار کند که زمینی و دنیایی وجود ندارد، اما همین فریب به قیمت بالایی تمام می‌شود و شاید دیگر نتوان از آن رها شد.

بسیاری از کارشناسان و متخصصان ترک موادی چون شیشه را غیرممکن می‌دانند چراکه بر خلاف مواد سنتی که وابستگی جسمی به وجود می‌آورند و برای ترک کردن آن باید درد بدن را تحمل کرد، رها شدن از مواد صنعتی و محرک به ذهن و روان انسان گره خورده و شاید هرگز نتوان آن را کنار گذاشت.

مصرف مواد صنعتی و محرک اشتباهی است که ارتکاب آن اولین و آخرین فرصت زندگی را از افراد به ویژه جوانان خواهد گرفت، راهی که تقریبا برگشت ندارد و اراده‌ای آهنین و حتی فراتر از آن می‌خواهد.

بررسی وضعیت مواد مخدر هر از چند گاهی به اندازه کفایت سخت هم هست، زیرا هر روز با یک اتفاق و پدیده خاصی رو‌به‌رو می‌شویم، روزی با کراک و نابودی جسم و روزی با شیشه و نابودی روح و روان انسان!

البته خبر تازه نیز همان کوکائین است که هرچند از گذشته بوده اما این روزها بازار آن از رونق خوبی برخوردار شده است.

البته دردناک‌ترین خبر در حوزه مواد مخدر روی آوردن جوانان و نوجوانان به مصرف محرک‌هاست، جوانانی که با هم وعده و فریب اعتیادآور نیست، به دام این مواد افیونی و شیطانی می‌افتند.

بازار کوکائین داغ شد

کارشناس مسؤول نظارت بر مراکز ترک اعتیاد درمان دانشگاه علوم پزشکی استان همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس، همه مواد روانگردان صنعتی محسوب می‌شوند، اظهار کرد: مواد مخدری چون تریاک طبیعی است و موادی چون هروئین نیز از مواد مصنوعی مشتق شده از تریاک هستند.

تهمینه رجبلو با بیان اینکه یکی از مواد مخدر بسیار خطرناک کوکائین است، افزود: کوکائین از جمله مواد مخدر آمریکایی است که متأسفانه امروز بازار خوبی در جامعه ما پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه نحوه استعمال این مواد با یکدیگر متفاوت است، تصریح کرد: نحوه استعمال کوکائین بسیار خطرناک است، آسیب مستقیم به مغز می‌رساند و باعث فوت افراد می‌شود.

کارشناس مسؤول نظارت بر مراکز ترک اعتیاد درمان دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه هروئین نیز با ترکیب چند نوع ماده تولید می‌شود، ادامه داد: یکی از خطرناک‌ترین مواد مخدر کراک بود که باعث پوسیده شدن بافت‌های بدن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف کراک باعث فاسد شدن بخشی از قسمت‌های بدن می‌شود، خاطرنشان کرد: امروز مصرف کراک کاهش یافته است اما ماده مخدر صنعتی شیشه جایگزین آن شده است.

شیشه ماده‌ای خطرناک

رجبلو با بیان اینکه شیشه بسیار خطرناک است، گفت: ترک اعتیاد برای افرادی که شیشه مصرف می‌کنند به قدری پایین است که می‌توان آن را غیرممکن دانست زیرا وابستگی شدید روحی ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تولید شیشه و یا کریستال به سادگی امکانپذیر است، اظهار کرد: این ماده مخدر بر روی گوارش، قلب و عروق، عملکرد فکری و ارتباطات انسانی مصرف‌کننده تأثیر گذاشته و باعث توهم فرد می‌شود.

مسؤول مراکز ترک اعتیاد درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه این توهمات می‌توانند شنیداری و دیداری باشد، افزود: مسائلی به ذهن این افراد خطور می‌کند که باعث ترس آنان شده و با توجه به آن عکس‎العمل نشان می‌دهند.

گل، علف، گراس و ماری‌جوآنا همگی یک ماده مخدر هستند

وی با اشاره به اینکه ساقه ماری‌جوآنا به راحتی جابجا می‌شود، تصریح کرد: متأسفانه این ماده مخدر را می‌توان در خانه خود پرورش داد بدون اینکه توجه والدین جلب شود.

رجبلو با بیان اینکه ماری جوآنا، علف، گل و گراس همگی یک ماده هستند، ادامه داد: در اصل به این گیاه شاه دانه می‌گویند که وابستگی روحیه بسیار زیادی ایجاد می‌کنند و امروز می‎بینیم اغلب در مراکزی چون دانشگاه، دبیرستان‌ها و … به فروش می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه افراد با مصرف این مواد احساس خوشبختی و خوشحالی می‌کنند که البته یک احساس کذب است، خاطرنشان کرد: افراد برای فرار از مشکلاتی چون مسائل مالی، عاطفی و یا مشکلات روحی به مصرف این مواد روی می‌آورند.

باوری غلط به نام اینکه ماری‌جوانا اعتیادآور نیست

کارشناس مسؤول نظارت بر مراکز ترک اعتیاد درمان دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه متأسفانه این باور که ماری جوآنا اعتیادآور نیست، در جامعه به ویژه در بین جوانان ترویج یافته است، گفت: در حالی که این ماده محرک وابستگی روحی و روانی شدید را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه وابستگی به ماری جوآنا 50 برابر وابستگی به هروئین است، اظهار کرد: وقتی فرد این ماده مخدر را استفاده نمی‌کند گمان می‌کند که همه غصه‌های دنیا بر سر او خراب شده است.

رجبلو با بیان اینکه ترک این مواد محرک بسیار دشوار است، افزود: برای ترک این ماده محرک به مشاوره‌های طولانی‎مدت، روانکاوی‌های خاص، روانپزشکی درمانی و روحی و خانواده درمانی نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه تهیه آمار دقیق اعتیاد به سختی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: بسیاری از افراد مبتلا به این مواد وقتی به درمانگاه‌ها مراجعه می‌کنند علاقه‌ای به ثبت مشخصات ندارند و به همین دلیل تعداد معتادان را به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد.

ماری‌جوآنا یا گل بیشترین مصرف کننده را دارد

مسؤول مراکز ترک اعتیاد درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه آمار گیری دقیق می‌تواند اعتماد این افراد را به مراکز درمانی خدشه‎دار کند، ادامه داد: اما می‌توان گفت در حال حاضر بیشترین ماده مصرفی ماری‌جوانا و یا همان گل است، و رتبه بعدی به مصرف شیشه، تریاک، هروئین و در آخر کراک باز می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه برای ترک این مواد محرک چند راه وجود دارد، خاطرنشان کرد: برخی از افراد که به کمپ‌های ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند حدود 40 تا 60 روز تحت درمان قرار می‌گیرند و در حضور مشاور و پزشک بدون مصرف دارو ترک می‌کنند.

رجبلو با بیان اینکه برخی از افراد بدون خواست شخصی در مراکز تحت درمان قرار می‌گیرند، گفت: عده‌ای دیگر از افراد نیز در مراکز دی آی سی و یا همان گرمخانه تحت درمان قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه یک مرکز دی آی سی برای بانوان و یک مرکز برای آقایان وجود دارد، اظهار کرد: افراد به این مراکز مراجعه می‌کنند و خدماتی چون متادون و مشاوره دریافت کرده و سپس از آن خارج می‌شود.

مسؤول مراکز ترک اعتیاد درمان دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه در این مراکز امکان خواب و مصرف غذای گرم وجود دارد، افزود: مراکزی نیز وجود دارند که افراد به صورت اختیاری به آن مراجعه کرده و پزشک با توجه به نوع اعتیاد آنها، داروهای لازم را تجویز کرده و بیماران هر روز با مراجعه به مرکز می‌توانند از این داروها استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه این مراکز از مراجعین شهریه در هر ماه دریافت می‌کنند، تصریح کرد: از این مراکز 140 مورد هستند که در استان فعال شده‌اند.

کمپ‌های ترک اعتیاد تنها مواد صنعتی را پوشش می‌دهند

رجبلو با بیان اینکه کمپ‌های موجود برای ترک مواد سنتی و هروئین است، ادامه داد: اما برای ترک مواد صنعتی چون شیشه و ماری جوانا باید به روانپزشک مراجعه کرده و با دریافت مشاوره‌های لازم این مواد را ترک کرد.

وی با اشاره به اینکه مصرف‌کنندگان روانگردان‌ها می‌توانند به درمانگاه اعتیاد فرشچیان نیز مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: در این مرکز دارودرمانی در کنار روانکاری انجام می‌شود.

کارشناس مسؤول نظارت بر مراکز ترک اعتیاد درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه پس از ترک مواد محرک، افراد حالت افسردگی پیدا می‌کنند، گفت: بنابراین این افراد پس از ترک مواد محرک نیز باید دارو مصرف کرده و زیر نظر روانپزشک باشند.

وی با اشاره به اینکه هدف درمان از اعتیاد، کاهش عوارض اعتیاد و کمتر شدن آن است، اظهار کرد: بنابراین دارویی چون متادون که مورد تأیید وزارتخانه است در نظر گرفته می‌شود که عوارض آن بسیار کمتر بوده و قابل کنترل و ترک کردن است در حالی که امکان کاهش مصرف و ترک هروئین سخت است.

بدون تردید آگاهی‌بخشی به جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان می‌تواند آنان را از دام مواد محرک حفظ کرده و با برنامه ریزی صحیح برای اوقات فراغت آنان به مقدار قابل توجهی از اقبال به این مواد کاهش داد.

سرمایه‌گذاری برای جوانان نه تنها هزینه کمتری از درمان آن پس از ابتلا به مصرف مواد مخدر و محرک دارد بلکه باعث حفظ نیروی انسانی خلاق و پویای جامعه می‌شود.

خبرفارسی

5 1000
ارسال شده در 12 مهر 1395 توسط با موضوع مواد مخدر | 280 بازدید

پیشنهاد سردبیر

 • همه چیز درباره ی ژل های تزریقی
 • قدرت عمومی چیست؟
 • اک مک کودک
 • پوست پرتقال و موز را دور نریزید
 • شیرینی اسکوپ بستنی
 • عوارض خوراکی های سالم
 • مراقبت های لازم زمان صحبت کردن با خردسالان
 • راهبردهایی برای لاغر نشدن صورت
 • محبوبترین ها

 • ترمیم پوست با کمک خواب
 • انواع روش های پاک کردن پوست صورت
 • شیوه بهتر برای مدل دادان به ابرو
 • برای مانیکور چه ابزارهایی لازم است؟
 • پوست خشک و این مراقبت های مهم
 • باورهای عجیب خانمها درباره تاثیر قرص‌های ضدبارداری
 • تاثیرات مفید داروی راکوتان
 • راه حلی طلایی برای درمان ریزش مو
 • رپورتاژ

 • خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو هتل بهتر است یا خرید تور ؟
 • فروشگاه تجهیزات پزشکی بازار طب
 • لبخندی دلنشین و جذاب
 • نگاهی به لیزر و کارکرد آن در پوست و زیبایی
 • استفاده از لوازم آرایشی در بارداری
 • الو دکتر

  دکتر هومن عشقی
  نخ دندان ارکید
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما