مشاوره زیبایی
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی

infant-colic-431599

پزشکان چگونه نوزاد را معاینه می کنند چگونه باید از آسیب رسیدن به اندام و اعضای نوزاد پیشگیری کنیم شیرخواران چگونه دچار آسیب و عارضه های جسمی و فیزیکی می شوند ؟آن ها بسیار حساس و کوچک هستند برای بررسی نشانه های مهم بیماری در شیرخوار می توانید از برخی موارد روش های موثر کمک بگیرید مشکلات ریه،مشکلات بیضه،فتق و کولیک از بیماری های احتمالی در نوزادان می باشند.

لب ها و دهان، لثه ها و کام برای هرگونه نقصی مورد معاینه قرار می گیرد، در برخی مواردِ نادر، نوزادان تازه متولد شده دندان دارند…

پوشش سفید و زبر روی زبان که پس از روز سوم یا چهارم ظاهر می شود نشان دهندۀ برفک است. برفک در نتجه ابتلا به مخمری به نام monilia حاصل می شود. این مخمر هنگام تولد از مهبل مادر به نوزاد سرایت می کند. گردن نیز برای کشف غدد مختلف مورد معاینه قرار می گیرد. چندین نوع کیست مادرزادی وجود دارد که برخی از آنها ممکن است انحنا یا سوراخ های کوچکی در پوست داشته باشند. حتی اگر برای حذف آنها احتیاجی به جراحی باشد، این جراحی در نوزادی صورت نمی گیرد.ماهیچه هایی از استخوان پس گوش جمجمه در قسمت پس سر شروع شده و به پایین به سومین بخش ترقوه می رسد و در خم شدن سر به جلو چرخیدن آن به دو طرف نقش دارد. زخمی کردن این ماهیچه ها که احتمالاً در حین و یا حتی قبل از تولد انجام می شود، ممکن است ابتدا باعث تورم شده و سپس جای زخم و فشردگی باقی بماند. هنگامی که گردن معاینه می شود موقعیت نای مورد توجه قرار می گیرد. به طور طبیعی ممکن است بخش میانی گردن به علت وضعیت های غیرعادی مشخصی در ریه ها به یک سو کشیده شده باشد. غدۀ تیروئید که در قسمت پایین جلوی گردن قرار گرفته است معاینه می شود.

قفسۀ سینه باید به طور منظم منبسط و منقبض شود. اگر حرکت دو سمت یکسان نباشد، نشان دهندۀ مشکلاتی در ریه است و نیاز به بررسی بیشتری دارد. استخوان مجزا و کوچکی به نام Xiphoid به قسمت پایین استخوان سینه که درست بالای شکم چسبیده است در نوزاد برجسته است، اما این مسئله اهمیت خاصی ندارد. پزشکان با استتسکوپ قفسه سینه نوزاد را مورد معاینه قرار می دهند تا جریان ورود و خروج هوا و وجود هرگونه مایعی را در داخل ریه بررسی کنند.

ریتم و میزان ضربان قلب نیز با گوش پزشکی اندازه گیری می شود. در نوزادان صدای غیرعادی که از قلب شنیده می شود طبیعی بوده و دلیلی بر ناراحتی یا بیماری قلبی نیست. دلیل این صداهای غیرعادی تنظیم مجدد قسمت اصلی گردش خون است که در هنگام تولد انجام می شود. پیش از تولد، خون تقریباً به طور کامل در ریه ها دور می زند و با اولین تنفس نوزاد تازه متولد شده گردش خون از میان شش ها انجام می شود. این تغییر در جریان خون با باز و بسته شدن کانال های متعددی در داخل قلب و رگ های اصلی خون همراه است.

این مراحل تنظیم مجدد ممکن است ظرف چند روز کامل نشود و در نتیجه جریان خون از کانال هایی که به طور کامل بسته یا باز نیستند موجب این صداهای غیرعادی می شود. صداهای غیرطبیعی بعدی نیز غیرعادی نیست زیرا یک سوم کودکان طبیعی بدون وجود هیچ گونه عارضه قلبی چنین صداهای غیرعادی در قلب خود دارند. گرفتن نبض نوزاد از طریق کشاله ران این اطمینان را به پزشک می دهد که انقباض خاصی در آئورت، سرخرگ اصلی که خون را از قلب به نقاط مختلف بدن می فرستد وجود ندارد.

انتهای بندناف در نوزاد برجسته بوده و بسیار محکم به ناف چسبیده است. در یکی دو روز اول این زائده براق و مرطوب است اما به تدریج خشک و چروکیده می شود و در حدود هفت تا چهارده روز بعد می افتد. محدوده کوچک قرمزی که در محل بند ناف ایجاد می شود به علت آلودگی نمی باشد و نیازی به مداوا ندارد. در نوزادان تازه متولد شده برخلاف بزرگسالان اندازه و شکل اندام های شکمی – کبد، طحال و کلیه ها – در شرایط طبیعی قابل لمس می باشد و نیازی به مداوا ندارد. پزشک بدین ترتیب می تواند به دنبال توده های غیرطبیعی مثلاً کلیه جمع شده، بگردد.

مثانۀ نوزاد تازه متولد شده نسبت به بزرگسالان برجسته تر بوده و هنگامی که از ادرار پر است قابل لمس می باشد. اگر مدفوع به طور طبیعی دفع شود نیازی به معاینه مقعد بیشتر از بررسی خارجی آن نیست. در نوزادان پسر پوست کیسه بیضه رشد کامل آن را نشان می دهد. این پوست در نوزادانی که به اندازه لازم در رحم مادر بوده اند ظاهری خشن دارد. در نوزادان نارس این پوست نرم و درخشان است. داخل کیسه بیضه باید مورد معاینه و آزمایش قرار گیرد. فتق و تجمع آب در بیضه ممکن است نشان دهندۀ تورم در کیسۀ بیضه باشد و فتق حتمی در نوزادی باید مداوا شود.

ران های نوزاد معمولاً به علت موقعیت قرار گرفتنش در رحم خمیده است و پاها به سمت خارج برگشته اند. این حالت خمیدگی و چرخش پاها تا زمانی که کودک راه نرود ادامه دارد و نشان می دهد که شکل استخوان ها بستگی به فشاری دارد که تحمل می کنند. ران ها تا زمانی که فشار راه رفتن را تحمل می کنند خمیده باقی می مانند زیرا هیچ چیز آنها را برای تغییر تحریک نمی کند. پاها و ران هایی به شکل T نشان دهندۀ کودکی است که از کفل به دنیا آمده باشد.ران ها به سمت خارج برگشته اند و کاسۀ زانوها به هم چسبیده اند و پاها نیز به سمت خارج برگشته اند. این شکل به مرور از بین می رود. باسن برای کشف احتمال قرارگیری غیرطبیعی بررسی می شود. از آنجایی که جابجایی غیرطبیعی و مادرزادی باسن به مرور گسترش می یابد، مداوای آن به تشخیص به موقع و سریع بستگی دارد. در تمام دوران نوزادی معاینه دقیق باسن از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که شکل غیرطبیعی ناشی از این جابجایی چند ماه و حتی یکسال بعد از تولد ظاهر می شود.

نی نی بان
5 1000
ارسال شده در 26 مهر 1395 توسط با موضوع سلامت مادر و نوزاد
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد سردبیر

 • کمک به افزایش قد با این روش ها
 • سرطان کلیه و نشانه های پنهان و خطرناکش
 • مواد غذایی تاثیرگذار بر سطح قند خون
 • بهترین روز را برای خودتان رقم بزنید
 • 5افسانه درباره پیری که باید از آنها اجتناب کنید
 • مصرف این مواد غذایی آسیب های جبران ناپذیری به بار می آورد
 • زنان مصروع در دوران بارداري نبايد مصرف دارو را قطع كنند
 • طرز تفکر افراد خلاق چگونه است
 • محبوبترین ها

 • اختلال در سلامت روان مردان با تولد اولین فرزند
 • اختلافات میان همسران
 • افسردگی مادر در اوایل زندگی کودک
 • آمار ازدواج در ایران روز به روز وخیم تر میشود
 • افسردگی والدین و مشکلات رفتاری فرزندان
 • از بین برنده مشکلات مردان با محبت خانمها
 • تاثیر نگاه کردن به گل و گیاه در افراد افسرده
 • شخصیت نمایشی چیست و چه نشانه هایی دارد؟
 • رپورتاژ

 • راه ‏حل ما برای شما که عینک می‏زنید
 • مصرف این غذاهای بد باعث لاغری شما می شود!
 • محصولات دارویی و گیاهی
 • لیفت صورت با نخ توسط دکتر فرزاد حسینی
 • آشنایی با جدیدترین رکورددار رژیم دکتر کرمانی
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x