مشاوره زیبایی
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصیی آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

 72713390_79322354bbafa

 

فرونشست زمین متاسفانه هرسال قربانیان زیادی میگیرد و افراد زیادی را به کام مرگ میبرد این اتفاق ناگوار به دلیل حفر چاه های عمیق و سفره های آب زیرزمینی ایجاد می شود و روز به روز چاله های فراوانی در شهرهای مختلف کشور پدید می آیندکه حدس ایجاد آن ها و فرونشست زمین غیرممکن است و این حادثه به صورت ناگهانی پدید می آید .

 

مدت‌هاست که فرونشست زمین بحران‌هایی را در اقصی نقاط ایران به بار می‌آورد؛ از تخریب تخت جمشید و فرونشست شهران و میدان قیام گرفته تا ساخت قطار سریع السیر تهران به مشهد که پدر کویرشناسی ایران را نگران کرده است. آنچنان که او می‌گوید: نشست زمین می‌‌تواند مانعی سر راه توسعه کشور هم باشد. با وجود این، این مساله نگران کننده پیگیری متولیان امر را می‌طلبد که هر چه زودتر مانع از بروز حوادث ناگوار باشند، چرا که عبور سریع قطار از دشتی که نشست پیدا کرده بازی با جان مسافران است.

کم آبی، برداشت‌های بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، خشکسالی، شکاف‌های عمیق، تخریب تاسیسات شهری و… از مواردی هستند که به فرونشست زمین دامن می‌زنند. در واقع فرونشست زمین یک سوم مساحت ایران را تهدید می‌کند، اما مساله به این جا ختم نمی‌شود، چرا که یکی از برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی ساخت قطار سریع السیر تهران به مشهد است که با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت مسیر تهران مشهد را در طول شش ساعت طی می‌کند. این در حالی است که به نظر می‌رسد ساخت این قطار با توجه به نشست زمین در مسیر پیش بینی شده مشکل‌تر از چیزی است که تصور می‌‌شود. «الان درباره قطار سریع السیر تهران – مشهد هشدار می‌دهم.

به این دلیل که دشت تهران، ورامین، سمنان، شاهرود، سبزوار، نیشابور و مشهد نشست پیدا کرده اند. امکان دارد سرعت سریع قطار سریع‌‌السیر منجر به این شود که کمر راه آهن بشکند.» این اظهارنظر روز گذشته توسط پدر کویرشناسی ایران انجام شد. هرچند یکی از مسائلی که در اثر برداشت بی‌ رویه آب زیرزمینی اتفاق می‌‌افتد فرونشست زمین است و اکنون این وضعیت در بسیاری نقاط استان‌‌های کرمان و خراسان که دشت‌ها با بیلان منفی آب زیرزمینی روبه رو هستند مشاهده می‌شود، اما نشست زمین در سفره‌های آب محصور و نیمه‌محصور که از مواد آبرفتی تحکیم نشده و یا نیمه تحکیم شده تشکیل یافته باشند بیشتر مشاهده می‌شود. این نشست زمین در ایران پیامد‌های دیگری هم دارد. هرچه آب زیرزمینی بیشتر برداشت شود تراکم مواد نیز بیشتر خواهد بود و نشست زمین منجر به ایجاد شکاف‌های عمیق در سطح زمین، کج شدن لوله‌‌های چاه، خرابی ساختمان‌ها و لوله‌زایی چاه‌‌ها می‌شود. لوله‌زایی به پدیده‌ ای گفته می‌‌شود که در آن به دلیل نشست زمین قسمتی از لوله چاه به خارج از سطح زمین رانده می‌‌شود. این در حالی است که فرونشست زمین در یک میلیون هکتار از دشت‌‌های ایران روی داده است. آنچنان که سه سال گذشته خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به وضعیت نگران‌ کننده منابع آبی کشور اشاره کرد و گفت که بیلان منفی آب‌های زیرزمینی کشور باعث فرونشست یک میلیون هکتار از عرصه‌‌های کشور در مناطق مختلف شده است. در نتیجه مدیریت غلط منابع آبی و پیامد‌های ناگوار آن به‌ ویژه حفر چاه‌‌های مجاز و غیرمجاز هر روز آشکارتر می‌‌شود. وقتی بی‌هیچ ضابطه و معیاری چاه عمیق و نیمه‌‌عمیق حفر می‌‌شود تا کشاورزی ناپایدار توسعه یابد، آبخوان‌ها خالی می‌شود، سطح آب‌‌های زیرزمینی پایین می‌رود و ۲۳۰ دشت حاصلخیز کشور دچار بحران می‌شود. پرویز کردوانی در رابطه با این پیامد‌ها عنوان کرد: نشست کردن زمین هم مشکلاتی همچون شکستن لوله‌های گاز و ریختن ساختمان‌ها در پی دارد. برای مثال در دشت ورامین دکل‌ها کج شده اند، چون زمین نشست پیدا کرده، از سویی در کرمان پل‌ها شکسته شده، کمر جاده میبد به اردکان هم شکسته شده اند. پدر کویر شناسی ایران درباره علل نشست زمین در ایران هم افزود: یکی از علل اصلی نشست زمین در ایران حفر چاه‌‌هاست. چاه‌ها را حفر کردند و زمین نشست پیدا کرد. او ادامه داد: اشتباه می‌کنند که می‌گویند بزرگ‌ترین چاله در تهران به وجود آمده است؛ تهران هر سال ۳۶ سانتیمتر نشست می‌کند، اما بزرگ‌ترین نشست در کبودراهنگ همدان است. با وجود این، تا زمانی که نظارت و بازرسی‌ها هنگام عمل و فعالیت صورت نگیرد و بازرسان بعد از وقوع حادثه وارد میدان شوند همچنان شاهد حوادث ناگوار فرونشست زمین خواهیم بود، چرا که مدیریت شهری یکپارچه حاکم نیست و نظارتی بر راه و شهرسازی وجود ندارد. به همین دلیل می‌توان از حالا وقوع فرونشست‌ها دیگر را پیش بینی کرد.

ضرورت مطالعه زمین شناسی قبل از ساخت قطار

یک کارشناس محیط زیست درباره فرونشست زمین  می‌گوید: آب زیر زمینی همچون ستون برای خاک است، یعنی وقتی خاک بالای این سفره‌های آب زیرزمینی قرار دارد توسط این سفره‌ها محافظت می‌شود. اسماعیل کهرم می‌افزاید: اگر سطح آب سفره‌های زیر زمینی روز به روز کاهش یابد و پایین‌تر برود، این ستون‌ها به تبع آن کوتاه و کوتاه‌تر می‌شوند و به جایی می‌رسد که زمین فرو نشست می‌کند. او اظهار می‌کند: اگر فرونشست زمین در سطح کوچک باشد، یعنی در مکانی به اندازه ۵۰۰ متر اتفاق بیفتد، زمین حدود پنج الی شش متر پایین می‌رود که به این پدیده فروچاله می‌گوییم. او ادامه می‌دهد: در میناب بندرعباس به نحوی عجیبی این مساله ایجاد شده که بنده آن را از نزدیک بازدید کرده ام. این کارشناس محیط زیست درباره علت بروز این پدیده می‌گوید: خاک وسط ذرات آب است و وقتی سطح آن کاهش می‌یابد زمین فرونشست پیدا می‌کند. او درباره پیامدهای فرونشست زمین عنوان می‌کند: به دنبال این مساله ریشه درختان خشک می‌شود. برای مثال نخل مثل چوب کبریت می‌شود، تاجش می‌افتد و بالاخره می‌میرد یا تیرهای چراغ برق از خاک بیرون می‌آیند، برخی سقوط می‌کنند و برخی می‌شکنند. او خاطرنشان می‌کند: ولی اگر چنانچه آب در سطح وسیعی ناپدید شود که سفره‌های زیر زمینی وجود دارد، دشت‌ها فرو می‌نشینند. کهرم می‌افزاید: اینجا دیگر مساله ۵۰۰ و هزار متر زمین در میان نیست. یک مرتبه دشت دو هکتار تا پنج هکتاری فرو می‌نشیند. این کارشناس محیط زیست درباره علت فرونشست زمین توضیح می‌دهد: برداشت بیش از حد از سفره‌های آب زیرزمینی باعث فرونشست دشت‌ها شده است و اکنون حدود ۷۰ دشت در ایران فرونشسته‌اند. او با اشاره به ساخت قطار سریع السیر تهران به مشهد اضافه می‌کند: اگر روی دشت‌های این شهر و اطراف آن ریل قرار دهیم خطرناک است. کهرم می‌افزاید: فرض کنید ریل بگذاریم و بعد زمین فرونشست کند. آن وقت چه کار می‌خواهیم انجام دهیم؟ او هشدار می‌دهد: اگر ریل پیچ و تاب بخورد و زمین فرو بنشیند، قطعا قطار با کلی مسافر دچار سانحه می‌شود. به طور قطع قبل از ساخت قطار در هر جایی باید وضعیت زمین و محیط زیست مشاهده، بررسی و مطالعه شود و بعد از آن ریل را نصب کنیم. این موضوعی جدی در سطح ایران است، چرا که عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

روزنامه آرمان،

5 1000
ارسال شده در 2 آبان 1395 توسط با موضوع عمومی
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد سردبیر

 • درمان های دارویی برای پارکینسون
 • بررسی کالری تخم مرغ – آیا زرده چاق کننده است؟
 • دندان درد ؛ هشدار زودهنگام حمله قلبی
 • 6 برنامه تمرینی حرفه ای برای رسیدن به زیبایی و تناسب اندام
 • دفع مشکلات حاد سیستم ادراری با این نوشیدنی
 • قلبی سالم با رژیم غذایی مناسب
 • کم تحرکی چه عوارض روحی و روانی در پی دارد
 • بهترین اسانس‌ها برای کاهش اضطراب
 • محبوبترین ها

 • تفاوت مفهوم مراقبه و تمرکز
 • پایان دادن به رابطه عاطفی
 • شناخت روحیات چند نوع شخصیت
 • روش های موثر برای کاهش استرس
 • از فواید و مضرات ازدواج اینترنتی چه می دانید؟
 • فضول ها اینگونه اند
 • خوش طبع ها سبز می پوشند
 • اگر می خواهید هوش هیجانی خود را بهبود ببخشید بخوانید
 • رپورتاژ

 • چشمانی زیبا و گیرا با پپتیدها!
 • هر آنچه به دنبالش هستید در این کلینیک بیابید
 • دکتر صابر گوگانی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی
 • اسباب‌بازی‌هایی که هوش و خلاقیت کودک ما را افزایش می‌دهند
 • بالون معده بدون نیاز به بیهوشی و بستری توسط دکتر فرامرزی
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x