حسین نحوی نژاد روز دوشنبه در نشست خبری کودکان اوتیسم در سازمان بهزیستی افزود: مراکز مراقب موقت کودکان اوتیسم ، امسال در استان های خراسان رضوی و گیلان راه اندازی شد که سال آینده در سایر شهرها گسترش می یابد.
نحوی نژاد اظهار کرد: برخی خانواده ها در زمان یا ماه هایی از سال نیاز به فراغت دارند که در این زمان ها می توانند کودکان مبتلا به اوتیسم را در مراکز موقت، نگهداری کنند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: اگر خانواده ها سئوالی در خصوص اختلال اوتیسم داشتند می توانند آن را از خط صدای مشاور بهزیستی با شماره 1480 ، بپرسند.برنامه گذر موفق کودکان مبتلا به اوتیسم به دوران بزرگسالی
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از طراحی و اجرای برنامه گذر موفق کودکان مبتلا به اوتیسم به دوران بزرگسالی برای افراد ترخیص شده از مراکز اوتیسم بهزیستی خبر داد .
وی گفت: 300 کارگاه توانبخشی و حرفه آموزی در این زمینه آمادگی دارند که آموزش های لازم را به کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه دهند که این حرفه آموزی ها با هدف سوق دادن این بیماران به سمت اشتغال و اوقات فراغت مناسب است .

سند ملی اوتیسم در حال تدوین است
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اظهارکرد: با کمک دفتر ریاست جمهوری در حال تدوین سند ملی اوتیسم هستیم.
نحوی نژاد در ادامه با اشاره به اجرای برنامه رشد و تکامل همه جانبه کودکان از سوی وزارت بهداشت گفت: در حال رایزنی با وزارت بهداشت هستیم تا کودکان مبتلا به اوتیسم نیز مشمول این برنامه شوند.

سوال های طرح غربالگری اوتیسم ساده است
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درباره اجرای طرح غربالگری اوتیسم هم اظهار کرد: این طرح از طریق سئوالات استاندارد و بومی شده در فرم های اطلاع رسانی اینترنتی انجام می شود.
نحوی نژاد ادامه داد: والدین با پاسخ به سئوالات ساده از ابتلای فرزندانشان به اوتیسم مطلع می شوند و می توانند از خدمات بهزیستی در این زمینه استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: طرح غربالگریم اوتیسم، فقط مشخص می کند که کودک مشکوک به ابتلا به اوتیسم است یا خیر و اگر کودک مشکوک به این اختلال بود، تیمی متشکل از روانشناس بالینی، کار درمانگر، گفتار درمانگر و مربی آموزشی خدمات لازم را به مبتلایان اوتیسم ارائه می دهند.
وی اضافه کرد: پروتکل آموزشی اوتیسم و همچنین بسته های بازی این اختلال برای کودکان مبتلا تهیه شده است و بصورت رایگان در اختیار آنان قرار می گیرد.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: هم اکنون 2 هزار و 100 کودک مبتلا به اوتیسم در 60 مرکز در سراسر کشور در حال آموزشند. هر کودک یا حداکثر هر سه کودک تحت پوشش یک مربی قرار دارد.
نحوی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین تسهیل گرانی در حال آموزشند تا خدمات لازم را به خانواده های دارای کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه کنند؛ ضمن اینکه این تسهیل گران، 37 هزار ساعت آموزش دیده اند.
وی ادامه داد: مراقبان و تسهیل گران همچنین در طرح مراقبان خانگی، آموزش می بینند تا در خانه ها ، کمک حال والدین کودکان اوتیسم باشند؛ این طرح بعد از طی مرحله آزمایشی در تهران در استان های دیگر نیز اجرا خواهد شد.

انتظاراز مسئولان دستگاه های مختلف برای مبتلایان اوتیسم
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه به بیان انتظارات خود از دستگاه های مختلف کشور پرداخت و گفت: از وزارت بهداشت انتظار می رود که اختلال اوتیسم را به خاطر دسترسی بهتر به مبتلایان آن در برنامه های اصلی خود قرار دهد.
نحوی نژاد افزود: متاسفانه پوشش بیمه ای اختلال اوتیسم فقط محدود به کارهای فیزیوتراپی است و خدماتی همچون کاردرمانی، گفتاردرمانی و مشاوره تحت پوشش بیمه نیست.
وی خاطرنشان کرد: وزارت علوم نیز می تواند شرایطی برای ورود بزرگسالان مبتلا به اوتیسم به سطوح عالی تحصیلی فراهم کند؛ سازمان فنی و حرفه ای نیز برای اشتغال آنان باید برنامه داشته باشد چراکه به هرحال، والدین مبتلایان اوتیسم، سالخورده می شوند و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم باید شرایطی داشته باشند که بتوانند معاش خود را مدیریت کنند.
وی ، آگاهی از اوتیسم بین دانشگاهیان و پزشکان کشور را در حد «کم » ارزیابی و تاکید کرد: این اقشار باید بیشتر به این مساله بپردازند.

لزوم تامین مسکن برای مبتلایان به اوتیسم
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: خانواده های دارای کودکان مبتلا به اوتیسم در بسیاری از موارد ناچار به جابجایی خانه می شوند در حالیکه آنان در هر آپارتمانی نمی توانند زندگی کنند.
نحوی نژاد اضافه کرد: بهزیستی برای تامین مسکن خانواده های دارای 2 معلول بیشتر ، تفاهمنامه هایی با دستگاه های مختلف دارد اما خانواده های دارای مبتلایان اوتیسم، بیماری های روانی مزمن و حتی یک معلول نیز شرایط ویژه ای دارند که باید به این شرایط توجه شود.

اوتیسم ، بیماری نیست
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: اوتیسم بیماری نیست بلکه اختلالی است که طیف دارد به آن معنا که مبتلایان سر دو طیف این اختلال بسیار متفاوتند یا اینکه ممکن است در زندگی یک فرد مبتلا به اوتیسم فراز و فرودهای زیادی مشاهده شود.
نحوی نژاد تاکید کرد: اوتیسم یک اختلال رشد عصبی در اعصاب مرکز است که در تحول و رشد مغز اختلال ایجاد می کند و تعاملات یا رفتار را دچار اختلال می کند.
وی افزود: مبتلایان به اوتیسم یا درخودماندگی نمی توانند ارتباط با محیط پیرامون برقرار کنند و دچار رفتارهای کلیشه ای و تکراری می شوند بطورمثال گاهی با مشاهده محرک شادی آفرین دچار ناراحتی می شوند و این مساله اثر منفی بر رشد اجتماعی و شخصی ، هیجانات، یادگیر و حافظه آنان دارد .
وی ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده میزان شیوع اوتیسم در ایران با میانگین جهانی همخوانی دارد؛ به عبارت دیگر یک درصد افراد جامعه دچار اختلال طیف اوتیسم هستند ؛ البته اختلال رفتاری، هیجانی و رشدی ممکن است در درصد کمتری از این مبتلایان مشاهده شود.
نحوی نژاد در بخشی دیگری از سخنانش به مساله بودجه برای اجرای طرح های مختلف بهزیستی اشاره و تصریح کرد: کل بودجه سازمان بهزیستی برای اجرای طرح ها در خصوص زنان خیابانی، اعتیاد ، سالمندان و همچنین مبتلایان به اوتیسم و نیز دیگر طرح ها به عنوان مثال از بودجه دانشگاه علوم پزشکی ایران کمتر است .

طراحی دستنبد ویژه برای برخی بیماران
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: با نیروی انتظامی در حال مذاکراتی هستیم که دستبند ویژه ای برای بیماران در معرض گم شدن از جمله مبتلایان اوتیسم، آلزایمر و دیگر بیماری های مزمن روان و نیز سالمندان طراحی کنیم تا نیروی انتظامی با مشاهده این دستبندها، آنان را به موقع به خانواده هایشان تحویل دهد.
نحوی نژاد ادامه داد: همچنین طراحی این دستبندها موجب خواهد شد تا احتمالا کار این بیماران به بازداشت یا زندان نکشد.
وی خاطرنشان کرد: این دستبندها کدهای خاصی دارند؛ بسیاری از مبتلایان اوتیسم، آلزایمر و دیگر بیماری های روان یا سالمندان ممکن است از خانه متواری یا گم شوند که دستبدهای یاد شده می تواند به نزدیکان بیماران برای پیدا کردن آنان کمک کند.

منبع: خبر پو

امتیاز بدین ! 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
Loading...
ارسال شده در 11 آبان 1395 توسط دکتر سلام با موضوع سلامت کودک

پیشنهاد سردبیر

 • افزایش خلاقیت و آی کیو با این روش ها
 • 5 دلیل برای متورم شدن پای شما
 • اطلاعاتی راجع به خفگی و مرگ با این گرم کننده زمستانی
 • چگونه با ورزش استرس را از خود دور کنیم؟
 • چگونگی گرم شدن حمام شیخ بهایی تنها با یک شمع
 • پیشگیری از مرگ و میر نوزادان هنگام خواب
 • سالاد سیب زمینی بنفش
 • تصورات غلط برخی پدران
 • محبوبترین ها

 • اگر فرزند چهارم در راه دارید نگران نباشید
 • برای کودکان مهربان مبتلا به سندروم داون
 • طرح سوال و جواب با کودک و پرورش ذهن او
 • ترفندهای خوش تیپ شدن دلبندتان
 • سرکوب بی اشتهایی در سنین پایین
 • به کودکان خود درست غذا خوردن را بیاموزید !
 • مقابله با اشتباه اطفال
 • مراقبت های لازم زمان صحبت کردن با خردسالان
 • رپورتاژ

 • لیفت‌پلاس، آخرین تکنیک لیفت صورت، گردن و ابرو
 • بیماری های پستان (اعمال جراحی-کنترل و بررسی توده ها و سرطان پستان)
 • دکتر دندانپزشک امینی عضو انجمن ایمپلنتولوژی آمریکا
 • بهترین راه حل برای افراد پرمشغله جهت تناسب اندام
 • لیزر درمانی راه حلی بدون تیغ برای دندانپزشکی
 • الو دکتر

  نخ دندان ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  محبوبیت داروهای گیاهی در بین بیماران قلبی
  دکتر هومن عشقی
  رفع جای نیش حشرات با استفاده از کرم های مختلف

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است