مشاوره زیبایی
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست

42-18780180

دوران بارداری از لحاظ تغذیه دوره ی بسیار حساس و مهمی است ، در این دوره شخص علاوه بر مواد مورد نیاز بدن خود ، باید تغذیه ی کودک را نیز در نظر بگیرد. رژیم غذایی مادر باید به گونه ای باشد که سرشار از مواد مغذی بوده ولی باعث اضافه وزن او نشود.

می گویند حالا دیگه باید به اندازه دو نفر غذا بخوری و برای ناهار و شام هم تقریبا به اندازه دو برابر روزهای عادی برایش غذا می ریزند. میان وعده های جورواجور هم که جای خودش را دارد؛ انواع میوه ، آجیل، شکلات، شیرینی، ماست میوه ای به اضافه چند لیوان آبمیوه، شیرموز، شیرکاکائو، دوغ و… .

 

همه حاضر و آماده هستند تا او بیشتر بخورد و جنینش بهتر رشد کند، در حالی که به گفته دکتر گیاهی، چنین شیوه ای به هیچ عنوان به نفع جنین و مادر نیست و می تواند بارداری را با مشکل روبه رو سازد.

 

بعضی ها هم می گویند سه ماهه اول بارداری زمان مهمی است و به همین دلیل مادر در این ماه ها حتما باید به وضع تغذیه اش توجه داشته باشد. از نظر آنها، اگر مادر باردار در سه ماهه اول بارداری خوب بخورد و خوب استراحت کند، جنینش هم بهتر رشد خواهد کرد.

 

گروهی هم نظر متفاوتی دارند و می گویند در تمام ماه های بارداری مادر باید مراقب وضع غذایش باشد تا جنین دچار کمبودی نشود.

 

دکتر لادن گیاهی، متخصص تغذیه در گفت وگو با جام جم در این زمینه چنین توضیح می دهد: تغذیه صحیح دوران بارداری باید قبل از بارداری آغاز شود. به عبارت دیگر، تغذیه و نوع رژیم غذایی خانم ها از سه تا چهار ماه قبل از بارداری، می تواند به طور مستقیم بر وضع و تکامل جنین تاثیر بگذارد.

 

این متخصص تغذیه به خانم هایی که قصد بارداری دارند، هشدار می دهد و می گوید: بهتر است سه تا چهار ماه قبل از شروع بارداری از نظر عادت غذایی و وضع تغذیه ای با متخصص مشورت کرده و شرایط را کنترل کنید تا عادات و الگوهای غذایی تان اصلاح شود.

 

اعتدال، مهم ترین اصل تغذیه در دوران بارداری

 

بعضی می گویند مصرف لبنیات در دوران بارداری باید افزایش پیدا کند. بعضی هم فکر می کنند هر چقدر میوه و سبزی بیشتری بخورند، به نفع شان است.عده ای هم ماهی و غذای دریایی را به رژیم غذایی شان اضافه می کنند و مصرف غذاهای آماده را به حداقل می رسانند.

 

دکتر گیاهی با اشاره به این که اصول تغذیه در دوران بارداری، تفاوتی با اصول تغذیه صحیح در شرایط دیگر ندارد، خاطر نشان می کند: در این ماه ها هم تغذیه صحیح بر تنوع و تعادل استوار است و اگر جدول ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز در دوره های مختلف زندگی را با یکدیگر مقایسه کنیم، متوجه می شویم که تفاوت خیلی زیادی وجود ندارد، به غیر از اسیدفولیک که از قبل از شروع بارداری باید میزان دریافت آن را به کمک مکمل ها افزایش دهیم. از سه ماهه دوم بارداری برای افزایش دریافت آهن نیز ممکن است به مکمل نیاز داشته باشیم که با نظر متخصصان باید نسبت به دریافت آن، اقدام شود.

 

به اندازه ۲نفر غذا نخورید

 

خیلی فکر می کنند مادران باردار حتما باید به اندازه دو نفر غذا بخورند تا جنین شان سالم و سلامت رشد کند و متولد شود.

 

دکتر گیاهی ضمن اشتباه دانستن چنین طرز فکری، یادآور می شود: میزان دریافت انرژی در این دوران حتما باید کنترل شود، چون اگر افزایش وزن خانم های باردار بیش از حد معمول و طبیعی باشد، می تواند بارداری را با مشکل روبه رو سازد که مسلما چنین وضعی به نفع جنین هم نیست.

 

وی ضمن تاکید بر اهمیت تغذیه صحیح مادر، توضیح می دهد: معمولا خانم های باردار در سه ماهه اول، به دلیل شرایطی که از نظر جسمی دارند، ممکن است خیلی تمایلی به غذا خوردن نداشته باشند یا ترجیح بدهند صبح ها دیرتر از خواب بیدار شوند، در حالی که نظم وعده های غذایی هم موضوع مهمی است که در دوران بارداری باید مورد توجه قرار گیرد. مثلا تصور کنید خانمی که ساعت ۱۲ شب غذایی می خورد و تا ساعت ۱۰ یا ۱۱ صبح فردا گرسنه می ماند، ساعت ها گرسنگی کشیده است و قطعا این وضع می تواند بر رشد و تکامل جنین تاثیر بگذارد. متأسفانه چنین تاثیراتی در هیچ عکس و سونوگرافی هم قابل تشخیص نیست و به همین دلیل اصلاح عادات غذایی از نظر نوع غذا و زمان مصرف آن نیز بسیار مهم است. البته شاید با کنترل وزن در ماه های بارداری بتوان تا حدی مطمئن شد که مادر تغذیه صحیحی داشته است، ولی وزن فقط یکی از فاکتورهاست؛ به این معنی که ممکن است خانمی بخوبی وزن بگیرد، ولی رژیم غذایی او هم کفایت لازم را نداشته باشد.

 

به گفته این متخصص تغذیه، در سه ماهه اول بارداری نیازی نیست، انرژی دریافتی افزایش پیدا کند و در این مدت یک تا دو کیلوگرم و حداکثر تا سه کیلوگرم افزایش وزن طبیعی است. در سه ماهه سوم بارداری و از هفته بیستم به بعد هم وزن مادر باید با توجه به وزنی که قبل از بارداری داشته است، افزایش پیدا کند. بنابراین وزن مادر قبل از شروع بارداری عامل مهمی است که می تواند افزایش وزن در دوره بارداری را تعیین کند.

 

افزایش وزن طبیعی است؛ اما…

 

درست است که خانم های باردار چاق می شوند و وزن شان افزایش می یابد، ولی این بیشتر شدن وزن هم حدی دارد.

 

دکتر گیاهی در این باره می گوید: در سه ماهه اول بارداری به افزایش انرژی دریافتی نیازی نیست، ولی از سه ماهه دوم و سوم تقریبا ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری افزایش نیاز انرژی داریم. چون مادر تا شش ماه پس از تولد نوزاد هم باید شیردهی داشته باشد، نیاز به انرژی بعد از زایمان تا زمانی که شیردهی به طور انحصاری ادامه دارد هم مانند سه ماهه آخر بارداری خواهد بود.

 

وی می افزاید: میزان اضافه وزن برای افرادی که وزن شان طبیعی است (BMI یا شاخص توده بدنی که تقسیم عدد قد بر وزن به دست می آید بین ۱۸.۵ تا ۲۵) در دوره بارداری باید بین ۱۱ تا ۱۶.۵ کیلوگرم باشد، کسانی که اضافه وزن دارند و BMI آنها بین ۲۵ تا ۳۰ است، اضافه وزن دوران بارداری شان باید بین هفت تا ۱۱.۵ کیلوگرم باشد و برای کسانی که چاق هستند نیز این رقم بین شش تا هفت کیلوگرم است.

 

خوردن این غذاها ممنوع!

 

در دوران بارداری مصرف بعضی غذاها ممنوع است. دکتر گیاهی ضمن بیان این مطلب، توضیح می دهد: مصرف جگر در این دوران توصیه نمی شود و بویژه در اوایل بارداری ممنوع است. کنسرو، ماهی های دریایی، تخم مرغ نیم پخته، گوشت هایی که سرد است و بخوبی پخته نشده و غذاهای دریایی خام هم نباید در این دوران مصرف شود.

 

مکمل ها، خوب است یا نه؟

 

همان طور که گفته شد، مکمل ها هم باید با نظر متخصص انتخاب و مصرف شود. دکتر گیاهی با اشاره به این موضوع می گوید: باید اطمینان داشته باشید مکملی که تهیه کرده اید، جیوه ندارد. مصرف بیش از حد مکمل ها هم به هیچ وجه خوب نیست و برای جنین ضرر دارد.

 

منبع : آفتاب

5 1000
ارسال شده در 29 اسفند 1392 توسط با موضوع تغذیه
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد سردبیر

 • تاثیرات روزه داری بر شیردهی
 • ویتامین هایی که کمبود آن ها باعث استرس می شود
 • کمبود توجه در بیش فعالی دختران
 • اصول و راه و روش موفقیت در دنیای کار
 • دانسته هایی درباره مراقبت از مو
 • همسران قابل اعتماد چه خصوصیت هایی دارند
 • خانم ها بخوانید/ آیا خوابیدن با سینه بند اشتباه است؟
 • تخریب دندان های اطفال با این خوراکی پرطرفدار
 • محبوبترین ها

 • تظمین سلامت دندانهای شما با مصرف این خوراکی ها
 • آیا خلال دندان برای تمیز کردن دندان خوب است؟
 • درد دندان عقل را با درد مفصل فک اشتباه نگیرید
 • طراحی و ساخت اولین مسواک هوشمند
 • اصول و نحوه کشیدن دندان عقل
 • مسواک سه بعدی چیست؟
 • مواجهه خردسالان با دندانپزشک
 • آنچه والدین باید قبل از مراجعه کودکشان به دندانپزشکی بدانند
 • رپورتاژ

 • لیزر درمانی راه حلی بدون تیغ برای دندانپزشکی
 • راه‌هایی برای پیشگیری و درمان عرق سوز
 • خدمات زیبایی کلینیک یکتا
 • کلینیک سیب سرخ -گونه‌گذاری،فرم‌دهی چانه، برجسته‌سازی لب
 • غربالگری نوزادان جهت بیماری متابولیک
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x