سرطان پوست، اولین جایگاه را از نظر فراوانی، دارد و پس از آن، سرطان سینه دارای رتبه ی دوم می باشد. از آنجا که به‌نظر می‌رسد هیچ کنترلی بر ابتلای به سرطان پستان نداریم، حتی تصور مثبت بودن نتیجه آزمایش ترس‌آور است.

راه های پیشگیری از سرطان پستان

دکتر سینتیا ژانهو، پروفسور انکولوژی دانشگاه جانزهاپکینز می‌گوید با افزایش سن، ریسک ابتلا به سرطان پستان نیز افزایش می‌یابد و تاثیر فاکتور سن متاسفانه غیرقابل چشم‌پوشی است. او می‌‌گوید که تاثیر عواملی مانند وجود سابقه خانوادگی ابتلا و جهش ژن‌های BRCA1 و BRCA2 و هورمون‌درمانی پس از شروع دوره یائسگی همگی از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا هستند ولی پوشیدن سینه‌بندهای فنردار یا مصرف داروهای ضدافسردگی برخلاف تصور عموم، تاثیری بر ابتلا ندارد. به‌جای اینکه با اشتغال ذهنی روی عواملی که قابل کنترل نیستند سبب تشویش خاطر خود شویم، ما می‌توانیم تلاش خود را روی مسایلی متمرکز کنیم که در کنترل ما هستند.

کنترل وزن برای پیشگیری از سرطان پستان

 اضافه وزن و چاقی مفرط از فاکتورهای عمده ابتلای به سرطان پستان در سنین بالا هستند. مطالعات نشان می‌دهند که اضافه وزن پس از دوره یائسگی به‌طور خاص از عوامل افزاینده سرطان پستان است. بافت چربی منبع ثانویه تولید هورمون استروژن در بدن است، بنابراین پس از از کار افتادن تخمدان‌ها داشتن بافت چربی اضافه منجر به تولید استروژن بالاتر از حدطبیعی است می‌شود که احتمال سرطانی شدن سلول‌های پستان را زیادتر می‌کند. اضافه وزن 5 تا 10 کیلوگرمی خیلی نگران کننده نیست ولی حفظ وزن در محدوده طبیعی، نه تنها از احتمال سرطانی شدن پستان بلکه از بروز بسیاری از انواع دیگر سرطان نیز پیشگیری می‌کند. رعایت رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی در دستیابی به وزن متعادل بسیار موثر است.

فعالیت مستمر فیزیکی بر پیشگیری از سرطان پستان

فعالیت فیزیکی برای حفظ سلامتی بسیار ضروری است. شواهد نشان می‌دهد که فعالیت فیزیکی در کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. هرچه میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد ریسک ابتلا کمتر می‌شود و شیب کاهش ریسک در ارتباط مستقیم با استمرار، شدت و مدت زمان انجام فعالیت ورزشی است. ژانهو خاطر نشان می‌کند که «افرادی که از فعالیت بیشتری برخوردارند داری خلق و خوی آرام‌تری هستند و دید مثبت آنان به زندگی در مبارزه با بیماری به آنان یاری می‌رساند.» آمار نشان می‌دهد که روزانه بین 30 تا60 دقیقه فعالیت ورزشی معتدل تا سنگین به میزان قابل‌توجهی از احتمال بروز سرطان می‌کاهد.

پیشگیری از سرطان پستان با ترک مصرف دخانیات

بحث ارتباط مصرف دخانیات با سرطان پستان بسیار مشاجره‌برانگیز است. انجمن سرطان آمریکا با انتشار تحقیقات خود اعلام کرده که این ارتباط به لحاظ آماری حتمی است ولی شواهد علمی آن موثق نیست. با وجود آنکه تحقیقات نشان می‌دهد مصرف دخانیات خصوصا اگر از سنین جوانی شروع شده باشد احتمال ابتلا را زیاد می‌کند، معیاری برای اندازه آن وجود ندارد. میزان و سن مصرفی که خطر را زیاد می‌کند واضح نیست و فاکتور مصرف دخانیات به تنهایی قابل بررسی نیست چون معمولا دخانیات همراه با الکل می‌شود. تاثیر زیاد مصرف دخانیات بر ابتلای به سرطان ریه غیرقابل انکاراست و سازندگان سیگار موظف به درج این خطرآفرینی روی پاکت سیگار هستند. با وجود اینکه چنان که گفته شد شواهد علمی موثقی در زمینه حمایت از ارتباط سرطان پستان و مصرف دخانیات در دست نیست ولی به گفته دکتر ژانهو هرچه زودتر سیگار را ترک کنیم، بهتر است.

پیشگیری از سرطان پستان با کنترل عوارض یائسگی بوسیله درمان غیرهورمونی

درمان هورمونی یکی از شناخته‌شده‌ترین راه‌های تامین استروژن در بدن به دنبال ازکار افتادن تخمدان‌ها است. این درمان به منظور کاهش علایم آزاردهنده ناشی از یائسگی و مشکلات سلامت ناشی از آن، مثل پوکی استخوان، است. اما درمان با ترکیب هورمونی استروژن‌-‌پروژسترون برای مدت بیش از 3 تا 5 سال تاثیر قابل ملاحظه‌ای با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان دارد.

البته تحقیق و مطالعات بیشتر در این زمینه باید انجام شود ولی اکنون اطمینان داریم که هورمون‌ درمانی پس از سنین 60 ضریب خطر را به شدت افزایش می‌دهد. خوشبختانه با قطع درمان هورمونی ضریب خطر کاهش می‌یابد. با پزشک خود درباره درمان‌های غیرهورمونی مشاوره کنید واگر ناچار به ادامه مصرف هورمون هستید سعی کنید از پایین‌ترین دوز ممکن استفاده کنید و نظر پزشک خود را در مورد لزوم انجام آزمایشات تکمیلی غربالگری بپرسید.

اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان پستان

 اگر به سرطان پستان مبتلا شوید تشخیص زودهنگام در درمان موفق تاثیر بسزایی دارد. دو راهکار زیر نقش مهمی در تشخیص به موقع ایفا می‌کنند:

با بدن خود آشنا باشید

انجمن سرطان پستان ایالات متحده اخیرا دستورالعمل خود را درباره لزوم انجام معاینات ماهانه تغییر داده است. این نهاد سلامت مدعی است از آنجا که معاینه مرتب ماهانه توسط شخص یا پزشکش فایده مشخصی ندارد دیگر انجام آن را توصیه نمی‌کند. اما دکتر ژانهو سلامت امروز خود را مدیون معاینات مستمر می‌داند و با این دستورالعمل جدید مخالف است. او توده بدخیم درون پستانش را خودش با معاینه شناسایی کرده است، توده‌ای که در مامو گرام مشخص نبوده است. اوتوصیه می‌کند که خانم‌ها به‌طور ماهانه پستان خود را با دست معاینه کنند. کسانی که بافت پستان‌شان فشرده است باید هوشیارتر باشند. اگر فاکتورهای خطرزا مثل جهش ژن BRCA1 وBRCA2 در خانواده موجود باشد باید دقت مضاعفی به‌کار گرفته شود.

آزمایش وجود جهش ژنتیکی

برای ابتلا به سرطان پستان لازم نیست که حتما ژن BRCA1 و BRCA2 جهش‌یافته داشته باشیم، ولی با وجود آن احتمال ابتلا چند برابر می‌شود. اگر در میان بستگان درجه اول شما کسی این ژن جهش‌یافته را داشته باشد از پزشکتان درخواست کنید که دستور آزمایش را بدهد. وجود خانم‌هایی که با یکی از سرطان‌های پستان ، تخمدان یا لوله‌های فالوپ درگیر بوده باشند در میان افراد خانواده احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد.

منبع: گروه سلامت سیمرغ

امتیاز بدین ! 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
Loading...
ارسال شده در 11 آذر 1395 توسط دکتر سلام با موضوع بیماری ها

پیشنهاد سردبیر

 • توصیه های سالم به افراد سالمند
 • برای کاهش وزن این دستگاه بی خطر و عالی است
 • خواب طبیعی و سالم چگونه باید باشد!
 • پولیپ داشتن و این عوارض جانبی
 • آشنایی با بهترین روش های تعالی فرزند
 • “اكسي متازولين “موجود در اسپري‌هاي بيني خاصيت ضد التهابي دارد
 • بالا بردن لذت ورزش با این کارها
 • چگونه به سهولت کوفتگی عضلانی پس از ورزش را از بین ببریم؟
 • محبوبترین ها

 • هشدار جدی!هنگام ورزش کردن از تلفن همراه استفاده نکنید
 • با چند ترفند، در طول روز بیشتر پیاده روی کنید
 • با این رژیم غذایی وزن خود را افزایش دهید
 • بدنسازان مبتدی به چه نکاتی باید توجه کنند
 • برای حفظ تندرستی این ورزش ها را در پیش بگیرید
 • برای اینکه ورزشهای قدرتی مفیدتر باشند چکار باید انجام دهیم
 • ورزشکاران تازه کار بخوانند
 • 12 نکته که درباره دویدن بدانید
 • رپورتاژ

 • دندانپزشک زیبایی- ایمپلنتولوژیست – لمینیت
 • اصلاح طرح لبخند و دندانپزشکی زیبایی
 • بهترین و کم هزینه ترین گزینه لیپوماتیک
 • کلینیک سیب سرخ -گونه‌گذاری،فرم‌دهی چانه، برجسته‌سازی لب
 • ایمپلنت؛ تنها جایگزین دندان از دست رفته
 • الو دکتر

  نخ دندان ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  رفع جای نیش حشرات با استفاده از کرم های مختلف
  دکتر هومن عشقی
  محبوبیت داروهای گیاهی در بین بیماران قلبی

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است