دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک

مراقبت از دندان های سگ دندان های سگ حفاظت از دندان های سگ بیماری های دهان و دندان سگ

برای مراقبت بیشتر از دندان های سگ های خانگی بهتر است ابتدا با موادغذایی مضر برای دندان های این حیوانات آشنا شوید رعایت نظافت دندان ها برای سلامت این حیوانات بسیار مهم و حائز اهمیت است همچنین چکاب دوره ای سلامت دندان های این حیوانات توسط دندانپزشکان در پیشگیری از عارضه های مرتبط با دهان و دندان سگ موثر خواهد بود .

با توجه به این که سگ ها از جمله حیوانات همه چیز خوار به شمار آمده و از تنوع غذایی گسترده ای برخوردار بوده و از مواد قندی، کربوهیدرات و پروتئینی مختلفی برای تغذیه استفاده می کنند هر کدام از این مواد غذایی در صورتی که در بین دندان ها گیر کرده و مدت زیادی در محیط گرم و مرطوب دهان باقی بمانند، محل مناسبی برای تجمع، رشد و تکثیر انواع میکروارگانیسم ها می شود. از سویی خود این اجرام بیماری زا و از سوی دیگر ترشحات و مواد دفعی آن ها باعث فساد و خرابی دندان ها و عفونت ها و التهاب بافت های نرم دهان و لثه ها خواهند شد. از طرف دیگر سگ ها قادر به نظافت و تمیز کردن دندان های خود نبوده و همانند ما انسان ها نمی توانند از مسواک ، خمیر دندان و نخ دندان استفاده کنند. در صورت شروع یک فساد دندانی نیز توانایی بیان درد خود را نداشته و ممکن است مدت زیادی را در درد و رنج سپری کرده و در اثر نا توانی در غذا خوردن، لاغر و ضعیف شوند. بنابراین ما به عنوان صاحب و حامی حیوان خود وظیفه داریم با رعایت اصول و برنامه های بهداشتی دهان و دندان، از به وجود آمدن مشکلات دندانی و رنج و درد ناشی از آن در حیوان خود جلوگیری کنیم.

یکی از نکته هایی که در این رابطه باید رعایت کنیم و شرح آن در قسمت مربوط به تغذیه نیز عنوان شد، ندادن شیرینی، شکلات و کلا چیزهای شیرین به حیوان است. مواد قندی، محیط مناسبی را برای تغذیه باکتری های موجود در دهان فراهم کرده و با تغییر ph محوطه دهانی شرایط را برای فساد دندان ها فراهم می آورد. ندادن این مواد قندی به حیوان تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز این قبیل مشکلات دارد. در سگ ها و به خصوص در نژاد های کوچک به دلیل آن که غذای آن ها عمدتا از مواد غذایی نرم تشکیل شده و با توجه به منع دادن استخوان در این گروه از سگ ها، به مرور زمان لایه های زرد و کدری به نام پلاک های دندانی درقسمت میانی دندان ها شکل گرفته و به تدریج به بخش تحتانی دندان ها و قسمت های زیرین لثه نفوذ می کند. در این شرایط حفراتی در داخل بافت لثه و در میان این پلاک ها به وجود می آید که محل تجمع، فعالیت و ازدیاد میکروب هایی می شود که به طور طبیعی و به مقدار کم در دهان سگ ها وجود دارند. در اثر گذشت زمان، هر چه به ضخامت این پلاک های دندانی اضافه شود، فعالیت باکتری ها و تعداد آن ها افزایش یافته و بافت های نرم لثه را دچار التهاب و عفونت می کند. این امر باعث ایجاد بوی زننده ای در دهان شده و رنگ لثه ها کم کم از صورتی مایل به قرمز کم رنگ و شفاف به قرمز تیره و کدر و حتی قهوه ای تغییر می کند. در این حالت دندان ها به تدریج از قسمت ریشه سست شده و لق می شوند. این وضعیت نا بسامان پیوره یا عفونت و التهاب نسوج پریودنتال نامیده می شود به زودی باعث درد شدید و احساس ناراحتی زیاد در حیوان در هنگام خوردن غذاهای سفت، تب، ضعف عمومی و پراکندگی عفونت در بدن را در پی خواهد داشت. در این وضعیت کیست های چرکی در نزدیکی ریشه دندان ها تشکیل شده و بافت لثه شکننده و آسیب پذیر می شود.
در صورت پیشرفت عفونت درمان های آنتی بیوتیکی دیگر پاسخ گوس وسعت ضایعه نبوده و چاره ای جز کشیدن دندان وجود ندارد. یکی از راه های عملی و ساده برای جلوگیری از این حالت استفاده از استخوان قلم گوساله یا گاو است. هر چند وقت یک بار یکی از این استخوان ها را به صورت خام در اختیار سگ خود قرار دهید تا آن را گاز بزند و علاوه بر ارضاء شدن حس علاقه به استخوان و افزایش ترشح بزاق در او، جرم دندان ها تا حدودی زودوده شود. بد نیست این کار را هر چند وقت یک بار انجام دهید. اندازه ی این استخوان قلم باید در حدی باشد که حیوان نتواند آن را خرد کرده و ببلعد و از سوی دیگر برای او آنقدر بزرگ نباشد که نتواند آن را گاز بزند.
برای این منظور از استخوان های مصنوعی هم می توانید استفاده کنید. انواعی از این استخوان های مصنوعی از موادی تهیه شده که پس از مدتی توسط حیوان خورده می شود. این مواد معمولا دارای طعم و رنگ های مختلف بوده و از عصاره فشرده شده ی مواد غذایی مثل پودر استخوان و عصاره گوشت، مرغ، جگر، ماهی و سبزیجات خشک شده و فشرده شده هستند و با وجود این که دندان حیوان کمی در آن فرو می رود ولی از استحکام خوبی برخوردار می باشند.
وسایل بازی گوناگون دیگری از جنس پلاستیک وجود دارد که علاوه بر سرگرم کردن حیوان، به برطرف کردن پلاک های دندانی نیز کمک می کند.
با تمام این شرایط، شما باید به طور مرتب و از سنین بعد از 2 سالگی، دندان های سگ خود را بررسی کنید و در صورت مشاهده لایه زرد مایل به قهوه ای روی آن ها، حیوان را برای جرم گیری دندان ها به کلینیک دامپزشکی ببرید. بسته به نژاد سگ، فرم فک، حالت قرار گرفتن دندان ها و نوع تغذیه معمولا هر 3 ماه تا یک سال یک بار نیاز به جرم گیری وجود دارد. استفاده از مسواک و خمیر دندان مخصوص سگ ها معمولا عملی نبوده و کمتر سگی به راحتی اجازه ی انجام این کار را به صاحبش می دهد. در صورتی که این عمل برای شما مقدور باشد، انجام مرتب آن مرتب آن به میزان یک تا دو بار در هفته مفید و سودمند خواهد بود.
استفاده از خمیر دندان هایی که برای انسان ساخته شده برای سگ ها مناسب نیستند و علاوه بر این که بافت دهان حیوان را آزرده می کند به دستگاه گوارش او نیز آسیب می زنند. اگر خمیر دندان مخصوص سگ در اختیار ندارید برای این منظور می توانید از جوش شیرین حل شده در آب استفاده کرده و پس از مسواک زدن، اضافه ی آن را با یک تکه پارچه زبر از روی دندان ها پاک کنید. استفاده از پارچه های زبر مثل پارچه تنظیف یا گاز استریل به عنوان مسواک نیز امکان پذیر است.
قرص ها و محلول های نظافت دهان و ضد پلاک های دندانی نیز در بازار وجود دارد که در مواردی استفاده از آن ها می تواند سودمند باشد، درمورد سگ های بزرگ تر که از غذاهای سفت تری تغذیه می کنند و گهگاه از استخوان نیز در غذای آن ها استفاده می شود، معمولا نیاز کمتری به جرم گیری وجود دارد.

بیمارستان دامپزشکی پایتخت

5 1000
ارسال شده در 23 آذر 1395 توسط با موضوع سگ
ویزیت یاب

مطالب پیشنهادی

پیشنهاد سردبیر

 • احتمال باروری در فصل سرما بیشتر است!
 • مصرف روزانه ماست برای رسیدن به تناسب اندام
 • تربیت اصولی را از نوزادی شروع کنید
 • درد مزمن گردن و کمردرد با یوگا از بین می رود
 • راههای پیشگیری کننده از ایجاد پارکینسون
 • چرا تنفس از راه دهان ؟
 • از قرار دادن شیرینی های عید در کمد جدا خوداری نماید!
 • تنظیم قند و فشار خون با رژیم
 • محبوبترین ها

 • با داروی رانی بیزوماب نابینایی دیابتها درمان می شود
 • مقدار هورمون پاراتورمون و مقدار ویتامین D در دیابت
 • اشتباهات مهم مبتلایان به امراض قندی
 • با ژن درمانی، دیابت و چاقی را درمان کنید
 • کاهش دیابت نوع 1 با سلولهای Melligen
 • میان وعده های بی ضرر برای دیابتی ها
 • درمان دیابت نوع 2 و دستگاه قابل کاشت Intarcia
 • دیابتی ها از صبحانه خوردن غافل نشوند
 • رپورتاژ

 • محصولات دارویی و گیاهی
 • اصلاح ناهنجاری های دندانی با ارتودنسی
 • آبدومینوپلاستی چیست؟؟
 • کلینیک دندانپزشکی و زیبایی دکتر علیرضا نوروزعلی
 • جراحی، زیبایی و لیزر دکتر مردانی
 • کلینیک صدف
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x