دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو

 

شما می توانید با روش هایی به بهبود عملکرد سیستم ایمنی تان کمک کنید.
ترفند جوراب را امتحان کنید
هنگامی که فرزندتان تب دارد، یک جفت جوراب را در آب سرد خیس کرده و آن را به مدت 15 دقیقه در فریزر قرار دهید. سپس آن را با یک جوراب پشمی خشک ، به پای کودک بپوشانید. در ابتدا کار بی رحمانه ای به نظر می آید، اما این کار باعث می شود تب فرزندتان راحت تر برطرف شود.
برخی افراد معتقدند این کار گردش خون و آزاد کردن سلول های ایمنی برای مبارزه با تب را آسان تر خواهد کرد. اما هنوز این نکته (تسهیل جریان خون و آزاد شدن سلول های ایمنی) ثابت شده نیست و نمی توان آن را با اطمینان مطرح کرد.
استفاده از ترفند خیس کردن جوراب، به خواب راحت کودک و غذا خوردن بهتر او منجر می شود و قطعا می تواند پاسخ ایمنی او را بهبود ببخشد. این ها را یک پزشک متخصص اطفال می گوید.مراقب این پرچم قرمز باشید
اغلب مردم می خواهند بدانند که یک فرد دارای سیستم ایمنی طبیعی و سالم چقدر بیمار می شود؟ حقیقت این است که نمی توان هیچ عددی را برای تعداد دفعات بیمار شدن هر فرد در سال بیان کرد. برخی افراد فقط بیش از دیگران بیماری می شوند (با وجود داشتن سیستم ایمنی طبیعی). اما اگر شما به یک نوع خاصی از عفونت بارها و بارها دچار شده اید، ممکن است جای نگرانی باشد. یک نفر از هر پانصد نفر با سندروم نقص ایمنی اولیه (P1) متولد می شود که نشانه های آن شامل موارد زیر است:
مبتلا شدن به عفونت گوش چهار بار یا بیشتر در یک سال، ابتلا به سینوزیت دو بار یا بیشتر در سال، نیاز به بیش از یک آنتی بیوتیک برای رفع کامل یک عفونت، تب مکرر و ورم غدد لنفاوی.
سیستم ایمنی بدن مانند یک ارتش عمل کرده و به عوامل بیماری زا حمله می کند. واکسن ها به سیستم ایمنی کمک می کنند تا با این دشمنان بجنگند
افراد مبتلا به سندروم P1 بیش از 25 سال از بیماری تشخیص داده نشده ی خود رنج می برند و این موضوع بسیار خجالت آور است، چرا که می توان با یک آزمایش خون ساده به برخی از انواع آن پی برد. اگر شما مبتلا به این سندروم تشخیص داده شده اید، بدانید که درمان آن آسان است. تنها کافی است به طور منظم توسط پزشک ویزیت شده و کیفیت زندگی خود را ارتقا دهید.ماست ممکن است شما را به خوبی نگه دارد
مردم اغلب فکر می کنند که خوردن پروبیوتیک ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، اما حقیقت این است که مواد پروبیوتیک نمی توانند معجزه وار جلوی بروز بیماری را بگیرند. اما اگر شما در حال حاضر بیمار هستید و ناچار به استفاده از آنتی بیوتیک می باشید، این محصولات می توانند کمک خوبی باشند.

باکتری های مفیدی در روده وجود دارند که از شما در برابر عوامل بیماری زا و بیگانه محافظت می کنند و موجب اسهال می شوند (دفع بیماری). آنتی بیوتیک ها، غارتگر روده و دزد این باکتری ها هستند، بنابراین شما را در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر می کنند. پس مصرف مواد پروبیوتیک به نفع شماست.

واکسن آنفلوآنزا نمی تواند شما را بیمار کند
هنوز هم در میان مردم افرادی دیده می شوند که درمورد نحوه ی عملکرد واکسن آنفلوآنزا سردرگم هستند.
سیستم ایمنی بدن مانند یک ارتش عمل کرده و به عوامل بیماری زا یا همان پاتوژن ها حمله می کند. بنابراین واکسن ها به عنوان یک مشق نظامی عمل خواهند کرد. آن ها به سیستم ایمنی کمک می کنند تا با این دشمنان بجنگند. بنابراین زمانی که بدن واقعا تحت حمله قرار می گیرد، کمتر احتمال دارد که سیستم ایمنی خطا کند.
برای مثال، واکسن آنفلوآنزا حاوی مقدار کمی ویروس مرده ی آنفلوآنزاست و به سیستم ایمنی شما فشار وارد می کند تا بر علیه عوامل بیگانه آنتی بادی تولید کند. بنابراین وقتی شما در معرض ویروس زنده قرار می گیرید، این آنتی بادی ها، ویروس زنده را کشته و نمی گذارند شما بیمار شوید.

خواب به سیستم ایمنی بدن این اجازه را می دهد که در طول شب بازسازی شود

نکته ای که وجود دارد این است که پس از دریافت واکسن، دو تا چهار هفته طول می کشد تا بدن تان ایمن شود و در این زمان ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس زنده، بیمار شوید. هر فردی نیاز به تزریق واکسن دارد و هیچ دارویی به اندازه ی واکسن موثر نخواهد بود.

قبل از تعطیلات آخر هفته خوب بخوابید
مطمئن شوید قبل از تعطیلات، 8 ساعت خواب خوب داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که پنچ تا شش ساعت خواب شبانه قبل از تعطیلات می تواند احتمال رفع سرفه و عطسه های تان را تا چهار برابر افزایش دهد. خواب به سیستم ایمنی شما این اجازه را می دهد که در طول شب بازسازی شود. در هنگام خواب، بدن تان ماده ای شیمیایی با نام سیتوکین آزاد می کند تا بهتر بتوانید با عفونت ها مبارزه کنید.

با سیستم ایمنی بدنتان همکاری کنید
کار اصلی سیستم ایمنی بدن شما این است که عوامل خارجی در بدن را شناسایی کند. هنگامی که شما در تماس با یک عفونت قرار می گیرید، بدن به وسیله آنتی بادی (که این بیگانه ها را می کشد) تلاش می کند از بیمار شدن تان جلوگیری نماید. بنابراین سیستم ایمنی بدن تان همیشه در حال آماده باش است و سعی می کند شما را سالم نگه دارد.
گاهی اوقات پزشکان با بیمارانی برخورد می کنند که به نظر می رسد همیشه مریض هستند و این به خاطر سیستم ایمنی ضعیف آن هاست. گاهی اوقات هم این سیستم آن قدر فعال می شود که به مناطق دیگر بدن مثل تیروئید و مفاصل حمله می کند و یک بیماری خودایمنی ایجاد می شود. بررسی تاریخچه ی بیماری و سابقه ی خانوادگی می تواند در تشخیص این نوع بیماری ها کمک کند.
در صورتی که به عفونت های مکرر دچار می شوید و یا دارای سابقه ی خانوادگی بیماری های خود ایمنی و ژنتیکی مربوط به سیستم ایمنی هستید، بهتر است تحت نظر پزشک قرار بگیرید. می توانید با برخی آزمایش ها به چگونگی عملکرد سیستم ایمنی پی ببرید.

در واقع این یک سرماخوردگی جدید است
گاهی از برخی افراد می شنویم که می گویند بارها و بارها به یک نوع ویروس آلوده شده اند. باید بگوییم که این امر امکانپذیر نیست، زیرا زمانی که شما به یک نوع خاص از ویروس سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا مبتلا می شوید، بدن تان علیه آن آنتی بادی تولید می کند و امکان ندارد مجددا به همان نوع ویروس مبتلا شوید. ولی ممکن است به نوع دیگری از این ویروس مبتلا گردید.
در فصل زمستان انواع مختلفی از ویروس ها در محیط پراکنده شوند و ممکن است شما به چند نوع آن دچار شوید. البته هر چه بیشتر در معرض ویروس های گوناگون قرار بگیرید، ایمنی بدنتان قوی تر خواهد شد.
منبع: سلامت نیوز

5 1000
ارسال شده در 1 دی 1395 توسط با موضوع پزشکی
سیب سرخ

مطالب پیشنهادی

پیشنهاد سردبیر

 • پیری زودرس با مصرف این مواد غذایی
 • مکمل های مورد نیاز ضروری برای تقویت موی آقایان
 • تشخیص بهترین و مفیدترین نوع روغن زیتون
 • پیشگیری از ایجاد کپک در یخچال
 • خوراکی ها و مواد غذایی از بین برنده رنگ مو
 • 8 نشانه که شما را از بروز آسیب های عصبی با خبر می کند
 • آشنایی با روحیات و خلقیات همسر
 • آشنایی با علائم آسم ورزشی+اقدامات درمانی
 • محبوبترین ها

 • پیشگیری از بیماری آلزایمر با ورزش و فعالیت بدنی
 • شیوه مخروطی استفاده استروئید را بشناسید
 • برای درد دست چه ورزش هایی موثر است؟
 • ارزیابی بعضی باورهای رایج در ورزش
 • ورزش چگونه قند خون بیماران دیابتی نوع اول را کنترل می کند؟
 • انعطاف پذیری پویا
 • ورزشکاران و کاهش آب بدن
 • افزایش سرعت تردمیل و تاثیر آن بر لاغر شدن
 • رپورتاژ

 • به اندام خود زیبایی دوچندان ببخشید
 • خدمات دندانپزشکی پیشرفته توسط دکتر فرهت مجید فر
 • کلینیک مولتی مديكال شارلوت
 • دکتر بابایی متخصص پوست مو و زيبايی
 • پیشرفته ترین و مجهزترین آزمایشگاه کشور
 • کلینیک صدف
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x