واردات داروهای تقلبی لوازم آرایشی تقلبی عوارض داروهای تقلبی

استفاده از لوازم آرایشی و داروهای تقلبی که به صورت غیر مجاز وارد کشور می شوند عوارض جبران ناپذیری را برای شما به همراه خواهد داشت.اما با این وجود به چه دلیل و چگونه با وجود نظارت ها این دارو ها در سطح شهر به فروش می رسند.در این مطلب قصد داریم گزارشی را که نگین باقری در اینباره تنظیم کرده است بررسی کنیم.

برخی مسافران وقتی به ترکیه یا کشورهای اروپایی سفر می‌کنند در بازگشت برخی دارو‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی را برای هدیه به ایران می‌آورند که معمولا در ایران غیر مجاز است. از سوی دیگر، عده ای نیز این داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی را به قصد فروش به کشور آورده و اصلا کسب و کارشان این شده است، چرا که با فقدان و ممنوع بودن برخی داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران آنها را به قیمت بالا فروخته و سود سرشاری را به جیب می‌زنند. این در حالی است که به علت نداشتن مجوز و تاییدیه وزارت بهداشت امکان بروز عوارض با مصرف آنها برای شهروندان ایرانی وجود دارد.

دود این ماجرا تنها به چشم افرادی می‌رود که متقاضی داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی از نوع خارجی آن هستند و اصلا توجهی به استاندارد بودن آن ندارند و این مساله می‌تواند عواقب غیر قابل جبرانی را برای آنها به همراه داشته باشد و در مواردی جان بیماران را نیز به خطر بیندازد. این موضوع در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی بیشتر نمود پیدا می‌کند، چرا که در مترو، آرایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و… انواع و اقسام لوازم آرایشی و بهداشتی با این بازارگرمی که از ترکیه یا کشورهای دیگر وارد شده اند مشتریانی را به خود جذب می‌کنند که در مجاز بودن آنها تردید است، ولی بارها و بارها شاهد بوده ایم که شهروندان اعتماد کرده و با خرید این لوازم بدون توجه به برچسب تاییدیه به جسم خود لطمه زده اند.

این در حالی است که داروهای وارداتی از جمله داروهای شب‌بیداری، لاغری، دوپینگ و… هم از این قاعده مستثنی نیستند و در بازار سیاه ناصر خسرو به قیمت گزاف فروخته شده و سلامتی بیماران را به مخاطره انداخته‌اند. حتی پای داروهای غیر مجاز به فضای مجازی باز شده است، آن‌چنان که تنها با یک تلفن به درب منزل متقاضیان فرستاده می‌شود.

**واردات دارو توسط مسافران
چندی پیش رئیس اداره بازرسی و فنی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو درباره میزان مجاز فرآورده‌‌های دارویی که هر مسافر می‌تواند به کشور وارد کند و همچنین ضوابط و چگونگی کنترل آنها توضیحاتی ارائه داد. امین مطلبی ‌قمی درباره پدیده داروهای سوغاتی گفت: گزینه‌ ای به عنوان داروهای سوغاتی در ایران وجود ندارد. همچنین بنا بر ماده ۱۴ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی، دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی که در سال ۱۳۳۴ تصویب شده و نیز بر اساس اصلاحیه‌‌های پیرو آن، ورود و ترخیص هر نوع دارو، ماده اولیه دارویی و ماده بسته‌ بندی داروی وارداتی توسط افراد حقیقی و حقوقی اعم از بخش خصوصی یا دولتی از گمرکات کشور مستلزم دریافت مجوز وزارت بهداشت است.

او در جواب سوالی درباره میزان دارویی که هر مسافر می‌تواند وارد کشور کند و نحوه کنترل کیفیت آن ادامه داد: ترخیص فرآورده‌های دارویی به عنوان مصرف شخصی صاحب کالا و با ارائه مدارک پزشکی یا نسخه پزشک معالج و همچنین با تشخیص کارشناس اداره بازرسی فنی مجاز است. در عین حال تاکید می‌‌کنم که واردات دارو با مقاصد تجاری و غیره از مصرف شخصی موضوع این ضوابط نبوده و به طی شدن مراحل قانونی و صدور مجزو کتبی این اداره کل نیازمند است. رئیس اداره بازرسی و فنی اداره کل دارویی سازمان غذا و دارو ادامه داد: بسته ‌بندی کلیه اقلام دارویی باید اصلی، سالم و دارای اطلاعات لازم اعم از نام دارو، نام سازنده، تاریخ انقضا، شرایط نگهداری و… روی برچسب باشد.

اگر این اطلاعات به زبانی جز فارسی یا انگلیسی درج شده باشد، در صورت درخواست کارشناس اداره بازرسی فنی، ارائه ترجمه رسمی آن الزامی خواهد بود. با وجود این، ترخیص فرآورده با بررسی مورد و تعیین هویت دارو از سوی کارشناس اداره بازرسی فنی امکان پذیر خواهد بود. مطلبی قمی همچنین درباره داروهایی که ورودشان به کشور غیرمجاز است، بیان کرد: باید توجه کرد که ورود و ترخیص داروهای تحت کنترل مانند داروهای مخدر، روانگردان و بیهوشی نیز بدون ارائه نسخه معتبر پزشک و ارائه مدارک پزشکی مجاز نیست.

همچنین ترخیص داروهای بنزودیازپن به لحاظ نوع و تعداد منوط به تشخیص کارشناس اداره بازرسی فنی بوده و ورود و ترخیص اقلام دارویی با قابلیت سوء‌ مصرف در دوپینگ مجاز نیست. به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، مطلبی قمی تاکید کرد: ورود و ترخیص اقلام دارویی با قابلیت مصرف در سقط جنین نظیر پروستاگلاندین‌ها هم مجاز نیست. این در حالی است که دیده شده عده ای قوانین را دور زده و به هر ترفندی داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی را به ایران وارد می‌کنند. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چرا با وجود نظارت‌ها همچنان داروهای غیرقانونی به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند؟ آن‌چنان که داروهای کمیاب اغلب به دست دلالان بازار سیاه ناصر خسرو به قیمت‌های بالا به فروش می‌رسند؛ داروهایی که ممکن است در ایران ممنوع بوده و غیرمجاز باشند و شرایط وخیمی را برای افراد ایجاد کنند.

نمی‌توان خلأهای نظارتی را نادیده گرفت، چرا که همچنان پا برجاست و بهترین عنوان برای این پدیده داروهای سوغاتی است، چرا که رهاورد کشورهای دیگر است و تنها سلامتی ایرانیان را مرکز توجه قرار داده است.

**برخی داروهای وارداتی مناسب ایران نیست
یکی از اعضای کمیسیون بهداشت درباره داروهای سوغاتی در گفت‌و‌گو با «آرمان» می‌گوید: قوانین مربوط به دارو در کشور مشخص است و سازمان غذا و دارو نیز زیر نظر وزارت بهداشت و درمان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. قطعا هر گونه واردات دارو و لوازم آرایشی باید مجوز وزارت بهداشت و درمان را داشته باشد تا به دست شهروندان برسد. اصغر سلیمی می‌افزاید: با توجه به اینکه کشورهای مختلف داروها و میزان دوزهای مخصوص به خود را دارند، ممکن است داروهایی که از کشورهای دیگر توسط مسافران به ایران می‌آیند مناسب کشور ما نباشند و باید بومی‌سازی شوند.

او درباره عوارض داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی سوغاتی می‌گوید: با توجه به دوز دارویی کشورهای مختلف امکان اوردوز وجود دارد، حتی در مواردی ممکن است که با مصرف این داروها بیماران به مسمومیت غذایی دچار شده و در پاره ای موارد نیز جان خود را از دست بدهند. همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی با توجه به آب و هوای هر کشور تولید می‌شود و ممکن است برای شرایط اقلیمی ایران مناسب نباشد. بنابراین نباید داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی وارداتی بدون مجور توسط مردم خریداری شوند.

او اظهار می‌کند: البته ممکن است برخی مسافران داروهای خود را برای استفاده در سفر به همراه خود به ایران بیاورند که باید این امر با مجوز پزشک مبدا اتفاق بیفتد. او بیان می‌کند: بنابراین توصیه می‌شود جلوی ورود داروها به ایران از طرف مسافران برای خرید و فروش گرفته شود تا مشکلاتی برای بیماران به وجود نیاید، چرا که عوارض غیر قابل کنترل و جبران ناپذیری دارد. این نماینده مجلس اظهار می‌کند: فردی که در فرودگاه یا گمرگ وسایل مسافران را کنترل می‌کند، اطلاعات پزشکی ندارد و نمی‌داند داروها و لوازم آرایشی که مسافران با خود می‌آورند مضر یا سودمند هستند.

او ادامه می‌دهد: به نظر من بهتر است افراد متخصصی در فرودگاه باشند تا داروها و لوازم آرایشی و سوغاتی مسافران را بررسی و براساس تاییدیه وزارت بهداشت مجوز ورود آنها را به کشور صادر کنند. سلیمی اضافه می‌کند: مجلس هم مقررات خاص خود را مشخص کرده و قطعا اگر مواردی باشد دولتمردان هم ورود پیدا خواهند کرد که در سطح وسیع قانون را اعمال کنند و تذکرات خود را نیز در بعد نظارتی به مجراهای قانونی بدهند.

او خاطرنشان می‌کند: باید برای مقابله با داروهای سوغاتی یا خرید و فروش داروهای وارداتی، وزرات بهداشت طرحی را به مجلس ارائه داده و مردم هم شکایت‌های خود را به مجلس و کمیسیون درمان ارجاع دهند تا بررسی‌ها در این زمینه انجام شود و به صورت طرح بتوانیم جلوی این اقدامات را بگیریم، چرا که در غیر این صورت عواقب ناگواری را به همراه دارد و سلامتی بیماران را به خطر می‌اندازد.

منبع: روزنامه آرمان

5 1000
ارسال شده در 10 دی 1395 توسط با موضوع داروها | 144 بازدید

پیشنهاد سردبیر

 • استفاده از سینه‌بندهای ورزشی هنگام ورزش تا چه حد ضروری است
 • ویژه آقایان! در صورت عدم تخلیه منی چه باید کرد؟
 • مسکن ها و ایجاد اختلال در خلق و خوی جنین
 • مصدومین سانحه پلاسکو
 • دانستنی هایی درباره ی افتادگی دریچه میترال
 • سیگار و فرزندان آینده
 • تعطیلات برنامه ریزی شده برای کودکان
 • اهمیت تعیین زمان برای خوردن میوه
 • محبوبترین ها

 • لیمو ترش همسفر خوب شما در طول مسافرت!
 • غذاهای خون ساز را بهتر بشناسید
 • جایگزین کردن میوه با کرم ضد آفتاب
 • مشکلات آلودگی هوا را با ویتامین ث پایین بیاورید
 • نقش تغذیه در بهبود بیماران سرطانی
 • با خواص سیب زمینی آشنا شویم
 • آسم را با این سبزی ها از بین ببرید
 • تندرستی بدن با خوردن میوه‌های انرژی‌زا…
 • رپورتاژ

 • دکتر دندانپزشک امینی عضو انجمن ایمپلنتولوژی آمریکا
 • بیش از آن‌چه فکر می‌کنید از دندان‌هایتان کار می‌کشید!
 • بیماری های پستان (اعمال جراحی-کنترل و بررسی توده ها و سرطان پستان)
 • کلینیک سیب سرخ -گونه‌گذاری،فرم‌دهی چانه، برجسته‌سازی لب
 • اکو قلب جنین چیست ؟
 • الو دکتر

  تلگرام دکتر سلام
  نخ دندان ارکید
  دکتر هومن عشقی

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما