مطمئنا پروستات یک بیماری زنانه نیست اما این احتمال وجود دارد که یکی از مردان نزدیک شما به آن دچار شوند. سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در میان مردان آمریکایی است از هر هفت نفر آمریکایی یک نفر به این بیماری مبتلا می شود. درحالی که شصت درصد از این افراد بیش از 65 سال سن دارند.

4 چیز وجود دارد که هر زن باید بداند تا بتواند از عزیزان خود از جمله: پدر، برادر و همسر خود محافظت نماید

اکثر مردان علائمی ندارند

سرطان پروستات در مرحله پیشرفته ممکن است دارای علائمی ازجمله: اشکال در ادرارکردن، خون در ادرار و مشکلات نعوظ باشد. درمراحل پایانی بیماری به استخوان ها  کشیده می شود. این بیماری از استخوان پشت ران گسترش یافته و باعث درد قفسه سینه می شود. استادیار دانشگاه ایالتی اوهالیو می گوید: دراغلب موارد سرطان پروستات هیچ علامتی ندارد.

همه مردان باید با دکترخود درمورد غربالگری صحبت کنند

انجمن اورولوژی آمریکا تاکید بر غربالگری مرتب برای مردان بالای 50 سال دارد. طبق نتایج به دست آمده توصیه فعلی این است که مردان بالای 50 سال با پزشک مراقبت اولیه خود در مورد انجام دادن آزمایش خون PSA صحبت نمایند. تست PSA سطح ماده شیمیایی که آنتی ژن ویژه پروستات نامیده می شود را اندازه گیری می کند.

اشکالی که وجود دارد این است که اگرچه این آزمایش یک آزمایش خون ساده است  ولی در اغلب موارد جواب آزمایش به صورت مثبت کاذب می باشد و شخص را مجبور می کند که نمونه گیری های غیرضروری و دردناک را تحمل نماید. تنها حدود25 درصد از مردان با PSA بالا سرطان دارند. این بیماری گاهی رشد خیلی آهسته دارد.

درحال حاضر راه بهتری برای تشخیص این بیماری وجود ندارد به همین جهت PSA هنوز یک راه تشخیص مناسب است. اگر افراد دارای عامل خطری مثل: داشتن سابقه خانوادگی داشته باشند بهتر است این آزمایش را در سن 40 سالگی انجام دهند.

هر شخصی با سرطان پروستات نیاز به درمان ندارد

در طی مطالعه ای که دردانشگاه هاروارد در سال 2013 انجام شد نشان  داد حدود 70 درصد از سرطان پروستات کم خطر هستند؛ یعنی تومور بسیارکوچکی که به آهستگی رشد می کند و تهدید کننده ی زندگی نیست.

اقداماتی برای کاهش خطر

بعضی ازتحقیقات نشان می دهد داشتن یک رژیم غذایی کم چرب به خصوص کم چرب حیوانی و کاهش مصرف لبنیات شانس ابتلا به این بیماری را کمتر می کند.

منبع: دکتر سلام