فرآیند پیری در بدن با افزایش سن آغاز خواهد شد و سلول های پوستی را تحت تاثیر خود قرار می دهد که با چین و چروک پوست همراه است اما یک تیم تحقیقاتی در حال بررسی راهکاری برای کاهش روند سرعت پیری در انسان می باشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از زی نیوز، هدف عمده این مطالعه بررسی نقش میتوکندری در فرایند پیر شدن ارگانسیم‌هاست. دانشمندان قصد داشتند با بهره‌گیری از یک ترکیب جدید از سرعت فرایند پیر شدن بکاهند، آنتی اکسیدان مصنوعی SKQ1 دقیقا میتوکندری را هدف قرار می‌دهد.

در آغاز این مطالعه به آب آشامیدنی گروهی از موش‌ها دوز کمی از SKQ1 افزوده می‌شد. طبق فرضیه دانشمندان این ترکیب از سلول‌های حیوان در برابر محصولات سمی میتوکندری معروف به رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. رادیکال‌های آزاد گونه‌ای فعال از اکسیژن هستند.

تفاوت بین دو گروه با افزایش سن آن‌ها آشکار شد. حیوان‌های متعلق به گروه کنترل شده طبق سرعت مورد انتظار پیر شدند. کاهش وزن، ریزش مو، کاهش دمای بدن، انحنای شدید ستون فقرات در اثر پوکی استخوان، نازک شدن پوست و اختلال در دوره پذیرش موش‌های ماده این گروه مشاهده شد.

سرانجام مصرف اکسیژن و تحرکشان نیز کاهش یافت. گسترش تمام این شرایط در گروه موش‌هایی که با SKQ1 درمان شده بودند معکوس شد. بعضی از این اختلالات اصلا در این موش‌ها اتفاق نیفتاد.

منبع/ایسنا