ابتلا به دیابت نوع 2 سیر صعودی را در سرتاسر جهان دنبال می کند. محققین نشان دادند که عادات غذایی مثل فعالیت ورزشی و تغذیه نقش مهمی را در گسترش بیماری ایفا می کند.

یافته های حاصل از یک مطالعه جدید نشان داد که دریافت تخم مرغ موجب کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و هم چنین کاهش مقادیر قند خون می گردد. مردانی که 4 عدد تخم مرغ در هفته می خورند در مقایسه با آن هایی که یک تخم مرغ در هفته می خورند، 37 درصد کمتر به دیابت مبتلا می شوند. این همبستگی حتی پس از حذف عوامل مداخله گری مثل فعالیت بدنی، نمایه توده بدنی، سیگار کشیدن و مصرف میوه و سبزیجات نیز وجود داشت.

در برخی از مطالعات نشان داده شد که دریافت رژیم غذایی غنی از کلسترول موجب اختلال در تعادل سوخت و ساز گلوکز و خطر بروز دیابت نوع 2 می گردد. در مقابل، برخی مطالعات از اثر محافظت کننده تخم مرغ در بهبود تعادل گلوکز حمایت کردند.

در این باره بیشتر بخوانید: آیا لیمو ترش برای بیماران دیابتی مضر است؟

محققین در این مطالعه عادات غذایی 2332 مرد با محدوده سنی 42 تا سال 60 را در طی 19 سال بررسی کردند. در نهایت 432 مرد با دیابت تشخیص داده شدند. محققین مشاهده کردند که دریافت 4 تخم مرغ در هفته می تواند خطر بروز دیابت نوع 2 را در مردان کاهش دهد. آن ها تأکید کردند که خوردن بیش از 4 تخم مرغ در هفته اثر بیشتر را ندارد.

منبع: دکتر سلام

گردآوری و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی