در بین مواد غذایی کاهنده فشارخون بالا، می توان به موارد زیر اشاره کرد: لیموترش، گلابی هندی، تخم شربتی، گوجه فرنگی، آناناس، موز و کلم. در این مطلب از دکتر سلام به فواید موز در رابطه با کاهش فشار خون می پردازیم:

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

میوه‌ ها و سبزیجات حاوی پتاسیم به کاهش فشارخون کمک می‌ کنند. به گفته محققان مصرف میوه و سبزیجات نه تنها به تناسب اندام کمک می‌ کند، بلکه می‌ تواند موجب کاهش فشار خون هم شود. آنها دریافتند خوردن مواد خوراکی سرشار از پتاسیم نظیر موز، سیب زمینی شیرین، آووکادو، اسفناج و لوبیا علاوه بر کاهش مصرف نمک، به کاهش فشار خون هم کمک می‌ کند.

در این تحقیق، گروه مطالعه به بررسی چندین مطالعه در مورد بررسی مصرف پتاسیم افراد پرداخت. سپس محققان نحوه تاثیر مصرف پتاسیم را بر سایر فاکتورها نظیر فشار خون و مصرف سدیم بررسی کردند. آن‌ ها همچنین در مدل موش‌ ها هم به بررسی تاثیر پتاسیم بر فشار خون پرداختند. نتایج آشکار ساخت مصرف بیشتر پتاسیم با کاهش فشار خون، بدون توجه به میزان مصرف سدیم، همراه است. پژوهشگران بر این باور هستند که تاثیر پتاسیم بر فشار خون ممکن است ناشی از تلاش مداوم بدن ما برای حفظ تعادل بین نمک و پتاسیم باشد.

در این باره بیشتر بخوانید: کاهش و درمان فشار خون به وسیله امگا ۳

آلیشیا مک دونا، سرپرست گروه تحقیق، در این باره می‌ گوید: «زمانی که میزان پتاسیم مصرفی بالا باشد، کلیه‌ ها نمک و آب بیشتری دفع می‌ کنند که موجب افزایش دفع پتاسیم می‌ شود. بنابراین مصرف رژیم غذایی سرشار از پتاسیم همانند مصرف مدر است.» محققان توصیه می‌ کنند علاوه بر مصرف میوه‌ ها و سبزیجات سرشار از پتاسیم، راه‌ های دیگری هم برای کاهش طبیعی فشار خون وجود دارد که از آن جمله می‌ توان به حفظ وزن سالم و کنترل استرس اشاره کرد.

گردآوری: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام