کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی
دکتر آزاده آقازاده
دکتر آزاده آقازاده
ماموگرافی، سونوگرافی دیجیتال
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص گوارش و كبد و آندوسكوپی
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ

abele-morghan

آبله مرغان یکی از امراض  رایج  باکتریایی می باشد که علت آن ویروس واریسلا زوستر از گروه هرپس ویروس ها بوده و در بسیاری موارد سبب نشانه های بالینی خفیف تا متوسط بدون عارضه جدی حاد در کودکان می گردد.

شیوع بیماری در کشورهایی مانند ایران که بیماری در آنها  بصورت اپیدمیک تظاهر میکند اغلب فصلی و بیشتر در فصل بهار می باشد و در کشورهایی که به علت واکسیناسیون روتین کودکان بیماری بصورت تک گیر واندمیک بروز می کند ارتباط چندانی با تغییرات فصلی ندارد.

 

 

راه های انتقال بیماری

راه های انتقال بیماری ازطریق تماس مستقیم فرد سالم با فرد بیمار می باشد و افراد سالم  از دو طریق آلوده می شوند.

1- از طریق تماس فرد سالم با ترشحات بزاقی فرد بیمار بدین صورت که فرد بیمار 48 ساعت قبل از بروز علائم بیماری و ظاهر شدن جوش ها در سطح بدن می تواند از طریق ترشحات بزاقی وترشحات دستگاه تنفسی افراد دیگر را آلوده نماید.

 

2– از طریق تماس افراد سالم با ضایعات پوستی تازه و آبکی فرد مبتلا و این بدین معنی است که فرد بیمار از 48 ساعت قبل از بروز ضایعات پوستی  تا زمانی که حتی یکی از ضایعات آبدار و تازه می باشد قادر است افراد دیگر را به بیماری مبتلا نماید.

 

 

علائم بیماری آبله مرغان

ابتدا لازم به ذکر است که دوره کمون بیماری آبله مرغان 10 تا 21 روز و بطور متوسط  14 روز می باشد بدین معنی که اگر کودک شما با فردی که مبتلا به بیماری آبله مرغان است تماس داشته و توسط آن فرد الوده شده باشد 10 تا 21 روز طول می کشد تا کودک علائم بیماری را نشان داده و جوشها در سطح بدن او ظاهر گردند. علائم اولیه بیماری علائم شبیه به سرماخوردگی نظیر تب خفیف، سردرد بیحالی و بی اشتهایی می باشد که اغلب دو روز بطول انجامیده سپس ضایعات پوستی بصورت جوش های آبدار و طاول مانند ابتدا در صورت سینه وشکم وسپس بتدریج در اندام ها ظاهر می گردند ضایعات پوستی بشدت خارش دار و اغلب بدون درد هستند و گاها ممکن است داخل دهان چشمها و لابلای موها نیز ظاهر شوند تعداد ضایعات پوستی متفاوت بوده و ممکن است از 50 تا 500 عدد متغیر باشند این ضایعات پوستی اغلب در مدت 3 تا 5 روز  ظاهر شده وظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج خشک شده و ریزش می نمایند.

 

همانطور که اشاره شد اغلب کودکان تظاهرات بیماری را بصورت خفیف تا متوسط نشان داده بدون عوارض جدی و ماندگار بهبود می یابند ولی شایان ذکر در معدودی افراد ممکن است بیماری با علائم بسیار شدید و عوارض جدی حتی با خطر مرگ ومیر همراه باشد.

 

 

افرادی که در معرض آسیب های جدی و اشکال شدید بیماری می باشند شامل:

1- نوزادان وشیرخواران زیر یکسال خصوصا نوزادان نارس

2- افرادی که در سنین بعد از بلوغ به بیماری مبتلا می شوند.

3- خانم های باردار 

4- افرادی که مبتلا به بیماری های نقص ایمنی مادرزادی یا اکتسابی بوده یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند مانند افرادی که تحت  شیمی درمانی بوده یا پیوند مغز استخوان یا نظایر آن داشته اند.

 

abele-morghan

عوارض بیماری

شایع ترین عارضه بیماری عفونی شدن ضایعات پوستی می باشد که بصورت جوش های چرکی و غالبا دردناک تظاهر کرده و با بجای گذاری اسکار یا جوشگاه بهبود میابد. از دیگر عوارض نسبتا شایع بیماری عفونت های سیستم دستگاه تنفسی خصوصا عفونت بافت ریه ها یا پنومونی می باشد که با تب های شدید سرفه های خلطی همراه با تنگی نفس و سختی تنفسی تظاهر می کندکه ممکن است بعد از اتمام دوره بیماری و بهبود نسبی جوش ها بروز نماید که در هر دو مورد استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی ضرورت میابد.

 

از عوارض کمتر شایع و البته خطرناک بیماری عفونت های شدید بافت عضلانی خصوصا در اندام تحتانی و عفونت های شدید و گاها محدود کننده حیات سیستم عصبی نظیر انسفالیت، مننژیت و آبسه های مغزی می باشد که با درد شدید و ناگهانی اندام ،سردردهای شدید، سرگیجه، تاری دید، استفراغ و تشنج تظاهر می کند.

 

 

درمان بیماری

درمان بیماری اغلب معطوف به کنترل تظاهرات بیماری مانند استفاده از داروهای تب بر جهت کنترل تب و استفاده از داروهای آنتی هیستامین جهت کنترل خارش ضایعات می باشد و با توجه به اینکه شایعترین عارضه بیماری عفونی شدن ضایعات می باشد توصیه می شود کودکان مبتلا روزانه با استفاده از صابون های ضد عفونی کننده استحمام شده وتشویق گردند از خاراندن ضایعات خودداری نمایند بدین منظور لازم است ناخن های کودک را کوتاه نگهداشته تا از صدمه زدن به جوش ها جلوگیری شده و از مصرف غذاهایی که باعث تشدید خارش بدن می گردند منع گردند.

 

افرادی که در معرض ابتلا به عوارض خطرناک بیماری می باشند مانند نوزادان و ….  نیازمند استفاده از داروهای آنتی ویرال بصورت خوراکی و گاها تزریقی می باشند.

 

 

پیشگیری قبل و بعد از تماس

یکی از راه های اصلی پیشگیری از ابتلا به این بیماری عدم تماس با فرد بیمار و ایزوله کردن فرد مبتلا می باشد تا زمانی که تمامی جوش های سطح بدن فرد مبتلا خشک شده و ضایعه آبداری وجود نداشته باشد هر چند همانطور که اشاره شد فرد مبتلا به بیماری آبله مرغان 48 ساعت قبل از بروز بیماری ناقل بیماری بوده و می تواند افراد دیگر را مبتلا نماید.

 

یکی دیگر از راه های پیشگیری از این بیماری واکسینه کردن افراد در معرض خطر عوارض بیماری می باشد همانطور که می دانید در ایران واکسیناسیون کودکان بر علیه بیماری آبله مرغان بصورت روتین انجام نمی گردد و کودکان ایران در برابر این بیماری مصون نیستند بنابراین توصیه می شود افرادی که در معرض عوارض خطرناک این بیماری هستند مانند افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند یا افراد در سنین بعد از بلوغ که مبتلا نشده اند و یا نظایر اینها با نظر پزشک تحت واکسیتاسیون قرار گیرند.

 

و نکته آخر پیشگیری بعد از تماس است بدین معنی که در افرادی که نگران عوارض جدی و آسیب رسان این بیماری در آنها هستیم مانند خانم های باردار یا افراد دچار نقص ایمنی یا نوزادانی که از مادران مبتلا به آبله مرغان (5 روز قبل تا 2 روز بعد از زایما ن) متولد می شوند می توانند حداکثر تا 96 ساعت یا 3 روز بعد از تماس با فرد آلوده با استفاده از ایمونوگلوبین ضد ویروس واریسلا زوستر تحت درمان پیشگیری کننده قرار گرفته  تا از بروز بیماری در آنها جلوگیری شود.

منبع-http://www.onlinesalamat.com

 

5 1000
ارسال شده در 29 اردیبهشت 1393 توسط با موضوع بیماری ها

پیشنهاد سردبیر

 • در تابستان خوردن این مواد غذایی را از یاد نبرید
 • دلیل علمی وقوع زمین لرزه
 • باقيمانده آنتي بيوتيك ها را بعد از مصرف نگهداري نكنيد
 • سندرم آسپرگر چیست و چه علائمی دارد؟
 • در مورد جرم گوش این ده نکته مهم را بخاطر بسپارید
 • نکات و هشدار های بسیار مهم در مورد کنسرو ها
 • درباره تشنگی عضلات چقدر اطلاعات دارید؟
 • چه بلایی بر سر ارگان های بدن با سیگار می آید؟
 • محبوبترین ها

 • اهمیت انجام ماموگرافی برای قلب
 • پروستات دارای چه خصوصیاتی است
 • التهاب روده را با زنجبیل درمان کنید
 • راه روشهای مناسب برای مقابله با سنگ کلیه
 • ارتباط سردردهای صبحگاهی با سکته مغزی
 • مصرف چه چیزهایی باعث رفلاکس معده میشود و راه درمان چیست؟
 • پیامدهای شنیدن صدا از شکم
 • 14 راه حل معجزه آسا برای پیشگیری از ریفلاکس معده
 • رپورتاژ

 • ایمپلنت بهترین روش برای کاشت دندان و زیبایی صورت
 • لیزرهای نوین راه حلی آسان برای لبخندی زیبا
 • مرکز تصویر برداری مهر ایرانیان
 • موسسه تخصصی و زیبایی پوست تانی
 • لاغری و زیباسازی اندام دکتر شاهین بهجو
 • ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x