دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک

میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست

آزمایش خون A1C  یک آزمایش ساده برای بررسی سطح گلوکز(قندخون) شما به وسیله اندازه گیری میزان هموگلوبین گلیکوزیله (glycated hemoglobin) در خون شماست. هموگلوبین، یک پروتئین در گلبولهای قرمز خون شماست؛ زمانی که قند وارد خون شود، به هموگلوبین می چسبد، نتیجه آن هموگلوبین گلیکوزیله است.

مقدار بیشتر گلوکز درخون شما، باعث بالا رفتن میزان این هموگلوبین میشود. A1C  یک شاخص ارزشی از کارکرد خوب برنامه مدیریت دیابت شماست. زمانی که هدف A1C شما بستگی به عواملی مثل سن شما و یا تاریخچه پزشکی فردی شما داشته باشد، هدف بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، ثابت نگه داشتن میزان آن زیر 7 درصد است. این ثبات باعث میشود تا از شر بسیاری از عوارض دیابت در امان بمانید.

به دلیل اینکه برنامه مدیریت دیابت طولانی مدت شما، برای پزشکتان مهم است، در اینجا چند گام برای کاهش میزان A1C درخون شما پیشنهاد شده است:

1- جلسات کوتاه مدت تمرینات ورزشی با شدت بالا

بر طبق تحقیقات انجمن علمی قلب امریکا، بیماران دیابتی نوع 2 که روزی 3 بار و هر بار 10 دقیقه به مدت 5 روز در هفته تمرین ورزشی داشتند، 85 درصد سلامت قلب و بهبود دو برابری میزان A1C  در خون خود داشتند؛ این درحالی بود که افراد دیابتی نوع 2 که روزی 30 دقیقه تمرین داشتند، 65 درصد بهبودی در سلامت قلب خود داشتند. به یاد داشته باشید قبل از هر نوع اقدامی برای ورزش با پزشک مخصوص خود مشورت داشته باشید؛ همچنین میتوانید از یک اندازه گیر ضربان قلب(مثل ساعت) برای جلوگیری از افراط در تمرین استفاده کنید.

میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست

2- کوچک کردن بشقاب شام

به جای استفاده از یک بشقاب بزرگ برای شام، میتوانید یک بشقاب کوچک پر از سالاد بردارید. همین مبادله ساده، میتواند مغز و چشم شما را گول بزند. در نتیجه با همان مقدار کمی که میخورید احساس رضایت دارید. این کار بخصوص زمانی که غذای نشاسته ای میخورید بسیار مهم است. یک فنجان پر پاستا مثل یک بشقاب پر از پاستا به نظر نمی آید، اما مفیدتر است.

3- غذای کامل بخورید

میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست

از همه غذاها بخورید، حتی میوه ها و سبزیجات. به جای خوردن آب میوه که باعث نگه داری قند در خون شما میشود، از خود میوه استفاده کنید. زمانی که شما یک سیب یا یک پرتقال میخورید، بدن شما فیبر نیز مصرف میکند، که باعث میشود تا سرعت جذب قند در خون شما کاهش یابد. از طرف دیگر آب میوه، همه فیبر میوه ها را حذف میکند؛ در نتیجه قند میوه مستقیم وارد جریان خون شما میشود. به علاوه فیبر باعث میشود زمان بیشتری سیر بمانید و تمایل شما به خوردن کاهش می یابد.

4- به اندازه کافی بخوابید نه بیشتر

میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست

مطالعات نشان داده است که خواب کمتر از حد طبیعی و بیشتر از این میزان، با بالا رفتن میزان A1C همراه است؛ بدون در نظر گرفتن فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی، چاقی و یا نشانه های افسردگی. یافته ها پیشنهاد می دهند که افرادی که بیشتر یا کمتر از 5/7-5/6  ساعت در شب میخوابند، ممکن است ریسک بالا رفتن گلوکز را در خون خود پیدا کنند (البته این مطالعات در باره سرعت به خواب رفتن نیست).

5- بنویسید

میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست  میزان A1C و سلامت قلب کاهش میزان هموگلوبین A1C کاهش میزان A1C تمرین ورزشی مناسب برای کاهش هموگلبین A1C A1C چیست

یک دفترچه در خانه داشته باشید؛ جواب آزمایشات خون خود را بطور خلاصه در آن بنویسید؛ همچنین هر چیزی را که روزانه برای وعده های غذایی و یا میان وعده میخورید یادداشت کنید. میتوانید همه فعالیتها یا تمرینات ورزشی را که انجام میدهید، یا هر چه را که احساس میکنید نیز بنویسید. همه این اطلاعات به پزشک شما در باره تعیین چگونگی تاثیر قند خون شما بر رژیم غذایی و سبک زندگی کمک میکند. همچنین باعث میشود تا برنامه مدیریتی خود را بهبود ببخشید.

چنانچه به عنوان یک فرد دیابتی نوع 2 تشخیص داده شده اید، بدانید که تنها نیستید و میلیونها انسان در سراسر جهان با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند؛ از طرف دیگر شرایط زندگی خود را با موفقیت و روزانه مدیریت میکنند. پس برای یک زندگی سالم و پر جنب و جوش استارت بزنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.

5 1000
ارسال شده در 25 خرداد 1396 توسط با موضوع سلامت اعضای خانواده

پیشنهاد سردبیر

 • كاهش آب بدن در ماه رمضان به چه مواردی بستگی دارد؟
 • معلم تربیت بدنی باید چه خصوصیاتی داشته باشد
 • خوراکی های مفید برای سیستم قلب و عروق
 • آمار باورنکردنی استفاده ایرانیان از دندان مصنوعی
 • با این خوراکی ها میل جنسی تان را افزایش یا کاهش دهید
 • برای بلندتر شدن قد موهایتان بخوانید
 • کلر موجود در استخرها چه صدمه ای به پوست و مو می زند؟
 • بدون رژیم غذایی لاغر شوید،با این 10 روش
 • محبوبترین ها

 • 9 خوراکی با پروتئین کامل
 • مصرف این مواد غذایی باعث تحریک صفرا می شود
 • مزایای ویژه شیر سویا برای سلامتی
 • چه تفاوتی بین غذا خوردن افراد چاق و افراد لاغر وجود دارد؟
 • آیا واقعا سونا یکی از روشهای کاهش چربی بدن می باشد؟
 • چگونه در محاسبه کالری دچار اشتباه نشویم
 • مصرف صبحانه سالم و تغییرات بدنی پس از آن
 • رژیم غذایی متعادل چه خصوصیاتی دارد
 • رپورتاژ

 • مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر سید سعید هاشمی
 • نگاهی به لیزر و کارکرد آن در پوست و زیبایی
 • ایمپلنت،لمینت و زیبایی دکتر نوروز علی
 • دکتر پورحقیقی متخصص دندانپزشکی زیبایی
 • جراحی زیبایی بینی دکتر عامری
 • ارکید
  دندانپزشکی دکترسلام
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x