کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
نیلوفر داوودپور
دکتر نیلوفر داودپور
ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال

مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی

بیوپسی یا نمونه‌برداری کلیه renal biopsy یkidny biopsy به منظور تعیین دقیقی پاتولوژی ( آسیب شناسی ) با برداشتن یک تکه ی کوچک از بافت کلیه تجویز می شود که در زیر میکروسکوپ از نظر وجود آسیب یا سلول سرطانی در بافت مورد بررسی قرار گرفته شود. این روش برای انجام مطالعات میکروسکوپی الکترونی یا ایمونوفلورسانس بویژه برای بیماریهای گلومرولی مفید است .

در بیشتر مواقع با کمک یک سوزن بلند و باریک این کار انجام می گیرد. با کمک  تصویر برداری، این سوزن از طریق پوست وارد بدن شده و به سمت بافت مورد نظر هدایت می شود. به این روش بیوپسی کلیه از راه پوست percutaneous kidney biopsy گفته می شود.

دلایل تجویز بیوپسی کلیه :

 • وجود خون در ادرار (هماچوری)
 • وجود پروتئین در ادرار (پروتئینوریا)
 • اختلالات عملکردی کلیه
 • درصورت اختلال در کار کلیه پیوند داده شده

لازم به ذکر است در صورتیکه آزمایش ادرار و خون، نتواند اطلاعات صحیحی به پزشک بدهد و هنوز مشکل کلیهنامشخص مانده باشد، بیوپسی کلیه تجویز می شود.

مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی  مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی

انواع بیوپسی کلیه

الف ) بیوپسی کلیه از راه پوست (بیوپسی بسته)

در این روش یک سوزن مخصوص ، پوست را سوراخ می کند و برای تهیه نمونه کوچکی از بافت ، وارد کلیه می شود . با استفاده از اولتراسونوگرافی می توان محل سوزن بیوپسی را بطور دقیق تر مشخص کرد .

این ابزار تشخیصی مهم (بیوپسی پوستی کلیه) هم به عنوان یک آزمایش و هم برای کنترل پیشرفت بیماری تلقی می شود . بطور معمول این روش با استفاده از بی حسی موضعی با دوز کمی از داروهای آرام بخش و یا بدون آنها انجام می شود .

بیوپسی پوستی کلیه در صورتی انتخاب می شود که بیمار قادر به همکاری باشد (بطور مثال : بتواند در وضعیت خوابیده به روی شکم به مدت سی تا ۴۵۵ دقیقه به راحتی تنفس کند و هنگامی که از وی خواسته می شود تا تنفس خود را به مدت چند ثانیه حبس کند قادر به انجام این عمل باشد)

در بیوپسی بسته از کلیه پیوند شده نیاز به همکاری بیمار کمتر می شود زیرا بیمار در وضعیت طاق باز قرار می گیرد ( کلیه در دسترس است) و نیاز به نفس کشیدنهای مکرر و یا احتباس تنفس نیست .

ب ) بیوپسی کلیه از طریق جراحی (بیوپسی باز)

برای انجام بیوپسی باز ، برشی از طریق پهلو ( فلانک (Flank) ایجاد می شود که امکان مشاهده مستقیم کلیه و بافت آن را بطور صددرصد فراهم کند .

این برش به اندازه دو اینچ (حدود ۵ سانتی متر) در زیر لبه خارجی دنده دوازدهم ایجاد می شود . برش بزرگ برای دستیابی به لایه های ماهیچه و فاسیای پشت کافی است و پل تحتانی کلیه بوسیله انگشت اشاره مشخص می شود .

این انگشت برای هدایت سوزن بیوپسی به داخل پارانشیمکلیه مورد استفاده قرار گیرد . پس از تهیه بافت ، زخم با یک یا دو بخیه بسته می شود و با پانسمان استریل پوشانده می شود .

در بیوپسی باز خطر خونریزی کمتر است و امکان دید بهتر کلیه ها فراهم می شود ولی در این روش دوره بهبودی طولانی است و همچنین هزینه ، زمان کناره گیری از کار و خطر عفونت افزایش می یابد .

مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی  مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی  مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی

خطرات احتمالی بیوپسی کلیه:

 • خونروی

شایع‌ترین عارضه‌ی ‌بیوپسی‌کلیه، بروز خون در ادرار (هماتوری) است. خونروی معمولاً ظرف چند روز متوقف می‌شود. خونروی شدیدی که آنقدر شدید باشد که به انتقال‌خون نیاز باشد در درصد بسیارکمی از افرادی دیده‌می‌شود که در آنها بیوپسی‌کلیه انجام شده‌است.

 • درد

 پس‌ از بیوپسی کلیه، بروز درد در محل بیوپسی شایع است و چند ساعتی به‌طول می‌انجامد.

 • فیستول شریانی وریدی

 درصورتی‌که سوزن بیوپسی تصادفاً به دیواره‌ی سرخرگ و سیاهرگ مجاور صدمه‌ وارد آورد، یک ارتباط غیرطبیعی (فیستول) میان این‌ دو رگ خونی شکل می‌گیرد. این نوع فیستول، معمولاً نشانه‌ای ایجاد نمی‌کند و خود‌ به‌ خود بسته‌ می‌شود.

 • سایرموارد

 به‌ندرت، انباشت خون (هماتوم hematoma) در اطراف کلیه عفونی می‌شود. این عارضه با آنتی‌بیوتیک و زهکشی با عمل‌جراحی قابل درمان است. یک خطر غیرشایع دیگر، ایجاد فشارخون بالا در ارتباط با هماتوم بزرگ است.

مراقبت قبل از بیوپسی کلیه:

 • قبل از بیوپسی یک نمونه خون جهت بررسی فاکتور های انعقادی مانند UPT,PTTT و شمارش پلاکت ها از شما گرفته می شود.
 • بیوپسی بدون درد است زیرا محل ورود سوزن توسط یک ماده بی حس کننده، بی حس خواهد می شود.
 • محل بیوپسی در ابتدا توسط تزریق ماده بی حسی در موقعیت کلیه بی حس می شود تا هنگام انجام بیوپسی ، متوجه درد نشوید.
 • ۸-۶ ساعت قبل از بیوپسی باید ناشتا باشید.
 •   یک مسیر وریدی باز برای شما برقرار می شود.
 • یک نمونه ادرار از شما گرفته و ذخیره می شود تا با ادرار بعد از بیوپسی مقایسه گردد.
 • توجه داشته باشید چنانچه نقطه مشخص شده جهت بیوپسی قبلاً تعیین شده است با حمام رفتن پاک نشود.( در بعضی از بیمارستان ها همزمان اینکار انجام می شود.)     

مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی  مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی  مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی  مراقبت قبل از بیوپسی کلیه مراقبت بعد از بیوپسی کلیه دلایل تجویز بیوپسی کلیه خطرات بیوپسی کلیه بیوپسی کلیه از طریق جراحی بیوپسی کلیه از راه پوست انواع بیوپسی کلیه آزمایش نمونه بیوپسی

مراقبت بعد از بیوپسی کلیه:

 • به مدت 24 ساعت استراحت مطلق داشته باشید ( از تخت پایین نیایید) پاهای خود را جمع نکنید، صاف خوابیده و به پهلو نخوابید.
 • تا 2 ساعت چیزی نخورید.
 • تا 4 ساعت کیسه شن در محل بیوپسی باقی بماند.
 • تا 24 ساعت ادرار خود را در ظرف جمع آوری نموده تا اگر احتمال خونریزی وجود داشته باشد مشخص شود.
 • مایعات فراوان مصرف کنید.
 • در چند روز اول ممکن است ادرار شما خونی باشد که با مصرف مایعات کمتر می شود.
 • در صورت وجود خون  زیاد در ادرار ، که با مصرف مایعات کاهش نیابد ، به پزشک خود و یا اورژانس مراجعه نمایید.

آزمایش نمونه بیوپسی

بافت بدست آمده برای انجام مطالعات مختلف تقسیم می شود و در محلولهای فیکس کننده متناسب قرار داده می شود و یا در نیتروژن مایع فریز می شود . معمولاً پس از آماده سازی مناسب بافت ، آن را بوسیله میکروسکوپ نوری ، میکروسکوپ الکترونی و روشهای ایمونوفلورسانس مورد آزمایش قرار می دهند . به علاوه از نمونه بافت ، سوزن و مقدار کمی از خون داخل سوزن نیز کشت تهیه می شود. مطالعات اختصاصی میکروبیولوژی ( ویروس شناسی ، قارچ شناسی و تلقیح به حیوانات ) در صورت نیاز قابل انجام هستند . همچنین در موارد نادری رنگ آمیزی شیمیایی مفید خواهند بود .

این نکته حائز اهمیت است که بافت توسط تکنسین های ماهر پاتولوژی مورد آزمایش قرار گیرد و همه روشها باید با دست انجام شود.

گردآوری و تدوین: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینکدهی مستقیم مجاز می باشد.


بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام بیوپسی بیضه

نحوه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی از تومور مغزی چگونه انجام می شود؟

 

5 1000
ارسال شده در 28 خرداد 1396 توسط با موضوع پزشکی

ارکید
دندانپزشکی دکترسلام
تلگرام دکتر سلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
x