کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی
دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر محسن پور حقیقی
دکتر محسن پور حقیقی
متخصص دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید

موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست

بیدار شدن از خواب با صورتی پر از جوش، چیزی نیست که هر فردی بخواهد روز خود را با آن شروع کند؛ خریدن یک صابون دارویی و حل این مشکل، یک راهکار وسوسه انگیز است. شاید انتخاب دوم ارزشمند تر باشد. اگر این جوشها نشانه ای از یک موضوع ریشه ای و عمیق مربوط به سلامتی باشد، یا یک آلرژی غذایی باشد چه؟ اگر حتی کمبود یک ویتامین (مثلا ویتامینA) یا روی یا امگا3 باشد چه؟ آیا صابون دارویی اثر دارد؟

در این مقاله تلاش شده است که لیستی از مشکلات شایع در مورد زیبایی، که ممکن است ناشی از عدم سلامت شما باشد، آورده شود. از طرف دیگر روشایی برای برطرف کردن این مشکلات ریشه دار نیز در این مقاله گنجانده شده است؛ با هم نگاهی بیندازیم:

1- موی زائد صورت

برای خانمها، وجود موی زائد روی صورتشان نشانی از تغییرات هورمونی در نتیجه تولید اضافی آندروژن (هورمونی که توسط غدد آدرنال و جنسی ساخته میشوند) می باشد. میتواند همچنین نشانی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. قبل از اینکه تعداد ویزیت های پزشکان را زیاد کنید، متخصص غدد را برای تعادل هورمونهای بدن خود ملاقات کنید. دکتر کیتس عقیده دارد: این کار ممکن است به کاهش تولید اضافه آندروژن کمک کند.

2- حلقه سیاه زیر چشم

عدم خواب کافی، ممکن است دلیل اصلی این حلقه سیاه زیر چشمان شما باشد. این عارضه که “چشم آلرژیک” نیز نامیده میشود، ممکن است ناشی از خوردن مواد غذایی باشد که از نظر بدن شما سمی است. دکتر کیتس میگوید: “برای مدت 10 روز از غذاهای آلرژی زای شایع مثل لبنیات، گلوتن و تخم مرغ دوری کنید، تا ببینید آیا نشانه ها کاهش یافته است یا خیر. اگر کاهش نیافته بود، باید یک تست آلرژیک برای یافتن حساسیت های محیطی مثل قارچها، شوره سر یا گرده گیاهان نیز بدهید؛ چون اینها نیز میتوانند باعث حلقه سیاه زیر چشم شما شوند.

موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست  موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست

3- آکنه

تصور میشود که آکنه از موردی به مورد دیگر متفاوت است. یک دلیل عمده آن میتواند رژیم غذایی شما باشد. بر طبق تحقیقات، با یک رژیم شامل پایین آورنده های قند خون (شامل قطع آرد سفید، شکر و غذاهای فرآوری شده و بالا بردن میزان مصرف سبزیجات و غلات کامل)، میتواند کاهش یابد. چون ارتباطی بین مصرف آنها و افزایش سبوم (یک ماده روغنی که از غدد چربی داری که از خشکی پوست جلوگیری میکند) وجود دارد.

4- جوشهای تکه ای کوچک

برجستگیهای سفید یا قرمز، میتوانند به آسانی با جوش کوچک اشتباه تشخیص داده شده و در نتیجه درمان مناسب جوش برای آنها تجویز شود. اما درواقع آنها یک شرایط پوستی هستند که درنتیجه مصرف ناکافی اسیدهای چرب ضروری، روی و یا ویتامین A، روی صورت شما ظاهر میشوند. این برجستگیها  “Keratosis Pilaris  نامیده میشوند. دکتر کیتس عقیده دارد: “برای کمک به پوست خود از اسیدهای چرب ضروری مثل امگا3 (گرفته شده از سالمون وحشی) استفاده کنید؛

برای بالا بردن میزان روی، به آن مقداری دانه کدو حلوایی، بذر کتان، لوبیا و گوشت گاو علفخوار اضافه کنید. این برجستگیها، همزمان ممکن است روی آرنج، سرین و ران نیز ظاهر شوند.

5- لبهای ترک خورده

یک نبرد دائمی با ترک لب، بیشتر به رژیم غذایی شما برمیگردد. میتواند نشانه ای از کمبود یا مصرف ناکافی نیاسین یا روی در رژیم غذایی باشد. گیاهخواران این مشکل را بیشتر تجربه میکنند، چون محصولات حیوانی (مثل جوجه، جگر ویا ماهی) حاوی بیشترین مقدار روی و نیاسین می باشند. از منابع گیاهی میتوان به ترکیباتی از نخود و دانه کدو حلوایی برای روی، و بادام زمینی و قارچ برای نیاسین اشاره کرد.

موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست  موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست  موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست

6- تاول روی گوشه دهان

اگر ترک و تاول به صورت ثابت در گوشه دهان باشد، دلیل بر نگرانی دیگری از رژیم غذایی است. بر طبق گفته دکتر کیتس: “هرگونه ترک داشتن، تاول زدن و یا پوسته پوسته شدن در این ناحیه، نشانی از کمبود آهن و ویتامین است؛ بخصوص ویتامینهای B2  و B12 .

وحشت زده نشوید! چون هر دو به آسانی درست میشوند؛ فقط نیاز به بالا بردن مصرف مواد غذایی غنی از آهن و ویتامینB (مثل سبزیجات برگدار تیره، لوبیا، مرغ های آزاد و گوشت گاو علفخوار) دارد. بنابراین برای اینکه از جذب کافی آهن و ویتامین B توسط بدنتان مطمئن شوید، هر دوی آنها را با حبوبات غنی از فیبر و سبزیجات و یا غذاهای حاوی آنزیم مثل پاپایا مخلوط کنید.

7- ابروهای نازک

اگر ابروهای شما روز به روز نازکتر میشوند، ممکن است علامتی از کم کاری غده تیروئید شما باشد. علائم دیگر ناشی از کم کاری تیروئید که باید به آنها توجه کرد شامل:

 • اضافه وزن
 • یبوست
 • خستگی

 

8- پوست رنگ پریده

اگرچه که اغلب آن را ژنتیک و وابسته به نژاد معرفی میکنند، اما یک دلیل پنهانی آن نیز میتواند آنمی باشد که در اثر کمبود ویتامین های B6 –B12 ، فولات و یا آهن رخ می دهد. این مشکل در افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، افراد مبتلا به اختلال هضم و جذب غذا و نیز افرادی که داروی خاصی مصرف میکنند (مثل آنتی اسیدها و یا متفورمین)، بیشتر دیده میشود. دکتر کیتس میگوید: “آزمایش خون برای آنمی و کمبودهای مواد غذایی داده و از سبزیجات برگدار تیره، لوبیا، مرغ آزاد و گوشت گاو علفخوار استفاده کنید.

موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست  موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست  موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست  موی زائد صورت لبهای ترک خورده خشکی پوست حلقه سیاه زیر چشم چین و چروک پوست تاول روی دهان پوست رنگ پریده Keratosis Pilaris چیست

9- خشکی پوست

اغلب این مشکل از همبستگی بین خشکی پوست و کم آبی بدن معرفی میشود؛ اما ممکن است نوشیدن آب زیاد بهترین و یا تنها راه حل برای پوست خشک شما نباشد. برای افراد مبتلا به اگزما یا درماتیت، افزایش مصرف چربی های اشباع نشده مثل اسیدهای چرب امگا3 و یا اسید گاما لینولنیک (اسید چرب امگا6) ممکن است موفق عمل کند؛ چون این چربیها به سلولهای پوست، توانایی حفظ رطوبت می دهد.

10- چین و چروک پوست

درست است که نمیتوانیم از روند افزایش سن جلوگیری کنیم، اما ممکن است قادر به کنترل چگونگی شروع چین و چروک در ظاهر خود، قبل از موعد باشیم. اگر چین و چروک زودرس دارید، توجه داشته باشید که محققان دریافته اند که ارتباطی بین کمبود شدید ویتامین C و احتمال چین وچروک گسترده وجود دارد. دکتر کانر میگوید: “ویتامین C نه تنها یک آنتی اکسیدان است، بلکه کلاژن را نیز می سازد (یک پروتئین ساختاری که در واقع شبکه سازنده پوست است). یک تحقیق دیگر نشان داده است که مکمل کلاژن ممکن است باعث کاهش خشکی پوست و چین و چروک شود. برای بررسی این تئوری تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. شما میتوانید کلاژن بیشتر را از طریق مصرف پاپایا، فلفل دلمه ای، توت فرنگی و آناناس دریافت کنید.

 

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.

5 1000
ارسال شده در 30 خرداد 1396 توسط با موضوع زیبایی, پوست, مو

پیشنهاد سردبیر

 • دردهایی که حتما باید علتش مشخص شود
 • روش جدید برخورد با کودکان بیش فعال
 • در چه مواردی باید از شربت و یا قطره تیمکس استفاده کرد
 • احداث مرکز جامع کنترل سرطان ایران
 • نشانه های بیماری آرتروز را بهتر بشناسیم
 • چرا باید دیابتی ها به متخصص غدد هم مراجعه کنند
 • قسمت های مضر مرغ
 • مصرف این مواد خوراکی برای بانوان اکیدا ممنوع!
 • محبوبترین ها

 • سیر خوردن و این فواید
 • عصبی می شوید؟اسطوخودوس بنوشید
 • تاثیر زاریانه در لکه های پوستی
 • برای خواب راحت چه گیاهان دارویی را مصرف کنیم؟
 • داروهای سنتی برای از بین بردن چربی کبد
 • برای لاغرشدن از این ده گیاه استفاده کنید
 • 10 دمنوش شگفت انگیز برای رفع خستگی
 • بررسی برخی خاصیت های گل همیشه بهار
 • رپورتاژ

 • ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه
 • جراحی های زیبایی و ترمیمی دکتر بهجو
 • اپتی ویژن، درمان نوین خستگی چشم
 • معرفی تمام محصولات سان‌سی در نمایشگاه بین‌المللی (25 تا 28 اردیبهشت‌ماه)
 • ليزر موهای زائد با الکس کوترا
 • ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x