دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک

پرسش و پاسخ درباره آرتریت

دکتر مهسا تهرانی، بنیانگذار مرکز بالینی آرتریت و روماتولوژی از ویرجینیای شمالی،  میگوید: به عنوان یک روماتولوژیست، با همه افرادی که با انواع گوناگون آرتریت زندگی میکنند، سروکار دارم. بیشتر آنها سوالاتی درباره مشکلاتشان از من می پرسند که برخی از آنها مدام تکرار میشوند. در این مقاله تلاش کردم تا این 5 پرسش ساده را که نسبتا بین همه آنها شایع است عنوان کنم و امیدوارم پاسخهای من برای هر فردی که مبتلا به نوعی آرتریت است، کمک کننده باشد:

1- انواع آرتریت


 

پاسخ آن یک “نه” بزرگ است. انواع گوناگونی از آرتریت موجود است. در مورد این بیماری اغلب ما با شنیدن نام آن، به یاد پدربزرگ و مادربزرگ خود می افتیم که به سختی از روی صندلی بلند میشدند. البته آن هم یک نوع شایع از آرتریت به نام استئوآرتریتمی باشد. برطبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، نزدیک به 27 میلیون امریکایی مبتلا به استئوآرتریت هستند.

انواع دیگری از آرتریت موجود است، مثل بیماریهای وابسته به سیستم خود ایمنی که در آن بدن به مفاصل خودش حمله میکند. شایعترین مثال از این گروه میتواند آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریازیس باشد.

 

2- درمان آرتریت 


 

هیچ درمانی برای هیچ یک از انواع آرتریت وجود ندارد. هدف در استئوآرتریت کنترل درد برای به حداکثر رساندن کیفیت زندگی و حفاظت مفاصل از تروما میباشد؛ که میتواند فرد را برای تشدید انحطاط مفاصل مستعد سازد. هدف در بیماریهای سیستم خود ایمنی مرتبط با آرتریت، کم کردن شدت آن است، که با تشکر از پیشرفت سریع تحقیقات پزشکی، امروزه قابل دستیابی است.

اگر شما دارای آرتریت التهابی مثل آرتریت روماتوئید هستید، زمان میتواند بهترین دوست یا دشمن شما باشد. هرچه از شروع التهاب بیشتر بگذرد، درمان آسیب مفاصل میتواند مشکل تر باشد. بنابراین شروع به موقع درمان های دارویی مناسب برای تغییر وضعیت بیمار، امری ضروری است.

 

پرسش و پاسخ درباره آرتریت

3- پیشنهاداتی غیر از استفاده از مسکن ها و جایگزینی مفصل


 

اغلب افراد مبتلا با مصرف مسکن های بیش از حد، میخواهند چیزی جدید را تجربه کنند؛ اما لزوما نمیخواهند جراحی جایگزینی مفصل را انجام دهند. ممکن است انتخابهایی بسته به نوع آرتریت شما جهت کاستن از درد موجود باشد. بطور مثال برای آرتریت دست، بر اساس توصیه های کالج روماتولوژی امریکا (ACR)، علاوه بر درمانهای دارویی خوراکی، شما میتوانید از کرم های موضعی کپساسین بیش از اندازه استفاده کنید. چنانچه کمکی نکرد، از پزشک متخصص خود در مورد تجویز کرم ضد التهابی و غیر استروئیدی موضعی سوال کنید. حمام پارافین گرم و تراشیدن استخوان نیز ممکن است باعث تسکین درد شوند.

در مورد آرتروز زانو کم کردن وزن، برنامه های تای چی، آب درمانی و تحریک الکتریکی پوستی (TENS)، همه درمانهای غیر دارویی توصیه شده برای آرتروز زانو از طرفACR  است. تزریق استروئید در درون زانو و لگن، میتواند برای تسکین درد آرتریت و همچنین کاهش التهاب مفاصل کمک کننده باشد. اگر اقدامات محافظه کارانه بیشتر، کافی نیست، برخی اطلاعات از تزریق اسید هیالورونیک (ویسکوزیته) وجود دارد که میتواند به کاهش درد کمک کند. (ویسکوزیته، یک ژل غلیظ  شبیه به مواد جامد است که به روان شدن مفاصل کمک میکند). در حقیقت مطالعه ای جدید نشان داده است که چون تزریق استروئید باعث تسکین درد به صورت فوری و در کوتاه مدت میشود، ویسکوزیته میتواند برای تسکین درد به صورت طولانی مدت نتایج بهتری داشته باشد.

پرسش و پاسخ درباره آرتریت

4- پرهیز غذایی برای کمک به آرتریت


 

به وسیله یک رژیم ضد التهابی، نه تنها احساس و تناسب اندام بهتری خواهید داشت، بلکه ممکن است به مفاصل خود نیز کمک کنید. امگاهای مهربان موجود در گردو و ماهی میتوانند علیه شروع التهاب، اعلام جنگ کنند. ادویه هایی مثل زنجبیل و زردچوبه را که گفته میشود دارای خواص ضد التهابی هستند، فراموش نکنید. غذاهای فرآوری شده و چربی های ترانس را محدود کنید. چاقی باعث افزایش سطوح لپتین میشود که به نوبه خود با ریسک ابتلا به استئوآرتریت مرتبط است.

اگر به سندرم سلیاک مبتلا هستید، از گلوتن پرهیز کنید. عدم مصرف گلوتن برای شما، نه تنها باعث میشود سلامت گوارشی بیشتر و افزایش جذب مواد مغذی داشته باشید، بلکه باعث کمک به حل آرتریت مرتبط با سلیاک نیز میشود. بیمارانی که آرتریت گسترده ناشی از عود نقرس مزمن دارند، بهترین خوراک، پرهیز از غذاهایی است که اسید اوریک بالا دارند. گوشتها، غذاهای دریایی، خرگوش، شربت ذرت با فروکتوز بالا از غذاهایی هستند که برای این گروه به هیچ عنوان مناسب نیست. لیستی از غذاهایی که دارای اسید اوریک بالا هستند تهیه کنید؛ درست است که طولانی است اما افراد مبتلا به نقرس مزمن میدانند چه چیزی برای بدنشان مناسب تر است.

 

پرسش و پاسخ درباره آرتریت

5- آیا گلوکزامین/کندراتین به مفاصل من کمک میکند؟


 

این یک بحث بسیار گسترده در پزشکی و بخصوص در روماتولوژی است. ما مطالعه میکنیم، تحقیق انجام می دهیم، هر روز بیشتر از روز پیش میخوانیم، اما به نظر می رسد هنوز توافق جامعی در باره این مورد وجود ندارد. داده های علمی پایه نشان می دهند که یک اثر هم افزایی در ترکیب این دو با هم وجود دارد.(حداقل در مورد حیوانات آزمایشگاهی).

بنظر می رسد هر دو باعث کاهش تحلیل بیش از حد استخوان میشوند. این به معنی آن است که دسته کوچکی از گلوکزامین/کندراتین ممکن است به صورت بالقوه به حفظ قدرت استخوانها، حداقل بر طبق داده های مرتبط با حیوانات، کمک کند. در مطالعه ای دیگر که در مجله انجمن علمی امریکا چاپ شده است، نشان داده است که گرچه مطالعات نشان دهنده فواید قابل توجه از گلوکزامین/کندراتین شاید کمی جانبدارانه باشد، اما این دو هنوز هم میتوانند کمک کننده باشند.

در تحقیق دیگری نشان داده شد که این ترکیب، هیچ تفاوتی با داروی ساخته شده ای به نام placebo ندارد. اگرچه در یک زیرگروه از افراد مبتلا به آرتریت متوسط  تا شدید، بیماران با استفاده از این مکمل ها، تسکین درد را تجربه کردند. ACR بطور خاص، استفاده از ترکیبات سولفات یا گلوکزامین را در آرتریت زانو و لگن پیشنهاد نمی دهد. این بیماری با استفاده از اولویت بندی، به راستی پایین می آید.

دستورالعمل های روماتولوژی، مصرف گلوکزامین/کندراتین را حمایت نمیکند. اگرچه که نتایج با هم مخلوط شده اند. برای برخی افراد مبتلا به آرتریت مزمن که به مصرف داروهای مسکن روزانه وابسته هستند، اگر حتی کمی هم درد کمتری حس کنند، این یک پیروزی است.

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.

5 1000
ارسال شده در 1 تیر 1396 توسط با موضوع بیماری ها
سیب سرخ

مطالب پیشنهادی

پیشنهاد سردبیر

 • 10 روش طبیعی برای سم زدایی از بدن
 • تغییرات در زندگی مردان با حضور فرد مونث در خانواده
 • دختران و پسران در سنین مختلف چه قد و وزنی باید داشته باشند ؟
 • طب اسلامی و اثر درمانی بی شمار کاهو
 • آیا بیماری قلبی با افسردگی ارتباط دارد
 • آخرین خبر از وضعیت جسمانی گوهر خیراندیش
 • روش های موثر تنبیه برای نوجوانان
 • دلایلی که لازم است برای کسی که عاشقش هستید گل بفرستید
 • محبوبترین ها

 • عارضه ای جدید به نام صورت ماه شکل
 • سرعت بخشیدن به خانه تکانی
 • از آنافیلاکسی چه اطلاعاتی دارید
 • پیامدهای منفی خواب نامنظم
 • هرگز بر روی شکم نخوابید
 • برای تنظیم دوباره برنامه خواب این شیوه ها موثر است
 • چاق شدن خانم ها با وسایل خانگی الکتریکی
 • برنامه های سازمانی برای نگهداری از محیط زیست
 • رپورتاژ

 • خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دکتر حاجی زاده
 • محصولات پزشکی و بهداشتی شرکت رهاورد دانش پزشکی
 • کلینیک پوست و زیبایی دکتر فاطمه بامداد
 • کلینیک فوق تخصصی مو و زیبایی چهره نو
 • جوان سازی و لیفت صورت بدون جراحی
 • کلینیک صدف
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x