مشاوره زیبایی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان

پاک کننده کولون چیست؟

اگر بطور روزانه  دچار مشکلات سلامت گوارشی مثل یبوست، اسهال، گاز معده و یا سوزش سردل هستید، ممکن است به عنوان یک راه حل “پاک کننده کولون” را در نظر بگیرید. اما قبل از ثبت نام برای آن، نگاهی به این مقاله بیندازید تا ببینید چه فواید و چه مضراتی دارد.

1- پاک کننده کولون 

نظریه ای که در پشت “پاک کننده کولون” می آید، چیزی شبیه به این است که سموم از طریق غذاهایی که میخورید، آبی که مینوشید و محیط زندگی و محل کارتان وارد بدن شما میشوند. نگرانی های عمومی از سموم شامل: اسباب بازیها، جیوه درون ماهی، آفت کش هایی که برای رشد مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرند و بیسفنول A  (یک ماده شیمیایی که اغلب در پلاستیک ها استفاده میشود)، از بطری های آب گرفته تا بسته های مواد غذایی می باشد.

طرفداران پاک کننده کولون اعتقاد دارند که خارج کردن این سموم، باکتریهای طبیعی و مدفوع از کولون، میتواند به احساس بهتر فرد کمک کرده و عملکرد بدن فرد را بالا می برد. پاک کننده کولون نامهای زیادی دارد از جمله:

 • درمان کولون
 • هیدروتراپی کولون
 •  آبیاری کولون
 • کولون بالا

 

این کار مشابه “تنقیه” است؛ ولی با این تفاوت که در این روش مقدار آب بیشتری نسبت به تنقیه استفاده میشود. در این روش، بیشتر از 20 گالن آب از طریق یک لوله که وارد رکتوم میشود، به داخل کولون فرستاده میشود. پروبیوتیک ها، داروهای گیاهی، آنزیم ها و دیگر مواد افزودنی میتوانند وارد شوند. مایعات همراه با مواد ضایع، مثل یک حرکت معمولی روده، در روده بزرگ منتشر میشوند. سپس این مرحله ممکن است تکرار شود. همه این مراحل ممکن است یکساعت طول بکشد. پاک کننده کولون، روش جدیدی نیست . در تمدن های باستان نیز این روش رواج داشته است. “اسپاهای اروپایی” این روش را در قرن 19 میلادی به عنوان یک درمان سلامت عمومی ابداع کردند.

 

پاک کننده کولون چیست؟

 

2- فواید پاک کننده کولون

مردم چون فکر میکنند این کار باعث کاهش ریسک سرطان کولون میشود، ممکن است آن را درنظر داشته باشند. اگرچه که در هیچ مطالعه و تحقیقی ، هیچگونه مزایایی از این روش نشان داده نشده است.

دکتر ماررو متخصص گوارش میگوید: آزمایشات تصادفی که نشان دهنده هرگونه مزیت از این روش باشد، و یا تحقیقاتی در این مورد، بطورکلی زیاد نیست. وی تذکر می دهد: آنطور که مردم فکر میکنند، پاک کننده کولون یک تصفیه کامل نیست. این روش شامل ورود آب با فشار فقط به داخل کولون است و نه در روده کوچک. وی می افزاید: تنها راه برای تمیز کردن روده کوچک، داشتن یک رژیم غذایی سالم از طریق خوردن سبزیجات و میوه جات است.

دکتر ماررو این روش را برای هیچکدام از بیمارانش توصیه نمیکند؛ وی میگوید: برای برخی از افراد، این روش موفق بوده است. اگر این روش حال بیماری را بهتر سازد، من بیمار را برای انجام آن دلسرد نمیکنم.

3- خطرات پاک کننده کولون 

دکتر ماررو عقیده دارد: استفاده از وارد کردن میزان زیادی آب با فشار به داخل کولون، ممکن است عوارضی نیز داشته باشد، ازآن جمله میتوان به بدتر شدن هموروئید موجود و یا ایجاد یک زخم سوراخ شده در رکتوم اشاره کرد.

این مقدار بیش ازحد آب، میتواند بطور بالقوه به مشکلات زیر نیز منتهی شود:

 • کم آبی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • عدم تعادل الکترولیت
 • اختلال در باکتریهای مفید روده
 • جمع شدن آب در ریه ها
 • مشکلات قلبی مثل ضربان قلب غیر طبیعی یا آریتمی و مرگ
 • کما

نگرانی بزرگ دیگر این است که بسیاری از پاک کنندگان کولون، توسط نظارت کنندگان آگاه و خبره تنظیم و نظارت نمیشوند؛ که این خود باعث افزایش ریسک میشود. مگر اینکه همه تجهیزات کاملا پاک و ضدعفونی شده باشند؛ چون استفاده از این روش میتواند عفونت را به بدن سرایت دهد. تا زمانی که پزشک به شما توصیه نکرده باشد، اگر دچار بیماریها و اختلالات زیر هستید، این روش را آزمایش نکنید:

 • بیماری کرون
 • هموروئید شدید یا داخلی
 • تومورهای رکتال یا کولون
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی

پاک کننده کولون چیست؟

4- روش جایگزین سالم تر به جای پاک کننده کولون

خوردن مواد غذایی سالم و درست، و پیروی کردن از یک سبک زندگی سالم، میتواند موجب رسیدن به برخی از اهداف پاک کننده کولون باشد. بدن شما برای خلاص شدن از شر موادی که نیازی به آن ندارید، طراحی شده است؛ مثل مواد سمی که میخورید. کبد برای بدن مثل یک فیلتر عمل میکند. برطبق تحقیقات مدرسه پزشکی هاروارد، خلاصی از شر هرگونه فلزی که به سیستم بدنی شما وارد میشود، مثل جیوه وآمادگی بدن برای حذف آنها از بدن، از وظایف کبد است.

آنزیم ها و مواد شیمیایی، داروها و دیگر سموم را به عنوان یک قسمت از فرآیند رهایی و خروج آنها از سیستم بدنی، متابولیزه میکنند. کلیه ها نیز یک فیلتر طبیعی و عالی هستند. خروج سمومی مثل داروها از بدن، به عهده آنهاست. هر روز کلیه های شما به طور پیوسته خون شما را فیلتر میکند، عاری از سم میکند و از طریق ادرار به خارج از بدن رفع میکند.

پس چرا باید توسط روش پاک کننده کولون، مردم به سمت سم زدایی از بدن بروند؟ دکتر ماررو میگوید: من فکر میکنم دلیل مردم برای انجام این کار، چیزی بیشتر از سم زدایی است؛ اگر شما مسمومیت ندارید، پس احتیاجی به سم زدایی نیز ندارید. اگر میخواهید از شر مواد غذایی سمی بدن خلاص شده و شروع به پاک کردن بدن کنید، شاید بهتر باشد که فقط عادتهای رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

بدن شما بطور طبیعی روی غذاهای بد کار میکند؛ بخصوص با کمک میوه ها و سبزیجات، روده کوچک شما را تمیز میکند. فقط مطمئن شوید که این میوه ها و سبزیجات خوب شسته شده باشند، بطوری که سایر سم ها مثل مواد شیمیایی موجود در آفت کش ها و کودهای مخلوط را وارد بدن خود نکنید. تمرکز خود را روی تغذیه با مواد غذایی سالم بگذارید که هیچگونه ریسکی ندارد و برای سلامت عمومی و سلامت گوارش شما، به خوبی ثابت شده است.

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.

 

5 1000
ارسال شده در 4 تیر 1396 توسط با موضوع بیماری ها
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x