دکتر آزاده آقازاده
دکتر آزاده آقازاده
ماموگرافی، سونوگرافی دیجیتال
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی

عوارض مصرف دارو بدون تجویز پزشک سوء مصرف هیدرو کدون سوء مصرف اکسی کدون دارو های مخدر خطرات سوء مصرف مسکن اعتیاد به مصرف دارو

در سراسر کشور مطالعاتی روی سوء مصرف دارو ها نشان داده است که دو داروی “هیدروکدون و اکسی کدون”، به عنوان مسکن های محبوب امریکایی ها شناخته شده است. همه گیری سوء استفاده از نسخه داروهای مسکن، در سال 1990 شروع شد و در مجله “درد” درسال 2013 نیز چاپ شد. مصرف کنندگان تصور میکنند که این داروها در مقایسه با داروهایی که در خیابان به فروش می رسند،(مثل هروئین) قانونی و سالم هستند.

1- سوء مصرف دارو

سوء مصرف دارو، استفاده از نسخه های مسکن، خارج از اهداف مورد نظر است. بر طبق آکادمی داروهای ضد درد امریکا، 9 درصد از امریکایی هایی که بالای 12 سال سن دارند، سوء مصرف داروی مسکن دارند. شناسایی آمار دقیق مشکل است؛ اما در حدود 10-6 درصد از این جمعیت، احتمالا سوء مصرف مسکن های مخدر دارند. در یک نظر سنجی که اخیرا به عمل آمده است، از تعداد 3520 بیمار که در 160 مرکز درمان اعتیاد بستری شده بودند بررسی به عمل آمده و نتایج
حاکی از آن بود که 75 درصد از معتادان به مخدر مسکن ها، تصور میکردند که چون این دارو ها به صورت قرص هستند و میتوانند قانونی تجویز شوند، پس معنی آن این است که با علم به اینکه استفاده خارج از کنترل آن دارای پیامدهای منفی بد است،اما این قرصها سالمترند. دکتر سی سرو از مدرسه طب دانشگاه واشنگتن میگوید: ” مصرف هر مخدری، شما را وادار به مصرف بالاتر در مرتبه بعد میکند؛ و دلیل آن نیز نیاز بیشتر بدن خواهد بود. خیلی زود شما مجبور به مصرف دارو
میشوید، فقط و فقط برای پرهیز از احساس بیماربودن. اگر آن را قطع کنید، تبدیل به یک بیمار با رفتاری خشونت آمیز خواهید شد.

عوارض مصرف دارو بدون تجویز پزشک سوء مصرف هیدرو کدون سوء مصرف اکسی کدون دارو های مخدر خطرات سوء مصرف مسکن اعتیاد به مصرف دارو

2- دارو های مسموم کننده مخدر

همه داروهای مخدر، از جمله هیدرو کدون و اکسی کدون، از تریاک مشتق شده اند؛ که همان منبع هروئین است. اگرچه زمانی که درست مصرف شوند، یک تسکین دهنده قوی درد هستند ؛ از طرفی یک پتانسیل بالا برای سوء استفاده و اعتیاد نیز دارند. داروی مسکن اکسی کدون با 45 درصد سوء استفاده نسبت به هیدرو کدون با 30 درصد سوء استفاده، محبوب و ارجح است. افرادی که از داروهای مسکن سوء استفاده میکنند، میگویند: “داروها باعث میشود به شدت احساس خوب و بالایی داشته باشند”. آنها ممکن است در اولین استفاده خود اظهار کنند که :”تا به حال چنین احساس بالایی را هیچگاه تجربه نکرده اند”.

3- سوء مصرف اکسی کدون

اگرچه که هیدروکدون شایعترین مسکن برای سوء استفاده است؛ اما اکسی کدون ارجح ترین مسکن است. این به خاطر آن است که اکسی کدون از قرص خالص می آید، در حالی که هیدروکودون با دیگر داروها ترکیب شده است.(اغلب و بطور معمول با استامینوفن یا تی لنول ترکیب شده است). سوء مصرف کنندگان میگویند با مصرف اکسی کدون، بدون استفاده از دیگر داروها احساس بالایی پیدا میکنند. سوء مصرف کنندگان اکسی کدون، تمایل به کارهای خطرناک دارند و اغلب با خرد کردن قرص، مخدر را از طریق بینی استنشاق می کنند؛ تعداد کمتری از آنها نیز با حل کردن قرص در آب، آن را به خود تزریق میکنند.

4- سوء مصرف هیدرو کدون

هیدرو کدون بیشتر استفاده میشود، چون تهیه آن از طریق نسخه آسانتر است. به دلیل اینکه این قرص با استامینوقن ترکیب شده است، نسبت به اکسی کدون کمتر اعتیادآور است. سوء مصرف کنندگان هیدروکدون، که تمایل دارند بیشتر محتاط باشند، کمتر آن را برای استنشاق یا تزریق مناسب میدانند. آنها بیشتر افراد مسن یا زنانی هستند که به جای اینکه آن را از خیابان بخرند، ترجیح می دهند از پزشک درخواست تجویز دارو را بکنند.

عوارض مصرف دارو بدون تجویز پزشک سوء مصرف هیدرو کدون سوء مصرف اکسی کدون دارو های مخدر خطرات سوء مصرف مسکن اعتیاد به مصرف دارو

5- سوء مصرف کنندگان مسکن های ضد درد چه کسانی هستند؟

افرادی که در مورد مسکن ها سوء مصرف می کنند، تمایل دارند تا از افراد معتاد به هروئین متفاوت باشند.آنها تمایل دارند که فکر کنند داروهایشان بیشتر قانونی و کمتر خطرناک است. در تحقیق فوق نشان داده شده است که بیشتر از 50 درصد از استفاده کنندگان میگویند: “مصرف قرص را برای کنترل درد و به عنوان داروی مناسب، مصرف کرده اند”.

دکتر سی سرو میگوید: “مصرف کنندگان داروهای مخدر داخل شهر، فقیر نیستند؛ آنها جوان و پولدارند.
در این بررسی، 54 درصد از استفاده کنندگان، زنان بودند.

6- سوء مصرف کنندگان چگونه داروهای مسکن را تهیه می کنند؟

داروخانه ها یک راه محبوب برای دریافت دارو نزد سوء مصرف کنندگان است؛ بخصوص مسکن هیدرو کدون. مطالعات نشان میدهد که بیشتر افرادی که مسکن مصرف نمی کنند، داروهای مسکن تجویز شده در نسخه را کامل استفاده نمی کنند. مسکن ها عموما در کابینت یا قفسه داروها گذاشته میشود ؛ ممکن است اغلب توسط یکی از دوستان یا اعضای خانواده این مسکن ها در واقع به سرقت روند. در بسیاری از موارد، استفاده کنندگان، قرصها را به رایگان از یک دوست یا خویشاوند دریافت می کنند. همچنین این داروها عموما در خیابان نیز به فروش می رسند؛ جایی که در آن میشود آن مسکن را به راحتی از یک دلال دارو خرید.

7- خطرات سوء مصرف مسکن ها

اگر به اندازه کافی از هر مخدری استفاده کنید، به دوزی خواهید رسید که تنفس شما را قطع خواهد کرد. سوء مصرف کنندگان مسکن ها، تمایل دارند تا از مخدرهای قویتری مثل مورفین، فنتانیل و هیدرومورفون دوری کنند؛ چرا که میدانند این مخدرها چه خطراتی دارند. اما با استفاده ازمسکن های هیدرو کدون و اکسی کدون، ما یک میخ میبینیم که مصرف کنندگان را به مصرف بالاتر و ویزیت در اتاق اورژانس میخکوب می کند. خطر دیگر، حرکت از نسخه مسکن به طرف هروئین است. یکی از سوء مصرف کنندگان می گوید: “قرصهای مسکن گران هستند؛ برای فردی که باید قرص زیادی مصرف کند، هروئین ارزانتر است”. روز به روز افراد بیشتری از مصرف مسکن به سمت هروئین کشیده میشوند.

عوارض مصرف دارو بدون تجویز پزشک سوء مصرف هیدرو کدون سوء مصرف اکسی کدون دارو های مخدر خطرات سوء مصرف مسکن اعتیاد به مصرف دارو

8- تشخیص سوء مصرف کنندگان مسکن در امریکا

از سال 1990، مرگ در اثر مصرف بیش از حد مخدر در ایالات متحده سه برابر شده است.75 درصد از مصرف زیاد مخدرها، ناشی از نسخه های مسکن هاست، و اغلب خارج از روال قانونی تجویز نسخه شروع شده است. سوء مصرف مسکن ها که “اعتیاد سفید” نیز نامیده میشود، به دلیل آن است که حتی گاهی پزشکان نیز خطرات آن را تشخیص نمی دهند. پزشکان امریکایی و شاید بیشتر از 99 درصد پزشکان در سراسر نقاط دنیا، هیدرو کدون را تجویز می کنند. دکتر سی سرو میگوید:

“هرچه بیشتر در باره افرادی که سوء مصرف دارند و چرایی آن بدانیم، باعث میشود بتوانیم سریعتر آن را تشخیص داده و جلوگیری ازسوء مصرف آن را نیز سریعترشروع کنیم”.


در این باره بیشتر بخوانید: راهنمایی درمورد مصرف اکسی کدون


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

 

5 1000
ارسال شده در 13 تیر 1396 توسط با موضوع داروها
ارکید
دندانپزشکی دکترسلام
کلینیک صدف

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
x