مشاوره زیبایی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی

عوارض جانبی بتنویت سندرم کوشینگ پسوریازیس پوسچر عمیق بتنویت و خارش سر استفاده از بتنویت در دوران بارداری و شیردهی

بتنویت نوعی داروی موضعی است که برای درماتیت پوست سر و یا پسوریازیس در آن منطقه تجویز میشود. این دارو حاوی عنصر فعال “بتامتازون” است که نوعی از داروست که به عنوان کورتیکواستروئید موضعی نامیده میشود. کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که برای کاهش التهاب به کار می روند. علت التهاب پوست، به وسیله آزاد سازی مواد مختلف تولید شده به وسیله سیستم ایمنی بدن است.

بتنویت و خارش سر

این مواد باعث میشوند تا عروق خونی گشاد شوند. در نتیجه ناحیه تحریک شده، شروع به قرمزی، تورم، خارش و دردناکی میکند، همانگونه که در درماتیت و اگزما می بینیم. زمانی که بتامتازون روی پوست زده میشود، به وسیله تاثیر در درون سلولهای پوست، برای کاهش آزاد سازی مواد التهاب زا کار میکند. در نتیجه باعث کاهش تورم، قرمزی و خارش میشود.

توانایی های زیادی از کورتیکواستروئیدهای کاربردی برای پوست وجود دارد. بتامتازون والریت 1/0 درصد، به عنوان یک کورتیکواستروئید قوی طبقه بندی شده است. این دارو برای درمان اختلال التهاب پوست مثل اگزما و پسوریازیس که به کورتیکواستروئیدهای ضعیف جواب نمی دهد، تجویز میشود. کرم کاربردی پوست سر بتنویت نازکتر مالیده میشود و کاربرد آن برای پوست سر، از پماد یا کرم بتنویت آسانتر است. این دارو برای درمان اختلالات التهابی پوست سر استفاده میشود.

چگونه از کرم کاربردی پوست سر بتنویت استفاده کنم؟

کرم موضعی کاربردی پوست سر بتنویت، باید روزی 2 بار، صبح و شب روی پوست سر مالیده شود. هر وقت شرایط بیماری شروع به بهبود کرد، باید مطابق دستور پزشک آن را تکرار کنید. اگر این دارو به صورت محلول بود، باید به صورت نازک و توسط سر لوله خود بطری دارو، روی پوست سر زده شود. شما میتوانید آن را روی سر خود مالش دهید، اما بگذارید به صورت طبیعی خشک شود ( نباید از سشوار استفاده کنید).

بتامتازون باید روی پوست سر گذاشته شود؛ نباید آن را شستشو دهید. اگر نیازی به شستشوی موهای خود دارید، باید قبل از استعمال محلول، سر خود را بشویید. مراقب باشید که از استعمال محلول کاربردی بر روی پوست صورت یا چشمها خودداری کنید. اگر تصادفا با چشمها یا پوست صورت تماس پیدا کرد، آن را با آب سرد بشویید.

بعد از استفاده از محلول کاربردی، دستهای خود را بشویید تا از انتقال تصادفی به دیگر نقاط بدن خودداری شود. مرطوب کننده ها را روی همان نقطه ای که دارو را استفاده کرده اید، نزنید. حداقل 30 دقیقه بین استفاده از مرطوب کننده و دارو فاصله بگذارید. در غیر اینصورت مرطوب کننده میتواند کورتیکواسترویید را رقیق کرده و مانع از اثر بالقوه آن شده یا آن را کاهش می دهد.

اگر بعد از دو تا چهار هفته بعد از شروع درمان، هیچ بهبودی در پوست سر ظاهر نشد، شما باید با پزشک خود مشورت داشته باشید. ممکن است تکرار یک دوره دیگر برای کنترل انعطاف پسوریازیس یا اگزمای شما لازم باشد، اما فقط با دستور پزشک این کار را انجام دهید.

عوارض جانبی بتنویت سندرم کوشینگ پسوریازیس پوسچر عمیق بتنویت و خارش سر استفاده از بتنویت در دوران بارداری و شیردهی

نکاتی که باید قبل از استفاده از محلول کاربردی بتنویت بدانید:

محلول کاربردی بتنویت، شامل الکل قابل اشتعال است. پس نزدیک شعله و اشیاء روشن مثل گاز، یا لوازم برقی، سیگار روشن، یا نزدیک سایر منابع گرمایی مثل سشوار آن را استفاده نکنید. در طی زمان استفاده و یا بلافاصله بعد از استفاده، برای خشک کردن موهایتان از سشوار استفاده نکنید. این دارو تنها برای استفاده موضعی روی پوست سر است. نباید روی صورت و یا هر قسمت از بدن استفاده شود. هیچگاه از این دارو به عنوان مرطوب کننده استفاده نکنید.

اگر کورتیکو استروئیدها روی قسمت بزرگی از پوست، به مدت طولانی استفاده شوند، چه مستقیم روی پوست مالیده شده و یا روی یک گاز استریل مالیده و گاز را روی پوست بگذارند، باعث جذب زیاده از حد دارو شده و باعث افزایش ریسک عوارض جانبی محلی مثل نازکی پوست شده و یا در قسمتهای استفاده شده، باعث کاهش تولید هورمونهای طبیعی توسط غدد آدرنال میشود.

برای جلوگیری از این کار، از مصرف مداوم و طولانی مدت آن تا حد امکان خودداری کنید. اگر متوجه شدید که به علت عدم بهبودی نیاز به مصرف بیشتر دارو دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر ناچارید از این دارو برای بچه ها استفاده کنید، نباید بیشتر از 5 روز از آن استفاده کنید. اگر فکر میکنید ناحیه اطراف پوست تحت درمان نیز، با دارو آلوده شده است ، استفاده از آن را متوقف و بلافاصله با پزشک خود  تماس بگیرید.

از این محلول کاربردی نباید در موارد زیر استفاده شود مگر با تجویز مستقیم پزشک و با توجه به علائم هشدار:

بچه ها

پسوریازیس: اگر چنانچه پزشک محلول کاربردی بتنویت را برای درمان پسوریازیس تجویز کرده است، باید یک معاینه عمومی و دوره ای با پزشک خود داشته باشید. این به دلیل آن است که اگرچه کورتیکواستروئیدها ممکن است برای پسوریازیس در کوتاه مدت مفید باشند، اما میتوانند گاهی اوقات حتی آن را بدتر کنند. ممکن است باعث شوند تا شرایط بازگشت بیماری بعد از توقف درمان مهیا شده و  به صورت پسوریازیس پوسچر عمیق درآید.

چه کسانی نباید از بتنویت استفاده کنند؟

– بچه های زیر یکسال

– پوست های مبتلا به ویروس (مثل آبله مرغان)

– پوست های مبتلا به قارچ (مثل کچلی) و پوستهای

مبتلا به باکتری (مثل زردزخم)

– این دارو نباید برای افراد مبتلا به آلرژی استفاده شود. بخصوص اگر فرد نسبت به هر کدام از

عناصر آن به تنهایی و یا در کل، دچار آلرژی باشد.

استفاده از بتنویت در دوران بارداری و شیردهی

داروهای خاص نباید در طی دوران بارداری و یا شیر دادن مصرف شوند. گرچه ممکن است داروهای دیگر برای این دوران مشکلی ایجاد نکنند. البته در مادران با وزن بالا، این دارو ممکن است باعث سقط جنین شود. همیشه قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود در باره اینکه باردارید یا قصد آن را دارید مشورت کنید.

از این دارو نباید در دوران بارداری یا شیردهی استفاده کرد، مگر زمانی که پزشک مصرف آن را ضروری بداند. حتی با تجویز پزشک نیز نباید دارو را در ناحیه وسیعی از پوست بمالید.

عوارض جانبی بتنویت سندرم کوشینگ پسوریازیس پوسچر عمیق بتنویت و خارش سر استفاده از بتنویت در دوران بارداری و شیردهی

عوارض جانبی بتنویت چیست؟

داروها و عوارض جانبی آنها، میتوانند در شرایط مختلف بر افراد اثر بگذارند. اگر عارضه جانبی شناخته شده ای مربوط به دارو ذکر شده باشد، دلیل آن نیست که هر فردی با استعمال آن، دارای این عارضه جانبی خواهد شد.

– تحریک پوست در نقطه استفاده شده، مثل سوزش یا خارش

– التهاب های آلرژیک پوست (درماتیت های تماسی)

– نازک شدن پوست

– احساس کشش در پوست

تلانژکتازی یا گشاد شدن مویرگها که از زیر پوست مشخص است

– تغییرات در رنگدانه پوست

– رشد بیش از اندازه موی زائد

استفاده طولانی مدت از این دارو در ناحیه وسیعی از پوست، بر روی پوست برهنه، ترک پوست، پوست چین و چروک دار و یا زیر پانسمان باز، ممکن است نتایج نادری از عدم جذب کافی کورتیکواستروئید و به وجود آمدن عوارض جانبی آن مثل افزایش تولید هورمونهای طبیعی بدن توسط غدد آدرنال و یا سندرم کوشینگ خواهد شد.

تداخل بتنویت روی دیگر داروها

برای تداخل این دارو با دیگر داروها، گزارش شناخته شده ای وجود ندارد. اگر چه مثل همه داروها آگاهی پزشک معالج از همه داروهای مصرفی شما( چه توسط پزشک تجویز شده باشد و چه داروی گیاهی باشد)، قبل از شروع درمان ضروری است. چنانچه در حین استفاده از این دارو مجبور به استفاده از داروی دیگری شدید، باید حتما با پزشک معالج و یا دکتر داروساز خود در باره تداخل احتمالی آنها مشورت داشته باشید. اگر مجبور بودید دو محلول یا دو کرم را بر روی نقطه تحریکی پوست سر بگذارید، پیشنهاد میشود چند دقیقه ای بین استعمال هر محصول فاصله بیندازید.

این باعث میشود که هر دارو زمان کافی برای چذب داشته و از مخلوط شدن دو دارو روی پوست سر جلوگیری شود. اگر میخواهید از مرطوب کننده استفاده کنید، چنانچه زمان استفاده از مرطوب کننده بلافاصله قبل یا بعد از استعمال محلول کاربردی باشد، باعث رقیق شدن آن و در نتیجه تاثیر کمتر آن خواهد شد. مزطوب کننده را در زمان دیگری از روز استفاده کرده و یا حداقل 30 دقیقه قبل یا بعد از استعمال دارو، از آن استفاده کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

5 1000
ارسال شده در 15 تیر 1396 توسط با موضوع پزشکی
سیب سرخ

پیشنهاد سردبیر

 • تأثير مثبت داروهاي ضد افسردگي مدرن بر التهابات خارشي
 • توصیه های پزشکی در مورد مایکروفر
 • افسردگی چه خوبی هایی دارد؟
 • برخی سردردها علامت خوبی نیستند!
 • چه عواملی سبب آلودگی هوا شده اند؟!
 • دقیقا زمانی که حوصله ندارید ورزش کنید!
 • معرفی نوشیدنی معجزه کننده برای سلامتی
 • دانستنی های مهم در مورد وزوز گوش
 • محبوبترین ها

 • افرادی که به ابولا مبتلا شده دوباره مبتلا خواهند شد!
 • بختک یا فلج خواب چیست؟ درباره آن چه می دانید؟
 • بیماری سارکوئیدوز راباهم مرور میکنیم
 • درمان های مکمل برای سرطان چه مواردی هستند؟
 • زمینه های ایجاد کننده درد در معده
 • شناسایی سرطان گلو با این نشانه ها
 • نکاتی برای عدم ابتلای خانم ها به سرطان
 • مراقبت های مهم برای مبتلایان به آبله مرغان
 • رپورتاژ

 • کلینیک چشم پزشکی ساج
 • هایفو HIFU – لیفت صورت بدون جراحى
 • ارائه خدمات ویژه سلامت و زیبایی دندان در کلینیک دیبا
 • تغذیه و تناسب اندام در کلینیک ایران نوین
 • کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی رویال
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x