مشاوره زیبایی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی

ورزش در هفته دهم بارداری هفته دهم بارداری ممنوعیت های هفته دهم بارداری ماه سوم بارداری علائم هفته دهم بارداری سونوگرافی در هفته دهم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته دهم بارداری

اگر شما هم جزء آن دسته از مادرانی هستید که در هفته دهم بارداری خود به سر می برید، تبریک ویژه ما را پذیرا باشید. شما توانسته اید، نه هفته از بارداری خود را با موفقیت سپری کنید. در هفته دهم بارداری کودک شما دیگر یک رویان نیست و وارد مرحله جنینی شده است. اکنون روز به روز اعضای چهره او کامل تر می شود. در این مطلب به بیان مراقبت ها و توصیه های لازم برای مادر و جنین در هفته دهم بارداری می پردازیم.

کودک شما در هفته دهم بارداری چگونه تغییر می کند؟

اكنون مرحله موسوم به دوره جنيني آغاز شده است. در اين مرحله، بافتها و اندام هاي بدن او به سرعت رشد كرده و كامل مي شوند. اكنون اندام هاي حياتي او شامل كبد، كليه، روده ها، مغز و ريه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز كردن فعاليت خود هستند. هر چند اين اندام ها در ادامه دوران حاملگي به رشد خود ادامه مي دهند.

كبد او به ساختن گلبولهاي خوني مشغول است و ديگر به كيسه زرده كه قبلا اين سلولها را تامين مي كرد، نيازي نيست و اين بافت به تدريج از بين مي رود. کلیه ها در حال فیلتر کردن خون و تولید ادرار هستند. سر او در مقايسه با چند هفته قبل نسبتا كوچكتر است، اما هنوز هم تقريبا نيمي از طول بدن او را تشكيل مي دهد. پيشاني او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در بر گرفته و جلوتر از سر او قرار دارد. پيشاني او در آينده عقب تر خواهد رفت و ظاهر كودك شما به يك انسان كامل شبيه تر خواهد شد.

هر روز جزئيات بيشتري بر روي بدن او ظاهر خواهند شد: ناخنهاي انگشتان دست و پا، و موهايي شبيه به كرك هلو. انگشتان او اكنون كاملا از يكديگر جدا شده اند. بازوها در محل آرنجها خميده شده و انحناي كمي پيدا كرده اند. دستانش از مچ خم شده و روي قلبش قرار گرفته اند. پاهاي او بزرگتر شده اند و احتمالا پاهاي او به اندازه اي بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوي بدن او به يكديگر برخورد كنند. ناخن های او در حال ایجاد شن هستند. او مشغول بلعيدن مايع آمنيوتيك بوده و با پاهايش لگد مي زند!

مغز کودک به طوری باورنکردنی 25،000 نورون جدید در هر دقیقه ایجاد میکند.

اگر نوزاد شما پسر باشد تولید هورمون تستوسترون در او آغاز شده است.

جلوی سر نوزاد شما از غضروف به استخوان تبدیل شده است ولی هنوز هم نرم است.

جفت در حالی که خود هنوز در حال تکامل و رشد است ولی کلیه نیاز های تغذیه ای جنین را تامین می کند.

اگر قادر بوديد كودك خود را در هفته 10 بارداری نگاه كنيد، مي توانستيد شكل كلي ستون فقرات او را از زير پوستش كه به كلفتي يك كاغذ پوستي است ببينيد.

اعصاب او از طرف نخاع در حال شكل گيري مي باشند.

کودک شما در هفته دهم بارداری چقدر بزرگ شده است؟

ورزش در هفته دهم بارداری هفته دهم بارداری ممنوعیت های هفته دهم بارداری ماه سوم بارداری علائم هفته دهم بارداری سونوگرافی در هفته دهم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته دهم بارداری

میوه های مختلفی هستند که اندازه جنین شما در هفته دهم بارداری، متناسب با اندازه آن هاست. توت فرنگی یک میزان ایده آل برای اندازه گیری جنین در هفته دهم بارداری می باشد. ممکن است اندازه جنین شما در هفته دهم بارداری، از سر تا پایین ستون فقرات 5/1 اینچ و وزن او 12/0 گرم باشد.

هفته دهم بارداری و تغییرات در بدن مادر

اكنون اندازه رحم شما دو برابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه يك گلابي بود. در هفته دهم بارداری، اندازه آن در حدود يك گريپ فروت مي شود. در معاينه بعدي توسط پزشك، ممكن است بتوانيد به كمك گوشي طبي كه پزشك بر روي شكم شما حركت مي دهد، صداي ضربان قلب تند كودك خود را بشنويد.

برخي از خانمها مي گويند كه صداي قلب كوچك كودكشان شبيه به صداي اسبهايي است كه چهار نعل مي دوند و شنيدن اين صدا براي اولين بار، يكی از بهترين لذتهای سه ماهه اول حاملگی است.

علائم هفته دهم بارداری

1- سوء هاضمه و یبوست

مشکل اصلی در این مرحله به وجود آمدن سوء هاضمه، نفخ و یبوست در شما خواهد بود. ماهیچه های زنان در دوران بارداری آرام تر از قبل کار می کنند، از این رو در این دوران روده ها نمی توانند کارهای خود را به صورت کامل، همانند روزهای قبل از بارداری انجام دهند.  استفاده زیاد از مواد غذایی فیبردار و نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از بروز یبوست در دوران بارداری مفید خواهد بود.

2- براق شدن پوست مادر

افزایش سطح هورمون HCG و پروژسترون در بدن مادران باردار، باعث افزایش ترشح چربی بر روی صورت آن ها شده و پوست را سالم تر، درخشان تر و صاف خواهد کرد. افزایش حجم خون اضافی در بدن مادران باردار هم، سبب درخشش و ترمیم پوست آن ها خواهد شد و به نظر خواهد رسید که صورتشان چاق و پر گوشت شده است.

ورزش در هفته دهم بارداری هفته دهم بارداری ممنوعیت های هفته دهم بارداری ماه سوم بارداری علائم هفته دهم بارداری سونوگرافی در هفته دهم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته دهم بارداری

3- آکنه و لکه

در برخی از زنان باردار، با افزایش چربی پوست ممکن است شیوع بیماری آکنه یا جوش در آن ها آغاز شود. اگر شما به عنوان یک مادر باردار، قبل از شروع دوران بارداری هم دچار آکنه و لکه بر روی پوستتان بودید، ممکن است رفته رفته شرایط آن ها بدتر شود.

4- التهاب لثه های مادران

دندان ها و لثه های مادران در این دوران ممکن است کمی دچار مشکل شوند. ترشح سطح بالایی از پروژسترون در بدن مادران باردار و به همراه آن، افزایش جریان خون در بدن آن ها، باعث نرم شدن بافت های لثه خواهد شد. چون التهاب لثه در این دوران به دلیل بارداری رخ می دهد، آن را “التهاب لثه بارداری” نامیده اند. اگرچه بسیاری از علائم بارداری در سه ماهه دوم بارداری پایین خواهد آمد، اما التهاب لثه بارداری ممکن است با پیشرفت بارداری در مادران افزایش یابد.

هفته دهم بارداری و ورزش های مناسب برای مادر

یوگا ورزش بسیار مناسبی برای زنان باردار است. یوگا بین قسمت‌های بالایی بدن و قسمت‌های پایینی بدن توازن ایجاد می کند و به شخص اجازه می دهد که وزن اضافه را راحت‌تر حمل کند. همچنین یوگا عضلات مربوط به کمر و عضلاتی را که در زایمان کارکرد دارند، تقویت می کند و به آرامش روحی شما کمک میکند.

هفته دهم بارداری و مراقبت‌های مادر و جنین

1- در هنگام بارداری لثه‌های برخی از زنان حالت شکننده پیدا می‌کند و دچار خونریزی می‌شوند و زمینه را برای ابتلا به آلودگی‌ها  فراهم می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل در روز حداقل 2 بار به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید و از نخ دندان نیز به طور مرتب استفاده کنید. مسواک مورد استفاده شما باید کوچک و نرم باشد. دقت کنید که غرغره کردن آب نمک التهاب لثه‌ ها را کمتر می‌کند. برای کاهش این مشکل از خوردن شیرینی و غذاهای چسبنده خودداری کنید.

2- اگر در خانواده‌یتان فردی مشکل ژنتیکی داشته حتماً از پزشک خودتان درباره تست CVSپرس و جو کنید. این تست برای افرادی تجویز می‌شود که مشکلات ژنتیکی در خانواده خود دارند و در هفته‌های 10 تا 12 این آزمایش برای بررسی جنین انجام می‌شود. البته این تست برای افراد باردار بالای 35 سال سن نیز توصیه می‌شود.

هفته دهم بارداری و تغذیه مناسب برای مادر و جنین

با انتخاب برنامه غذایی مناسب و متنوع، می‌توانید کودک خود را از طریق مواد گوناگون تغذیه کنید.

برای به دست آوردن 2000 کالری از مواد غذایی، رژیم غذایی زیر توصیه می‌شود:

 • 170 گرم از نان و حبوبات
 • 155 گرم پروتئین (گوشت و لوبیا)
 • 3 فنجان لبنیات
 • 2 فنجان میوه (تازه، یخ زده و خرد شده)
 • 2 ½ فنجان سبزیجات (تازه، یخ زده و خرد شده)
 • ماهی سالم مصرف کنید و رهنمودهای زیر را برای مصرف ماهی به خاطر بسپارید:
  * از مصرف کوسه ماهی، شمشیر ماهی و ماهی خال مخالی به دلیل دارا بودن جیوه بالا خودداری کنید.
  * هر هفته 350 گرم غذای دریایی بدون جیوه استفاده کنید.
  * ماهی خام هرگز مصرف نکنید. مانند سوشی.
  * از سالم بودن ماهی اطمینان حاصل کنید.

 

ورزش در هفته دهم بارداری هفته دهم بارداری ممنوعیت های هفته دهم بارداری ماه سوم بارداری علائم هفته دهم بارداری سونوگرافی در هفته دهم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری و هشدارها

دچار استرس و اضطراب های شدید نشوید: در این موقع از بارداری احتمال اینکه در زمان‌های مختلف، حالات روحی متفاوت و گاه ضد و نقیضی داشته باشید بسیار است. دمی شادمان و خوشحال و لحظه‌ ای دیگر غمگین و افسرده و یا عصبانی هستید. دلیل این حالات، هورمون‌های بارداری هستند که بر روی بدن شما تاثیر می گذارند. کم کم با گذشت زمان و سپری شدن دوره سه ماهه اول و رسیدن به سه ماهه دوم این هورمون‌ها به تعادل می رسند و شما کمتر به این حالات ضد و نقیض دچار می شوید. در هفته دهم بارداری هر وقت احساس ناراحتی یا افسردگی یا اضطراب شدید برای رفع آن ورزش های تنفسی را انجام دهید یا از کارهایی که اضطراب و ناراحتی شما را شدیدتر میکند، دوری کنید. استرس برای رشد کودک شما مانند سم میباشد پس به فکر خود و کودک خود باشید.

هفته دهم بارداری و نکاتی برای پدرها 

– شما برای حمایت از همسرتان گیج شده اید. بهترین کار این است که از خودش بپرسید. در هفته دهم بارداری، او نمی تواند با شما ارتباط برقرار کند و شما باید مکالمه را شروع کنید. این مسئله به خاطر تغییرات هورمونی است.

– سعی کنید به او حس خوبی بدهید و گردن و پاهایش را ماساژ دهید. ماهیچه های حساس نیاز به آرام شدن دارند. برایش هدیه بخرید تا بفهمد چقدر دوستش دارید. هر تغییر مثبتی را به او بگویید و او را تشویق کنید. اگر چیزی نمی بینید از تخیل خود استفاده کنید.

– در هنگام ورزش، راه رفتن و شنا کردن همراهش باشید. این کار به او کمک می کند ورزش را ادامه دهد. زیرا تنها بودن باعث تغییر روحی و خستگی شدید می شود. اما او را مجبور به انجام کاری نکنید. گاهی او حتی انرژی برای بیرون آمدن از رختخواب نداشته باشد. در این زمان با او همدردی کنید و شرایطش را درک کنید.

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است


 

دوران بارداری از هفته اول تا سوم

هفته چهارم بارداری و مراقبت های لازم

هفته پنجم بارداری و مراقبت های لازم

هفته ششم بارداری و مراقبت های لازم

هفته هفتم بارداری و مراقبت های لازم

هفته هشتم بارداری و مراقبت های لازم

هفته نهم بارداری و مراقبت های لازم

5 1000
ارسال شده در 19 تیر 1396 توسط با موضوع مراقبت های دوران بارداری
پيلتن شاپ

پیشنهاد سردبیر

 • رفع موارد کم آبی در بدن
 • جلوگیری از سکته مجدد با تغییرات شیوه ی زندگی و کنترل فشار خون
 • نکات مهمی که باید درباره بارداری در سنین بالا بدانید
 • این ادویه ها و داروهای گیاهی برای لاغری مناسب هستند
 • 5 علامت سفت شدگی بافت MS یا مولتیپل اسکلروزیس
 • به روزترین و بدون عوارض ترین راه درمان آرتروز
 • عارضه های اسکلتی-عضلانی با لپ تاپ
 • مصرف عسل از نظر متخصصین طب سنتی
 • محبوبترین ها

 • هر چه که باید درباره عرق بادرنجبویه بدانیم
 • چای سفید چه فوایدی برای لاغری دارد؟
 • روش های طبیعی برای پاک سازی کلیه ها
 • عرق کاسنی در ماههای پایانی بارداری ممنوع
 • زنجبیل و این روش های درمانی
 • مزایای استفاده از نعنا برای سلامتی
 • بهبود آنفلوآنزا با عناب
 • نشانه های مختلف برای اختلالات تیروئید در بدن
 • رپورتاژ

 • کرم های طبیعی و شگفت انگیز شرکت ایده آرای پیشگام
 • موسسه تخصصی و زیبایی پوست تانی
 • دکتر صابر گوگانی متخصص ارتودنسی دندان
 • بیش از آن‌چه فکر می‌کنید از دندان‌هایتان کار می‌کشید!
 • کمک به بهبود هضم و افزایش ایمنی
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x