مشاوره زیبایی
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی

ورزش در هفته چهاردهم بارداری هفته چهاردهم بارداری علائم بارداری در هفته چهاردهم سه ماهه دوم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته چهاردهم بارداری

اکنون شما وارد هفته چهاردهم بارداری شده اید. در این هفته می توانید بزرگی شکم، ورم لب ها و بینی خود را احساس کنید. اما هنوز هم دیگران نمی توانند این علائم را در شما تشخیص دهند، زیرا کسی بدن شما را مانند خودتان نمی شناسد. احساس وجود فرزند در رحمتان شادی بی نظیری در شما ایجاد خواهد کرد. در این مطلب توصیه ها و مراقبت های هفته چهاردهم بارداری را بیان خواهیم کرد.

کودک شما در هفته چهاردهم بارداری چگونه تغییر می کند؟

اندازه کودک شما از سر تا پا در حدود 8.9 سانتی متر و تقریبا به اندازه یک لیمو است. کودک شما حدود 60 گرم وزن دارد. بدن او سریع تر از سر او رشد می کند و سر او اکنون بر روی یک گردن خوش ترکیب تر قرار گرفته است. در آخر این هفته، دست های او درازتر شده اند و اندازه آنها با کل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید کمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندام های او متناسب شوند.

 

هم چنین به تدریج پوششی از موهای کرک مانند و بسیار نرم که لانوگو یا کرک جنینی نامیده شده و نازک، بی رنگ و فاقد مغز هستند، تمام بدن او را خواهد پوشاند. کبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می کند. این امر نشان می دهد، کبد فعالیت مناسبی دارد. طحال نیز همکاری خود را در تولید گلبول های قرمز خون آغاز می کند.هم چنین ادرار کودک داخل مایع آمنیوتیک می ریزد. این کار، یک فرآیند طبیعی است که تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت.

 

شما هنوز هم قادر نخواهید بود حرکتهای کودک خود را احساس کنید، اما دست ها و پاهای او که اکنون حدود 1.25 سانتی متر طول دارند، فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آن جایی که مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز کرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند که به صورت نگاه با چشم های نیمه باز، اخم کردن و شکلک درآوردن، دیده می شود. اکنون کودک شما می تواند چنگ بیندازد و هم چنین می تواند انگشت شست خود را بمکد!

کودک شما در هفته چهاردهم بارداری چقدر بزرگ شده است؟

می توانید مشت خود را محکم گره کرده و اندازه فرزندتان را که حالا در هفته چهاردهم بارداری قرار گرفته است، تصور کنید. او اینک در داخل رحم شما، به وسیله شناور شدن در کیسه آب که متناسب با اندازه اوست، به طور کامل از عفونت ها و ضربه محافظت می شود. تقریبا اندازه طول بدن جنین از بالای سر تا پایین بدنش در هفته چهاردهم بارداری برابر با 5/8 تا 9 سانتی متر بوده و وزن او تقریبا حدود 5/1 اونس و یا 40-45 گرم می باشد. جای تعجب نیست که شما به عنوان یک مادر باردار در این دوره، علائم عجیب و غریبی را تجربه می کنید و از چنگال گرسنگی رهایی نداشته باشید. چون فرزندتان با سرعت بیشتری در حال رشد است، به همین دلیل نیاز بدن او به دریافت مواد غذایی افزایش خواهد یافت.

هفته چهاردهم بارداری و تغییرات در بدن مادر

با ورود مادر حامله به هفته چهاردهم بارداری، رحم او تمام محدوده ی لگن را کاملا پر خواهد کرد. همچنین، در حال حاضر شکم مادر باردار گسترش یافته و شروع به بزرگ شدن می کند. به همین خاطر، یک دست انداز کوچک در شکم او مشاهده خواهد شد که می تواند به راحتی، وجود یک نوزاد در حال رشد را در رحم مادر اثبات کند.

علائم هفته چهاردهم بارداری

 1- درد شکم

ورزش در هفته چهاردهم بارداری هفته چهاردهم بارداری علائم بارداری در هفته چهاردهم سه ماهه دوم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته چهاردهم بارداری

به عنوان یک مادر حامله به یاد داشته باشید که درد شکمی حاصله در این هفته از بارداری، ناشی از بزرگ شدن رحم شما به دلیل رشد فرزندتان خواهد بود. هر چند بدنتان با بسیاری از تغییرات این دوره از بارداری کنار آمده و با آمادگی کامل، فرزند داخل رحمتان را تحت پوشش قرار داده است، اما شما مجبور به تحمل رنج و درد بیشتری، به عنوان بخشی از علائم کل دوران بارداری هستید. اجازه دهید کمی هم در مورد درد زایمان صحبت کنیم که می توان ادعا کرد، درد شکمی در دوران حاملگی در مقایسه با آن بسیار ناچیز است. اما بدانید که همه این دردها، هنگام شنیدن گریه فرزندتان فراموش خواهد شد. از آنجایی که رباط های اطراف رحم مادر باردار به دلیل رشد رحم راحت نیستند، همه کشش ها و بیشتر شدن درد در ناحیه شکم هم ناشی از آن خواهد بود.

2- تاری دید

اگر شما یکی از مادرانی باشید که قبل از آغاز دوران بارداری از لنزها برای بهتر دیدن محیط پیرامون خود استفاده می کردید، پس بدانید که دوران حاملگی می تواند قدرت بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بارداری مادران، شکل چشم های آن ها را تغییر داده و همچنین باعث کاهش تولید اشک در چشم ها می شود.

راه حل: بهترین و آسان ترین روش حل این مشکل، مراجعه به پزشک متخصص چشم و استفاده از عینک به جای لنزهای تماسی می باشد، اما اگر شما از لنزهای تماسی برای اهداف زیبایی استفاده می کنید، بهتر است آن را در دوران بارداری کنار بگذارید.

3- فراموش کردن انجام فعالیت ها

از دست دادن قدرت ذهن در این شرایط، به عنوان یکی از علائم دوران بارداری، برای هر مادری طبیعی خواهد بود. حجم سلول های مغزی مادران حامله به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. اما فراموش نکنید که تمام این شرایط به وجود آمده در بدن مادران باردار، پس از اتمام فرایند زایمان تصحیح خواهد شد و شما هم مانند سایر مادران، به روال عادی زندگی خود باز خواهید گشت.

راه حل: نوشتن لیست کارها، قرار دادن یادداشت ها و سوئیچ ها در یک جای مخصوص و استفاده از آلارم برای یادآوری کارهای مهم روزانه، در این دوران بسیار مفید خواهد بود.

4- ضخیم و درخشان شدن موها

نکته ای که در هفته چهاردهم بارداری، توجه شما را مانند هر مادر باردار دیگری به خودش جلب خواهد کرد، رشد موهای شما خواهد بود که نسبت به قبل ضخیم تر و درخشان تر شده است. رشد موهای مادران باردار می تواند یکی از علائم سودمند این دوره باشد. اگر شما به عنوان یک مادر باردار از رشد زیاد موهای خود لذت می برید، لازم است بدانید که این شادی فقط برای مدت کوتاهی طول خواهد کشید.

5- تشکیل هاله پررنگ دور پستان:

تشکیل هاله‌ های کمرنگ دور پستان، پوست اطراف ناف، زیربغل یا ران‌ها اتفاق می افتد. با پایان حاملگی خود به خود این هاله ها برطرف می شوند.

6- آکنه و کک و مک:

اگر لکه‌های قهوه ای را در صورت خود حس می‌کنید، این لکه‌ها طبیعی هستند و می‌توانید با استفاده از چند ماسک طبیعی آنها را از بین ببرید. گاهی ممکن است که این لکه ها تا زمان زایمان با شما همراه باشند.

7- احساس گرما:

ورزش در هفته چهاردهم بارداری هفته چهاردهم بارداری علائم بارداری در هفته چهاردهم سه ماهه دوم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته چهاردهم بارداری

دراین هفته‌ها ممکن است گرمای بیشتر در بدن خود حس ‌کنید. این به دلیل افزایش صعودی حجم خون شماست.

8- کرامپ عضلانی:

بهترین روش مقابله با کرامپ، ماساژ دادن آن قسمت، استراحت و هم چنین استفاده از کمپرس آب سرد می باشد.

ورزش مناسب در هفته چهاردهم بارداری 

پیاده روی، شنا و یا شرکت در کلاس های یوگای دوران بارداری، ورزش هایی هستند که می توانند هم برای سلامتی شما و هم برای رشد فرزند داخل رحمتان بسیار مفید و کمک کننده باشند.

بهتراست در این دوران به صورت چهار زانو یا ضربدری بنشینید. به خاطر داشته باشید در این وضعیت همیشه پشت خود را صاف نگه‌ دارید.

ایستادن به مدت طولانی برای شما مناسب نیست ممکن است دچار واریس وریدی شوید. بهتر است بعد از ایستادن مدت طولانی استراحت کنید و پاهایتان را بالاتر از قلب قراردهید.

هفته چهاردهم بارداری و مراقبت‌ های مادر و جنین

لازم است بدانید در حال حاضر با فروکش کردن حالت تهوع و استفراغ، درد گرسنگی بیشتر از همه چیز شما مادر باردار را عذاب خواهد داد. این شرایط شما را به چرخش بیشتر در دور و اطراف مواد غذایی مجبور خواهد نمود.

در زمان بارداری اهمیت بیشتری به بهداشت دهان و دندان‌های خود بدهید. در این زمان لثه ها کمی متورم می‌شوند و امکان عفونت کردن دندان‌ها زیاد است. پس از هر وعده غذایی دندان‌ها و زبان خود را مسواک بزنید.

هفته چهاردهم بارداری و تغذیه مناسب برای مادر و جنین

ورزش در هفته چهاردهم بارداری هفته چهاردهم بارداری علائم بارداری در هفته چهاردهم سه ماهه دوم بارداری دوران بارداری تغذیه مادر در هفته چهاردهم بارداری

1- مصرف پرتقال را در فراموش نکنید، زیرا این ماده سرشار از ویتامین سی است که سیستم ایمنی بدن را می‌سازد و خواص اکسیداتیو آن به بهبود سریع‌تر سلول‌هایی که آسیب دیده‌اند، کمک می‌کند.

2- زمانی که بیرون از خانه هستید، اسنک‌هایی مقوی به همراه خود داشته باشید تا هنگام گرسنگی میل نمایید.

3- در این مدت باید شیر کم چرب، زیاد مصرف کنید تا ذخیره کلسیم مورد نیاز کودک برای رشد و پرورش استخوان‌هایش کافی باشد.

هشدارها در هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند برای شما خطرناک باشد و خونریزی بعدی را در پی داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم به برداشتن شیء دارید، ابتدا چمباتمه زده، در این حالت پشت خود را صاف نگه دارید و از عضلات پای خود برای بلند شدن و برداشتن اجسام کمک بگیرید.

هفته چهاردهم بارداری و نکاتی برای پدرها 

– درباره تغییراتی که پس از زایمان ایجاد می شود با همسرتان صحبت کنید. این تغییرات شامل اسم گذاشتن، شیردهی و تنها گذاشتن فرزند است.

– اگر همسر شما کار می کند به او اطمینان دهید می توانید در نگهداری از بچه به او کمک کنید. همچنین محدودیت های خود را نیز به او بگویید.


هرگونه استفاده با نام دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.


5 1000
ارسال شده در 20 تیر 1396 توسط با موضوع مراقبت های دوران بارداری
پيلتن شاپ

پیشنهاد سردبیر

 • 8 علت ورم و بزرگی شکم که ممکن است کمتر شنیده باشید
 • دیگر مام های ضدعرق به بدنتان نزنید
 • سلامت سیستم ایمنی بدن با این تکنیک ها
 • اولين واكسن سرطان پروستات
 • دمنوش گل محمدی و خواص فوق العاده آن
 • تاثر معنویت روی عشق
 • راهنمایی های لازم برای رعایت رژیم سبزیجات
 • ویتامین هایی که از سفید شدن موها جلوگیری می کنند
 • محبوبترین ها

 • فعالیت ورزشی چه نتیجه ای بر کم مویی و رشد موی سر دارد؟
 • زیبا شدن چهره به بهای خطر مرگ
 • بهترین روش های مراقبت از پوست خشک و حساس
 • ایا کم شدن مو همان ریزش مو است؟
 • کدام سن چه کرم ضد چروکی برای دور چشم؟
 • درمان آکنه پوست
 • درباره درماتوفیتوز یا قارچ پوستی بیشتر بدانید.
 • سرعت رشد ناخن با یک ترفند ساده
 • رپورتاژ

 • جراحی ترمیمی،پلاستیک و زیبایی دکتر شاهین بهجو
 • محصولات بهداشتی و پزشکی مقرون به صرفه و با کیفیت
 • محصولات طبیعی و موثر برای بهبود کیفیت سطح زندگی
 • هزینه لیپوماتیک (پیکرتراشی)
 • پمپرز اصل چطور از آلمان به ایران می‌رسد؟!
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x