کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
دکتر وحید عارفی
دکتر وحید عارفی
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر عامری
دکتر محمدحسن عامری
دکتر نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
نیلوفر داوودپور
دکتر نیلوفر داودپور
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
دکتر افشین قرایی
افشین قرایی
کلینیک دیبا
دندانپزشکی دیبا
دکتر محمدرضا کاظمی
دکتر محمدرضا کاظمی
به گفته کارشناسان، ماهواره یکی از اصلی ترین عوامل در از هم پاشیدن کانون خانواده هاست! کافی است چند قسمت از یک سریال ماهواره ای را ببنید، پس از آن به صورت اعتیاد وار معتاد به دیدن آن برنامه خواهید شد، همین امر کافی است تا این برنامه ها با روندی بسیار آهسته اما عمقی، تاثیرات خود را بر زندگی و افکار شما بگذارند و کم کم این مسائل را برای شما و اعضای خانواده تان به نوعی مسئله عادی تبدیل سازند… در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

شبکه های ماهواره ای با سیاست های خاص، برنامه هایی را برای کودکان و نوجوانان تهیه می کنند که با هنجارها و ارزش های ایرانی کاملا در تضاد است و این موضوع زمینه بزهکاری را در این گروه سنی افزایش می دهد.

در دنیای امروز ابزارها و رسانه‌های گوناگونی گوی سبقت را  برای عرضه برنامه های خود به مخاطب از یکدیگر ربوده اند، تعدد رسانه ها برای عرضه برنامه های مختلف به مخاطب سودمند است اما برخی رسانه ها گاهی موازین اخلاق را در برنامه ها و سریال ها زیر پا می گذارند،و اطلاعاتی را با اهدافی خاص به مخاطب تزریق می کنند که پیامدهای جبران ناپذیری برای فرد و جامعه به همراه دارد.

برنامه ها و سریال های ماهواره ای با تفکر کودکان در تضاد هستند

برنامه شبکه های ماهواره ای از جمله مواردی هستند که افراد را در هجوم اطلاعات و هنجارهای متفاوت با جامعه ای که در آن زندگی می کنند قرار می دهند، هنجارهایی که به طور صریح با ارزش های اصلی افراد مغایرت دارند.

بهروز رجبی روانشناس و مشاور خانواده در این باره می گوید: ماهواره در برخی از خانواده‌های ایرانی جای خود را باز کرده و والدین  فارغ از هیچ گونه نظارت، کودک و نوجوان خود را در معرض هجمه برنامه های بی قید و بند این ابزار قرار می دهند.

بهروز رجبی مشاور خانواده و روانشناس با بیان اینکه کارشناسان  تربیتی بر این باورند که کودکان و نوجوانان باید برنامه‌های متناسب با موقعیت سنی خود را تماشا کنند و نظارت بر این موضوع باید از سوی والدین انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه ماهواره با سیاستگذاری خاص برای کودکان و نوجوانان برنامه هایی را پخش می کند که موازین اخلاقی در آن رعایت نشده، ادامه داد:این برنامه ها عواقب جبران ناپذیری  در رشد اجتماعی و تربیتی او به دنبال دارد.

این روانشناس تاکید کرد: اغلب برنامه های ماهواره‌ای با هنجارهای تعیین شده قبلی کودکان در تضاد هستند و این موضوع باعث بروز سردرگمی و دوگانگی حسی و رفتاری در آنها خواهد شد، زیرا بسیاری از برنامه های این شبکه‌ها برای این گروه سنی مناسب نیستند​؛ از سوی دیگر تبلیغاتی که در بین برنامه‌های ماهواره ای پخش می‌شود، فارغ از هر گونه رعایت نکات تربیتی به مسایلی می پردازد که کنجکاوی و درگیری ذهنی بی مورد کودک و نوجوان را در پی خواهد داشت.

این مشاور خانواده افزود: شخصیت‌های سریال‌ها و برنامه‌های ماهواره ای  موجب تغییر نوع برخورد افراد در محیط خانواده، محافل و مهمانی‌ها می‌شود و در این میان کودکان تاثیرپذیری بیشتری نسبت به سایرین دارند و الگوبرداری غلط کودکان باعث ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی آن ها شده و بدون اینکه ظرفیت لازم برای پذیرش آن تغییرات را داشته باشند، منجر به بروز رفتارهایی می‌شود که با فرهنگ جامعه ای که در آن زندگی می کنند هیچ تناسبی ندارند.

وی با اشاره به تاثیر گروه همسالان اظهار داشت: در کنار این مسائل، ارتباط با گروه‌های همسن و سال و ترویج رفتارهایی که هر کدام از شبکه‌های ماهواره‌ای دیده‌اند باعث می‌شود این تاثیرپذیری به مراتب بیشتر شود،برداشت‌های غلط از آنچه که در این قبیل برنامه‌ها ارائه می‌شود منجر به بلوغ زودرس و بروز رفتارهای پرخطر جنسی در این گروه می شود.

این روانشناس تصریح کرد: رفتارهایی که اگر بستر لازم و مطابق با عرف جامعه برای آن فراهم نباشد منجر به بروز انحرافات رفتاری و جنسی و در نهایت بزهکاری افراد می‌شود.

الگوهای ناسالمی که ماهواره ها تعریف می کنند

جهان امروز در محاصره انواع اطلاعات و تغییرات گوناگون قرار دارد و کودکان به عنوان تاثیر پذیرترین قشر، به راهنمایی و حمایت اجتماعی بیشتری نیاز دارند.

امان الله قرائی مقدم جامعه شناس در خصوص تماشای برنامه های ماهواره ای از سوی کودکان، می گوید: کودک در پی انتخاب الگو و شبیه کردن خود با افرادی است که از سوی اغلب مردم قابل پذیرش و مورد توجه است، کودکانی که در دیدن سریال های ماهواره ای هیچ خط قرمزی برای آن ها تعیین نمی شود، و به تدریج دچار اختلالات رفتاری می شوند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که جهان در محاصره بروز انواع اطلاعات و تغییرات گوناگون قرار دارد، کودکان به عنوان تاثیر پذیرترین قشر، به راهنمایی و حمایت اجتماعی بیشتری نیاز دارند.

این جامعه شناس افزود: برنامه سازان رسانه های داخلی باید با ایجاد تنوع و نشاط، در جلب رضایت مخاطبان، به ویژه کودکان و نوجوانان تلاش کرده و از نقش سازنده و حیاتی خود برای این گروه سنی و نهادینه کردن ارز ش های جامعه ایرانی در میان کودکان و نوجوانان غافل نشوند.

قرائی مقدم با بیان اینکه الگوپذیری کودکان از والدین کمرنگ شده است،تاکید کرد: والدین در زندگی امروز به دلیل فشارهای اقتصادی و تغییر شیوه زندگی، به طور مداوم مشغول کار هستند و زمان کافی برای نظارت بر عملکرد فرزندان خود ندارند و این امر موجب شده تا کودکان الگوهای دیگری برای خود انتخاب کنند ،الگوهایی که امروزه اغلب از سوی برنامه سازان شبکه های ماهواره ای تعیین و معرفی می شوند.

وی با اشاره به تبعات تماشای برنامه های ماهواره ای بیان کرد: زمینه بروز ناهنجاری‌ های اجتماعی و گرایش به جرم و بزهکاری در کودکان و نوجوانانی که در غیبت والدین و بدون نظارت آن ها به تماشای سریال های ماهواره ای می نشینند بیش از سایر کودکان است،چاره نجات فرزندان از سقوط ناهنجاری‌ های اخلاقی، تقویت روابط عاطفی پدر و مادر با فرزندان و همچنین تقویت ابعاد معنوی رفتارهای خانوادگی است.

با توجه به گفته کارشناسان امور تربیتی، رها کردن فرزندان و نبود نظارت کافی بر کارهایی که انجام می دهند تبعات جبران ناپذیری به دنبال دارد و والدین باید در نحوه همراهی با کودکان خود تجدید نظر کنند، زیرا غفلت از تربیت صحیح در دوران کودکی منجر به بروز بی اخلاقی در دوره های بعدی زندگی فرد شده و زمینه بروز جرایم و بزهکاری ها را افزایش می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

5 1000
ارسال شده در 26 تیر 1396 توسط با موضوع روانشناسی , سلامت اعضای خانواده

پیشنهاد سردبیر

 • راهی برای حفظ آرامش در هنگام عصبانیت از همسرتان!
 • درمان خوابیدن در نیمه های شب
 • شما چطور غذا می خورید ؟ از روی اصول یا خیر ؟
 • راهکار های داشتن یک رژیم غذایی مستمر
 • مجموعه ای از جمله های عمومی کوتاه ولی مفید و جالب
 • مهمترین دلایل سرخی پوست
 • روش های درمان خانگی لکه های پوستی
 • آیا واقعاً اسپرم را میفروشند؟
 • محبوبترین ها

 • نکات بهداشتی که زنان باید بعد از رابطه جنسی رعایت کنند
 • دلیل سرگیجه و خواب آلوده شدن پس از نزدیکی
 • نکاتی مهم در مورد ارتباط صحیح با همسر
 • رابطه ی جنسی سالم چه تاثیراتی بر سلامت دارد؟
 • نوسانات جنسی با چاقی و لاغری
 • مشکلات جنسی با این عادات غذایی
 • 7 روش بزرگ کردن سینه
 • همه چیز درمورد ترشحات دهانه رحم
 • رپورتاژ

 • مرجع فروش انواع کیسه کلوستومی،کیسه یوروستومی و کیسه ایلئوستومی
 • دکتر شاهین بهجو جراح زیبایی و ترمیمی
 • خداوند متعال مو را برای زیبایی بندگانش قرار داده است
 • خدمات دندانپزشکی پیشرفته توسط دکتر فرهت مجید فر
 • استفاده از لوازم آرایشی در بارداری
 • ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x