دکتر محسن پور حقیقی
دکتر محسن پور حقیقی
متخصص دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر فرزاد حسینی
دکتر فرزاد حسینی
لیفت صورت
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
جراحى زيبايى بينى ( رينوپلاستى)
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی

عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی

یکی از مشکلات ارثی فک، اوربایت است. اوربایت می تواند در اثر بد شکل شدن فک هم ایجاد گردد. گاهی در بعضی از افراد، ممکن است که فک به صورت نامتقارن رشد کرده و باعث شود که فک بالا و یا فک پایین بزرگتر از حد معمول گردد. لارم به ذکر است بعضی از عادت های دهانی در دوران کودکی هم در ایجاد و تشدید اوربایت دخیل هستند.

مکیدن طولانی مدت انگشت شست در کودکان یا استفاده طولانی مدت از شیشه شیر و پستانک، می‌تواند منجر به ایجاد اوربایت در کودکان شود. همچنین گیر افتادگی نوک زبان که طی آن کودک هنگام بلع، زبان خود به پشت دندان‌هایش فشار می‌دهد، یا عادت‌های بدی مانند جویدن ناخن یا مداد نیز می‌تواند منجر به ایجاد مشکل اوربایت شود.

 

 

انواع اوربایت

دو نوع اوربایت وجود دارد:

√ اوربایت عمودی

√ اوربایت افقی

 

 

علت‌ های بروز اوربایت 

1- ژنتیک

اولین و مهمترین علت اوربایت، ژن‌هایی است که از طریق پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ شما به شما رسیده است. در این حالت، دو عامل موجب بروز حالت اوربایت می‌شود:

فک بالایی شما نسبت به فک پایینی رشد زیادی دارد و در نتیجه از فک پایینی جلوتر می‌رود.

 فک پایینی رشد کافی ندارد که این حالت بیشتر شایع است.

2- عادات بد

شما ممکن است عادت به مکیدن انگشت خود داشته باشید و یا زمانی که کودک بوده‌اید، برای مدت طولانی از پستانک استفاده کرده باشید. برطرف کردن مشکلات ناشی از عادات بد معمولا آسان‌تر است چرا که دیگر مجبور نیستیم که نحوه‌ی رشد فک‌ها یا فرم آن‌ها را تغییر دهیم. در این حالت کافی است که نامرتبی دندان‌ها را برطرف کنیم و آن‌ها را به حالت اولیه بازگردانیم.

3- اختلالات فکی

دندان‌ های فرد به این حالت رشد می‌کنند. در این مورد نیز می‌توان مشکل را با صاف کردن نامرتبی دندان‌ها برطرف نمود.

عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی

 

 

علائم اوربایت

√ درد مزمن فک

√ تکلم غیر واضح

√ عدم تناسب قابل ملاحظه‌ی ساختار صورت

√ دندان قروچه

√ مشکل در جویدن

√ مشکل در بلعیدن

√ لقی دندان‌ها

√ سایش دندان‌ها

√ حساسیت دندان‌ها

√ تنفس از راه دهان

√ سردرد

 

 

 

عوارض و مشکلات اوربایت

جلو بودن دندان‌ها می‌تواند روی حالت چهره تاثیر بگذارد و افراد را نسبت به مشکل خود حساس نماید و باعث کاهش اعتماد به نفس در این افراد گردد. اما اورجت بیش از یک مشکل ظاهری در فرد است. اوربایت می‌تواند منجر به ایجاد عوارضی مختلفی شود، مانند:

√ مشکل در جویدن و خوردن

√ کندی و تاخیر گفتاری، از جمله لکنت

√ کشیدگی عضلات و فک، که منجربه ایجاد درد در فک و افزایش احتمال شکستگی دندان می‌شود.

√ فرسایش مینای دندان، که احتمال ایجاد پوسیدگی و بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد.

√ آسیب به بافت نرم دهان در اثر مجاورت مداوم دندان‌های پایین با سقف دهان

√ افزایش خطر آسیب به دندان جلو در اثر ضربه، به علت موقعیت این دندان‌ها در دهان

 

عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی

 

 

اوربایت در کودکان

کودکانی که دارای اوربایت بزرگ‌تر از ۳ میلی‌متر هستند دو برابر بیشتر مستعد ابتلا به آسیب‌های دندانی ناشی از ضربه در دندان‌های جلو هستند. هرچه اوربایت بیشتر باشد، خطر آن نیز بیشتر است. توصیه می‌شود که کودکان در سن ۷ سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوند. اوربایت تنها یکی از انواع نامرتبی دندان‌ها است که اغلب در صورت تشخیص زود هنگام بطور موثری قابل درمان می‌باشد. متخصص ارتودنسی می‌تواند نحوه‌ی بیرون آمدن دندان کودک را هدایت کند و از رشد دندان برای اصلاح اوربایت بهره ببرد.

 

 

 

درمان اوربایت

سن بیمار و نیازهای منحصر بفرد ارتودنسی تعیین کننده‌ی روش درمان هستند که می‌تواند شامل تجهیزات اصلاح فک، سیم‌ کشی دندان‌ها و کش‌ها، ارتودنسی متحرک، کشیدن دندان یا حتی جراحی باشد.

عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی

 

 

زمان‌ بندی برای اصلاح اوربایت دندان

محدودیت سنی برای اصلاح اوربایت دندان وجود ندارد؛ اما بهتر است این عمل در دوران کودکی و در زمانی که فک در حال رشد است انجام شود زیرا اصلاح فک در این سنین بسیار راحت‌تر از اصلاح فکی است که به‌طور کامل شکل گرفته است. در این سنین درمان بسیار کم‌تهاجمی و مؤثر خواهد بود. افراد بزرگسال که دندان‌های اوربایت دارند نیز می‌توانند نتایج بسیار خوبی از درمان‌های اصلاحی بگیرند اما دوره درمان برای این افراد طولانی‌تر و دردناک‌تر خواهد بود.

 

 

 

عمل جراحی برای ترمیم و اصلاح اوربایت دندان

درمان اوربایت دندان بسته به میزان شدت این عارضه ممکن است حدود دو سال و یا حتی بیشتر طول بکشد. اگر اوربایت بسیار زیاد باشد ممکن است لازم باشد که دندانی کشیده شده یا حتی برای اصلاح آن جراحی‌ های ارتودنسی انجام شود.

 

 

درمان‌های اصلاحی اوربایت دندان

 

1- بریس‌های ارتودنسی

در مرحله ی اول برای اینکه متخصص ارتودنسی تشخیص درستی از نحوه ی درمان و بهترین راه حل برای رفع مشکل دندان های شما را بدهد، از شما عکس کامل گرفته می شود و مورد تحلیل قرار می گیرد. از معمول ترین روش هایی که برای اصلاح دندان های اوربایت استفاده می شود، روش های ارتودنسی است.

 

2- ارتودنسی نامرئی

از آنجا که راحت‌ترین راه برای اصلاح و ترمیم اوربایت استفاده از بریس است، بسیاری از افراد از ارتودنسی نامرئی برای درمان اوربایت دندان‌های خود بهره می‌گیرند. ارتودنسی نامرئی می‌تواند در برخی موارد به درمان اوربایت کمک کند اما استفاده از این روش ارتودنسی به شدت اوربایت دندان‌های بیمار و زمان درمان بستگی دارد.

هر چند که اوربایت در حالات خفیف معمولا جدی گرفته نمی‌شود اما بهتر است در این حالت نیز  برای جلوگیری از مشکلات دندانی در آینده از بریس‌های دندانی برای درمان اورجت استفاده کرد. در طول زمان، نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث فرسایش دندان‌ ها و بیماری‌های لثه گردد.

عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی   عوارض و مشکلات اوربایت علت‌ بروز اوربایت علائم اوربایت درمان اوربایت دندان اوربایت در کودکان انواع اوربایت ارتودنسی

 

 

درمان اوربایت با جراحی

اوربایت شدید نیاز به جراحی اوربایت یا جراحی فک بالا به منظور افزایش کیفیت زندگی بیمار خواهد داشت. جراحی اصلاحی فک می‌تواند به بیماران برای صحبت کردن و هضم بهتر غذا کمک کند و موجب افزایش اعتماد بنفس و بهبود ظاهر چهره شود.

 

 

 

هزینه درمان اوربایت

هزینه درمانی اوربایت بسته به تجربه دندانپزشک و نوع درمانی که انتخاب می شود متفاوت است. در صورتی که برای اوربایت از بریس استفاده شود هزینه ی کمتری نسبت به درمان با جراحی دارد.

 

 

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

ارسال شده در 2 مرداد 1396 توسط خانم پاشایی با موضوع دندانپزشکی

ارکید
دندانپزشکی دکترسلام
تلگرام دکتر سلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
x