کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
نیلوفر داوودپور
دکتر نیلوفر داودپور
ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی

درمان اسکیزوفرنی بیماری اسکیزوفرنی باورهای غلط در مورد اسکیزوفرنی اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی، یک بیماری روانی است که متاسفانه باورهای نادرستی در مورد آن در جامعه وجود دارد. این باورها سبب شده افراد مبتلا به این بیماری به راحتی به پزشک مراجعه نکنند و سعی کنند بیماری خود را مخفی کنند. در این مطلب قصد داریم در مورد این بیماری و باورهای نادرست در مورد آن بپردازیم.

با توجه به این موارد در ادامه به 9 مورد از باورهای نادرست مرسوم در مورد اسکیزوفرنی اشاره می‌کنیم و حقایق مربوط به آن‌ها را بیان می‌داریم.

1. اسکیزوفرنی به این معنا است که شخصیت‌های متعددی دارید. این یکی از بزرگ‌ترین تعبیرهای غلط مربوط به اسکیزوفرنی <Schizophrenia>است. بر اساس یک نظرسنجی 64 درصد از آمریکایی‌ها بر این باور هستند که اسکیزوفرنی شامل یک شخصیت چندگانه است، یعنی فرد طوری عمل می‌کند که شخصیت دو فرد مجزا را دارد. حقیقت این است که شخص مبتلا به اسکیزوفرنی دو شخصیت متفاوت ندارد. در عوض، چنین فردی ایده‌های اشتباهی دارد و تماس خود با حقیقت را ازدست‌داده است. به‌طورکلی، اختلال شخصیت چندگانه با اسکیزوفرنی مرتبط نیست.

2. اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی خشمگین و خطرناک هستند. در اکثر فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی قاتل دیوانه مبتلا به این مشکل است. اما در زندگی واقعی چنین چیزی وجود ندارد. اگرچه افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می‌توانند در بعضی از اوقات رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی داشته باشند، اما اکثر آن‌ها خشمگین نیستند مگر آنکه با آن‌ها بدرفتاری شود. حقیقت این است که وقتی‌که افراد مبتلا به اختلال مغزی دست به اعمال خشمگینانه می‌زدند معمولا مبتلا به یک مشکل دیگر همچون مشکلات رفتاری دوران کودکی یا سوءمصرف مواد هستند.

3. تربیت بد دلیل اسکیزوفرنی است. غالبا پدرها و مادرها، مخصوصا مادرها را مقصر اسکیزوفرنی کودک می‌دانند، اما اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است. این بیماری دلایل بسیاری همچون ژن‌ها، ترموما یا ضربه روحی و سوءمصرف مواد دارد. حقیقت این است که اشتباهات والدین منجر به بروز این بیماری در کودک نمی‌شوند. درنتیجه نباید نوع تربیت والدین را ابتلای کودک به اسکیزوفرنی دخیل دانست.

4. اگر والدین شما مبتلا به اسکیزوفرنی باشند شما نیز به اسکیزوفرنی مبتلا می‌شوید. ژن‌ها واقعا در ابتلا به اسکیزوفرنی نقشی را ایفا می‌کنند. اما صرف مبتلا بودن والدین شما به اسکیزوفرنی به این معنا نیست که شما نیز به این بیماری مبتلا خواهید شد. اگر یکی از والدین شما مبتلا به اسکیزوفرنی باشند خطر ابتلای شما به این بیماری حدود 10 درصد است. هر چه افراد بیشتری از خانواده شما به اسکیزوفرنی مبتلا باشند، احتمال ابتلای شما به این بیماری بیشتر است. درنتیجه این‌گونه باید بیان داشت که صرف مبتلا بودن یکی از والدین به اسکیزوفرنی نمی‌تواند الزاما منجر به ابتلای کودک به اسکیزوفرنی شود.

 

درمان اسکیزوفرنی بیماری اسکیزوفرنی باورهای غلط در مورد اسکیزوفرنی اسکیزوفرنی  درمان اسکیزوفرنی بیماری اسکیزوفرنی باورهای غلط در مورد اسکیزوفرنی اسکیزوفرنی
5. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی باهوش نیستند. بعضی از تحقیق‌ها دریافتند که افراد مبتلا به این بیماری در آزمون‌های مهارت ذهنی همچون توجه، یادگیری و حافظه دچار مشکل هستند. اما این به این معنا نیست که چنین افرادی باهوش نیستند. بسیاری از افراد خلاق و باهوش تاریخ مبتلا به این مشکل بوده‌اند که برای نمونه می‌توان به واسلاو نیجینسکی، رقاص باله روسی و جان ناش، برنده نوبل ریاضی اشاره کرد. حتی دانشمندان در حال بررسی پیوند میان ژن‌هایی هستند که هم به روان‌پریشی و هم به خلاقیت مرتبط هستند.

6. اگر مبتلا به اسکیزوفرنی باشد، متعلق به یک بیمارستان روانی هستید. زمانی بود که افراد مبتلا به بیماری‌های روانی به تیمارستان و حتی زندان‌ها فرستاده می‌شدند. اما اکنون‌که کارشناس‌ها اطلاعت بیشتری در مورد این بیماری دارند افراد کمتری نیاز به بستری شدن درجاهای با امکانات سلامت روانی فراوان دارند. اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در کنار خانواده خود یا در یک مسکن حمایتی زندگی می‌کنند. درنتیجه، در صورت مواجه‌شدن با یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی نباید این احساس خطر در شما شکل بگیرد که او متعلق به یک بیمارستان روانی است.

7. اگر مبتلا به اسکیزوفرنی باشید نمی‌توانید شغل خود را حفظ کنید. اسکیزوفرنی امکان به دست آوردن شغل و رفت‌وآمد هرروزه به محیط کار را سخت‌تر می‌سازد. اما با یک درمان مناسب، بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می‌توانند شغلی را پیدا و حفظ کنند که متناسب بامهارت ها و توانایی‌های آن‌ها است. درنتیجه، ابتلا به اسکیزوفرنی به معنای بیکار شدن نیست، بلکه یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی همچنان می‌تواند با توجه به مهارت‌ها و توانایی‌های خودکار کند.

8. اسکیزوفرنی باعث تنبلی فرد می‌شود. این بیماری باعث می‌شود که فرد در برآمدن از عهده نیازهای روزانه خود همچون لباس پوشیدن و استحمام کردن دچار مشکل شود و انجام چنین کارهایی برای او سخت‌تر باشد. اما این به این معنا نیست که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی افراد تنبلی هستند، بلکه این افراد برای انجام بعضی از نیازهای روزانه خود نیاز به کمک دارند. درنتیجه، یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی تنبل نیست، بلکه بیماری او باعث شده است که برای انجام بعضی از کارهای روزانه خود نیاز به کمک دیگران داشته باشد.

9. یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی هرگز بهبود نمی‌یابد. درمان اسکیزوفرنی می‌تواند سخت باشد، اما سخت بودن درمان اسکیزوفرنی به این معنا نیست که اسکیزوفرنی یک بیماری لاعلاج است. حدود 25 درصد از افراد مبتلا به این بیماری می‌توانند با داور و درمان مناسب به‌طور کامل از شر این بیماری خلاص شوند.50 درصد دیگر نیز می‌توانند با استفاده از دارو و درمان مناسب با بهبود چشمگیری در علائم بیماری خود مواجه شوند. به‌طورکلی، ابتلا به این بیماری به معنای ناتوان شدن فرد نیست، بلکه بسیاری از افراد مبتلا به این مشکل زندگی‌های کامل و پرفایده‌ای دارند. درنتیجه، یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی نباید امید خود را از دست دهد و باید در جهت رفع بیماری خود تلاش کند.

منبع: شفا آنلاین

5 1000
ارسال شده در 3 مرداد 1396 توسط با موضوع بیماری ها

پیشنهاد سردبیر

 • با این علائم به وجود سرطان در خود شک کنید!
 • نوشیدنی مخصوص ماه رمضان برای تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بررسی وعده ی غذایی صبحانه و بهترین مواد غذایی برای این وعده
 • سلامت بیشتر قلب با فلفل
 • محبت و ابراز علاقه نوه به پدربزرگ و مادربزرگ
 • رئیس هیئت پزشکی حج از زائران خواست برای همراه داشتن دارو مشورت کنند
 • تخمه هندوانه چه فوایدی بر سلامتی بدن دارد؟
 • ایرادهای رفتاری زوجین با یکدیگر
 • محبوبترین ها

 • رابطه بین مشکلات خواب و بیماری افسردگی
 • نظم دادن به شغل و زندگی شخصی
 • موسیقی و تاثیرات مختلف آن بر بدن
 • خلاقیت بهتر از باهوشی است
 • اساسی ترین اطلاعات پیرامون سرما خوردگی روانی
 • روانشناسی عاشق شدن دختران و پسران
 • تک فرزند داران مغرورترند
 • همه چیز درمورد افسردگی در دختران
 • رپورتاژ

 • لیزرهای نوین راه حلی آسان برای زیبایی لبخند
 • پروتز و طراحی لبخند تخصصی دکتر شعبان پور
 • کلینیک سیب سرخ -گونه‌گذاری،فرم‌دهی چانه، برجسته‌سازی لب
 • پیشگیری از چین و چروک صورت با لیفت نخی
 • دکتر پورحقیقی متخصص دندانپزشکی زیبایی
 • ارکید
  دندانپزشکی دکترسلام
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x