شايد شما هم مثل خيلي از خانم‌ها مجبوريد چشم‌هاي‌تان را پشت ويترين عينك بگذاريد و موقع آرايش‌كردن چشم كه می‌رسد، گيج می‌شوید. بعضي‌وقت‌ها هم از خير آرايش چشم می‌گذرید و فكر مي‌كنيد كه آرايش چشم براي يك عينكي وقت تلف‌كردن است، ولي اين را بدانيد كه با يك آرايش جزئي چشم شما از پشت عينك بيشتر جلوه مي‌کند.

فقط كافي است نكات آرايشي و ميزان آرايشي را كه بايد بكنيد تا با عينك‌تان هماهنگ شود، بدانيد. در اين صفحه سارا امينيان، كارشناس آرايشگري، تكنيك‌هاي آرايش براي خانم‌هاي عينكي را به شما آموزش مي‌دهد تا با بودن عينك هم زيبا باشيد.

سايه را فراموش كنيد

شما خانم‌هاي عينكي بهتر از هر كسي مي‌دانيد كه عينك تقريبا تمام پلك شما را می‌پوشاند؛ پس براي آرايش چشم‌تان نيازي به سايه نيست و بايد بی‌خیال آرايش پلك شويد، ولي اگر دوست داريد پلك‌هاي‌تان رنگ داشته باشد، از يك رنگ خنثي و ملايم استفاده كنيد.

روي چشم‌ها تمركز كنيد

آرايش چشم كليدي براي ايجاد هر سبك آرايشي است. ما برخلاف تصور همه كه مي‌گويند آرايش پشت عينك ديده نمی‌شود، به شما مي‌گوييم كه شما می‌توانید با استفاده از خط چشم پهن، فرمژه و ريمل حجم‌دهنده به چشمان‌تان جلوه بيشتري بدهيد كه حتي از پشت شيشه عينك مشخص است. البته كشيدن خط چشم بستگي به اندازه فريم عينك‌تان دارد كه خط چشم را نازك يا پهن بكشيد.

نگاه‌ها را از عينك‌تان دور كنيد

اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد كه از عينك‌زدن خجالت می‌کشند يا احساس مي‌كنيد اگر عينك بزنيد زشت می‌شوید، سعي كنيد با آرايش‌كردن درست نگاه‌هاي اطرافيان را از روي عينك خود دور كنيد و توجه‌شان را به زيبايي صورت‌تان جلب كنيد. براي اين كار آرايش لب‌ها بهترين گزينه است. براي آرايش لب‌هاي‌تان استفاده از رژهاي صورتي، قرمز و بنفش می‌تواند به شما در اين زمينه كمك كند تا نگاه‌ها به سمت رنگ لب برود.

رژگونه بزنيد

تابه‌حال دقت كرده‌ايد كه وقتي عينك می‌زنید و می‌خندید، عينك در جايي به صورت‌تان برخورد مي‌كند. از همان نقطه خط رژگونه را شروع كنيد تا صورت‌تان طبيعي به نظر برسد و پوست گونه‌تان درخشنده و شفاف شود.

فرم ابروهاي‌تان را درست كنيد

ابروهاي خوش‌حالت و خوش‌فرم راز بزرگي در ايجاد تناسب و زيبايي در چهره است. اگر استفاده هميشگي از عينك طبي اين ذهنيت را در شما ايجاد‌كرده كه نيازي به تميز‌كردن مداوم ابروها و خوش‌فرم نگه‌داشتن آن‌ها نداريد، سخت در اشتباهيد. با وجود عينكي‌بودن بايد به فرم و زيبايي ابروهاي‌تان اهميت بدهيد و بدانيد به همان اندازه در زيبايي چهره شما نقش دارد.

مژه‌ها را نمايان‌تر كنيد

از ريمل‌هاي چندكاره جهت فر‌دادن و صاف‌كردن مژه‌ها استفاده‌كرده و به سمت بالا حالت دهيد. اگر مژه‌هاي‌تان بلند است، از يك ريمل ضدآب استفاده كنيد. قبل از حالت‌دادن به مژه، اندكي از ريمل را در قسمت بالايي مژه‌تان قرار دهيد و سپس از پايين به بالا و از نزديكي ريشه ريمل‌زدن را آغاز كنيد. همچنين می‌توانید از خط چشم مايع در نزديكي قسمت انتهايي مژه استفاده كنيد. براي افراد عينكي ريمل‌هاي مشكي، انتخاب بهتري از ريمل‌هاي قهوه‌ای است. چند مرتبه مژه‌هاي‌تان را فر دهيد تا حالت فر به خود بگيرند. با تركيب ريمل و فرمژه زماني كه عينك می‌زنید، مژه‌هاي‌تان خيلي زيبا‌تر جلوه خواهند كرد.

اگر چشم‌هاي‌تان پف دارد…

اگر زير چشم‌هاي‌تان پف دارد يا هاله سیاه‌رنگی ایجادشده، از كانسيلر براي محو‌كردن آن‌ها استفاده كنيد. در پايان هم با يك لايه پودر صورت آن را تثبيت كنيد. كانسيلر در افراد عينكي كاربرد بيشتري دارد؛ چون استفاده مداوم از عينك در زير چشم سايه ايجاد مي‌كند و محوكننده‌هاي روشن كه نور اضافي را منعكس مي‌كنند، در ‌از‌بين‌بردن اين سايه موثر خواهند بود.

فريم عينك‌تان چه شكلي است؟

وقتي می‌خواهید آرايش كنيد، حتما به فريم عينك‌تان توجه كنيد. اگر عينك‌تان فريم ندارد يا فريم سبكي دارد، سعي كنيد ظاهرتان طبیعی‌تر باشد تا چهره‌تان جذاب‌تر شود و رنگ‌هايي را براي آرايش‌تان انتخاب كنيد كه بر زيبايي چشم و رنگ پوست‌تان اضافه كند. براي اين كار لازم نيست كاري كنيد كه آرايش‌تان با عينك سازگاري داشته باشد! آرايش‌تان را با رنگ‌هاي خوب در زير عينك به نمايش بگذاريد.

دوربين يا نزدیک‌بین!

اگر چشمان‌تان دوربين است و شماره چشم‌تان بالاست، بايد بدانيد كه چشم‌ها پشت عدسی‌های اين عينك‌ها درشت‌تر به نظر می‌رسند. پس بهتر است براي آرايش‌كردن چشم از سايه‌هاي تيره‌تر در اطراف چشم‌ها استفاده كنيد تا چشم‌هاي‌تان را کوچک‌تر نشان دهند. هرگز گوشه داخلي چشم را روشن نكنيد؛ چون چشم‌ها را بزرگ‌تر نشان خواهد داد. از يك رنگ سايه در پشت چشم استفاده كنيد و خط چشم تيره بكشيد. رعايت‌كردن این‌ها باعث می‌شود تأثیر عينك بر چهره‌تان كم شود.

اگر شماره چشم‌هاي‌تان پايين است و از عينك نزدیک‌بین استفاده مي‌كنيد، چشم‌هاي‌تان پشت عينك کوچک‌تر نشان داده می‌شود. براي اين كه بتوانيد چشم‌هاي‌تان را درشت‌تر نشان دهيد، بهتر است كه در بالاي چشم از خط چشم استفاده‌كرده و پشت پلك را با سايه‌هاي سبك‌تر و روشن‌تر بپوشانيد تا چشم‌های‌تان بزرگ‌تر به نظر برسد. همچنين می‌توانید گوشه داخلي چشم را روشن‌تر كنيد.

ایده آل