مبتلایان به زگیل تناسلی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

زگیل تناسلی یکی از بیماری های شایع و بسیار واگیردار می باشد که روش عمده ی ابتلا به آن از طریق رابطه جنسی است. این زائده های گوشتی کوچک ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوند. در این مطلب قصد داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که مبتلایان به این بیماری لازم است رعایت کنند.

 

علائم زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی به صورت بر جستگی های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کم رنگ تر ویا پر رنگ تر روی سطح خارجی فرج (ولو) ویا دیواره های داخلی واژن ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم رشد می کنند. در آقایان، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. گاهی ممکن است به هم پیوند بخورند و ضایعات بزرگ گل کلمی تشکیل دهند.

 

 

عوارض زگیل تناسلی

1- سرطان:

ویروس HPV تناسلی می تواند باعث سرطان گردن رحم شود. همچنین باعث سرطان فرج، سرطان سوراخ مقعد و سرطان آلت تناسلی در مردان می شود.

البته این ویروس همیشه باعث سرطان نمی شود، اما زنان باید آزمایش پاپ اسمیر را برای تشخیص این عفونت ویروسی به طور مرتب انجام دهند.

 

 

2- مشکلات بارداری: 

زگیل تناسلی در زنان باعث بروز یک سری مشکلات در طی بارداری می شود.

این زگیل ها می توانند به قدری بزرگ شوند که ادرار کردن را دچار مشکل کنند.

زگیل های دیواره واژن، توانایی باز شدن واژن را در طی زایمان طبیعی کاهش می دهند.

به ندرت، نوزاد متولد شده از یک مادر مبتلا به زگیل تناسلی، دچار زگیل در ناحیه گلو می شود. چنین نوزادی ممکن است برای پیشگیری از انسداد راه تنفسی در گلو (خفگی)، نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

 

 

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

در موارد علامت دار آن ، متخصصین پوست یا متخصصین زنان با تجربه در این زمینه با معاینه آن را تشخیص می دهند و در موارد مشکوک با تست اسید استیک ۵% و در موارد خیلی نادر نهایتا با بیوپسی تشخیص امکان پذیر است.همچنین پزشک متخصص پوست و یا متخصص زنان می تواند با نمونه برداری از ترشحات واژینال و یا به همراه تست پاپ اسمیر و ارسال آن به آزمایشگاه های معتبر در این زمینه به روش PCR نسبت به کشف ویروس و نیز تعیین نوع آن (کم خطر یا پر خطر) اقدام نماید.

 

مبتلایان به زگیل تناسلی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

 

واکسن زگیل تناسلی

در حال حاضر برای زگیل ناحیه تناسلی واکسن وجود دارد. از آنجایی که ویروسهای HPV نوع ۱۶ و ۱۸در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم ، مهبل ،فرج و مقعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش میدهند، این واکسن از اهمیت بسیاری برخوردار است توصیه به خانمها و آقایان به خصوص کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند اینست که این واکسن را تزریق کنند.بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰سال می باشد. واکسن گاردازیل در ایران موجود است.باید ۳ بار تزریق شود. ۱ نوبت بار اول، سپس۲ماه بعد از تزریق اول و نوبت سوم۶ ماه بعد از تزریق اول می باشد.

 

 

آیا مبتلایان به زگیل تناسلی می توانند ازدواج کنند؟

مبتلایان به زگیل تناسلی، منعی برای ازدواج کردن ندارند، لیکن به علت اینکه این بیماری به شدت مسری است ، در صورتی که فردی که می خواهند با وی ازدواج کنند هنوز آلوده نشده است، حتما باید واکسن گاردازیل تزریق نماید.

 

 

آیا زگیل تناسلی مانعی برای بچه دار شدن است؟

زگیل تناسلی در باروری و بچه دار شدن هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

 

 

آیا زگیل تناسلی در بارداری به جنین منتقل می شود؟

ویروس زگیل تناسلی ویروسی سطحی است و شواهدی از ورود آن به خون مشاهده نشده و در حین بارداری نیز به شرط سلامت کیسه آب مادر به جنین منتقل نمی شود. لیکن در هنگام زایمان طبیعی چنانچه نوزاد از کانال زایمان آلوده عبور کند احتمال ورود ویروس به حنجره نوزاد و ایجاد پاپیلوم حنجره وجود دارد به همین علت عده ای از متخصصین معتقدند که زایمان در این افراد بهتر است به روش سزارین باشد.


اطلاعاتی بسیار مهم در مورد زگیل تناسلی خفیف

این روزها که بحث زگیل های تناسلی داغ است و سوالات بسیار زیادی در مورد آن ها وجود دارد خیلی مهم است که اطلاعات زیادی در خصوص یک نوع زگیل تحت عنوان زگیل تناسلی خفیف داشته باشید تا بتوانید به خوبی با عارضه ها و شکل این نوع زگیل ها آشنا شوید. (بر روی لینک زیر کلیک کنید)

زگیل تناسلی خفیف


اگر یکی از زن وشوهر مبتلا به زگیل تناسلی باشند، چقدر احتمال دارد دیگری هم مبتلا شود؟

اگر یکی از زوجینی که با هم رابطه جنسی دارند، مبتلا به زگیل تناسلی باشد احتمال آلودگی دیگری نزدیک به یقین است، لیکن ممکن است بدون علامت باشد.

 

مبتلایان به زگیل تناسلی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

 

آیا زن و شوهری که زگیل تناسلی دارند می توانند رابطه جنسی داشته باشند؟

زن و شوهری که یکی یا هر دو مبتلا به زگیل تناسلی هستند و قبل از ابتلا یا مشاهده ضایعات با هم رابطه جنسی داشته اند، منعی برای رابطه جنسی ندارند، چرا که اگر قرار بر انتقال ویروس باشد به احتمال خیلی زیاد این انتقال انجام شده است.

 

 

آیا برای انتقال این بیماری دخول کامل واژنی و یا مقعدی لازم است؟

متاسفانه زگیل تناسلی بدون داشتن رابطه واژنی و مقعدی، حتی با تماس سطحی پوستی ناحیه تناسلی نیز میتواند منتقل گردد.

 

 

آیا استفاده از کاندوم از ابتلای به زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

میزان سرایت را کاهش می دهد ولی چون انتقال از طریق پوست به پوست است، احتمال انتقال از سایر مناطق آلوده پوست از بین نمی رود.

 

 

مبتلایان به زگیل تناسلی در خانه چه مواردی را رعایت کنند؟

مبتلایان به این بیماری در خانه به جز جدا سازی لباس زیر ، حوله ، لیف ، صابون و تیغ که از بدیهیات اولیه بهداشت فردی است نیاز به اقدامات بهداشتی وسواس گونه ندارند . به یاد داشته باشید که این ویروس از طریق دستگیره در، شیرآب و سایر تماسهای روزمره منتقل نمی شود.اگر همه اعضای خانواده از یک توالت فرنگی (نه ایرانی) مشترک استفاده می کنند بهتراست از پد های یکبار مصرف مخصوص که بر روی توالت فرنگی قرار ی گیرد استفاده کنند. اگر در این خانواده ها افراد بالای ۱۲ سال زندگی می کنند تزریق واکسن گاردازیل به آنها توصیه می شود.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

درمان زگیل تناسلی با این روش ها

راه هایی برای پیشگیری از زگیل تناسلی

هشدار! خطر ابتلا به زگیل تناسلی در کمین است مراقب باشید