مشاوره زیبایی
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی

مدرسه و دانش آموزان غذای مدرسه تغذیه دانش آموزان در محیط خانه تغذیه دانش آموزان

آیا وقتی فرزند شما از مدرسه به خانه برمیگردد، از بوفه مدرسه و غذاهای آن شکایت میکند؟ شما به عنوان یک پدر یا مادر چه کرده اید؟ شما میخواهید که فرزندتان موفق بوده و غذای سالمی نیز مصرف کند. این همه آن چیزی است که باید انجام دهید:

1- درباره انتخاب غذای سالم با فرزندتان صحبت کنید

اگر میخواهید کودک یا نوجوانتان در باره انتخاب غذایش بیشتر دقت کرده و غذای سالمی بخورد، در این باره با او صحبت کنید. مطالعات تحقیقاتی بارها و بارها نشان داده اند که بچه هایی که در مدرسه نهار متعادلی میخورند، نسبت به بچه هایی که یا نهار نمیخورند یا نهار متعادلی نمیخورند، فراگیری بهتری دارند.

2- عادت تغذیه خوب در محیط خانه

کودکان و نوجوانان، بسیاری از اندیشه های خود و نگرشهای خود را حتی در مورد انتخاب غذا، از تماشای والدین خود فرا میگیرند. چنانچه در خانه غذاهای سالمی بخورید، فرزندان شما نیز اهمیت خوردن غذاهای سالم را درک کرده و به احتمال زیاد در مدرسه نیز انتخاب غذایی سالمی دارند. طعم غذا بطور وسیعی از طریق یادگیری و عادت ایجاد شده است.

مدرسه و دانش آموزان غذای مدرسه تغذیه دانش آموزان در محیط خانه تغذیه دانش آموزان

اگر غذایی وجود دارد که هرگز آن را نخورده اید، میتوانید برای اولین بار آن را امتحان کنید. اگر فرزندتان هیچگاه خوردن میوه و سبزی را امتحان نکرده است، وعده های بزرگتری از میوه ها و سبزیجات میتواند گرسنگی آنها را تعدیل کرده ویتامینها و مواد معدنی لازم را به بدن آنها برساند. چنانچه از قبل خوردن میوه ها و سبزیجات را دوست داشته باشد، اگر از این گروهها میان وعده یا وعده غذایی انتخاب شود، خوشحال خواهد شد.

برای بچه هایی که طعم میوه ها و سبزیجات را دوست ندارند، ممکن است مصرف آنها برای اولین بار، باعث شود تا عقب نشینی کنند، ولی به مرور از طعم آن خوششان خواهد آمد. در مورد بچه ها گذر به این مرحله زمان کوتاهی طول خواهد کشید؛ شما نیز میتوانید با ارائه غذاهای سالم در محیط خانه این روند را ادامه دهید.

3- کاوش و جستجو برای غذاهای محلی در مزارع و باغها

هر کجای کشور که باشید، مناطق مختلف، غذاهای مختلفی نیز تولید میکنند که خاص آن منطقه است؛ تلاش کنید تا در منطقه ای که زندگی میکنید، در جستجوی غذاهای خاص همان منطقه باشید. تلاش کنید به یک مزرعه محلی بروید، یا یک باغچه کوچک در حیاط خانه و یا در یک گلدان بزرگ در آپارتمان خود درست کنید.

بچه ها عاشق این هستند که مواد غذایی که خود پرورش داده اند را برداشت و مصرف کنند. برخی از مدارس نیز در حیاط خود، با کمک دانش آموزان باغچه ای کوچک ساخته و آموزشهای بی نظیری را با رشد میوه ها و سبزیجات در هم ادغام کرده و آنها را پرورش می دهند. در نتیجه برای بوفه های خود از مواد غذایی پرورش یافته توسط دانش آموزان استفاده میکنند. در نتیجه بچه ها نیز انتخاب غذایی سالمی داشته و والدین نیز نگران مصرف میان وعده های ناسالم برخی از بوفه ها نیستند.

مدرسه و دانش آموزان غذای مدرسه تغذیه دانش آموزان در محیط خانه تغذیه دانش آموزان

4- نگاهی به منوی غذای مدرسه بیندازیم

اگر فرزند شما ناچار است تا نهار در مدرسه بماند، با فرزندتان در باره انتخابهای غذایی موجود در لیست بوفه مدرسه صحبت کنید؛ از او بپرسید بیشترین و کمترین انتخاب غذایی بچه ها کدام غذاست. اگر متوجه غذای ناسالمی در لیست شدید (بطور مثال پیتزا یا سیب زمینی سرخ کرده)،اطلاعاتی را در مورد مواد مورد استفاده آن و روش تهیه آنها جستجو کنید. بسیاری از نهار خوری های مدارس، روشهایی را برای ترکیب مواد سالم به غذاهای با کالری بالا و غذاهایی با مواد مغذی کم پیدا کرده اند. در این روشها ممکن است چربی و کالری بالا، باعث کاهش حفظ مواد مغذی موجود در آنها میشود. به طور مثال به جای سیب زمینی شیرین پخته یا تنوری، سیب زمینی سرخ شده ارائه میکنند.

5- برای صرف غذای خود سری به مدرسه بزنید

با مدرسه صحبت کنید تا اگر والدین فرزندی، وقت آزاد دارند، بتوانند برای صرف نهار در کنار فرزندشان در مدرسه باشند. یک دیدار نهار در مدرسه، به شما اجازه می دهد تا دقیقا ببینید در مدرسه بچه ها چه چیزهایی را به عنوان نهار میخورند .

6- در صورت لزوم بطور صحیح در جهت بهبود اقدام کنید

اگر نگران هستید که اتاق نهار بچه ها یا بوفه مدرسه آنها نیاز به تغییراتی دارد، پس عاقلانه است اگر اقدامات لازم را برای ایجاد این تغییرات انجام دهید. احتمالا اگر فکر میکنید کیفیت نهار باید بهبود یابد، ممکن است والدین و فرزندان دیگر نیز چنین فکری داشته باشند؛ پس در این زمینه با آنها همکاری کنید.

مدرسه و دانش آموزان غذای مدرسه تغذیه دانش آموزان در محیط خانه تغذیه دانش آموزان

7- از مبارزه یا عیب جویی در مورد غذا پرهیز کنید

اگر فرزندتان تلاش میکند تا غذایی سالم در مدرسه وجود داشته باشد، روش او یک روش منفی نیست. بگذارید به جای اینکه احساس کنند باید از غذای خاصی بخورند، چون غذای دیگری وجود ندارد، اجازه دهید تا از خوردن غذاهای سالم لذت ببرند. بچه هایی که احساس میکنند خوردن ، فقط شامل استفاده و مصرف غذای خاصی است، ممکن است از خوردن اینگونه غذاها خودداری کرده و حتی در برابر تغذیه مقاومت نشان دهند. به یاد داشته باشید که شما میخواهید تا فرزندتان یاد بگیرد انتخاب غذای سالمی داشته باشد و از این طریق زندگی را ادامه دهد.

اگر نگران هستید که فرزندتان باید غذای کافی برای رشد سالم و استحکام بدنی مصرف کند، ارائه اطلاعات و انتخاب در مورد همه غذاهای سالم اغلب بهترین راهکار است. شما پدرو مادر عزیز، آیا نگران بوفه مدرسه هستید؟ آیا به نظر شما وقت آن نرسیده که همراه با فرزندان خود در باره این مسئله مهم یعنی تغذیه دانش آموزان کمی جدی تر باشیم؟ به بوفه مدرسه عزیزانمان سری بزنیم؛ هیچکس نمیتواند مانعی برای شما باشد. اگر با هم همکاری کنیم، تغذیه سالم را ابتدا از خانه و سپس در مدارس به فرزندان خود یاد دهیم. نظر شما چیست؟

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

5 1000
ارسال شده در 16 شهریور 1396 توسط با موضوع تغذیه
پيلتن شاپ
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x