مشاوره زیبایی
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست

 

نوه داری و سرگرم شدن مزیت نوه داری مراقبت از کودکان شادی در پیری احساس تنهایی در پیری

 

نوه داری و سرگرم شدن با کودکان شاید به احساس تنهایی افراد کهنسالان پایان دهد و برای پدر و مادری که شاغل هستند یک مزیت به حساب بیاید و دیگر نیازی به مهدکودک و تنهایی کودک در خانه نباشند.

والدین پرمشغله امروزی راه های مختلفی را برای نگهداری فرزندان مثل فرستادن کودک به مهدکودک، پرستار گرفتن، سپردن کودک به مادربزرگ و پدربزرگ و… انتخاب می کنند. اغلب والدین دوست دارند در ساعاتی که در کنار فرزندشان نیستند فرد نزدیکی مثل پدربزرگ و مادربزرگ وظیفه نگهداری از کودک را بعهده بگیرد، که اغلب سالمندان نیز از این کار استقبال می کنند ولی ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. در مقاله مزایا و معایب نوه داری سالمندان بصورت کامل و جامع به این موضوع پرداخته شده است.

 

نوه داری سالمندان
زندگی نوه با پدر و مادربزرگ خود به نوعی زندگی جدید برای هر دو طرف و معایب از دو جهت، برای کودکا و برای پدر و مادربزرگ سالخورده سنجیده میشود.

مزایا و معایب این کار برای کودکان

۱_ پدر و مادربزرگ شاید مطمئن ترین افرادی هستند که می توان کودک را به آنها سپرد. این افراد اغلب اوقات دلسوزتر از پرستار، مربی مهد و… هستند در مهدکودک به دلیل ازدحام ممکن است کودک به اندازه کافی محبت دریافت نکند. پس از این نظر خیال والدین راحت است.

۲_ نگهداری از کودکان که معمولا هم پرتحرک هستند، ممکن است با توجه به ضعف جسمانی که در اثر بیماری یا کهولت سن در سالمندان وجود دارد کار را برای آنها دشوار کند. مثلا بیرون بردن کودکی که می دود توسط سالمندان کار پرخطری است و شاید توان کنترل به موقع کودک را نداشته باشند، بنابراین پدربزرگ و مادربزرگ شاید مجبور باشند زمان طولانی کودک را در محیط بسته و کوچکی نگه دارند که این کار آزادی کودک را سلب می کند.

۳_ همچنین باید به این نکته توجه داشت که آموزش پدربزرگ و مادربزرگ به کودک شاید به درستی انجام نگیرد یا به اصطلاح، امروزی نباشد، در حالی که در مهدکودک آموزش بهتری داده میشود. یکی از آموزش های مهم برای آماده کردن کودک برای ورود به جامعه، آموزشی تعاملات اجتماعی است. کودکان در خانه پدربزرگ خود تماس محدودی با افراد دارند ولی در مهدکودک تعداد کودکان زیاد است و تعاملات اجتماعی را می آموزند. مثلا در خانه هر چه را بخواهند دریافت می کنند، اگر به هر چه که بخواهند به راحتی دست بیابند مشکلاتی در آینده آنها ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال در مهدکودک ممکن است کودک دیگری اسباب بازی کودک بگیرد. پسی باید برای به دست آوردن اسباب بازی تلاش کند، دعوا کند و منتظر بماند تا بازی او تمام شود یا در نهایت به این نتیجه برسد که به طور مشارکتی بازی کند که این رفتار می تواند توانایی او را در حل مساله افزایش دهد.

۴_ دوگانگی تربیتی ممکن است مشاهده شود. والدین شیوه تربیتی خاصی دارند و پدربزرگ و مادربزرگ هم شیوه تربیتی خاصی خود را البته فرستادن کودک به مهدکودک یا پرستار گرفتن هم این دوگانگی را ایجاد می کند.

۵_ مورد بعدی به اصطلاح لوس کردن کودک توسط پدربزرگ و مادربزرگ است. به علت عشق و علاقه آنها به کودک ممکن است بسیاری از اشتباهاتشان نادیده گرفته شود و تذکری هم داده نشود، بنابراین کودک در مفهوم اشتباه دچار مشکلی خواهد شد.

البته گاهی مادران هم به دلیل اینکه کمتر کنار فرزندانشان هستند احساسی گناه می کنند و ممکن است بعضی از رفتارها را به صورت جبرانی انجام دهند که با اصول تربیتی همخوانی چندانی ندارد.

۶_ گاهی مراقبت ها شکل افراط و تفریط به خود می گیرد. مثلا همانطور که ذکر شد، تفریط انجام می گیرد و کارهای اشتباه کودک نادیده گرفته می شود یا به طور افراطی و بیش از حد به کودک غذا داده می شود و انواع محبت هایی که برای کودک مفید نیستند را دریافت می کند.

اگر تصمیم گرفتید کودک خود را به مهدکودک بسپارید مقاله ویژگی های مهد کودک خوب چیست؟ را مطالعه فرمایید.

نوه داری و سرگرم شدن مزیت نوه داری مراقبت از کودکان شادی در پیری احساس تنهایی در پیری

 

مزایا و معایب نوه داری سالمندان:
مزایا و معایب این کار برای پدربزرگت و مادربزرگ

۱_ در زندگی روزمره امروزی مشاهده میشود که اعضای خانواده خیلی از هم دور افتاده اند. فرزندان نمی توانند زیاد به والدین سالمند خود سربزنند و سالمندان احساسی تنهایی می کنند. در این مواقع حضور نوه در منزل سالمندان می تواند آنها را مشغول، احساسات گذشته را زنده و احساس «نشانگان اشیانه خالی» را کمتر کند یا حتی از بین ببرد. البته این کار کمک میکند که فرزندان به دلیل اینکه کودک را نزد والدین گذاشته اند، حداقل به منظور دیدن کودک و جابجا کردن او به والدین سالمند خود نیز سر بزنند و از احوال و نیازهای آنها بیشتر با خبر شوند.

۲_ محدودیت پدربزرگ و مادربزرگ را باید در نظر داشت. آنها از نظر قوای جسمی و ذهنی ضعیف تر شده اند. روحیه آنها تغییر کرده و شاید آستانه تحمل آنها از نظر نگرانی، استرس و… کمتر شده باشد. بعضی از سالمندان خودشان به دلایلی جسمی و روانی نیاز به مراقبت دارند و وقتی نوه وارد خانه میشود، نه تنها از سالمند مراقبت نمی شود، حتی آسایش او نیز گرفته می شود. حتما فرزندان سالمند برای سپردن نوه به آنها باید از سلامت سالمندان مطمئن باشند و حتما از آنها بپرسند که تمایلی برای نگه داشتن نوه دارند یا نه و اگر تمایل دارند تا چه میزان؟ اگر برخلاف میل سالمندان این کار انجام شود یا سالمندان خود را در نگهداری نوه ناتوان ببینند، ممکن است دچار اختلالاتی مانند اضطراب و… شوند.

۳_ فرد سالمند نباید بیش از حد فشار کاری را متحمل شود. از طرفی هم نباید بیش از حد استراحت کند. وقتی نوه ها به سالمندان سپرده می شوند باید توازن کاری آنها رعایت شود و همانطور که میدانید کودکان نیاز به مراقبت زیادی دارند و شاید نگهداری از یک کودک از حد توان آنها خارج باشد. اگر هم کودک را به آنها میسپارید، بهتر است بخشی از کارهای مراقبتی و امور مربوط به منزل پدربزرگ و مادربزرگ را خودتان برعهده بگیرید. در مجموع باید در نظر داشته باشید نگهداری کودک توسط پدربزرگ و مادربزرگ، هر چند می تواند مزایایی داشته باشد اما مشکلاتی نیز برای کودک، والدین و پدر و مادربزرگ ایجاد می کند.

برای غلبه بر این مشکلات بهتر است برخی موارد رعایت شود. به عنوان مثال تربیت کودک یا تعاملی به مراقبان سپرده شود. در ازای مراقبتی که پدر و مادربزرگ انجام میدهند، والدین باید تا حد امکان بار زندگی آنها را کم کنند و هر چند وقت یکبار مشکلات و راه حلی مراقبت مطرح شده بررسی شوند.

منبع/سلامت

5 1000
ارسال شده در 10 شهریور 1396 توسط با موضوع سلامت سالمندان
پيلتن شاپ

پیشنهاد سردبیر

 • انواع ناهنجاری های رفتاری در خانه علیه اطفال
 • فرار از پیر شدن با این روش های موثر
 • غذاهای چرب و تاثیرات آن ها روی روده ها
 • درمان انواع بیماری با خون بند ناف
 • بررسی علائم و نشانه های ابتلا به دیابت و علل ابتلا به آن
 • آبریزش چشم چیست و چه عواملی باعث آبریزش چشم میشود
 • مصرف داروهاي آلزايمر، خطر مرگ را در بيماران سالخورده تشديد مي‌كند
 • طرز تهیه چای برگ زیتون و فواید آن
 • محبوبترین ها

 • راه حل طب سنتی برای درمان آسم
 • مقابله با بیماری ها با این ترکیب طبیعی
 • چای قرمز و فواید بی نظیر آن
 • آیا گل رس صورت را چاق میکند؟
 • شناسایی طبیعی ترین آنتی بیوتیکها
 • تاثیرات مخرب گل گاوزبان بر کبد
 • 15 درمان خانگی برای قارچ پای ورزشکاران
 • مزایای صابون زیتون
 • رپورتاژ

 • استحکام وسلامت استخوان فک= نجات دندان های لق
 • خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دکتر صدرا مقدم
 • آشنایی با جدیدترین رکورددار رژیم دکتر کرمانی
 • رفع افتادگی پلک به روش پلاسماجت دکتر خیرخواه
 • هیچ کس نباید از درد زانو رنج ببرد
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x