مشاوره زیبایی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی

عادت های که باعث چاقی می شود چرا دچار اضافه وزن می شویم تماشای تلویزیون و افزایش وزن افزایش وزن با مصرف نوشابه

برخی از عادت ها است که باعث افزایش وزن می شود و این اصلا باب میل کسی نیست که دچار اضافه وزن شود و تناسب اندام خود را از دست بدهد. در این مقاله از دکتر سلام عادت های که باعث افزایش وزن را می شود را آماده کرده ایم. کسانی که می خواهند دچار اضافه وزن نشوند حتما این مقاله را از دست ندهند و حتما مطالعه کنند. با ما همراه شوید.

کسانی که در واکنش به احساسات خود غذا می خورند و هر وقت دچار استرس می شوند باید چیزی بخورند 13 برابر بیشتر از دیگران اضافه وزن پیدا می کنند. اگر هر وقت استرس می گیرید میل به غذاخوردن دارید، آدامس بجوید یا یک لیوان آب سر بکشید.

صرف چربی، شما را چاق نمی کند همان طور که خوردن پول، شما را ثروتمند نخواهدکرد. این غذاهای کم چرب یا فاقد چربی هستند که شما را چاق می کنند چون بیشتر از غذاهای چرب، کالری، قند و مواد شیمیایی دارند. در این باره هیچ تردیدی وجود ندارد. از 30 سال پیش که ما مصرف چربی را کاهش داده ایم، تب غذاخوردن افزایش یافته و آمار چاقی، در بزرگسالان، دو برابر و در کودکان سه برابر شده است.

این سیاست غذایی- اگر بتوان نام آن را سیاست گذاشت- شکست خورده اما این تنها یکی از چندین عادتی است که شما را چاق می کند. تنها چیزی که شما به آن نیاز دارید یک سر سوزن اراده و چند عادت تازه است. در ادامه با 20 عادتی که باید بلافاصله آنها را تغییر دهید آشنا می شوید:

تماشای تلویزیون

بررسی ها نشان می دهد که افراد سنگین وزن با کاهش مدت زمان تماشای تلویزیون می توانند روزانه 119 کالری بیشتر بسوزانند. از بین رفتن 119 کالری در روز به معنای 6 کیلو وزن کم کردن در سال است! اگر تماشای تلویزیون را با انجام چند کار دیگر همزمان کنید- مثلا کارهای سبک منزل را انجام دهید- نتیجه خیلی بهتری کسب می کنید و کالری بیشتری می سوزانید. به علاوه اگر دست های خودتان را با شستن ظرف یا لباس مشغول کنید، احتمال اینکه به تنقلات دست درازی کنید (از دیگر کارهای خطرناکی که همزمان با تماشای تلویزیون می توان انجام داد) کمتر می شود.

حذف وعده های غذایی

براساس مطالعات، 17 درصد از آمریکایی ها برای کاهش وزن، وعده های غذایی خود را کم می کنند اما مشکل این است که حذف یک وعده غذایی- مخصوصا صبحانه- شما را چاق تر می کند. کسانی که صبحانه نمی خورند 5.4 برابر بیشتر از دیگران به چاقی دچار می شوند. چرا؟ حذف یک وعده غذایی، متابولیسم را کند و اشتها را تحریک می کند. این حالت، بدن را در فاز ذخیره چربی قرار می دهد و تمایل شما به پرخوری در وعده بعدی را افزایش می دهد.

مصرف غذاهای کم چرب

غیرمنطقی به نظر می رسد اما شما باید از خرید مواد غذایی ای که روی آنها برچسب «کم چرب» یا «بدون چربی» زده شده است خودداری کنید. این خوراکی ها فقط کالری به بدن شما می رسانند و همین کالری ها جایگزین چربی های بی آزاری می شوند که کربوهیدرات های کندی دارند و سریع هم هضم می شوند؛ در نتیجه قند خون شما فورا بالا می رود و دوباره احساس گرسنگی می کنید.

تحقیقات نشان می دهند غذاهایی که 43 درصد کربوهیدارت دارند شما را بیشتر سیر نگه می دارند و در مقایسه با غذاهایی که 55 درصد کربوهیدرات دارند اثر ملایم تری بر قند خون می گذارند؛ یعنی به این ترتیب بدن شما چربی کمتری ذخیره می کند و احتمال اینکه یک بار دیگر به سراغ غذا بروید کمتر می شود.

استفاده نکردن از ترازو

تماشای عددی که ترازو نشان می دهد شما را مصمم به کم کردن وزن می کند و دیگر به سختی می توانید رژیم خودتان را بشکنید. کسانی که هر روز روی ترازو می روند و خودشان را روزن می کنند، دو برابر بیشتر از آنهایی که هر از گاهی این کار را انجام می دهند وزن کم می کنند. با وزن کردن روزانه خود، از نوسانات طبیعی وزنتان پیشگیری کنید.

هله هوله خوری در رستوران

ممکن است در رستوران به عنوان اشانتیون غذا به شما بیسکوییت، چیپس یا خوراکی های دیگری بدهند که لازم نباشد به خاطر آنها هزینه ای پرداخت کنید. هر بار که این خوراکی ها را می خورید 150 کالری به انرژی حاصل از غذای خود اضافه می کنید. بدتر از آن اینکه هیچ کدام از این خوراکی ها ارزش غذایی ندارند و فقط تنقلات مضر به حساب می آیند.

مصرف نوشابه، حتی از نوعی رژیمی!

هر آمریکایی به طور متوسط هفته ای یک گالن نوشابه مصرف می کند. چرا خوردن نوشابه این قدر بد است؟ چون مطالعات نشان می دهد که خوردن دو نوشابه در روز می تواند تا 33 درصد خطر ابتلا به چاقی و اضافه وزن را افزایش دهد. نوشابه های رژیمی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

محققان دریافته اند چربی دور شکم و پهلوها در کسانی که روزانه یکی دو نوشابه رژیمی مصرف می کنند نسبت به آنهایی که اصلا نوشابه نمی خورند 5 برابر بیشتر است. قندهای مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی اشتها را تحریک و شما را وادار می کنند که ناخودآگاه بیشتر غذا بخورید.

سفارش چند نوع غذا

وقتی به جای یک غذای خاص، چند مدل غذا سفارش می دهید، بیش از صد کالری اضافی دریافت می کنید؛ چرا؟ چون سفارش چندین غذا موجب می شود بیشتر از مقدار مورد نیاز غذا بخورید. بهتر است غذای اصلی رستوران را سفارش دهید و تحت تاثیر ترفندهایی که جیب شما را خالی می کنند قرار نگیرید.

عادت های که باعث چاقی می شود چرا دچار اضافه وزن می شویم تماشای تلویزیون و افزایش وزن افزایش وزن با مصرف نوشابه

کم/ زیاد خوابیدن

براساس تحقیقات، کسانی که شب ها کمتر از 5 ساعت می خوابند، 2.5 برابر کسانی که 8 ساعت خواب شبانه دارند شکم می آورند. شب ها 7-6 ساعت بخوابید؛ این مدت زمان برای نگه داشتن وزن در حد ایده آل کافی است.

تند غذاخوردن

20 دقیقه طول می کشد تا فرمان پر شدن معده و سیری شما، از شکم به مغز برسد. کسانی که آهسته غذا می خورند در مقایسه با همسالان خود که تندتند غذا می خورند 66 کالری کمتر دریافت می کنند. حتما از خودتان می پرسید این عدد 66 به چه دردی می خورد؟ اگر شما بتوانید در هر وعده آهسته غذا بخورید، هر سال بیش از 10 کیلوگرم وزن کم می کنید!

غذاخوردن در دکه یا بوفه اغذیه فروشی

محققان دریافته اند آدم های چاقی که از بوفه یا رستوران های کوچک غذا می خرند صندلی هایی را برای نشستن انتخاب می کنند که به پیشخوان یا محل آماده سازی غذا مشرف باشند. باید پشت به پیشخوان مغازه بنشینید تا غذا شما را وسوسه نکند.

معاشرت با آدم های چاق

بررسی ها نشان می دهد زمانی که دوست شما چاق باشد، احتمال چاق شدن شما نیز تا 57 درصد افزایش می یابد. این احتمالا به رفتارهای اجتماعی و انتظار جمع از شما مربوط می شود. با کسی معاشرت کنید که برنامه کاهش وزن را آغاز کرده باشد و فعالیت هایی را پیشنهاد بدهد که هر دو بتوانید آنها را انجام دهید. همچنین اجازه ندهید کسی غذای خودش را به شما تحمیل کند!

غذا خوردن در بشقاب های بزرگ

براساس مطالعات، 98.6 درصد از آدم های چاق در بشقاب های بزرگ غذا می خورند که این به معنای صرف غذای بیشتر، دریافت کالری اضافی و چاق شدن است. با انتخاب ظروف کوچک تر مراقب مقدار غذایی که می خورید باشید. اگر با یک بشقاب سیر نشدید می توانید یک بشقاب دیگر سفارش بدهید.

چیدن غذا روی میز آشپزخانه

از چیدن ظروف روی میز غذاخوری آشپزخانه خودداری و غذا را از آنجا خارج کنید. بررسی ها نشان می دهد که وقتی غذا در آشپزخانه صرف می شود، افراد 35 درصد بیشتر غذا می خورند. زمانی که لازم باشد برای برداشتن غذای بیشتر از جا بلند شوید و به آشپزخانه بروید، قید آن را می زنید.

برداشتن لقمه های بزرگ

کسانی که برای خودشان لقمه های بزرگ می گیرند 52 درصد بیشتر از آنهایی که لقمه کوچک می گیرند و غذا را بیشتر می جوند کالری دریافت می کنند. با تقسیم غذای خود به لقمه های کوچک زودتر سیر می شوید و از غذاخوردن لذت می برید. به عنوان یک قانون کلی، هرچه کوچک تر لقمه بگیرید کمر باریک تری خواهیدداشت.

آب نخوردن

دریافت آب به مقدار کافی برای تمام عملکردهای بدن لازم است و هرچه بیشتر آب بنوشید، احتمالا اینکه لاغر بمانید بیشتر خواهیدشد.

براساس آزمایش انجام شده در دانشگاه یوتا، شرکت کننده هایی که قبل از غذا دو فنجان آب نوشیدند 30 درصد بیشتر از آنهایی که خود را تشنه نگه داشتند وزن کم کردند.

می توانید این تاثیر را با افزودن یخ تقویت کنید. محققان آلمانی دریافته اند نوشیدن شش لیوان آب یخ در روز موجب تقویت متابولیسم و سوزاندن 50 کالری در روز می شود. همین کار به تنهایی 2.5 کیلوگرم از وزن شما را در سال کم می کند!

منبع: تی نیوز

5 1000
ارسال شده در 23 شهریور 1396 توسط با موضوع تغذیه
سیب سرخ

پیشنهاد سردبیر

 • رابطه با درمانگر در بیماران افسرده
 • چه زمانی مراجعه به جراحان فک و صورت ضروری است؟
 • 8 نکته برای کسانی که می خواهند در زندگی افسوس نخورند
 • با این مواد غذایی جلوی خستگی های بی دلیل بهاره را بگیرید
 • با پوست درخت بید چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم
 • 0 تا 100 کاشت مژه-بخش اول
 • کاهش عوارض آلودگی هوا با شیر و انار
 • اگر حواس پرت شده اید از این مواد غذایی استفاده کنید
 • محبوبترین ها

 • برتری نان سنگک بر دیگر نان ها
 • افزایش سلامت دستگاه گوارش با اسموتی سبز رنگ
 • 10 ماده غذایی که باعث گاز میشوند
 • کره محلی یا پاستوریزه؛کدامیک بهتر است؟
 • این غذا ها چربی شما را می سوزاند
 • خورد و خوراک مبتلایان به تنبلی تخمدان
 • منابع مختلف برای دریافت ویتامین B12
 • برنامه غذایی افراد مشهور
 • رپورتاژ

 • تغذیه و تناسب اندام در کلینیک ایران نوین
 • آشنایی با جدیدترین رکورددار رژیم دکتر کرمانی
 • کلینیک چشم پزشکی ساج
 • رفع افتادگی پلک به روش پلاسماجت دکتر خیرخواه
 • خدمات دندانپزشکی دکتر فريال حاجی زاده
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x