این اتفاق برای ما نیز رخ می دهد، با این میل شدید آخر شبی برخورد می کنیم که این فرآیند وقت گیر را طی کنیم و یک دوش شبانه بگیریم. علاوه بر دوش، مو های خود را شسته و حتی آن را خشک کنیم!!! اما گاهی خشک کردن مو دیر می شود. به نظر یک عقیده عالی می آمد، اما حالا و بعد از بیرون آمدن از حمام، احساس خستگی زیاد مانع خشک کردن مو می شود. برروی تخت خود نشسته و حوله ای به دور سرتان پیچیده و راجع به گزینه های خود فکر می کنید: اما تنها نتیجه ای که دارد این است که به آرامی و از خستگی بر روی تخت افتاده و به خواب می روید.

1- بالش مرطوب شما یک زمین عالی برای پرورش انواع باکتری است.

متاسفم که این را می گویم، اما درست است. زمانی که با موی مرطوب می خوابید، تمام این رطوبت را به بالش خود انتقال می دهید و این رطوبت، تعداد زیادی از باکتری های مضر را پرورش می دهد. باکتری هایی مانند باکتری های :

سرماخوردگی: این در واقع به علت رطوبت واقعی در مو های شما نیست؛ مگر اینکه دمای هوای اتاق شما پایین باشد. خطر واقعی در بالش آلوده به باکتری است که در حال حاضر بینی، دهان و چشمان شما بر روی آن و در برابر باکتری ها قرار گرفته است؛ یک خوش آمدگویی برای ویروس ها و باکتری ها.
عفونت باکتریایی: قرار گرفتن پوست شما در برابر باکتری های مرطوب، شما را نسبت به تعدادی از عفونت ها آسیب پذیر می سازد، که شایع ترین آنها رشد گسترده شوره سر و قارچ سلولی پوست سر می باشد.
بهداشت و ظاهر: یکپارچگی مو و پوست شما می تواند به این اشتباه به ظاهر بی ضرر تبدیل شود. اگر مو های شما در بهترین شرایط قرار نداشته باشند، ممکن است صاف و بی حالت به نظر برسند. علاوه براین پوست شما می تواند به راحتی آسیب ببیند. قرار گرفتن در معرض باکتری ها، می تواند منجر به کاهش کلی سلامت پوست شود. این نیز می تواند به خشکی، آکنه و تعدادی از تحریکات پوستی یا عفونت منجر شود.

2- آیا یک سوم از خواب تمام عمر خود را با باکتریها صرف می کنید؟

برای یک لحظه درنظر بگیرید: یک فرد به طور متوسط 8 ساعت خواب شبانه دارد؛ این میشود 56 ساعت در هفته و 2912 ساعت در سال. بیائید آن را درمورد خودتان محاسبه کنید؛ اگر شما 75 سال سن داشته باشید، درواقع 218400 ساعت بر روی بالش خود خوابیده اید. وقتی از این چشم انداز به آن نگاهی بیندازید و ببینید چند ساعت درمعرض باکتریها قرار داشتید، پس به طور جدی درمعرض آنها بوده اید. نه تنها نباید به باکتری ها فرصتی برای رشد بدهید، بلکه باید با آنها مبارزه نیز بکنید. یک روش معمولی آن شستن مرتب بالش خود و عاجز کردن باکتری ها می باشد.

3- چرا خوابیدن با مو های خیس اینقدر وسوسه انگیز است؟

شما ممکن است احساس کنید: “خوب من که اغلب این کار را انجام نمی دهم”… اما یک یا دوبار در هفته نیز برای تبدیل شدن آن به یک مشکل، کافی است. دلایل بسیار رایج و قابل فهمی برای اینکه شما می خواهید با مو های خیس بخوابید وجود دارند:

– از صبح زود تلاش زیادی داشته اید. بعد از یک روز طولانی، همه چیزی که می خواهید این است که کاملا خود را بشوئید و خودتان را به رختخواب برسانید. بعد از یک حمام داغ و دوش آرام، آخرین چیزی که می خواهید قبل از به خواب رفتن به آن فکر کنید، خشک کردن مو هایتان است. این تلاش زیادی است. پس به جای آن فقط این حالت را به خود می گیرید که: آخر شب مو هایم را خشک می کنم.

– میل خواب در شما قوی تر است. تصمیم داشتید بعد از حمام، فقط سشوار را روی مو های خود بگیرید؛ اما خیلی طول می کشد. شاید قصد آن را داشتید، اما در حال حاضر میل به خواب، توانایی این کار را از شما می گیرد. درنتیجه با موهای نیمه مرطوب به خواب می روید. قصد شما خالص بود، اما عمل شما زیاد خالص نبود.
– شما نمی خواهید مو هایتان را با سشوار خشک کنید. شما ترجیح می دهید مو های خود را با گرمای زیادی که از سشوار داغ بیرون می آید، آسیب نزنید. درنتیجه خوابیدن، به نظر انتخاب بهتری می آید. اگر درحال تلاش برای نجات و سلامت مو های خود هستید، بدانید که این راهکار جواب منفی داشته و در نهایت باعث کاهش مو های شما خواهد شد.

4- استراتژی خود را تغییر دهید.

اگر روش خود را تغییر دهید، فقط می توانید شرایط خود را تغییر دهید. تعدادی از تنظیمات وجود دارند که شما می توانید به برنامه خود اضافه کنید، بنابراین هرگز دوباره با مو های مرطوب نخواهید خوابید. همچنین مراحلی وجود دارند که شما می توانید برای حفظ بالش خود از جذب رطوبت مو هایتان، انجام دهید، چون هر بار که بخواهید با مو های خیس بخوابید، با مشکلات ناشی از آن مواجه خواهید شد.

5- موهای خود را صبح روز بعد بشوئید.

در این صورت می توانید مورهای خود را در طول روز خشک کنید و هرگز انگیزه ای برای شست و شو و خشک کردن آن در اواخر شب نخواهید داشت. همچنین دارای مزایای بزرگی است که فقط درصورت دوش صبحگاهی به آنها خواهید رسید. بهتر است بگوئیم در ابتدا دوش صبحگاهی یک راه عالی برای شروع روزی با احساس طراوت است، بدن شما خود را ازشر برخی سمومی که درخود پنهان کرده، نجات می دهد و یک فرم و شکل تمیز و واضح و خوب برای شروع روز به شما خواهد بخشید.

6- طرز فکر خود را تغییر دهید.

برای الهام بخشیدن به خشک کردن مو هایتان، انگیزه ها و پیشنهاداتی به خود بدهید. موثرترین راه این است که باید زودتر از حمام بیرون بیایید، چون وقت زیادی برای سشوار کشیدن نمی ماند؛ پس از آنجا که این راه ساده به نظر می آید، تمایل دارید تا مو های خود را بیشتر خشک کرده یا کامل خشک کنید.

7- یک حوله خشک و تمیز روی بالش خود قرار دهید.

گاهی اوقات این اتفاق می افتد. شما انسان هستید، خسته هستید، موهای شما خیس است و می خواهید بخوابید. برای حفظ بالش خود از نفوذ رطوبت و پرورش میلیون ها باکتری کریه و نامطبوع، فقط کافی است یک حوله خشک و تمیز برای جذب بیشتر رطوبت بر روی بالش خود بیندازید. البته بهتر است همیشه سعی کنید تا موهای خود را خشک کنید، اما وقتی به هر دلیلی نمی توانید این کار را انجام دهید، تمرین کنید تا برخی خسارات احتمالی را با خوابیدن بر روی یک حوله خشک، کنترل کنید. این یکی به نظر بسیار خوب و راحت به نظر می رسد؛ مگر نه؟


در این باره بیشتر بخوانید: دلایل ریزش مو و روش درمان آن


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.