مسواک برقی

دکتر کیمبرلی هارمس، سخنگوی انجمن دندانپزشکی آمریکا می گوید: مسواک های معمولی اگر از آن از راه درست استفاده کنید، کار خود را خوب انجام می دهند. مشکل بسیاری از ما این است که یا همه دندان های خود را مسواک نمی زنیم، یا حداقل دو دقیقه مسواک نمی زنیم؛ این دلیلی می شود که گاهی اوقات، کمی قدرت اضافه ممکن است مفید به نظر بیاید.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

یک مسواک برقی می تواند منطقه بزرگ تری را با سرعت بیشتر پوشش دهد. بنابراین شما با استفاده از آن، سطح بیشتری را در یک زمان مشابه تمیز می کنید. وقتی با دست مسواک معمولی می زنید، درحدود 300 ضربه در دقیقه به دندان های خود وارد می کنید. این را با هزاران و در برخی موارد ده ها هزار ضربه در دقیقه که قدرت الکتریکی مسواک های برقی باعث آن می شود، مقایسه کنید.

1- طرفداری از مسواک برقی

مسواک های برقی برای تمیز کردن دندان ها، بهتر از مسواک های دستی و معمولی هستند. یک مطالعه اخیرا نشان داده است که افرادی که از مسواک برقی استفاده می کنند، دارای پلاک دندانی و مشکلات مربوط به لثه کمتری هستند. دکتر Eugene Antennucci استادیار بالینی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک می گوید: مسواک برقی برای برخی افراد مفید است، مثلا افرادی که در استفاده از دست خود مشکل دارند.

سایر افرادی که می توانند از مسواک برقی بهره بگیرند شامل افرادی از دسته های زیر است:

– بچه ها: بچه ها معمولا فکر می کنند مسواک برقی جالب است و استفاده از آن آسانتر است.

– افرادی که دارای بند های فلزی در دندان های خود هستند: این برس ها می توانند قسمت های فلزی و اطراف آن را به خوبی تمیز کنند؛ بطور مثال در افرادی که ارتودنسی دارند.

– افرادی که در مسواک زدن تنبل هستند: اگر دندانپزشک شما فکر کند که با مسواک دستی به خوبی پلاک های دندانی خود را تمیز نمی کنید، ممکن است نوع برقی آن را به شما پیشنهاد دهد.

مسواک برقی

2- مضرات مسواک برقی

اغلب اوقات ضرری که دارد، هزینه زیاد آن است. مسواک های معمولی زیاد گران نیستند؛ در حالی که با خرید یک نوع برقی مسواک، هزینه 10 برابری یا بیشتر نسبت به نوع معمولی آن باید بپردازید. سر برس های مسواک های برقی نیز اغلب باید تعویض شده و نوع جدید جایگزین نوع قبلی آن شود؛ هزینه ای اضافی که باید پرداخت شود. گاهی هزینه یک سر برس اضافی برابر با چند مسواک معمولی می شود. آنها همچنین ممکن است احساس عدم رضایت را نیز به وجود بیاورند. دکتر آنتونچی می گوید: حتی اگر هم نخواهید، احساس می کنید بهتر است مسواک بزنید، چون پول زیادی برای آن پرداخته اید. درضمن، مسواک های برقی بزرگ تر و حجیم تر از مسواک های معمولی هستند، که باعث می شود تا به سختی در کیف دستی یا چمدان شما جا شوند.

3- انواع مختلف آن کدام است؟

چند دسته مسواک برقی وجود دارد. تفاوت اصلی در نحوه حرکت برس های آن می باشد:
– چرخشی: سر مسواک با حرکت دایره ای با 7500-3000 ضربه در دقیقه حرکت می کند. یک مسواک برقی که در آن برس با حرکت متناوب می چرخد، «نوسان چرخشی» نامیده می شود.
– صوتی: این مسواک ها، از یک حرکت جانبی به سمت یک سرعت با حدود 10 برابر برس های چرخشی استفاده می کند، یعنی در حدود 31000 ضربه برس در هر دقیقه.
– اولتراسونیک: حرکت سریع به طرف کناره ها، باعث ایجاد ارتعاشاتی می شود که پلاک را از بین می برد.
– یونیک: سر برس حرکت نمی کند. یک جریان الکتریسیته ضعیف در ناحیه مچ دست باعث جذب پلاک می شود. کدام نوع بهتر است؟ در حال حاضر هیچ نوع تحقیقات کافی برای اظهار نظر قطعی در مورد آن وجود ندارد.

4- چقدر باید هزینه بپردازید؟

مسواک برقی

برس های باتری دار یکبار مصرف، درحدود 15- 6 دلار (بین 70- 28 هزارتومان) هزینه دارند؛ در حالی که انواع الکتریکی قابل شارژ بین 150- 40 دلار (705 – 188 هزارتومان) قیمت دارند. بعضی از انواع آن زمانی که شما مدت زیادی از آن در یک جهت استفاده کرده باشید، دارای سنسورهایی است که به شما سیگنال می فرستد و اعلام می کند که زمان تعویض جهت مسواک در دهان فرا رسیده است.

سایر انواع آن دارای تایمر داخلی هستند که هر 30 ثانیه، برای دو دقیقه بوق می زنند تا به شما اطلاع دهند وقت آن رسیده است که قسمت دیگری از دندان های خود را بشوئید. انواع با تکنولوژی بالای آن، دارای تکنولوژی بلوتوث است که اطلاعات مربوط به عادت های
مخصوص شما را برای مسواک زدن به تلفن شما ارسال می کند. درست مثل یک ماشین، شما باید برای شنیدن صدای زنگ ها و سوت ها، هزینه بیشتری پرداخت کنید.

مهم نیست که کدام نوع را انتخاب می کنید؛ ولی باید تحت تائید دندانپزشکی شما باشد. این به این معنی است که مسواک قبلا بررسی شده و اطمینان داشته باشید که ایمن و موثر است. دکتر هارمس می گوید: در پایان روز، چگونگی استفاده از مسواک، از خود مسواک مهم تر است. مطمئن شوید که دو بار در روز و هر بار حداقل 2 دقیقه با برس نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید، دندان های خود را مسواک می زنید.


در این باره بیشتر بخوانید: مراقبت از دندان و دهان با مسواک زدن


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک مستقیم مجاز است.