تاتو

کسانی که خالکوبی بر روی بدن خود حک می کنند، جای آن در چند روز اول قرمز خواهد شد. بنابراین باید بعد از زدن تاتو از آن مراقبت کنند تا در آینده دچار مشکلی نشوند. در این مقاله از دکتر سلام مراقبت های لازم بعد از زدن تاتو را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

خال کوبی یک اثر شخصی و دائمی از هنر است همچنین یک نوع زخم است. حال آنکه مراقبت از خالکوبی بخش مهمی از حفظ خال کوبی است.

گام به گام دستورالعمل های پس از مراقبت تاتو به شرح ذیل است:

نیاز اساسی به بانداژ اولیه

بعد از تکمیل تاتو پوست را مرطوب کنید و با بانداژ پلاستیک آن را برای چند ساعت بپوشانید. مدت و زمان این کار بسته به نوع تاتو متفاوت است.

مراقبت های تاتو بالافاصله بعد از تاتو در محل و سالن مربوطه انجام میشود.

این پوشش پوست را از باکتری ها، نور خورشید و از تماس با لباس ها محافظت می کند

اولین شستشو

معمولا کمتر از 5 ساعت باند را برداشته و محل را به ارامی با انگشتان دست و با صابون ضد الرژی و اب گرم بشورید.

پس از شستشو، فرد به آهستگی با دستمال آن را خشک می کند و با اضافه کردن مرطوب کننده نیازی به بانداژ نیست تا کمی پوست نفس بکسد.

هفته اول مراقبت

برای چند روز اول، پوست خالکوبی شده ممکن است قرمز باشد.به همین خاطر فرد می تواند در صورت نیاز با استفاده از روش شستشوی بالا در طول هفته اول ادامه دهد که چقدر شستشو ضروری است. کسی که در تمام روز در یک اداره با تهویه مناسب ممکن است فقط یکبار در روز نیاز به شستشو و تمیزی تاتو داشته باشد.

اما بر عکس در محیط گرم و یا کثیف ممکن است تاتو نیاز به شستشوی بیشتر داشته باشد. در طول یک روز بهتر است تاتو را فقط با انگشتان تمیز بشویید و نه یک پارچه یا حوله، که ممکن است پوست را تحریک و قبل از موعد هر گونه چربی که ممکن است شکل گرفته باشد را از بین ببرد.هر قرمزی یا تورم خفیف معمولا در پایان هفته اول به پایان می رسد.

هفته دوم از مراقبت

تقریبا در آغاز هفته دوم، اثرات زخم ها شروع به پوسته شدن خواهند کردمهم است که در این هفته شستشو و استفاده از مرطوب کننده حتما ادامه پیدا کند. پوست ممکن است در طول این هفته احساس خارش داشته باشد، اما نباید خراشیده شود. مرطوب کننده اضافی ممکن است به کاهش خارش کمک کند. استفاده از مرطوب کننده ای که در یخچال نگهداری می شود نیز ممکن است خارش و تحریک پوست را خنثی کند.

هفته سوم

مرحله نهایی بهبودی می تواند آهسته باشد اما نیاز به صبر دارد. اکثر زخم های بزرگتر تا به حال از بین رفته چربی های کوچک و پوست مرده ممکن است ظاهر شود، اما این روند نیز ادامه می یابد.

لایه های بیرونی پوست باید تا پایان هفته سوم کامل شود. لایه های داخلی پوست می توانند طول بکشد اما نیاز به مراقبت بسیار کمتر دارند.

مهم نیست که از کرم ها یا لوسیون های معطر استفاده کنید. مواد شیمیایی شدید می توانند زخم را تحریک کنند و به پوست خالکوبی آسیب برسانند.

خالکوبی

راهنمایی در مراقبت از خالکوبی

تاتوها یک فرآیند مادام العمر هستند و نیاز به مراقبت ویژه ای دارند تا سالها باقی بماند

چه کارهایی باید انجام دهیم؟

یک شخص می تواند از خالکوبی خود مراقبت کند:

همیشه هنگام مراقبت از تاتو ازصابون ضدعفونی کننده، صابون ضد حساسیت و مرطوب کننده استفاده کنید.زیرا مواد شیمیایی و عطرهای خشن ممکن است باعث تحریک و حتی خارش پوست شود. اطمینان حاصل کنید که سطح قبل از استفاده از مرطوب کننده کاملا خشک باشد، زیرا رطوبت بیش از حد پوست می تواند منجر به تحریک و خارش شدید شود.

همچنین تمیز کردن خالکوبی به طور مرتب اما به آرامی، به ویژه پس از فعالیت های شدید ونوشیدن مقدار زیادی آب برای کمک به رطوبت پوست مفید است.

کمک به روند بهبودی

اجتناب از صابون و مرطوب کننده ها با هر عطر و یا مواد شیمیایی خشن. مهم استحتی اگر یک محصول به طور معمول پوست را تحریک نکنند، ممکن است ناحیه تاتو را تحریک کند..
تاتو را خراش ندهید حتی اگراحساس خارش داشتید.
اجتناب از مرطوب کننده هایی که منافذ را مسدود می کند حائز اهمیت است.
استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی خالکوبی تا زمانی که کاملا بهبود یابد مهم است.
پرهیز از شنا کردن تا بهبودی کامل تاتو نیزمهم است.

منبع: شفا آنلاین